"Impresje Artystyczne" podbiły Ciechocinek

XVIII Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne", pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka od lat zamienia Ciechocinek w radosne święto młodych talentów i muzyki.

26 lipca 2014 w koncercie galowym młodzi niepełnosprawni wokaliści udowodnili, że muzyka jest dla wszystkich Festiwal tworzą dzieci, których droga artystyczna często jest trudna i wśród barier, wynikających z ich niepełnosprawności.
Umożliwienie prezentacji młodych talentów szerokiemu gronu publiczności jest formą docenienia ich zaangażowania. Pozwala także doświadczać ogromnej radości z sukcesu, osiągniętego mimo wielu obiektywnych przeszkód, z którymi musieli się zmierzyć.

Występom młodych artystów - obok Rzecznika Praw Dziecka - przysłuchiwały się także Posłanki na Sejm RP Domicela Kopaczewska i Iwona Kozłowska, Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Teresa Hernik oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.
Koncert prowadził Mirosław Satora z Fundacji na Rzecz Niepełnosprawnych Pro Omnibus w Ciechocinku, która jest głównym organizatorem festiwalu. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i do 23 lat.

Milo nam poinformować, że w grupie młodszej II miejsce zajęła Magdalena Krzemińska z Koszalina - tegoroczna absolwentka naszego gimnazjum.

Gratulujemy Magdzie i już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszamy na XIX Festiwal w dniach 8-27 lipca 2015 roku - oczywiście do Ciechocinka.

Pożegnanie absolwentów 2014

27 czerwca 2014r. o godz. 12 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas III Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.

Na uroczystości obecni byli nauczyciele, rodzice oraz tegoroczni absolwenci naszej szkoły. Ponadto miło nam było gościć przedstawiciela Rady Rodziców pana Roberta Suszyńskiego.
Podczas ceremonii najlepszych absolwentów uhonorowano dyplomami oraz nagrodami książkowymi. Były nagrody za uzyskanie tytułu laureata oraz finalisty konkursu przedmiotowego, wyróżnienia otrzymali również uczniowie za osiągnięcia artystyczne, sportowe, pracę na rzecz samorządu uczniowskiego, działalność w wolontariacie oraz sukces w konkursie "Sprawni jak żołnierze".

Pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz przypomniał sukcesy tegorocznych absolwentów, natomiast pani wicedyrektor Agnieszka Pera życzyła trzecioklasistom powodzenia na kolejnym etapie życia.
Pan Robert Suszyński podziękował nauczycielom za opiekę i troskę, a rodzicom absolwentów za aktywną współpracę ze szkołą. Przedstawiciel klas drugich w imieniu społeczności uczniowskiej pożegnał absolwentów, a następnie uczniowie klas drugich wręczyli swoim starszym kolegom drobne upominki.

Szczególnym momentem uroczystości było nadanie tytułu prymusa szkoły ABSOLWENT PRIMUS INTER PARES. Zaszczytne wyróżnienie przyznano Adriannie Gonciarz z klasy III b. Ada otrzymała nagrody książkowe oraz pamiątkową statuetkę.

W trakcie trwania uroczystości uczniowie klas III zaprezentowali program artystyczny dedykowany pedagogom oraz pracownikom szkoły.

Opiekę merytoryczną nad częścią artystyczną sprawowały panie Grażyna Brożyńska, Agnieszka Pera oraz Agnieszka Ostrowska.

Pożegnanie zakończyło się wręczeniem kwiatów nauczycielom oraz ostatnimi spotkaniami uczniów z wychowawcami klas III.


























Zakończenie roku szkolnego klas pierwszych i drugich

27 czerwca 2014 r. uczniowie zakończyli naukę w polskich szkołach w roku szkolnym 2013/2014.

W naszym gimnazjum również uroczyście zakończyliśmy rok szkolny - klasy pierwsze o godzinie 8.00, klasy drugie o 10.00, a absolwenci gimnazjum rozpoczęli uroczystość o godzinie 12.00.
Apel pożegnania szkoły przez klasy I i II prowadzili uczniowie klas II - Anna Sarapuk i Piotr Wycech. Oficjalną część uroczystości związaną z ceremoniałem wprowadzenia i wyprowadzenia sztandaru gimnazjum prowadziła po raz ostatni uczennica klasy III E Emilia Mroczkowska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Część artystyczna uświetniająca uroczystość była bardzo sympatyczna, zabawna, przyjęta przez uczniów z dużym aplauzem. Teksty wakacyjnych piosenek recytowali Monika Ruszczyk, Oliwia Gileta, Ola Mazur, Jakub Kornacki i Marceli Sokólski. Polecali na wolny, swobodny wakacyjny czas góry, pole słońce, morze, las.
W podobnej poetyce i nastroju utrzymane były piosenki "1000 metrów nad ziemią" i "Mamy tylko siebie" zaśpiewane przez zespół wokalny kierowany przez panią Grażynę Brożyńską.
Obsługą sprzętu nagłaśniającego zajęli się uczniowie z klasy II C Nikodem Grzymała i Dawid Kałuziński.

Najprzyjemniejszą częścią uroczystości były gratulacje składane przez pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, panią wicedyrektor Agnieszkę Perę oraz wychowawców laureatom, finalistom i uczniom wyróżnionym świadectwami sztandarowymi za osiągnięcie wysokich wyników w nauce i wzorowe zachowanie.

Po raz pierwszy w historii naszego gimnazjum laureatem kuratoryjnego Konkursu Geograficznego zorganizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty został uczeń klasy I C Mateusz Olszewski pozostający pod opieką pani Agnieszki Swidroń.
Marceli Sokólski z klasy II C to laureat kuratoryjnego Konkursu Historycznego.
Dawid Kaźmierczak z klasy II B został laureatem Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939 - 1945 (...)".
Przewodnikiem Marcelego i Dawida był pan Bogusław Kuma.

Finaliści kuratoryjnych konkursów przedmiotowych to: Ada Tworek z I A z języka niemieckiego, nauczyciel pani Katarzyna Pawełczyk; Jakub Kornacki z II C z języka polskiego, nauczyciel pani Krystyna Maciejewska; Andrzej Ozimski z II C z matematyki, nauczyciel pani Małgorzata Czerepaniak; Przemysław Wysocki z II C z historii, nauczyciel pan Bogusław Kuma.

Świadectwa sztandarowe w klasach pierwszych otrzymało 36 uczniów, a w klasach drugich 44. Średnia ocen w klasach pierwszych to 3,85, a w klasach drugich 4,04.
Wśród klas pierwszych najwyższe średnie ocen otrzymały kolejno klasy:
I A - 4,56
I C - 4,31
I B - 4,04.

W klasach drugich najwyższe średnie ukształtowały się następująco:
II A - 4,66
II C - 4,48
II B - 4,03.

Klasy I i II osiągnęły również wysoką frekwencję, która zapewne przełożyła się na wysokie noty przedmiotowe. I tak w klasach pierwszych było to 92,14%, a w drugich 92,59%.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego przygotowały pp. K.Maciejewska i G.Brożyńska. Dyrekcji szkoły, Radzie Pedagogicznej, wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji.



















NAGRODY PREZYDENTA MIASTA KOSZALINA

16.06.2014 r. w Koszalińskiej Filharmonii im. Stanisława Moniuszki najlepszym uczniom koszalińskich placówek oświatowych i kulturalnych wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za wybitne osiągnięcia w nauce.

Na uroczystości obecni byli: Prezydent Miasta Koszalina - Piotr Jedliński, zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej - Leopold Ostrowski, dyrektor Wydziału Edukacji - Krzysztof Stobiecki przewodniczący Komisji Edukacji RM i dyrektor CEN - Stefan Turowski oraz senator Piotr Zientarski.

W gronie wyróżnionych znalazło się 10 uczniów Gimnazjum nr 11, którzy otrzymali nagrody pieniężne 3 stopnia.
Nagrodzeni to laureaci olimpiad przedmiotowych:

Wojciech Myśliwiec - laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego;
Maciej Bartosik - laureat Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego;
Gustaw Laskowski - laureat Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego;
Adriana Gonciarz - laureatka Wojewódzkiego Biologicznego;
Mateusz Olszewski - laureat Wojewódzkiego Geograficznego;
Filip Gonciarek - laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego;
Michał Wrzesień - laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego;
Marceli Sokólski - laureat Wojewódzkiego Konkursu Historycznego;
Tomasz Skołozdrzy - laureat etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej";
Dawid Kaźmierczak - laureat etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej".

Listy gratulacyjne z rąk Prezydenta Miasta Koszalina otrzymali również pedagodzy, którzy przygotowali uczniów do konkursów, czyli pan Bogusław Kuma, pani Beata Guzowska, pani Justyna Niemiec - Zawadzka, pani Agnieszka Świdroń, pani Joanna Kalman oraz pani Anna Kowalczyk.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

II D NA WARSZTATACH RADIOWYCH

W roku szkolnym 2013/2014 klasa II d wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską brała udział w warsztatach radiowych (cykl 20 zajęć po 2 godz. lekcyjne dla dwóch grup) prowadzonych przez pana Piotra Zaczka, opiekuna Radia Jantar.

W trakcie zajęć ogromną pomocą służyła nam także pani Magdalena Sobolewska, studentka Politechniki Koszalińskiej, pracująca w radiu absolwentka naszego gimnazjum. Zajmowaliśmy się zarówno doskonaleniem dykcji, jak i montażem radiowym. Przygotowaliśmy także własne audycje, które mieliśmy okazję zaprezentować w Radiu Jantar.
Na zakończenie uczestniczyliśmy w warsztatach DJ-skich, które tak nam się podobały, że niektórzy postanowili zrobić karierę w tym kierunku (jak widoczny na zdjęciu DJ Najman).

Radio Jantar powstało w 1972 r. i działa przy Politechnice Koszalińskiej. Kiedy w grudniu 1981 roku wybuchł w Polsce stan wojenny radio miało przerwę w nadawaniu. Jednak po tym okresie wszystko wróciło do normy.
Nazwa studia była kilka razy zmieniana. Na początku studenckie radio nazywało się IV-ta Faza, potem Jantar, a w tzw. międzyczasie też Radio Wesoły Jacek. Ostatecznie przyjęto nazwę Jantar.
Siedziba koszalińskiej rozgłośni znajduje się w DS 1 (Dom Studencki nr1). Do dzisiaj zachowało się wiele nagrań zarchiwizowanych na taśmach szpulowych.

W tym radiu m. in. swoje pierwsze kroki stawiał lider kabaretu Koń Polski Leszek Malinowski, Alicja Górska (Radio Vox-Eska), Łukasz Myc (TVP Info), Mariusz Rodziewicz ("Głos Koszaliński").
Od 15 maja 2007 roku Jantar jest radiem internetowym. Pełna nazwa rozgłośni to: Radio Jantar, Studenckie Radio Internetowe.

Polecamy wszystkim: www.radiojantar.pl












AKADEMIA FILMOWA

Uczniowie klasy III d wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską wzięli udział w dwuletnim cyklu wykładów w ramach Akademii Filmowej.

Uczestniczyli oni w odbywających się w kinie Kryterium, comiesięcznych spotkaniach z panem Wojciechem Otto z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przybliżał słuchaczom historię kina, problematykę gatunków filmowych, a także najważniejsze pojęcia związane z kinem. Wykłady były ilustrowane fragmentami filmów, co stanowiło ciekawe urozmaicenie.

Wiele dowiedzieliśmy się o pierwszych pokazach braci Lumiére, o francuskiej Nowej Fali, a także o nurtach współczesnego polskiego kina.
Na zakończenie uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w cyklu wykładów organizowanych przez CK 105.

Warto także dodać, że Katarzyna Samoił i Kinga Turowska - uczennice klasy III d uczęszczające na wykłady Akademii Filmowej będą miały okazję uczestniczyć w pracach Młodzieżowego Jury 33. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".







My, pokolenie Kaina

13 czerwca 2014 r. odbyło się w naszej szkole wyjątkowe przedstawienie pt. "My - pokolenie Kaina".
Zostało ono przygotowane przez grupę artystyczną pod kierunkiem pani Beaty Piwar.

