Menu

Europejski Tydzień w Vigo w Hiszpanii


Europejski Tydzień w Vigo w Hiszpanii

W dniach 6.04.2013-13.04.2013 mieliśmy przyjemność wziąć udział już w ostatnim Europejskim Tygodniu realizowanym w ramach wielostronnego projektu Comenius, który tym razem odbył się w malowniczym hiszpańskim mieście Vigo.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 42 uczniów z Estonii, Hiszpanii, Niemiec i Polski oraz ich opiekunowie.
W sobotę, zaraz po krótkim odpoczynku po podróży, wszyscy uczestnicy udali się na starówkę miasta, aby podziwiać jego uroki i poobserwować, jak mieszkańcy Vigo świętowali 204. rocznicę odzyskania niepodległości z rąk Francuzów.
Spora część mieszkańców Vigo prezentowała dumnie swe stroje i tańce, pląsając do ludowych pieśni granych na dudach. Sprzedawcy obsługujący uliczne kramiki oferowali szeroką gamę lokalnych smakołyków i souvenirów. Były też pokazy różnorodnych rzemiosł uprawianych przez mieszkańców w dawnych czasach.
Jednym słowem mieliśmy okazję uczestniczyć w nietypowej lekcja historii i kultury tego cudownego miasta.

Niedziela przebiegała również pod znakiem wypoczynku. Nasi uczniowie wraz z goszczącymi ich rodzinami spędzali czas na spacerach po różnych ciekawych zakątkach miasta i jego okolic.

Poniedziałek był oficjalnym dniem rozpoczęcia Tygodnia Europejskiego. Uczniowie zaczęli od prezentacji swoich państw, miast i szkół. Opowiadali też o sobie i swoich zainteresowaniach. Miłą niespodzianką była prezentacja uczniów hiszpańskich, którzy przygotowali obszerny projekt dotyczący najważniejszych informacji o wszystkich krajach biorących udział w naszym comeniusowskim projekcie.

Program tygodnia przewidział sporo ciekawych zadań dla uczestników projektu. Uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy, w których mieli współpracować do końca Europejskiego Tygodnia. Każda z grup zaczęła od wybrania nazwy dla swojego zespołu.
Pierwszym z pozoru prostym zadaniem było zbudowanie z kartek papieru sześcianów (im więcej tym lepiej). Każda z grup otrzymała pudełko z materiałami. Jakież zdziwienie pojawiło się na twarzach uczniów, kiedy zorientowali się, że zawartość poszczególnych pudełek jest różna. Jedni mieli wszystkie niezbędne rzeczy do wykonania sześcianów, inni zaś dysponowali tylko trzema kartkami i linijką. Mogli natomiast "zabawić" się w handel wymienny. Zadanie miało pokazać, jak ważna jest praca w grupie, dyplomacja i wrażliwość na potrzeby innych.

Pozostałe zadania już nie były aż tak podchwytliwe, niemniej jednak często wymagały wszechstronnej wiedzy, zaangażowania i sporego nakładu pracy zarówno ze strony autorów zadań, jak i ich wykonawców.
Sporą wiedzą musieli wykazać się uczniowie podczas quizu dotyczącego wiadomości na temat Unii Europejskiej oraz informacji geograficznych na temat krajów do niej należących. Współpraca w grupach była owocna, bo choć zwycięzca był jeden, pozostałe grupy nie zostawały w tyle.

Następne zadanie dotyczyło fauny morskiej. Grupy otrzymały albumy, w których miały umieścić obrazki zwierząt morskich oraz zapisać ich nazwy w języku angielskim, estońskim, niemieckim, hiszpańskim i polskim.
Zadanie wymagało ogromnego nakładu pracy i niezwykłej umiejętności współpracy ze strony uczniów. Po tak sporej dawce wiedzy z zakresu biologii uczniowie nie mieli żadnych wątpliwości co do poszczególnych okazów widzianych na portowym Markecie Rybnym w czwartkowy poranek.

Nauka języka migowego poprowadzona przez profesjonalną nauczycielkę była następnym punktem w rozkładzie zajęć naszego tygodnia. Zajęcia miały na celu przybliżyć nam świat ludzi niesłyszących i nauczyć się literowania oraz tworzenia prostych komunikatów. Uczniowie szybko podchwycili podstawowe zwroty i wielu z nich po kilku ćwiczeniach chętnie zademonstrowało własne dialogi w języku migowym.

Za tak wielkie zaangażowanie naszych uczniów w comeniusowskie zadania należała im się nagroda. Dlatego też program tygodnia obfitował w różnorodne turystyczne, sportowe i rozrywkowe atrakcje. Do jednych z nich należała przejażdżka statkiem po Ría de Arousa, podczas której uczniowie zobaczyli, jak się hoduje takie mule czy przegrzebki wielkie (gatunek małży), a następnie degustowali ugotowane w wodzie morskiej mule.

Po tej przygodzie uczestnicy wyruszyli do Santiago de Compostela, gdzie mogli się zachwycać urokliwymi, wąskimi uliczkami starej części miasta i zwiedzili w towarzystwie przewodnika wnętrze oraz dach tutejszej katedry.
Następny dzień zaczęliśmy od wycieczki do małej twierdzy w Portugalii, potem wszyscy udali się do Orense, stolicy prowincji Ourense położonej w południowej części regionu Galicja nad rzeką Miňo.
Celem wyprawy była wycieczka kajakarska i zmierzenie się z dość wartkim nurtem rzeki. Uczestnicy przybyli do brzegu po dwóch godzinach zachwyceni i przemoczeni do suchej nitki.

Tempo programu nieco zwolniło w przeddzień wyjazdu. Ostatnie chwile w szkole uczniowie spędzili na krótkich inscenizacjach scenek z codziennego życia odgrywanych przez uczniów w języku angielskim i hiszpańskim. Potem przyszedł czas na wspólny spacer do parku i serię zdjęć "rodzinnych" na tle malowniczego Vigo.

Wieczorem zaś odbyło się przyjęcie pożegnalne, które trwało do późnej nocy. Rozstania bywają prawie zawsze smutne, a to należało do szczególnych, bo był to nasz ostatni Tydzień Europejski realizowany na potrzeby projektu Comenius 2011-2013. Lecz nasza przyjaźń dalej trwa i wszystko wskazuje na to, że będziemy się odwiedzać.

Tak więc do zobaczenia drodzy przyjaciele!Europejski Tydzień w Koszalinie


Europejski Tydzień w Koszalinie - relacja Telewizji MAX


Europejski Tydzień w Koszalinie

W dniach 22-29 września nasze gimnazjum miało przyjemność być gospodarzem Europejskiego Tygodnia w Koszalinie w ramach wielostronnego projektu Comenius.

W spotkaniu wzięło udział czterdzieści dwoje uczniów z Estonii, Hiszpanii, Niemiec i Polski oraz ich opiekunowie.

Nasi goście zawitali do nas w sobotę 22 września w późnych godzinach popołudniowych. Niedziela miała być dniem rekreacji na żaglach w Mielnie, jednak kapryśna aura pokrzyżowała nasze plany. Uczniowie naszego gimnazjum wraz z rodzicami zadbali więc o gości tego dnia, zabierając ich w różne ciekawe miejsca.

Poniedziałek był oficjalnym dniem rozpoczęcia Tygodnia Europejskiego w naszej szkole. Uczniowie stawili się w szkole o godzinie 8.00 i przez pierwsze dwie godziny brali udział w zajęciach lekcyjnych.
O 10.00 wszyscy uczestnicy, ich opiekunowie oraz dyrekcja naszej szkoły zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Tygodnia Europejskiego. Impreza trwała ok. dwóch godzin, podczas których goście zobaczyli pokaz tańców i pieśni ludowych zaprezentowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Koszalinie pod kierownictwem Pani Ewy Kumy oraz trzy krótkie formy teatralne przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Po programie artystycznym przyszedł czas na prezentacje przygotowane przez uczniów z goszczących krajów. Dzień zakończył się wyprawą do parku linowego, gdzie nasi goście i gospodarze aktywnie spędzili czas.