Spektakl opowiadał o problemach współczesnego świata. Poruszone zostały zagadnienia alkoholizmu, narkomanii, przemocy w rodzinie oraz samobójstw i morderstw zarówno nastolatków, jak i dorosłych.

Scenografia nie była bogata ani szczegółowa, aczkolwiek idealnie pasowała do nastroju i ogólnego przesłania sztuki. Dobrana do niej została piosenka Artura Rojka - "Beksa". Utwór nadał całości wydźwięk i podkreślił przekaz.
Nie zapominajmy jednak o najważniejszym czynniku przedstawienia - aktorach. Większość z nich była ubrana na czarno, mieli również pomalowane na biało twarze, na których odznaczały się czarne usta. Ich ręce zostały umazane czerwoną farbą imitującą krew. Całość prezentowała się bardzo efektownie. Wygląd grających napawał odbiorców niepokojem. Ubrane na czarno postacie stanowiły niestety jedynie tło.
Główną rolę odgrywała grupka dziewcząt, które miały na sobie po prostu ciemne ubrania.
Gra aktorska była niemal profesjonalna, przekonująca i bardzo szczera. Główni bohaterowie opowiadali swoje wstrząsające historie z życia, nie szczędząc przy tym emocji. Ich podniesione głosy, a nawet rozpaczliwe krzyki przemawiały do odbiorców i szokowały ich. Zmuszały do skupienia i głębszego zastanowienia się nad tym, co działo się na scenie.

Wobec tego występu nie da się przejść obojętnie. Poruszył najgłębsze uczucia i obawy ukryte w naszych sercach, których na co dzień nawet nie dostrzegamy. Są tematami tabu, nie mówi się o nich, stara się unikać. Nie jest to dobre, ponieważ przez to nasze młode pokolenie zamyka się na ludzki ból, cierpienie, bezwiednie stając się kolejnymi napastnikami zadającymi przemoc. Na świecie stale rośnie liczba zabójstw, nastolatki wpadają w najróżniejsze uzależnienia, zaczynając od Internetu, kończąc na narkotykach i alkoholu. Zanika w nich cała wrażliwość i zrozumienie dla drugiego człowieka.

Ten spektakl uświadomił to większości oglądających i pobudził ich do refleksji. Mimo iż był krótki (trwał niecałe dwadzieścia minut) zdołał przekazać nam niezwykle ważne prawdy życiowe.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne dzieło tej grupy artystycznej. Mamy nadzieję, że powtórzy sukces pierwszego.
Wielkie gratulacje dla aktorek i pani Piwar.

Przedstawienie zostało także zaprezentowane 17 czerwca 2014 r. podczas Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

SZCZYPIORNIŚCI JEDENASTKI MISTRZAMI POLSKI

Już po raz czwarty na szczecińskiej plaży Jeziora Dąbie młodzież z całej Polski, walczyła o medale Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej - Hurtostal 2 Szczecin 2014.

W zawodach łącznie wzięło udział 54 zespoły, przez trzy dni rozegrano 168 spotkań, które wyłoniły zwycięzców w sześciu kategoriach.
Rosnąca popularność beachhandbalu spowodowała, że rywalizacja odbywała się na trzech boiskach. Pogoda w tym roku nie była łaskawa dla uczestników. W ciągu trzech dni mistrzostw grające zespoły nawiedzały ulewy, wichury, zimno i chyba w nagrodę na zakończenie imprezy pojawiło się wreszcie piękne słońce. Niesprzyjająca aura nie przeszkodziła zawodnikom oraz sędziom i zawody przebiegały w gorącej atmosferze.

Nasze miasto reprezentowała grupa chłopców z klasy sportowej Gimnazjum nr 11 (kategoria młodzików), która na co dzień trenuje w KSPR GWARDIA KOSZALIN.
Podobnie jak w zeszłym roku nasza drużyna przywiozła z mistrzostw medal, w ubiegłym roku był on koloru srebrnego, tym razem nasi zawodnicy przywieźli medal z najcenniejszego kruszca.

W fazie grupowej nasi uczniowie wygrali wszystkie mecze, awansując do grupy finałowej:

UKS GIM 9 SZCZECIN - KSPR GWARDIA KOSZALIN 0:2
HANDBALL DRAWSKO POMORSKIE - KSPR GWARDIA KOSZALIN 0:2
UMKS DĄBIE SZCZECIN - KSPR GWARDIA KOSZALIN 1:2

W fazie finałowej również byli bezkonkurencyjni, wygrywając wszystkie spotkania:

UKS DRAWIANKA DRAWNO - KSPR GWARDIA KOSZALIN 1:2
PIERWSZAKI DRAWSKO - KSPR GWARDIA KOSZALIN 1:2
UMKS DĄBIE SZCZECIN - KSPR GWARDIA KOSZALIN 0:2

Oto skład mistrzowskiej drużyny:

Raczkowski Marcin
Dereń Marcin
Kowalczyk Szymon
Czyżewski Mateusz
Wielgosz Oskar
Maliszewski Oskar
Miś Patryk
Szewczyk Damian

Gratulujemy naszym piłkarzom ręcznym oraz panu Mikołajowi Kaniewskiemu ogromnego sukcesu i życzymy im, by w przyszłym roku obronili zaszczytny mistrzowski tytuł.

I D W RADIU ESKA, RADIU PLUS I STUDIU NAGRAŃ MIKROFONIKA

10 czerwca 2014 r. dzięki uprzejmości pani Lucyny Wojtów uczniowie klasy I d wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską mieli okazję zobaczyć koszaliński oddział bardzo popularnej stacji - Radia Eska, a także siedzibę Radia Plus mieszczącą się w tym samym budynku.

Od około 10 lat Radio Eska tworzy swój program w oparciu o lekką muzykę popularną, dance'ową i luźny, młodzieżowy styl prowadzenia.
Target Eski stanowią ludzie w wieku od 12 do 36 lat. Radio Eska w lokalnych odsłonach (do czego zobowiązuje koncesja) realizuje określoną liczbę serwisów lokalnych, przede wszystkim w godzinach porannych, stając się często jedynym radiowym (obok rozgłośni regionalnych Polskiego Radia) źródłem informacji z regionu. W Koszalinie Eska nadaje dopiero od lipca roku 2008. Wcześniej, przez 15 lat funkcjonowała w Koszalinie popularna lokalna rozgłośnia Radio Północ.

Zaplecze pracy radiowca okazało się bardzo interesujące. Tym bardziej, że kilkoro z nas mogło od razu sprawdzić swoje umiejętności w tej dziedzinie, nagrywając krótki serwis informacyjny. Dzięki tej wizycie dobrze zrozumieliśmy słowa: "Radio jest teatrem wyobraźni."

Wielu wrażeń dostarczyła nam także wizyta w Faktorii Lektorskiej firmy Mikrofonika - studiu nagrań o naprawdę imponującej bazie głosów. To pierwszy w Polsce internetowy bank lektorów. Za pośrednictwem strony internetowej tej koszalińskiej firmy można praktycznie o każdej porze dnia i nocy zamówić profesjonalne nagranie dowolnego tekstu.
Lektor akurat w czasie naszej wizyty nagrywający w studiu reklamę wykazał się zaskakującą umiejętnością zmieniania brzmienia swego głosu, co nas rozbawiło i zachwyciło. Podobnie jak niezwykła kolekcja mikrofonów znajdująca się w Mikrofonice.

IMPESJE ARTYSTYCZNE - CIECHOCINEK 2014

Fundacja Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNBUS ogłosiła listę zakwalifikowanych do XVIII Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej IMPRESJE ARTYSTYCZNE - Ciechocinek 2014.

Wśród zakwalifikowanych znalazła się uczennica naszego gimnazjum Magdalena Krzemińska z klasy III D.
Festiwal odbędzie się w dniach 9-28 lipca 2014 r. w Ciechocinku.
Gratulujemy i zapraszamy wszystkich do Ciechocinka.

GALA MUZYKORAMY

13. czerwca 2014 r. odbył się 14 koncert finałowy MUZYKORAMY.

W Teatrze Variete Muza wystąpili najlepsi wokaliści i instrumentaliści wyłonieni przez jury spośród 100 uczestników 5 edycji konkursu.
Podczas gali 20 młodych laureatów wzruszało, bawiło i dostarczało wielu emocji za co obecni na sali nauczyciele, rodzice, koleżanki i koledzy dziękowali gromkimi brawami.

Wysoki poziom prezentowali nasi gimnazjaliści: Justyna Strojek, Kamil Chorecki, Magda Krzemińska i Emila Mroczkowska, których na widowni oklaskiwali zaproszeni koledzy i koleżanki z klasy.
Laureaci otrzymali na pamiątkę statuetki "Ptaka Mateusza" wykonanego w formie witrażu i nagrody książkowe.
Z zaproszenia na uroczystość skorzystali uczniowie klasy III c i I d .

Gratulujemy udanych występów naszym wokalistom, jak i pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowywała uczniów do udziału w konkursie.













Zaczarowali piosenkę dekadę temu

Festiwal "Zaczarowanej Piosenki" im. Marka Grechuty świętował swoje 10. urodziny.

Z tej okazji 8 czerwca, na krakowskim Rynku Głównym odbył się 10. Festiwal Zaczarowanej Piosenki oraz dobiegły końca 11. Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko".
Gwiazdy muzyki i sportu wystąpiły na scenie z utalentowanymi osobami niepełnosprawnymi Punktualnie o 21.00 na scenie pod Ratuszem, przy dźwiękach zespołu Kameleon, pojawili się grupą: Anna Dymna, Irena Santor, Grzegorz Turnau, Jacek Cygan, Zbigniew Zamachowski, Cezary Kosiński, Paweł Królikowski, Piotr Polk i Bronia Zamachowska.
Potem zagrali i zaśpiewali laureaci poprzednich edycji wraz ze swoimi "muzycznymi opiekunami". Koncert przypominał wzruszającą podróż w wehikule czasu a na telebimie ukazywały się festiwalowe występy sprzed lat.

Jedną z wielu prezentacji była piosenka "Ja tu zostaję" wykonana przez Magdę Krzemińską - laureatkę ósmej edycji Festiwalu, wraz z Łukaszem Zagrobelnym.

A zatem zgodnie ze słowami Anny Dymnej:
"A my razem, po prostu i mimo wszystko, spotykajmy się co roku na krakowskim Rynku i... promujmy lepszy, bardziej normalny świat, mądrzejszy, a przy tym radośniejszy. Wszystkich więc zapraszamy do takiego promowania. Do pomagania."
Było mnóstwo emocji, wzruszeń i zaczarowany rynek w Krakowie.







"ZIELONA SZKOŁA" KLAS IC I IB W SZKLARSKIEJ PORĘBIE

2 czerwca, około godziny 3:00 wyjechaliśmy spod Gimnazjum nr 11 w Koszalinie na 5-dniową wycieczkę w Karkonosze.
Wycieczkę dla klas Ic i Ib zorganizowały wychowawczynie: Małgorzata Czerepaniak i Agnieszka Świdroń. Opiekunami na wycieczce były również panie: Agnieszka Ostrowska i Ewelina Filipek.

Planem na pierwszy dzień było zwiedzanie Wrocławia. Przejazd do celu przebiegł bezproblemowo. Na miejscu udaliśmy się w kierunku Hali Stulecia, w której często odbywają się duże imprezy.
Przed halą widzieliśmy Iglicę, a kawałek dalej słynną Wrocławską Fontannę, gdzie obejrzeliśmy pokaz i wysłuchaliśmy najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej. Później podczas zwiedzania Starówki natknęliśmy się na kilka krasnali i zajrzeliśmy do ciekawej restauracji więziennej.
Następnie wyruszyliśmy w kierunku właściwego celu poniedziałkowej trasy - Szklarskiej Poręby, gdzie znajdował się pensjonat, w którym mieszkaliśmy.

Następnego dnia razem z przewodnikiem i opiekunami powędrowaliśmy na zwiedzanie okolic miasta. Odwiedziliśmy hutę szkła, w której jedna z naszych opiekunek - pani Czerepaniak wykonała szklany kwiat. Zwiedziliśmy też Chatę Walońską, zobaczyliśmy grób Karkonosza - Ducha Gór i uważnie wysłuchaliśmy legendy o nim.
Oniemieliśmy, widząc panoramę gór ze Złotego Widoku i nauczyliśmy się, że rzeka Kamienna oddziela góry Izerskie od Karkonoszy. W tym dniu dotarliśmy również do dwóch słynnych wodospadów: Szklarki i Kamieńczyka oraz do słynnej w Karkonoszach skały - Chybotka.
Po powrocie, około godziny dwudziestej zaczęła się dyskoteka, na której większość wybawiła się za cały najbliższy tydzień.

Następnego dnia wjechaliśmy wyciągiem na Szrenicę. Odwiedziliśmy schronisko na Szrenicy, Śnieżne Kotły, schronisko pod Łabskim Szczytem. Chodziliśmy dość długo po karkonoskich, stromych ścieżkach i część z nas, wracając do pensjonatu, była bardzo wyczerpana, co nie przeszkodziło nam zorganizować zawodów sportowych, przy których wspaniale się bawiliśmy.

Czwartkowy plan był bardzo ambitny - mieliśmy wchodzić na Śnieżkę. Wjechaliśmy na Kopę wyciągiem, doszliśmy do schroniska "Dom Śląski", gdzie mieliśmy krótką przerwę na regenerację utraconych sił i ruszyliśmy na szczyt. Wybrana przez nas trasa była bardzo stroma, mimo tego nikt nie zostawał w tyle. Na szczycie dowiedzieliśmy się, że jesteśmy 1602 m n.p.m. Po półgodzinnym odpoczynku ruszyliśmy dalej. Obejrzeliśmy siedzibę poczty, kaplicę Św. Wawrzyńca i zaczęliśmy schodzić w dół, odpoczywając w znanych schroniskach: Strzecha Akademicka i Samotnia. Po paru godzinach doszliśmy do kościółka Wang postawionego w Karpaczu w XIX w. bez użycia gwoździ. Zbudowany został nie w Karpaczu, a w miejscowości Vang w Norwegii około XII w. Zabytkowa świątynia stanowi prawdziwy popis architektury potomków Wikingów.

Po powrocie mieliśmy trochę czasu dla siebie, a wieczorem, rozpoczęło się pożegnalne ognisko, na które każdy pokój miał przygotować pokaz. Jeden z naszych kolegów rapował, inny recytował wiersz z pamięci, inni opowiadali żarty. Zabawy było co niemiara!
Niestety, w piątek musieliśmy wracać do domu.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pojedziemy na podobną wycieczkę.













WYNIKI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO "KANGUR"

Od roku 1991 organizatorem Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "KANGUR" jest Stowarzyszenie "Kangorou Sans Frontiers" ("Kangur bez granic") z siedzibą w Paryżu.
Głównym organizatorem konkursu w Polsce jest obecnie Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z siedzibą w Toruniu.
Konkurs przeprowadzany jest raz w roku, jednocześnie we wszystkich krajach.

Do tegorocznej edycji konkursu w rejonie działania Koszalińskiego Towarzystwa Przyjaciół "Kangura" zgłosiło się 5200 uczestników.
O randze konkursu świadczy między innymi honorowy patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Konkurs został przeprowadzony 20 marca br., a wzięło w nim udział 66 uczniów naszego gimnazjum.
Zadania konkursowe wymagały od uczestników szerokiej wiedzy matematycznej i bardzo dobrej strategii rozwiązywania zadań.

Uzyskane wyniki naszych uczniów zasługują na uznanie.

WYNIK BARDZO DOBRY:
Katarzyna Sobolewska Ia

WYRÓŻNIENIE:
Eryk Sakała - Ic, Filip Bejnarowicz - Ic, Mateusz Olszewski - Ic ,Radosław Mamrot - Ic, Jakub Wandycz - Ic, Aleksandra Kaszubowska - Ib, Szymon Placek - Ic, Bartosz Mazur -I e, Julita Cysewska - Ib, Michał Włodarczyk - Ic, Bartosz Szymański - Ic, Piotr Wycech - IIc, Marceli Sokólski - IIc, Tomasz Kowalski - IIc, Andrzej Ozimski - IIc, Kornel Popowicz - IIa, Weronika Wróbel - IIa, Wojciech Myśliwiec - IIIf, Maciej Bartosik - IIIf, Michał Sobczyk - IIIe, Dominik Kobus IIIc, Michał Wrzesień - IIIc.

Gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok.
Szkolnym koordynatorem konkursu była pani Małgorzata Czerepaniak.

Poetycko o szkole marzeń

Jak co roku młodzi literaci Jedenastki aktywnie włączyli się do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Szkoła moich marzeń" organizowanym już po raz dziewiąty przez Zespół Szkół nr 11 w Koszalinie.

Jury konkursowe musiało wybrać spośród ponad 300 prac nadesłanych z całej Polski takie, które najpiękniej przedstawiają uczniowskie marzeniach o szkole.

Miło nam poinformować, że twórczość naszych uczniów znalazła uznanie w oczach jury.
Anna Jędrkowiak z kl. I A została laureatką III miejsca w kategorii poezja, natomiast Ada Tworek (też z I A) otrzymała wyróżnienie w tej samej kategorii.
Oprócz dyplomów i książek szczególnym prezentem dla nagrodzonych w konkursie była publikacja ich utworów w specjalnie na tę okoliczność wydanej książce.

Gratulujemy talentu naszym młodym poetkom i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac konkursowych sprawowała pani Agnieszka Pera, który uczy obie dziewczynki języka polskiego.








POLONEZA CZAS ZACZĄĆ, CZYLI
BAL ABSOLWENTA 2014

Zgodnie z tradycją Gimnazjum nr 11 młodzież klas trzecich uczestniczy w balu absolwenta.

W tym roku uroczystość odbyła się 30 maja w koszalińskim Klubie Podchorążego i otworzyliśmy go polonezem.
Następnie gimnazjaliści powitali przybyłych na imprezę nauczycieli oraz rodziców.
Były ciepłe słowa skierowane do absolwentów, podziękowania dla pedagogów i przepiękny muzyczny upominek dla rodziców.
Popłynęły łzy wzruszenia i wszystkim zrobiło się ciepło na sercu. Rodzice przygotowali również słodką niespodziankę dla swoich pociech. Tort wyglądał przepięknie i smakował wybornie.
Później nastał czas wspaniałej zabawy.

Słowa podziękowania za przygotowanie balu kierujemy do wychowawców klas trzecich oraz rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowania tegorocznej imprezy.






























OLIMPIADA WYOBRAŹNI 2014

30.05.2014r. już po raz szesnasty obchodzony był w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej zwany Olimpiadą Wyobraźni.

Podobnie jak w latach ubiegłych wtedy właśnie odbywa się finał rozgrywek o tytuł Super klasy. W tegorocznej lidze zadaniowej zwyciężyła klasa III b, drugie miejsce przypadło ex aequo klasom II a oraz I c , natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa III c.
Uczniowie z rąk pana Dyrektora odebrali puchar, dyplom oraz słodką niespodziankę. Zwycięzcom konkursu gratulujemy, a pozostałym klasom życzymy sukcesu w roku przyszłym.

Tegoroczna impreza obfitowała w szereg atrakcji. Uczniowie mogli sprawdzić się w konkursach sprawnościowych, muzycznych, wiedzowych. Wielu z nas wzięło udział w konkursie rzutu beretem, skakania na skakance, przeciąganiu liny lub uczestniczyła w pokazie zumby.
Miłośnicy rozrywki wybrali Bitwę belfrów, turniej Familiada, konkurs muzyczny wzorowany na programie Twoja twarz brzmi znajomo lub szkolną wersję popularnego programu Project Runway. Z kolei pasjonaci rozrywek intelektualnych sprawdzali swą wiedzę, uczestnicząc w konkursie dotyczącym różnorodności zwierząt.

Nie zabrakło również atrakcji dla smakoszy, były stoiska z wypiekami oraz grill.
Bez wątpienia przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną Olimpiadę Wyobraźni, która odbędzie się za rok.













LIPS 2014 - Language in Poetry and Songs

30.05.2014 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie odbył się konkurs LIPS 2014 - Language in Poetry and Songs.

Uczniowie klasy III B - Miłosz Marcjanik, Ada Gonciarz, Gustaw Laskowski, Justyna Kaczanowska oraz Marta Cichoń, którzy reprezentowali naszą szkołę w kategorii krótka forma teatralna zajęli III miejsce.
Nasi reprezentanci przygotowali skecz " At the doctor's".

Serdecznie gratulujemy gimnazjalistom oraz pani Karolinie Kaźmierczak, która przygotowała uczniów do udziału w konkursie.

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Dnia 28 maja 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie i uroczyste wręczenie nagród 14 edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla młodzieży szkolnej z miast partnerskich Koszalina pt: "Nasi rówieśnicy, nasze miasta i regiony - poznajmy się bliżej" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

Organizatorem konkursu był Klub Spółdzielczy "Bałtyk" Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie" i Urząd Miejski w Koszalinie.
Celem konkursu było ukazanie życia codziennego dzieci i młodzieży szkolnej oraz walorów krajoznawczych swoich miast rodzinnych i okolic.
Udział w konkursie wzięli uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na konkurs wpłynęło 151 prac, udział wzięło 180 uczestników z placówek z Koszalina i regionu oraz Danii, Finlandii, Niemiec i Białorusi.

Wyróżniono prace Angeliki Trzebińskiej z klasy I D, Magdaleny Kostewicz z klasy I D i Julii Świdroń z klasy III B.
Uczennice do konkursu przygotowała Ewa Dąbrowska.








SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK NA FESTIWALU PIOSENKI O ZDROWIU

27 maja 2014r w sali kinowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie odbył się Festiwal Piosenki o Zdrowiu.
Imprezę organizowała Powiatowa Stacja Epidemiologiczna w Koszalinie w ramach obchodów Dni Koszalina.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło 13 wykonawców, a nasze gimnazjum reprezentowały Natalia Cichońska i Aleksandra Kaszubowska z klasy Ib.
Z przyjemnością informujemy, że pierwszoklasistki spisały się świetnie i zajęły I miejsce.
Uczennice do konkursu przygotowała p. Dorota Buc.

Serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu i czekamy na kolejne wspaniałe występy.

Festiwalu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
"Wschodami Gwiazd"

W sobotę, 24 maja 2014 r. odbyła się już ósma edycja Festiwalu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży "Wschodami Gwiazd" zorganizowana przez Bytowskie Centrum Kultury w Bytowie.

Festiwal został stworzony z myślą o miłośnikach muzyki, a w szczególności śpiewu. Ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest to, iż solistów oceniał znany artysta Andrzej Rybiński.

Swoje umiejętności zaprezentowała również Justyna Strojek z klasy III C, której jury przyznało drugą nagrodę.

Reprezentacja Jedenastki po raz trzeci na podium
- finał zawodów Sprawni jak żołnierze

W dniach 22 - 23maja 2014 r. w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odbyły się XXXVII Międzywojewódzkie Zawody Sprawnościowo - Obronne "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE - 2014" pod patronatem zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Rembowskiego.

Wzięło w nich udział 11 reprezentacji dziewcząt i 12 reprezentacji chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych oraz 4 reprezentacje dziewcząt i 5 reprezentacji chłopców ze szkół gimnazjalnych.
Po zaciętej rywalizacji w konkurencjach: ratownictwa medycznego, rzucie granatem, strzelaniu, biegu na orientację i torze sprawnościowym komisja sędziowska w składzie: komandor zawodów - mjr Jerzy PELIKAN, sędzia główny - kpt. Grzegorz BRUZDA, sędziowie konkurencji - kpt. Andrzej CZAJA, st. sierż. Artur Biegański, p. Zdzisław Kurta i p. Stanisław Wójciak na podstawie uzyskanych osiągnięć ustaliła kolejność zespołów w klasyfikacji generalnej zawodów oraz indywidualną uczestników i tym samym wyłoniła zwycięzców "Sprawnych jak żołnierze".
Fundatorami nagród tegorocznych zawodów byli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Dowódca Garnizonu Koszalin oraz Komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.