Kolejne dni również upłynęły pod znakiem atrakcji rekreacyjnych i turystycznych. Uczniowie mieli okazję wykazać się sprawnością fizyczną w Aquaparku w Darłowie oraz na kręgielni w galerii Kosmos.
Pozostałe punkty naszego programu obejmowały wycieczki edukacyjne prowadzone przez profesjonalnych przewodników turystycznych w języku angielskim. Były to ciekawe lekcje opowiadające o naszej historii, regionie, tradycjach i obyczajach. Uczniowie zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, Gdańską Starówkę, Bazylikę Mariacką i Ratusz w Gdańsku, zamek krzyżacki w Malborku oraz skansen w Szymbarku.

Piątek był ostatnim dniem naszej wspólnej przygody. Pierwsza część dnia była poświęcona realizacji projektu przewidzianego w programie. Uczniowie otrzymali kopie z tekstem naszego hymnu comeniusowskiego, który powstał podczas Tygodnia Europejskiego w Estonii, a następnie kilkukrotnie go odśpiewali. Celem tych zajęć było nie tylko przypomnienie treści hymnu, ale również idei naszych międzynarodowych spotkań. Toteż następnym punktem zajęć piątkowych było zilustrowanie hymnu na wielkich płachtach płótna.
Każda z delegacji uczniowskich wykonała niezwykle barwne i oryginalne prace, które zostały uwiecznione na zdjęciach.

Wieczorem ponownie spotkaliśmy się w szkole, gdzie odbyło się przyjęcie pożegnalne, na którym uczniowie pląsali w rytm dyskotekowej muzyki i kosztowali przeróżnych pyszności przygotowanych przez naszych wspaniałych rodziców.
W sobotę rano nadszedł czas rozstania. I tym razem żal było się żegnać. Jednak przed nami jeszcze jeden Europejski Tydzień. Tym razem w Vigo w Hiszpanii. Już nie możemy się doczekać!

Hymn programu Comenius

Dont worry be happy


1. Here is a little song we wrote
We want to sing it on the roads
Dont worry, be happy.
We will meet us at the station
We have all a different nation
Dont worry, be happy.

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

2. Here is a little song we wrote
If you wanna travel around
Join Comenius, be happy.
Comenius project is your chance
You can make new friends for long
Dont worry, be happy.

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

3. You can feel the Spanish sun
In Estonian snow you can have fun
Dont worry, enjoy your travel.
Enjoy the swimming in a Polish sea
Taste different food in Germany
Dont worry, they`re tasty.

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

4. Here`s a little song we wrote
We made it as the project result
No sadness, just happiness.
In every country we will meet
And we will stay there for one week
No sadness, just happiness.

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

5. Somewhere in the world so big
Is person similar to you
Try to find her, in other country.
New family will teach you see
Just everything In other way
"Break bracelet with rose is normal".

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

6. Comenius project is for the win
So please get rid of that grin
Dont worry, be happy.
Estonia, Germany, Poland and Spain,
We have fun just every day
Dont worry, be happy!

Chorus: Coo-o-.....omenius, coo-.....omenius.....

7. When you got no place to go,
No worries, Comenius is your home
Dont worry, be happy.
Our group is fun and cool
Noone really is a fool
Dont worry, be happy.

Chorus: Coo-o-....omenius, coo-.....omenius.....

Tydzień Europejski w Jöhvi w Estonii


Tydzień Europejski w Jöhvi w Estonii

W dniach 15 -21 kwietnia 2012 r. ośmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Tygodniu Europejskim, którego gospodarzami byli nauczyciele i uczniowie estońskiego gimnazjum w Jöhvi.