Z ogromną satysfakcją informujemy, że reprezentanci Jedenastki i w tym roku stanęli na podium.

WYNIKI PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:

SZKOŁY GIMNAZJALNE - klasyfikacja zespołowa:

I miejsce dziewcząt:

GIMNAZJUM NR 11 - KOSZALIN - 19 pkt
GIMNAZJUM NR 7 - KOSZALIN - 13,5 pkt
PUBLICZNE GIMNAZJUM TRZEBIATÓW- 10 pkt

Naszą szkołę reprezentowały:
1. Weronika Malinowska z klasy III B
2. Julita Barańczak z klasy III C
3. Justyna Strojek z klasy III C

III miejsce chłopców:

GIMNAZJUM NR 11 - KOSZALIN - 15 pkt
GIMNAZJUM NR 7- KOSZALIN - 19 pkt
GIMNZAJUM BIESIEKIERZ - 15,5 pkt

Naszą szkołę reprezentowali:
1. Kacper Hille z klasy III F
2. Kamil Chrostowski z klasy III G
3. Wojciech Grochowski z klasy III E

Serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom oraz paniom: Ewie Dąbrowskiej i Ewelinie Adamus, które przygotowały reprezentację do udziału w konkursie.

























Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne

W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kościuszki 22.05.2014 r. miała miejsce 46 edycja konkursu recytatorskiego "Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne".

Uczennice klas III z naszego gimnazjum wzięły udział w tych zmaganiach recytatorskich.
Magdalena Chmielewska z kl. IIIA zaprezentowała wiersz C. K. Norwida Marionetki oraz fragment Pana Tadeusza ukazujący, jak Telimena wprowadza Zosię na salony.
Agnieszka Rok z IIIB powiedziała fascynująco fragment powieści Wiesława Myśliwskiego "Kamień na Kamieniu", a także piękny wiersz Haliny Poświatowskiej "Te słowa".
Dominika Kulon z IIIc recytowała fragment "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry i niezwykle liryczny tekst Bolesława Leśmiana "Dusza w niebiosach".

Wszystkie recytatorki zaprezentowały się pięknie, publiczność, choć nieskora do oklasków, nagrodziła je brawami, ale od lat ci sami jurorzy nie przyznali nagród naszym dziewczynom.
Recytatorki wyróżniały się prezencją, ambitnym repertuarem, kulturą mowy. Postaramy się jednak zaprezentować ich dorobek artystyczny naszej gimnazjalnej publiczności jeszcze przed końcem roku, bo jest kogo i czego posłuchać.

Dziewczyny do konkursu przygotowały panie Elżbieta Malczewska - Giemza i Krystyna Maciejewska.









"DZIEŃ ŻEGLARZA" zorganizowany przez klasę I c

22 maja 2014 r. klasa I "c", wraz ze swoim kapitanem panią Małgorzatą Czerepaniak stawiła się w strojach marynarskich, by zaszczepić ducha żeglarskiego całej społeczności gimnazjalnej.

Na trzeciej przerwie uczniowie obecni na I piętrze śpiewali wspólnie szanty. "Na Mazury" stało się największym hitem karaoke, wszyscy najchętniej śpiewali refren tego utworu.
Podczas kolejnej przerwy pani Czerepaniak, jako doświadczony żeglarz oraz instruktor żeglarstwa, udzielała lekcji wiązania węzłów przydatnych przy żeglowaniu. Uczniowie z ciekawością przyglądali się temu instruktażowi i próbowali nauczyć się niektórych węzłów.
Można było również obejrzeć zdjęcia z żeglarskich biwaków zorganizowanych dla uczniów naszej szkoły przez Panią Czerepaniak, między innymi dla obecnej klasy Ic i klasy IIIc.

Ostatnią zabawę na boisku szkolnym pomógł przeprowadzić pan Marian Standowicz. Było to przeciąganie liny. Impreza była udana, a towarzysząca jej atmosfera bardzo dobra. W tym dniu nawet pogoda dopisała.

Z żeglarskim pozdrowieniem - uczniowie Ic














Dzień Nauki Udzielania Pierwszej Pomocy

Klasa IIC 21 maja 2014 r. w ramach projektów ( różnych inicjatyw klasowych) realizowanych pod auspicjami Samorządu Uczniowskiego zorganizowała Dzień Nauki Udzielania Pierwszej Pomocy.

Do przeprowadzenia projektu klasa przygotowywała się długo i starannie - nie było osoby niezaangażowanej w przedsięwzięcie.
Dziesięciu uczniów i cztery uczennice przeszły intensywne szkolenie przeprowadzone przez Panią Helenę Zazulak, naszą nieocenioną pielęgniarkę szkolną oraz przez Pana Stanisława Sankowskiego, zajmującego się na co dzień bezpieczeństwem w gimnazjum.
Przeszkoleni stali się liderami i kaskadowo w czasie realizacji projektu uczyli innych uczniów układania poszkodowanych, chorych, nieprzytomnych w bezpiecznej pozycji, bandażowania różnych części ciała i wykonywania sztucznego oddychania na fantomach.

Na trzech stanowiskach wszyscy uczniowie mogli popróbować praktycznie, jak obchodzić się z ludźmi chorymi, aby im pomóc, a nie zaszkodzić. Ofiarnie pomagali uczniom i uczennicom Pani Helena i Pan Stanisław.
Na szczególną pochwałę i wyróżnienie zasłużył uczeń Daniel Maluszycki, który był pomysłodawcą akcji, a także przez ponad trzy godziny w upalnym słońcu uczył koleżanki i kolegów z różnych klas wykonywania sztucznego oddychania na fantomie.
Inicjatywę klasy docenił Pan dyrektor i Pani wicedyrektor, a także inni nauczyciele, którzy sami również praktycznie uczestniczyli w zajęciach.

Trzeba jednak prawdzie spojrzeć w oczy i powiedzieć, że uczniowie woleli patrzeć na to, "jak to się robi", niż brać udział w pożytecznej zabawie. Wciąż jeszcze pokutuje wśród nas mylne przekonanie, że "ja nie trafię na taką sytuację". Pani Barbara Borucka opowiadała o wizycie naszej młodzieży w Hiszpanii i zajęciach sportowych, integracyjnych przeprowadzonych z młodymi Hiszpanami na wózkach inwalidzkich. Początkowo nikt ze zdrowych Polaków, naszych gimnazjalistów, nie chciał brać w nich udziału, a kiedy spróbowali, oznajmili, że inaczej widzą świat i ludzi przykutych do wózków. Hiszpańska młodzież nie miała zahamowań z uczestniczeniem w grze z niepełnosprawnymi.



Po zakończeniu zajęć na boisku szkolnym wszyscy sugerowali, aby takie przedsięwzięcia powtarzać, bo odważnych przybywa i coraz więcej gimnazjalistów będzie umiało się rozsądnie odnaleźć w trudnej sytuacji.

Podziękowania za bardzo ofiarną pomoc w akcji klasa IIC składa wychowawczyni p. K.Maciejewskiej, p.Helenie Zazulak, p.S. Sankowskiemu.




















MŁODZI GŁOSUJĄ 2014 - WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

19 maja 2014 roku uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję poczuć się jak dorośli i wypowiedzieć się na temat swoich preferencji politycznych, biorąc udziału w młodzieżowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Młodzi Glosują 2014.
Akcja została zrealizowana przez Centrum Edukacji Europejskiej.

W naszej szkole poszło do urn i oddało głosy na komitety wyborcze zarejestrowane w całej Polsce ponad 200 uczniów, frekwencja wyniosła 42%, a wyniki przedstawiają się następująco:

1. Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke - 32,86% (69 głosów),
2. Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch - 21,90% (46 głosów),
3. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość - 15,24% (32 głosy),
4. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP - 13,81% (29 głosów).

Jednak zanim doszło do wyborów,uczennice klasy II a - Anna Rekowska, Anna Sarapuk, Malwina Solska, Aleksandra Mazur i Wanesa Bochnia przeprowadziły debatę na temat wyborów oraz akcję profrekwencyjną na ulicach Koszalina.

Debata odbyła się 12 maja na godzinie wychowawczej klasy II a. Miała ona na celu zachęcenie uczniów do głosowania w wyborach w niedalekiej przyszłości. Młodzież interesowała rola Europarlamentu, zasada jego działania oraz wpływ wyborców na to, co dzieje się w Unii.
Dzięki temu, że każdy miał prawo zabrać głos, zostały przedstawione różne punkty widzenia, a prowadzące mogły udzielić odpowiedzi na nurtujące słuchaczy pytania.
Najczęściej padały pytania dotyczące pracy europarlamentarzystów, ich narad oraz prawa obowiązującego w Unii. Następnie wywiązała się dyskusja dotycząca partii startujących w wyborach, a szczególnie ich programów. W związku ze zbliżającymi się szkolnymi wyborami, uczniowie mogli przekonać się , poglądy której partii są im najbliższe. W tym celu cała grupa rozwiązała Latarnika Wyborczego - narzędzie, które porównuje programy partii wyborczych z poglądami wyborców.
W trakcie akcji profekwencyjnej uczennice nie ograniczyły się tylko do rozdania ulotek i rozwieszenia plakatów. Zaopatrzone w kamerę i dyktafon wyruszyły na ulice Koszalina, aby porozmawiać z mieszkańcami miasta na temat wyborów.
Na początku przechodnie nieufnie podchodzili do pytań zadawanych przez uczennice i niechętnie na nie odpowiadali. Jednak po jakimś czasie udało się "wydobyć" kilka informacji od mieszkańców Koszalina, z których większość, bo ok. 80% uważa, że wybory są bardzo ważne i naszym obowiązkiem jest branie w nich udziału.
Udało się również nakręcić krótki film z przeprowadzonej sondy ulicznej.

Film z sondy ulicznej









70. ROCZNICA BITWY POD MONTE CASSINO

17 maja 2014 roku nasz poczet sztandarowy pod opieką pań: Ewy Dąbrowskiej i Ewy Wrzołek-Bielińskiej był obecny na uroczystości upamiętniającej bitwę pod Monte Cassino.
Uroczyste obchody miały miejsce przy odnowionym pomniku generała Władysława Andersa.

Kompania honorowa odegrała Mazurka Dąbrowskiego, a następnie krótką historię bitwy zaprezentował zaprzyjaźniony z naszą szkołą podpułkownik Wojciech Grobelski.
Ważnym momentem obchodów było spisanie aktu pro memoriam z nazwiskami osób, które wzięły udział w sobotniej uroczystości. Zostanie on włożony do kapsuły wraz z odnowionym aktem erekcyjnym.






MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS RECYTATORSKI
POEZJI I PROZY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

15.05.2014 r. w Gimnazjum nr 9 w Koszalinie odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego poezji i prozy niemieckojęzycznej.

Konkurs zgromadził ponad 40 uczestników z całego regionu m. in. z Darłowa, Kołobrzegu, Mścic oraz Koszalina. Nasze gimnazjum reprezen
towali: Ada Tworek Ia, Oliwia Dubielak Ia oraz Jakub Kornacki IIc.

Miło jest nam poinformować, że jury konkursu przyznało wyróżnienie uczennicy Adzie Tworek za recytację wiersza J. Wolfganga von Goethe pt."Im Nebel".
Gratulujemy Adzie oraz pani Katarzynie Pawełczyk, która przygotowała uczniów do konkursu.

"MATEMATYCZNE POTYCZKI" - I MIEJSCE UCZNIÓW GIMNZJUM NR 11

15 maja 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzygimnazjalnym Turnieju o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

Kolejna edycja konkursu była doskonałą okazją do współpracy pomiędzy szkołami oraz stworzyła możliwość skonfrontowania możliwości i umiejętności matematycznych gimnazjalistów z rówieśnikami.
Miło jest nam poinformować, że gimnazjaliści Jedenastki spisali się na medal, ponieważ drużyna w składzie: Karol Kolański i Mariusz Sieczka z klasy IIIc oraz Andrzej Ozimski z klasy IIc, zajęła wśród koszalińskich gimnazjów I miejsce.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Małgorzata Czerepaniak.








Konkurs matematyczno - informatyczny
dla uczniów szkół podstawowych
"MŁODZI TWÓRCZY"

13 maja 2014r. odbyła się V edycja konkursu matematyczno-informatycznego dla uczniów szkół podstawowych "MŁODZI TWÓRCZY".

Celem konkursu jest promowanie matematyki i informatyki wśród uczniów szkół podstawowych naszego miasta.
Do konkursu zgłosiło się sześć koszalińskich szkół podstawowych: SP nr5, SP nr7, SP nr10, SP nr17, SP nr18 oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia.
Uczniowie zmagali się z zadaniami z matematyki oraz z informatyki, które rozwiązywali, pracując w pracowni komputerowej. Przybyli opiekunowie drużyn zostali zaproszeni do pracy w komisji konkursu. W zakresie matematycznej części zadań uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując zadania w określonym przez komisje czasie.

Przygotowane zdania dostarczyły wiele emocji. Po podsumowaniu wyników z części matematycznej i informatycznej okazało się, że I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 18, II miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5, a III miejsce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Konkurs został przygotowany przez nauczycielki matematyki: Małgorzatę Czerepaniak i Wiolettę Alicką oraz nauczyciela informatyki Krzysztofa Cichosza.
Dziękujemy również uczniom klasy Ic, którzy pomagali w przygotowaniu organizacyjnym konkursu i pełnili role asystentów w czasie konkursu.
Konkurs uświetnił występ wokalny Justyny Strojek - uczennicy klasy IIIc oraz Kamila Choreckiego i Kuby Hłeka z klasy IIId.
Odbył się także pokaz układania kostki Rubika przez uczniów naszej szkoły.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a najlepszym drużynom gratulujemy.
Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w kolejnej edycji konkursu.




















UCZCILIŚMY DZIEŃ PIONIERA

10 maja 2014 roku poczet sztandarowy Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich pod opieką pani Anetty Borsuk uczestniczył w uroczystościach z okazji Dnia Pioniera, która odbyła się pod pomnikiem "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy".

Wcześniej dzień ten świętowano 4 marca, ponieważ tego dnia niemieckie miasto w 1945 roku zostało zajęte przez wojska sowieckie. Teraz radni uznali, że lepszą datą obchodów Dnia Pioniera będzie właśnie dzień 10 maja. Tego dnia w 1945 roku przyjechała do Koszalina pierwsza zorganizowana 500-osobowa grupa osadników z Gniezna.

Na uroczystości obecni byli: Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński, Prezydent Gniezna pan Jacek Kowalski, reprezentanci Rady Miejskiej oraz pierwsi osadnicy i ich potomkowie.
Uroczystość uświetniła orkiestra wojskowa i chór "Frontowe drogi".








MUZYKORAMA

10 maja w klubie "Na Skarpie" odbyła się ostatnia w tym roku edycja konkursu MUZYKORAMA, podczas której jury przesłuchało kolejnych utalentowanych wokalistów.

Miło nam poinformować, że na uznanie zasłużyła prezentacja Emilii Mroczkowskiej z klasy III E, która jako trzecia reprezentantka naszego gimnazjum otrzymała tytuł LAUREATA.

Wszystkich chętnych zapraszamy na koncert finałowy 13 czerwca w Teatrze Variete Muza.

Międzyszkolny Konkurs "Zdrowo jesz, lepiej żyjesz"

Dnia 8.05 w budynku Gimnazjum nr 6 im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939-1945 odbył się Międzyszkolny Konkurs "Zdrowo jesz, lepiej żyjesz" pod patronatem Urzędu Miejskiego w Koszalinie.

Organizatorami byli: Gimnazjum nr 6 w Koszalinie oraz Zespół Szkół nr 1 w Koszalinie.
Konkurs dzielił się na dwie części: test zamknięty i zadania "niespodzianki". Niespodziankami były m.in. rozpoznawanie kasz czy układanie czterowiersza.

Nasi uczniowie Justyna Kaczanowska i Gustaw Laskowski po zaciętej rywalizacji zajęli w klasyfikacji drużynowej I miejsce, a Justyna Kaczanowska zajęła dodatkowo III miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!









III B ZWIEDZA BERLIN - MIASTO WIELU KULTUR

6 i 7 maja 2014 roku klasa III b wybrała się na wycieczkę do Berlina.
Towarzyszyły nam pani Małgorzata Szablińska i nasza niezastąpiona wychowawczyni pani Danuta Wojnarowicz.

Wyruszyliśmy o godz. 700 spod szkoły, ale mimo wczesnej pory nikomu nie chciało się spać.
Byliśmy podekscytowani podróżą i nie mogliśmy doczekać się zwiedzania Berlina. W czasie jazdy pani przewodnik przybliżyła nam po krótce historię miasta.
Pierwszą atrakcją miał być Reichstag, ale zobaczyliśmy go tylko z zewnątrz. Następnie ruszyliśmy w stronę Pomnika Pomordowanych Żydów Europy, skąd udaliśmy się zobaczyć słynną Bramę Brandenburską, a później Checkpoint Charlie - granicę między dawnymi RFN i NRD.

Kolejnym punktem wycieczki była tzw. wyspa muzeów, a właściwie znajdujące się na niej Muzeum Pergamońskie.
Wszyscy byli pod wrażeniem znajdujących się tam eksponatów, w szczególności Bramy Isztar i zrekonstruowanego Wielkiego Ołtarza Zeusa.
Po pełnym wrażeń dniu pojechaliśmy zakwaterować się w hostelu, który, pomimo niezbyt dobrego pierwszego wrażenia, okazał się bardzo porządny, a gdy wprowadziliśmy się do pokoi, wszystkie wcześniejsze protesty umilkły.

Następnego dnia czekała nas dość wczesna pobudka i kolejna porcja atrakcji. Pierwszą z nich było Muzeum Muru Berlińskiego, w którym można zobaczyć oryginalne fragmenty muru. Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Spectrum, które dostarczyło nam wielu wrażeń, ale nie zachwyciło nas tak jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Później pojechaliśmy zobaczyć owiany złą sławą Dworzec ZOO. Następnie dostaliśmy czas na zrobienie zakupów w Europa Center. Jak się później okazało, nie było tam żadnych interesujących sklepów, więc wszyscy szukali okazji do zakupów w pobliskich sklepikach.
Mimo drobnych problemów technicznych, wycieczka była bardzo udana. Wszyscy będziemy ją wspominać przez długi czas.

Dziękujemy pani Danucie Wojnarowicz za zorganizowanie nam wycieczki, a pani Małgorzacie Szablińskiej za opiekę podczas podróży do Berlina.



















WYMIANA POLSKO - HISZPAŃSKA VIGO 2014

2 maja udaliśmy się w podróż do Vigo - miasta położonego w północno-wschodniej części Hiszpanii nad Oceanem Atlantyckim.
To tam znajduje się szkoła Colegio Labor, która wraz z Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich organizuje wymiany młodzieży.

W tym roku dwanaścioro uczniów klas drugich i trzecich miało niepowtarzalną możliwość zamieszkania przez tydzień u hiszpańskich rodzin, a także uczestnictwa w różnorodnych projektach oraz wycieczkach zorganizowanych przez miejscowych nauczycieli.

Wycieczka rozpoczęła się nocą 2 maja na koszalińskim dworcu, skąd busem pojechaliśmy na lotnisko w Berlinie. Tam czekaliśmy na lot do Paryża. Po wylądowaniu we Francji ponownie odbyliśmy procedurę odprawy i wsiedliśmy do kolejnego samolotu. Podróż, choć długa i dość wyczerpująca, obyła się bez problemów.
Po południu polska delegacja dotarła do Vigo. Zostaliśmy powitani przez upalną i słoneczną pogodę, która od razu wzbudziła we wszystkich entuzjazm. Poczuliśmy prawdziwą radość oraz wzruszenie, widząc niecierpliwie oczekującą na nas grupę hiszpańskich uczniów. Przygotowali oni ogromny baner powitalny, a przy pierwszych uściskach obdarowali nas bransoletkami w kolorach flag obu państw. Każdy z nas udał się ze swoim gospodarzem do domu, by poznać rodzinę i pozostawić swój bagaż.
Później spotkaliśmy się w szkole, aby zjeść poczęstunek, a wieczorem w czasie wolnym wszyscy udaliśmy się do wesołego miasteczka, gdzie świetnie się bawiliśmy.

Drugiego dnia rano mogliśmy się przekonać, jak wygląda hiszpańskie śniadanie. Najczęściej składa się ono ze słodkich ciastek oraz mleka lub kakao. Trzeba było zaakceptować tamtejsze zwyczaje żywieniowe, które nieco różnią się od naszych.
Póżniej udaliśmy się do portu, by popłynąć statkiem na wyspę Cies. Wchodzi ona w skład Parku Narodowego Wysp Atlantyckich Galicji, więc nie wolno zabrać z niej muszel, piasku, dotykać zwierząt czy chodzić po niewyznaczonych szlakach. Takie zakazy uczyniły ją jednak nieskazitelnie czystą i zadbaną.
Zwiedzaliśmy to przepiękne miejsce z wynajętym przewodnikiem, a później mogliśmy plażować i wykąpać się w oceanie.
Powróciliśmy do domu z wieloma wrażeniami, choć był to dopiero początek naszej wymiany.

W poniedziałek 4 maja planowo spotkaliśmy się w Labor. Tamtejsi uczniowie mają szczęście rozpoczynać lekcje o godzinę później niż my, więc również projekty rozpoczynały się o godz. 9 rano. Polscy uczniowie przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne. Opowiedzieliśmy o naszym regionie i kraju, pokazaliśmy film o naszej szkole, który nakręciliśmy kilka dni przed wymianą, a także klip "Happy Koszalin", aby przybliżyć Hiszpanom wygląd naszego miasta.
Następnie zwiedzaliśmy budynek szkoły oraz odwiedzaliśmy klasy podczas lekcji, dając miejscowym uczniom możliwość zadawania pytań dotyczących Polski.
Po południu spotkaliśmy się całą grupą w kręgielni.

Kolejny dzień rozpoczął się dla nas wyjątkowo wcześnie, bo godz. 7.00. Tego ranka odwiedziliśmy market rybny. Port w Vigo to jeden z największych dostawców ryb w Hiszpanii, toteż mogliśmy podziwiać wiele ich gatunków.
Później pojechaliśmy do hali sportowej, by wziąć udział w niecodziennym przedsięwzięciu - grze w koszykówkę na wózkach inwalidzkich. Pomogło nam czworo zawodowych graczy, którzy, mimo że niepełnosprawni, odnieśli wiele sukcesów w tej dyscyplinie. Pokazali nam podstawowe zasady gry, a także nauczyli poruszania się na wóżkach. Przy okazji świetnej zabawy, pojęliśmy, iż wbrew wielu przeciwnościom losu inwalidzi mogą posiadać sportowe pasje.
Następnie udaliśmy się na obrzeża miasta, gdzie przygotowane było miejsce do gry w starożytne kręgle.
Na koniec dnia dostaliśmy dwugodzinną lekcję surfingu. Dla niektórych prawdziwym wyzwaniem okazało się samo utrzymanie na desce, lecz najważniejsze było zaangażowanie zarówno uczniów, jak i sympatycznych instruktorów.

W środę, po porannym projekcie w szkole, znów pojechaliśmy do portu. Oczekiwał tam na nas statek, którym dopłynęliśmy do miejsca połowu muli. Mieliśmy okazję skosztować świeżo złowione i ugotowane na pokładzie małże.
Następnie autokar zawiózł nas do stolicy Galicji, czyli Santiago de Compostela. Miasto jest znane przede wszystkim dzięki temu, że spoczywa tam św. Jakub, jeden z dwunastu apostołów. Wyruszyliśmy w pieszą wycieczkę jego śladami, przy okazji podziwiając piękne widoki, z których słynie ten region.
Po kilkunastu kilometrach marszu dotarliśmy do schroniska młodzieżowego. Nie spędziliśmy tam jednak wiele czasu, gdyż po pozostawieniu podręcznego bagażu, od razu poszliśmy do pobliskiej restauracji na kolację. Zdążyliśmy już wcześniej zauważyć, że mieszkańcy Hiszpanii nie lubią pośpiechu, więc my również nieco leniwie powróciliśmy do naszej noclegowni dopiero późnym wieczorem.