Był to już drugi bardzo udany wyjazd naszej młodzieży w ramach programu "Comenius".
Uczniowie estońscy bardzo przyjaźnie powitali gości reprezentujących partnerskie szkoły z Polski, Hiszpanii i Niemiec. Gospodarze przygotowali wiele ciekawych zajęć i atrakcji dla swych comeniusowskich przyjaciół zarówno w szkole podczas godzin lekcyjnych, jak i poza nią.

Przez pierwsze 4 dni w godzinach przedpołudniowych uczniowie partnerskich krajów realizowali projekty, a po południu i w godzinach wieczornych uczestniczyli w wycieczkach koedukacyjno-krajoznawczych i rekreacyjnych.
Czas przeznaczony na projekty upływał pod znakiem wytężonej pracy w grupach i niezwykłej kreatywności uczniów.

Pierwszy dzień w estońskiej szkole był przeznaczony na przełamanie pierwszych lodów, tak aby międzynarodowa współpraca przebiegała sprawnie i w przyjaznej atmosferze. Uczniowie zostali zaproszeni na lekcję języka angielskiego, podczas której mieli za zadanie ułożyć chronologicznie treść zagadki kryminalnej stworzonej na podstawie opowiadania Agathy Christie.
Po lekcji uczniowie przeszli na szkolną aulę, gdzie kolejno pokazywali ciekawe prezentacje dotyczące ich krajów, kultury i szkół. Przysłowiową kropką "i" w przełamaniu pierwszych lodów był turniej piłki siatkowej i zabawy sportowe na nowoczesnej sali gimnastycznej.

Następne dni były poświęcone realizacji projektów przewidzianych na Tydzień Europejski w Jöhvi. Tematyka projektów dotyczyła m.in. stereotypów (reprezentanci partnerskich krajów układali kolaże z wycinków z gazet na temat ludzi, kultury, zwyczajów itp. z Polski, Niemiec, Estonii i Hiszpanii), nauki współczesnej piosenki estońskiej oraz wybranie melodii i napisanie tekstu w języku angielskim do hymnu naszego dwuletniego projektu "Comenius".
Wybranie melodii okazało się trudniejszym zadaniem niż napisanie słów hymnu. Po burzliwej debacie uczniowie doszli do konsensusu i zdecydowali, iż tekst comeniusowskiej piosenki będzie układany do melodii piosenki Boba Marleya "Don't worry, be happy".
Praca naszych wszystkich uczniów okazała się niezwykle owocna. Tekst piosenki jest składanką pomysłów wszystkich uczestników projektu, a ostanie szlify i prezentacja tego przedsięwzięcia odbędą się podczas Tygodnia Europejskiego w Koszalinie we wrześniu w roku szkolnym 2012-2013.

Nagrodą za intensywną pracę były niezwykle atrakcyjne wycieczki po Estonii. Zwiedzaliśmy m.in. XV-wieczną twierdzę w Narvie, centrum naukowe AHHAA w Tartu oraz stolicę Estonii - Tallin. Była także okazja, by "podładować baterie" w SPA w Toila Termid nad Morzem Bałtyckim, a także w parku linowym Alutaguse, gdzie po przebyciu 5 tras, w tym dwóch zjazdowych o długości ponad 100 metrów, wszyscy uczestnicy programu wspólnie grillowali.

Europejski tydzień w Jöhvi, podobnie jak w Altentreptow, zakończył się pomyślnie. Wszyscy wracali do swoich domów z dużą ilością pozytywnych emocji i przeżyć.
Żal było żegnać się, nie zabrakło łez i zapewnień o wzajemnych dalszych kontaktach. Pocieszający jest jednak fakt, że przed nami są jeszcze dwa Tygodnie Europejskie w Koszalinie i w Vigo w Hiszpanii.
Tak więc do miłego zobaczenia!