Kolejnego dnia zjedliśmy już tradycyjnie ciastka na śniadanie. Następnie w planie było zwiedzanie Pedagogicznego Muzeum Galicji. Zobaczyliśmy, jak na przestrzeni lat zmieniała się szkoła, jej wyposażenie oraz sposób uczenia.
W centrum Santiago de Compostela mieliśmy czas wolny, więc mogliśmy samemu poznać uliczki, zaułki oraz urokliwe miejsca stolicy Galicji. Weszliśmy także do jednego z największych dzieł architektury hiszpańskiej, tamtejszej katedry. Wywierała ogromne wrażenie, mimo że trwały tam prace remontowe.
Po południu zjedliśmy obiad, kosztując m.in. owoce morza. To był ostatni punkt programu tego dnia, po którym powróciliśmy do Vigo.

W piątek 9 maja mogliśmy spróbować gry Paddle zyskującej coraz większą popularność w Hiszpanii, jednak nadal mało znanej w Polsce. Jest to rodzaj gry w tenisa, jednak ma nieco zmodyfikowane zasady, a do gry używa się innej rakiety.
Pozostały czas tego dnia był do naszej dyspozycji. Cała grupa zjadła obiad w restauracji, później część osób poszła do centrum handlowego, a pozostali do muzeum sztuki nowoczesnej.
Od godz. 21 mieliśmy imprezę pożegnalną i powoli zaczęliśmy sobie przypominać, że niestety będziemy musieli niedługo wrócić do domu. To jednak nie przeszkodziło nam w znakomitej zabawie, która trwała - w hiszpańskim stylu - do godzin nocnych.

Ostatni dzień minął nam na wspólnym spotkaniu w jednym z wielu parków. Później każdy zjadł ostatni obiad w gronie rodziny hiszpańskiej, a godzina powrotu zbliżała się nieubłaganie.
Po południu wszyscy zebrali się na lotnisku. Nie brakowało łez i wzruszeń, a pożegnanie przeciągało się niemal w nieskończoność.
Opuściliśmy Hiszpanię pełni niezapomnianych wrażeń, ale również żalu, że wymiana trwała zaledwie tydzień.

Ogromne podziękowania należą się paniom: Barbarze Boruckiej i Dorocie Barteczko. Dzięki ich zaangażowaniu w swoją pracę, a także umiejętności organizacji takich wyjazdów, przeżyliśmy fantastyczne chwile oraz nawiązaliśmy zarówno ogromne, jak i te mniejsze przyjaźnie.
Pobyt w Vigo niewątpliwie poszerzył nasze horyzonty, a także pozwolił na zdobycie bardzo ważnych kontaktów za granicą. Z pewnością tegoroczna wymiana polsko-hiszpańska na długo pozostanie w naszej pamięci.

Uczestnikami wyjazdu z Gimnazjum nr 11 byli: Katarzyna Ostrowska, Wiktoria Wójcik, Julia Kiełbratowska, Maja Piotrowska, Milena Jarecka, Wiktoria Pietruszka, Jarosław Bernaś, Andrzej Ozimski, Bartosz Roś, Rafał Markowski, Aleksandra Mazur oraz Miłosz Marcjanik.
Już we wrześniu nasi przyjaciele z Vigo przyjadą do nas z rewizytą, więc będziemy mieli okazję nie tylko gościć ich w naszych domach, ale przede wszystkim postaramy się, by pobyt w Polsce okazał się dla nich atrakcyjny i na długo zapadł im w pamięć. Zatem jak mówią Hiszpanie: Nos Vamos.

Galeria zdjęć z Vigo

II OGÓLNOPOLSKA WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW

22 kwietnia 2014 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pn. II OGÓLNOPOLSKA WIOSNA MŁODYCH TALENTÓW - HAJNÓWKA 2014.
Na konkurs wpłynęło 837 prac 495 uczestników.

Kwalifikację do wystawy otrzymało 82 uczestników w tym prace naszej uczennicy ANNY JĘDRKOWIAK z klasy IA.
Serdecznie gratulujemy!







Konkurs na kartę wielkanocną

16 kwietnia 2014 roku w klubie "Na Skarpie" odbył się wernisaż konkursu na Kartkę Wielkanocną.
Młodzi artyści odebrali nagrody za przepięknie wykonane prace.

Spotkanie uświetnił występ zaproszonych uczniów naszego gimnazjum: Magdaleny Krzemińskiej, Justyny Strojek, Agaty Jabłońskiej, Natali Polechońskiej, Aleksandry Sobieraj i Weroniki Kordylas.
Wykonywany repertuar nawiązywał do wiosny, świąt i piękna otaczającego świata.
Było miło i świątecznie, a chętni mogli kupić drobne ozdoby wielkanocne.

Naszych wokalistów do występu przygotowała pani Grażyna Brożyńska.

I miejsce za kartkę wielkanocną otrzymała Sylwia Czernik z klasy Ic.
Uczennicę przygotowała pani Ewa Dąbrowska.













Powiatowe eliminacje XXXVII Ogólnopolskiego
Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

15 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie odbyły się powiatowe eliminacje XXXVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.

Organizowane corocznie zawody mają na celu wychowywanie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Aktywując dzieci poprzez zabawę i sportową rywalizację policjanci i pracownicy ZORD Koszalin konsekwentnie prowadzą kampanię edukacyjną, uświadamiając potrzebę i obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do rywalizacji stanęły drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszego miasta i powiatu. Uczestnicy zmagali się w kilku konkurencjach.
Pierwszym zadaniem turnieju była jazda rowerem po torze przeszkód.
Potem przyszła pora na test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego.
Ostatnia konkurencja turnieju polegała na wykazywaniu się wiedzą oraz umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reprezentacja naszego gimnazjum w składzie:

Wojciech Myśliwiec - kl. III F
Bartosz Roś - kl. III E
Jakub Cuckarew - kl. I E

zwyciężyła w kategoriach indywidualnych oraz w kategorii drużynowej i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

Opiekunem reprezentacji był pan Krzysztof Cichosz.







SREBRO I BRĄZ NA TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ
O PUCHAR DYREKTORA II LO

15.04.2014r. w Liceum im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora.

W zawodach wzięło udział 6 drużyn dziewcząt: 2 zespoły Gimnazjum nr 9, zespół Gimnazjum nr 6, zespół Gimnazjum z Mścic, zespół z Tymienia oraz Gimnazjum nr 11.
Nasza drużyna dziewcząt zajęła III miejsce.
Gimnazjum nr 11 reprezentowały: Dominika Kulon, Marcela Szymczak, Julita Barańczak, Justyna Strojek, Aleksandra Pitak, Marlena Mazurkiewicz, Agata Ostrowska, Daria Bednarczyk, Sandra Nowak oraz Sandra Rudzińska.
Drużynę dziewcząt do zawodów przygotowywał p. Andrzej Wąsowicz.

W rywalizacji drużyn chłopców nasza reprezentacja zajęła II miejsce, konkurując z 8 zespołami koszalińskich i powiatowych gimnazjów.
Oto nasi wicemistrzowie: Jakub Walaszczyk, Kacper Kulwicz, Oskar Kulwicz, Mateusz Ossowicki, Michał Gniady, Miłosz Marcjanik, Krzysztof Ciupiński, Patryk Jaworski, Dawid Chmielewski, Dawid Krasuski, Mariusz Sieczka oraz Mateusz Hirny.
Drużynę chłopców przygotowała p. Dorota Buc.

Gratulujemy naszym medalowym drużynom oraz trenerom i czekamy na ich kolejne sukcesy.
































Młodzi, zdolni, czyli koncert...

Sokrates ponad dwa tysiące lat temu twierdził:

"Wychowanie poprzez muzykę jest najznakomitsze,
bowiem rytm i harmonia najgłębiej wnikają w duszę (...)
Wykształcenie muzyczne uchodzi za środek wychowawczy potężniejszy od innych".

To przesłanie stało się pretekstem do zaprezentowania muzycznych uzdolnień naszych uczniów. Młodzi i zdolni, czyli koncert "Uczniowie uczniom o muzyce" zaprezentowano 14.04.2014 w naszym gimnazjum.
Godzinny koncert dał młodym artystom szansę sprawdzenia się przed wymagającą publicznością, co wymagało od nich nie tylko zdolności stricte muzycznych, ale również opanowania i umiejętności przekucia tremy w mobilizację. Każdy z uczniów sprostał postawionemu przed nim zadaniu, czego świadectwem były brawa rówieśników po każdej muzycznej prezentacji. Wykonawcy koncertu udowodnili, że muzyka czyni życie piękniejszym. Pomaga w smutku i radości oraz wnika do najgłębszych warstw osobowości. Ponadto porusza, prowokuje, zachwyca.

W koncercie udział wzięli: Wiktoria Musyt, Magdalena Klacza, Katarzyna Maruszak, Wojtek Myśliwiec Wiktoria Michalska, Jakub Bruzda, Szymon Pawelczuk, Jerzy Andraczko, a koncert poprowadziły : Weronika Nawrot i Alekasndra Wojcieszak.

Koncert przygotowany był pod kierunkiem pani Grażyny Brożyńskiej.





















Wycieczka do stolicy

Na początku kwietnia( 10, 11, 12 ) klasy II C i II F wraz z wychowawczyniami pp. K.Maciejewską i M. Stebnicką oraz Agnieszką Świdroń wyjechały na trzydniową wycieczkę do stolicy.

Zwiedzanie stołecznego miasta zaczęliśmy od Królewskich Łazienek, które aktualnie przechodzą renowację. Wielkie wrażenie wywarł na nas Pałac na Wyspie i Nowa Pomarańczarnia. Uwagę wszystkich absorbowały pawie. Tak dużej liczby tych ptaków nikt z wycieczkowiczów dotychczas nie widział.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym Buffo na spektaklu Metro. Ten zachwycający musical grany od ponad 20 lat zachwycił wszystkich. Żywiołowy taniec, piękne piosenki, szlagiery, porywająca muzyka, i wciąż aktualne przeslanie - być wiernym swoim ideałom, marzeniom, czy robić karierę i zarabiać pieniądze - zmusiły nas do refleksji nad sobą. Podziwialiśmy kondycję fizyczną artystów z Buffo, którzy przez ponad dwie godziny tańczyli, śpiewali, byli z nami. Wielu uczestników wycieczki mówiło, że do Warszawy warto byłoby przyjechać dla samej wizyty w teatrze.

Ale to był dopiero początek programu wycieczki. Podziwialiśmy Warszawę jako miasto pełne życia, zgiełku, szybkości, z tłumem ludzi i niezliczoną ilością aut. Tutaj zobaczyliśmy prawdziwe korki uliczne i ostrą jazdę samochodów.
Dzięki fantastycznemu panu Jackowi (przewodnikowi) obejrzeliśmy najciekawsze obiekty Traktu Królewskiego: Zamek Królewski, plac Zamkowy z kolumną Króla Zygmunta, archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Starówkę i warszawską Syrenkę, Pałac Prezydencki, Pałac pod Blachą, Pałac Staszica.

Spacerowaliśmy Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, Alejami Ujazdowskimi.
Zobaczyliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Weszliśmy Bramą Uniwersytetu Warszawskiego na dziedziniec budynków i kampusów uniwersyteckich. Jak prawdziwi studenci jedliśmy obiad w stołówce Biblioteki Uniwersyteckiej. Ten nowoczesny gmach wywarł na nas ogromne wrażenie, ponieważ na szklanym dachu o powierzchni ponad 1 ha znajduje się ogród z bardzo oryginalnymi roślinami na 5111 m2.
Z tego dachu podziwialiśmy Stadion Narodowy. Byliśmy także na Warszawskich Powązkach i paliliśmy znicze na grobach warszawskich powstańców. Wzruszyły nas mogiły Alka, Rudego, Zośki, Buzdygana, bohaterów "Kamieni na szaniec".
Odwiedziliśmy niezwykłe Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wycieczkę zakończyliśmy kilkugodzinnym pobytem w Centrum Nauki Kopernik.
Wróciliśmy do Koszalina pełni wrażeń, ale i niedosytu. Chciałoby się jeszcze pobyć kilka dni w stolicy.

Wycieczkę zorganizowało biuro turystyczne BAJAD Pana Jacka Dopierały. Panu Jackowi oraz paniom opiekunkom uczniowie gorąco dziękują.







Wojewódzki Przegląd Solistów
i Muzycznych Zespołów Estradowych - eliminacje.

Dnia 6.04.2014 roku w koszalińskim Domku Kata odbyły się eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Festiwalu Muzycznego.

W przeglądzie udział wzięły zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne oraz soliści instrumentaliści i wokaliści, którzy ukończyli 13 lat.
Nasze gimnazjum reprezentowały: Mroczkowska Emilia, Pietrzyk Katarzyna oraz Aleksandra Sobieraj.

Miło jest nam poinformować, że występy naszych wokalistek zostały docenione przez jury, które przyznało wyróżnienie Emilii Mroczkowskiej z klasy IIIe oraz Aleksandrze Sobieraj z klasy Ia.
Uczennicom gratulujemy udanego występu.








Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Jajo wielkanocne"

Już po raz piąty Zespół Szkół nr 2 im. St. Lema w Koszalinie zorganizował Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. "Jajo wielkanocne", którego celem było propagowanie tradycji świątecznych wśród młodzieży oraz rozwijanie wyobraźni poprzez wykorzystanie różnorodnych przestrzennych technik plastycznych.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie pracy przestrzennej dowolną techniką.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Na konkurs wpłynęło ponad 300 prac ze szkół podstawowych i gimnazjów z Koszalina i okolic.

Dnia 5 kwietnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Aleksandra Banat z klasy I A otrzymała wyróżnienie za wykonaną przez siebie świąteczną kompozycję. Gratuluję.








POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY
Koszalin, 29.03.-04.04.2014r.

Od ponad 10 lat nasza szkoła współpracuje ze szkołami w Neubrandenburgu, organizując wymianę młodzieży przy współfinansowaniu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich rozpoczęło współpracę z Albert Einstein Gymnasium w 2008 roku i z powodzeniem prowadzi ją do dzisiaj. W październiku ubiegłego roku nasi uczniowie pojechali na tydzień do Niemiec, a teraz sami gościli młodzież z niemieckiego gimnazjum.

Program wymiany był bardzo urozmaicony, ponieważ oprócz zajęć szkolnych zaplanowano również realizację wspólnych projektów. Pierwszy z nich dotyczył nagrywania programów TV i przeprowadzonego na Politechnice Koszalińskiej, natomiast drugi to szkolny projekt "mydełko", który poprowadziła pani Beata Piwar.
Ponadto młodzież miała okazję poznać Archiwum Państwowe i fabrykę pluszaków. Był również czas na wycieczki. Uczestnicy wymiany zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Oręża Polskiego oraz Maszoperię - muzeum 6D w Kołobrzegu. Wspólnie wybrali się także do Mielna, gdzie większość z nich dojechała na rowerach.

Polscy uczniowie wykazali się dużą inicjatywą, zabierając swoich gości na wycieczki rowerowe, orlika, kręgle oraz zajęcia, na które sami uczęszczają w godzinach popołudniowych. Przykładem może być udział w lekcjach języka niemieckiego w tzw. "0" w I LO, podczas których wraz z gośćmi z Niemiec mówili o pozytywnych i negatywnych stronach wymian młodzieżowych.

Podczas tygodniowego spotkania zawiązały się pomiędzy uczniami większe i mniejsze przyjaźnie. Nie było pomiędzy nimi barier kulturowych i językowych. Młodzież świetnie się komunikowała w języku angielskim i niemieckim. Goście w Niemiec stwierdzili, że pobyt u nas bardzo im się podobał, ale jednocześnie trzeba mieć niezłą kondycję, żeby wytrzymać tempo naszego programu.
Jak zwykle urzekła ich polska gościnność. Niektórzy z nich przyjechali do nas po raz drugi, ponieważ rok temu wrócili z Polski bardzo zadowoleni.

W wymianie udział wzięli następujący uczniowie: Monika Ruszczyk, Gabriela Michalak, Aleksandra Kutwin, Weronika Kurek, Karolina Józefowicz, Andrzej Ozimski, Jan Gasiński, Cezary Guzowski, Gustaw Laskowski oraz Miłosz Marcjanik.
Koordynatorkami wymiany były panie Barbara Borucka i Katarzyna Pawełczyk.

Film z wymiany
































MŁODZI W UNII EUROPEJSKIEJ

31 marca br. uczniowie Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie przygotowujący się do udziału w XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży we współpracy z Instytutem Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego zorganizowali debatę pt. "Jak wykorzystywać możliwości, które daje nam członkostwo w Unii Europejskiej".

Projekt objęty został honorowym patronatem Przewodniczącego Senackiej Komisji Ustawodawczej Senatora RP dr. Piotra Benedykta Zientarskiego.
Debatę poprowadziły : Katarzyna Ostrowska oraz Katarzyna Maruszak.
Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczestnikom oraz gościom podstawowych informacji o integracji europejskiej oraz polskim wkładzie w procesy integracyjne.
Wygłoszone zostały także prelekcje ekspertów: Michała Tuszyńskiego-Sikory (Prezesa Zarządu Instytutu Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego) oraz Tomasza Hołowatego (Dyrektora Wydziału Rozwoju i Gospodarki Nieruchomościami w Starostwie Powiatowym w Koszalinie).

Po prelekcjach wywiązała się żywa dyskusja moderowana przez główne organizatorki debaty, w trakcie której podejmowano rozmaite tematy: od sensu członkostwa Polski w Unii Europejskiej począwszy, na konkretnych pytaniach o poszczególnych programach edukacyjnych skończywszy.












Zaczarowane Radio Kraków: Teatrze, ach to ty!
"SCENA JEST DLA KAŻDEGO, KTO JĄ KOCHA"

29 marca, w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków, odbył się 21. koncert z cyklu "Zaczarowane Radio Kraków", podczas którego finaliści i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty zaśpiewali utwory poświęcone teatrowi.

Musicalowy przebój "New York, New York", niezapomniany filmowy szlagier XX-lecia międzywojennego "Ada, to nie wypada" - tym razem młodzi wokaliści zaprosili słuchaczy na muzyczną wyprawę do teatru i do kina.
A wszystko to z okazji z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. Nowe aranżacje znanych piosenek przygotował znakomity kompozytor Andrzej Zarycki. Gościem specjalnym koncertu była śpiewająca aktorka teatralna i filmowa - Marta Bizoń.

Na koncercie zaśpiewali finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty a wśród nich Magdalena Krzemińska, która wykonała piosenkę "Kuglarze".
Cykl "Zaczarowane Radio Kraków" organizowany jest przez Radio Kraków i Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko od 2009 roku.

Duch Teatru

Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie rodzi się niepowtarzalny Duch Teatru.
Pod drzewami w małych wioskach, a także na nowoczesnych scenach światowych metropolii - pisze Brett Bailey, autor tegorocznego orędzia napisanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru - i podkreśla odmienną rolę teatru, który pozwala na zbliżanie się do siebie ludzi "współuczestniczących w efemerycznych światach teatralnych, by opowiadać o człowieku i jego złożoności".
Na całym świecie przed spektaklami teatralnymi czytano orędzie Bretta Bailey 27 marca w obchodzonym tego dnia święcie teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Wiedniu na kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Wybór padł na 27 marca, ponieważ data ta upamiętnia otwarcie Teatru Narodów w Paryżu w 1957 r. i spotkanie teatrów Zachodu z teatrami "zza żelaznej kurtyny".
Międzynarodowy Dzień Teatru obchodziliśmy już po raz 53.

Również w naszej szkole uczciliśmy to piękne święto.
Młodzież klas drugich i trzecich uczestnicząca w zajęciach warsztatów teatralnych przygotowała z inicjatywy p. Krystyny Maciejewskiej poetycki, zaskakujący i zachwycający happening wyreżyserowany przez panią Elżbietę Malczewską - Giemzę z Pałacu Młodzieży w Koszalinie.
Spektakl wywołał zdumienie u publiczności, o czym świadczyła cisza na widowni, a później salwy śmiechu i gromkie oklaski. Do zabawy zespół wciągnął publiczność, która nie chciała przyjąć do wiadomości końca zabawy teatralnej.

Młodzież warsztatów teatralnych nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i na pewno jeszcze w tym roku szkolnym zaskoczy nas oryginalnym przedsięwzięciem.
W naszym gimnazjum odczytano również orędzie Bretta Baily oraz aktora i prezesa ZASP-u Olgierda Łukaszewicza.



















Warsztaty Historyczno-Fotograficzne

...zrobili zdjęcia, odkryli tajemnice i uroki swojego miasta.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Świat w obiektywie" uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Warsztatach Historyczno-Fotograficznych.

26.03.2014 Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie zaprosiło na spotkanie podsumowujące warsztaty, w trakcie których omówiono wykonane zdjęcia, nawiązano do miejsc związanych z historią XX wieku, zapoznano z elementarnymi informacji dotyczącymi przepisów prawa związanych z fotografowaniem.

Efekty prac młodych ludzi można w zobaczyć albumie, który w wersji elektronicznej przygotował IPN.
Na zakończenie spotkania uczestnicy udzielili wywiadu dla Radia Koszalin.








Dzień Odkrywania Talentów

24 marca br. w ramach Dnia Talentów odbyła się kolejna już edycja "Muzycznej przerwy na żywo".

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, instrumentalnych i tanecznych. W czasie przerw zamiast radiowęzła słychać było rozśpiewanych gimnazjalistów.
Podczas prezentacji wystąpili : Emilia Mroczkowska, Aleksandra Staszak i Konrad Łyda - para taneczna pracująca pod kierunkiem pana Roberta Rowińskiego, Alicja Żmuda, Wanesa Bochnia, Weronika Kozak, Kamil Chorecki, duet gitarowy Jakub Bruzda i Jerzy Andraczko,który na co dzień doskonali swoje umiejętności pod okiem pana Czesława Zdrojewskiego oraz zespół uczniów klas I, II i III naszego gimnazjum.

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele bawili się świetnie, gorąco oklaskując wykonawców.
Było wesoło, gwarnie i zabawnie. Dziękujemy gimnazjalistom za umilenie nam dzisiejszych przerw oraz pani Grażynie Brożyńskiej za przygotowanie imprezy.



















HISTORYCZNE ŁAMANIE GŁOWY
KONKURS HISTORYCZNY "WŁADCY POLSKI - KRÓLOWIE ELEKCYJNI"

21 marca 2014 r. po raz siódmy gościliśmy w naszej szkole uczniów szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w konkursie historycznym pt. "Władcy Polski - królowie elekcyjni".

Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła okresu od XVI do XVIII wieku, kiedy to Polską władali władcy elekcyjni.
Swoją wiedzę historyczną sprawdzało 27 uczniów - reprezentantów 9 szkół z Koszalina i okolic, tj. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, Szkoły Podstawowej nr 7, 9, 10, 17, 18, 21, Zespołu Szkół w Mścicach oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie. Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Koszalina, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

Konkurs odbywał się w 2 etapach. Część pierwsza polegała na rozwiązaniu testu. Jeden z członków każdej reprezentacji rozwiązywał go w formie pisemnej, natomiast pozostali członkowie szkolnej drużyny rozwiązywali test wiadomości w formie elektronicznej.
Następny etap miał formę quizu i składał się z trzech konkurencji : skojarzeń, zadania z luką, PRS - quizu elektronicznego.

W rywalizacji zespołowej wyłoniono trzy najlepsze drużyny.
I miejsce, czyli tytuł Mistrzowskiego Zespołu Szkolnego zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie w składzie:

- Martyna Czajkowska
- Tytus Sztyma
- Karolina Deckert
- opiekun - Sylwia Czapska.

II miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 9 w Koszalinie w składzie:

- Aneta Jawornicka
- Alicja Pera
- Natalia Wasielewska
- opiekun - Adam Gospodarczyk.

III miejsce przypadło reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Koszalinie w składzie:

- Paweł Dombrzalski
- Hanna Kawecka
- Adam Jedliński
- opiekun - Robert Kiedrowski.