Gimnazjaliści Jedenastki z wizytą w Altentreptow


"EUROPEJSKI TYDZIEŃ"

Ośmioro uczniów z Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie wzięło udział w wymianie międzyszkolnej.

Gimnazjaliści, korzystając z unijnego programu Comenius, spędzili siedem dni podczas "Europejskiego Tygodnia" w niemieckim mieście Altentreptow koło Neubrandenburga w dniach 29.01 - 04 .02.2012r.

Podstawowym zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmu prezentującego szkołę i kraj na arenie międzynarodowej oraz zorganizować konkurs na logo projektu.
Podczas pobytu gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć parlament w Schwerinie, oceanarium w Stralsundzie i zwiedzić Berlin wraz z Muzeum Transportu i Techniki oraz spotkać się osobiście z panią Sybille Kempf (burmistrz Altentreptow).
Dodatkowo udoskonalali swoją znajomość języka angielskiego podczas projektów w szkole. Oprócz polskiej i niemieckiej młodzieży w spotkaniu udział wzięli uczniowie z Estonii i Hiszpanii.

Wycieczka koszalińskich gimnazjalistów była pierwszą zorganizowaną przy wsparciu programu "Comenius - uczenie się przez całe życie". W kwietniu tego roku odbędzie się kolejne tygodniowe spotkanie w Johvi w Estonii, natomiast w kwietniu przyszłego roku, młodzież czeka wyjazd do Vigo w Hiszpanii.
Rewizyta zagranicznej młodzieży przewidziana jest na wrzesień tego roku.
Welcome to Poland

Film przygotowany w ramach realizacji projektu
"Tydzień Europejski w Altentreptow" (styczeń - luty 2012)WERDYKT KONKURSU NA LOGO PROJEKTU COMENIUS

Oto finaliści konkursu na logo projektu:


 • KRYSTYNA LENZ KL. IIIE

 • PIOTR KOMOROWSKI KL. IIIE

 • ALEKSANDRA ZAWISZA KL. IIA


  Zwycięskie prace wezmą udział w dalszym etapie konkursu na logo projektu, który odbędzie się podczas Europejskiego Tygodnia w Altentreptow w styczniu 2012.

  Gratulujemy finalistom i trzymamy za Was kciuki!

 • Konkurs na logo projektu Comenius

  W roku szkolnym 2011/2012 nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę w ramach projektu Comenius ("Uczenie się przez całe życie") ze szkołami w Niemczech, Estonii i Hiszpanii.

  Pierwszym etapem naszej współpracy jest stworzenie wspólnego logo projektu. Każda szkoła ma wybrać trzy najlepsze propozycje loga i przedstawić je podczas pierwszego Europejskiego Tygodnia w Niemczech.

  Zwycięskie prace (po jednej z każdego państwa) będą tworzyły ostateczną wersję wspólnego logo symbolizującego naszą międzynarodową przyjaźń i współpracę.

  Temat naszego projektu brzmi: Alternatywne metody nauczania (Intercultural and alternative methods of teaching subjects and competences).

  Oto prace, które zostały zgłoszone do konkursu:
  Wielostronny Partnerski Projekt Szkół w programie Comenius

  Drodzy Uczniowie,

  w roku szkolnym 2011/2012 nasze gimnazjum rozpoczęło współpracę w ramach projektu Comenius ("Uczenie się przez całe życie") ze szkołami w Niemczech, Estonii i Hiszpanii.
  Koordynatorami projektu w naszym gimnazjum są pani Barbara Borucka i pani Dorota Barteczko.

  Wpółpraca jest przewidziana na lata szkolne 2011/2012 - 2012/2013 i będzie polegała na realizacji zadań oraz Waszym udziale w różnorodnych warsztatach i innych przedsięwzięciach w naszej szkole i za granicą.