W klasyfikacji indywidualnej wyłoniono trzech mistrzów wiedzy historycznej:

- I miejsce oraz tytuł Mistrza Wiedzy Historycznej - przyznano Natalii Wasielewskiej (Szkoła Podstawowa nr 9 w Koszalinie - opiekun Adam Gospodarczyk);

- II miejsce, tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej - zdobył Adam Jedliński (Szkoła Podstawowa nr 7 w Koszalinie, opiekun -Robert Kiedrowski);

- III miejsce, tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej - otrzymała Martyna Czajkowska(Szkoła Podstawowa nr 10 w Koszalinie, opiekun -Sylwia Czapska).

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz ich nauczycielom.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Prezydent Miasta Koszalina, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli, Komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie.

Organizatorami konkursu byli: pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz (nauczyciel historii i wos-u), ponadto nauczyciele historii: pan Bogusław Kuma oraz pani Agnieszka Chodalska, dekoracje przygotowała pani Ewa Dąbrowska. Pan Krzysztof Cichosz - (nauczyciel informatyki) czuwał nad przygotowaniem komputerowym konkursu.

Tabela z punktami

























Świętujemy St. Patrick's Day

Dzień św. Patryka nie jest świętem naszym, ale sympatycznym.

Irlandczycy świętują nadejście wiosny przy pomocy koniczynek i tańców w rytm narodowej muzyki.
My również co roku solidaryzujemy się z tym sympatycznym narodem i uważamy poznawanie celtyckiej kultury za wspaniałą przygodę oraz okazję do sprawdzenia naszych umiejętności językowych.

Właśnie z tej okazji 18.03.2014 odbył się w naszym gimnazjum konkurs anglojęzyczny. Jego organizatorami byli uczniowie klasy IIIb, którzy pracowali pod kierunkiem pani Karoliny Kaźmierczak.
Dekoracje przygotowanie został przez gimnazjalistów z klas Id, Ic, Ib, a opiekę merytoryczną nad tą częścią imprezy sprawowały panie Katarzyna Załuska oraz Emilia Kamyk.
Reprezentanci klas odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy o Irlandii i św. Patryku. Ponadto mieli także okazję zaprezentować tradycyjny strój i taniec irlandzki.

Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy Id, IIa i IIIa. Drugie miejsca zajęły reprezentacje klas Ia, IIe i IIIc, natomiast na trzecim miejscu uplasowały się klasy Ib, IId i IIIe.
Zwycięzcom gratulujemy, natomiast wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań dziękujemy za aktywny udział oraz życzymy sukcesów w przyszłorocznym quizie.














MATEMATYKA NA WESOŁO - ŚWIĘTO LICZBY Π

17 marca 2014 roku w naszej szkole już po raz szósty obchodziliśmy światowy dzień liczby Π.

Z tej okazji odbyła się VI edycja konkursu matematycznego dla klas pierwszych, przygotowano przedstawienie na temat liczby Π, a także zorganizowano konkurs w układaniu kostki Rubika.
Za organizację święta odpowiadały nauczycielki matematyki : pani Wioletta Alicka i pani Małgorzata Czerepaniak. Podczas zmagań matematycznych uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące własności koła i okręgu.
Rywalizacja do samego końca była bardzo emocjonujące, a o zwycięstwie zadecydował punkt.

Po zaciętej walce pierwsze miejsce zajęła klasa I C w składzie : Eryk Sakała, Jakub Wandycz, Michał Włodarczyk.

W czasie trzeciej oraz czwartej lekcji na korytarzu na pierwszym piętrze klasa III B wystawiła przedstawienie, które miało na celu w przystępny i zabawny sposób przybliżyć uczniom klas I historię oraz ciekawostki dotyczące liczby Π.

Scenariusz powstał dzięki współpracy uczniów klasy III B i autorów wierszy oraz piosenek : Justyny Strojek z klasy III C, Kamila Choreckiego z klasy III D, Piotra Wycecha i Andrzeja Ozimskiego z klasy II C, Agaty Burzyńskiej z klasy III C oraz Adama Barczyka z klasy III B.

Po przedstawieniu odbył się drugi doroczny konkurs w układaniu kostki Rubika. Kilkunastu uczniów z naszego gimnazjum rywalizowało ze sobą o tytuł mistrza. Podczas konkursu każdy uczestnik musiał ułożyć koskę trzykrotnie, po czym z uzyskanych prze niego czasów obliczano średnią.
Zwycięzcą został Adam Kruger z klasy III G, który ułożył kostkę w mniej niż 40 sekund!

Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że taka forma lekcji - zabawy spodobała się naszym pierwszakom i w następnym roku sami wezmą udział w tak świetnym przedsięwzięciu.

























VI Gala Koszalińskiej Kultury

15 marca 2013 r. w Filharmonii Koszalińskiej im. St. Moniuszki w Koszalinie odbyła się VI Gala Koszalińskiej Kultury.

Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
W tym roku rozpatrzono 104 wnioski o przyznanie nagród, jednak Kapituła postanowiła wyróżnić 49 osób.

Z wielką przyjemnością informujemy, że laureatkami nagrody II stopnia zostały: Katarzyna Ostrowska z klasy III a oraz Sara Bogdanowicz - tegoroczna absolwentka.
Obie uczennice to zwyciężczynie ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów fotograficznych.

Gratulujemy także pani Grażynie Brożyńskiej, która na co dzień pracuje z dziewczętami.
Dodatkowych powodem do dumy może być również fakt, że laureatami nagród zostali Aleksandra Staszak z klasy I b i Konrad Łyda z klasy I c - para taneczna pracująca pod kierunkiem pana Roberta Rowińskiego oraz Natalia Smorowska z klasy II e, która na co dzień pracuje pod kierunkiem pani Beaty Piwar i rozwija swe zdolności w Pałacu Młodzieży.

Warto przy tym podkreślić, że nasza szkoła jako jedyne gimnazjum w Koszalinie może się poszczyć tak artystycznie uzdolnioną młodzieżą.
Oczywiście nie możemy konkurować z osiągnięciami placówek o charakterze artystycznym, ale wyróżnienie dokonań naszych gimnazjalistów to warty podkreślenia sukces.

Uroczystość uświetnił koncert Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Marzeny Diakun, ubiegłorocznej laureatki w kategorii Artysta Roku 2012.














MUZYKORAMA

15 marca w klubie "Na Skarpie" odbyła się kolejna edycja konkursu MUZYKORAMA, podczas której jury przesłuchało kolejnych utalentowanych wokalistów.

Miło nam poinformować, że na uznanie zasłużyła prezentacja Aleksandry Sobieraj z klasy Ia która za wykonanie piosenki "Teraz i tu" otrzymała tytuł LAUREATA .
Zatem już druga solistka naszego gimnazjum zaprezentuje się na koncercie finałowym w czerwcu 2014 roku.

JESTEŚMY INFORMATYKAMI NA 6

13 marca 2014 w Gimnazjum nr 6 w Koszalinie odbył się międzygimnazjalny konkurs informatyczny "Informatyk na 6".

Do zmagań z informatyką przystąpiło 7 gimnazjów z Koszalina i okolic.
Naszą szkołę reprezentowali: Michał Liss z kl.IIC, Dawid Niebieszczański
z kl. IIC oraz Mikołaj Wieliczko z kl. IE.

Patronat nad konkursem objęli: Wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski, Senator RP Piotr Zientarski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Maria Borecka, Prezydent Miasta Koszalina Piotr Jedliński, Wydział Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej, Wydawnictwo Helion, Serwis Komputerowy Skynet.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test wiedzy informatycznej.
Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 10 najlepszych zawodników, w tym 3 naszych uczniów.
Kolejny etap polegał na rozwiązaniu zadań praktycznych przy komputerze. Zadania obejmowały programowanie w języku LOGO i Pascal, pracę z bazami danych (MS Access) oraz zastosowanie różnego typu formuł w arkuszu kalkulacyjnym (MS Excel).
Stopień trudności zadań był bardzo wysoki.
Nasi uczniowie spisali się znakomicie i wykazali się ogromną wiedzą zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

Miło jest nam poinformować, że I miejsce zajął Michał Liss,
natomiast II miejsce przypadło Dawidowi Niebieszczańskiemu.

Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu naszym gimnazjalistom oraz panu Krzysztofowi Cichoszowi, który przygotował uczniów do konkursowych zmagań.








Konkurs plastyczny "Tajemniczy ogród"

Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie zorganizował II etapy konkursu plastycznego "Tajemniczy ogród".

Pierwszy etap konkursu polegał na wykonaniu pracy plastycznej na formacie A3 dowolną techniką inspirowaną otoczeniem, światem realnym oraz światem wyobraźni.
Do II etapu konkursu zakwalifikowali się Jarosław Bernaś z kl. IIIA, Maja Ziomek z kl. IIIB, Maria Buss z kl. III G, Katarzyna Samoił z kl. IIID, Julita Barańczak z kl. III C i Natalia Smorowska z kl. IIE.
II etap konkursu odbył się 10 marca 2014 r. w obecności Jury w Zespole Szkół Plastycznych i polegał na wykonaniu prac z rysunku i malarstwa oraz rzeźby.

12 marca 2014 r. odbyło się rozstrzygnięcie II etapu konkursu. I miejsce zajęła Maja Ziomek z kl. IIIB, III miejsce Maria Buss z kl. III G i Natalia Smorowska z kl. II E.
Natomiast Katarzyna Samoił i Julita Barańczak otrzymały wyróżnienia. Jarosław Bernaś nie brał udziału w II etapie konkursu z powodu próbnego egzaminu z języka angielskiego w tym samym dniu, a na pewno otrzymałby nagrodę.

Gratuluję wszystkim uczestnikom, których zachęciłam do udziału w konkursie i cieszę się z ich sukcesu!



















Gimnazjaliści Jedenastki mają talent

12.03.2014 roku odbył się szkolny etap konkursu "Mam talent".

Spośród wielu uczestników, którzy wzięli udział w szkolnych eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowali się: Natalia Polechońska, Aleksandra Sobieraj i Weronika Kordylas z klasy Ia, Emilia Mroczkowska IIIe oraz Kamil Chorecki i Jakub Chłek z klasy IIId.
17 marca br. nasi reprezentanci wystąpili w Gimnazjum nr 7 w Koszalinie, gdzie konkurowali z reprezentantami innych gimnazjum.
Miło jest nam poinformować, że występ gimnazjalistów Jedenastki został zauważony przez jury, które postanowiło przyznać wyróżnienia Natali Polechońskiej, Aleksandrze Sobieraj i Weronice Kordylas z klasy Ia oraz Kamilowi Choreckiemu i Jakubowi Hłekowi z klasy IIId.

Gratulujemy naszym reprezentantom udanego występu i czekamy na ich kolejne sukcesy.
Opiekę nad konkursem sprawowała pani Ewelina Filipek.








"Wyloguj się do życia"

Internet to tylko narzędzie czy sposób na życie?

"Wyloguj się do życia" to ogólnopolski projekt społeczny, który chce zwrócić uwagę na problem uzależnienia od sieci.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://wylogujsie.org

Uważamy, że jest to ważne zagadnienie szczególnie dla młodego człowieka, dlatego też w naszej szkole został zorganizowany konkurs na rozprawkę na temat: Internet to tylko narzędzie czy sposób na życie?
Konkurs cieszył się dużym zainteresowanie. Otrzymałam wiele ciekawych prac. Bardzo za nie dziękuję. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają z informatyki/techniki ocenę celującą cząstkową.

Najciekawszą pracę przygotowała uczennica klasy IIIC - Agata Burzyńska.
Przekonajcie się sami i kliknijcie tutaj, aby przeczytać pracę Agaty.

Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy.
Inicjatorką konkursu była pani Katarzyna Czerwińska - nauczycielka techniki i informatyki.

BRĄZ DLA SZCZYPIORNISTEK GIMNAZJUM NR 11

11 lutego 2014 roku dziewczęta naszego gimnazjum wywalczyły trzecie miejsce w Koszalinie w Gimnazjadzie Piłki Ręcznej Dziewcząt.

Nasza drużyna pokonała reprezentację Gimnazjum nr 6 i uległa reprezentacji Gimnazjum nr 4 i nr