  Temat naszego projektu brzmi: Alternatywne metody nauczania (Intercultural and alternative methods of teaching subjects and competences).
  Dlatego też centralnym elementem projektu mają być aktywne metody nabywania wiedzy i umiejętności oraz nauczania. Dając Wam przestrzeń do poszukiwania rożnorodnych sposobów uczenia się i nauczania innych, mamy nadzieję rozwinąć w Was naturalną kreatywność i pokazać, iż nauka może być interesującym i atrakcyjnym wyzwaniem.

  Aby osiągnąć zamierzone cele podczas wykonywania poszczególnych zadań, będziecie doskonalić pracę w grupach i umiejętnie wykorzystywać nowoczesne środki komunikacji. Głównym narzędziem komunikacji i przekazywania wiedzy będzie język angielski.

  Punktem kulminacyjnym projektu będzie zorganizowanie Europejskiego Tygodnia w każdej szkole, podczas którego uczniowie wszystkich instytucji biorących udział w programie będą zaproszeni do współpracy, prezentacji jej rezultatów oraz ewaluacji.
  Muzyka, sport i dobra zabawa mają być nieodłącznym elementem naszych międzynarodowych spotkań. W bieżącym roku szkolnym są przewidziane dwa spotkania zagraniczne w ramach Europejskiego Tygodnia tj. 29.01.2012 - 04.02.2012 - Tydzień Europejski w Altentreptow (Niemcy), 14.04.2012 - 21.04.2012 - Tydzień Europejski w Jöhvi (Estonia).

  Do uczestnictwa w spotkaniach ww. państwach wybierzemy ośmioro uczniów. Ważnym kryteriami w wyborze uczestników będą Wasze umiejętności z języka angielskiego, zaangażowanie w poszczególne etapy projektu oraz postępy w nauce. Szczegóły dotyczące programu spotkań w ww. państwach zostaną podane w późniejszych terminach.

  W listopadzie wszystkie partnerskie szkoły rozpoczynają współpracę od konkursu na logo projektu. Każda szkoła ma wybrać trzy najlepsze propozycje loga i przedstawić je podczas pierwszego Europejskiego Tygodnia w Niemczech, gdzie zwycięskie prace (po jednej z każdego państwa) będą tworzyły ostateczną wersję wspólnego logo symbolizującego naszą międzynarodową przyjaźń i współpracę. Informacje dotyczące szczegółów konkursu zostaną wywieszone na tablicach informacyjnych w naszej szkole już wkrótce.

  O następnych zadaniach związanych z projektem Comenius będziemy informować Was na bieżąco.
  Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w programie, życzymy owocnej pracy i ... świetnej zabawy!

  Pozdrawiamy,
  Barbara Borucka i Dorota Barteczko

  Spotkanie koordynatorów programu
  "Comenius (Uczenie się przez całe życie)"

  W dniach 27-29.10.2011 r. nauczycielki naszej szkoły p. Dorota Barteczko i p. Barbara Borucka wzięły udział w spotkaniu koordynatorów programu "Comenius", które odbyło się w Altentreptow koło Neubrandenburga.

  Celem spotkania było m.in. określenie terminów spotkań tzw.: "Europejskich tygodni" w następujących krajach: w Niemczech (styczeń 2012), Estonii (kwiecień 2012), Polsce (wrzesień 2012) i Hiszpanii(kwiecień 2013).
  W spotkaniach weźmie udział 8 uczniów i 2 nauczycieli z każdego kraju.

  Rozmowy pomiędzy nauczycielami dotyczyły również sposobu wprowadzenia projektu w poszczególnych szkołach, przygotowań do europejskiego projektu w Altentreptow, jak również podziału wyznaczonych zadań i pierwszych rezultatów projektu.

  Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili teren szkoły, a na koniec otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w spotkaniu koordynatorów w Altentreptow.
  Comenius

  Kontakt

  Szkoła Podstawowa nr 23
  im. Lotników Polskich
  ul. Sportowa 19
  75-503 Koszalin
  tel./fax 94 345 11 54


  sp23koszalin@op.pl

  © Szkoła Podstawowa nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie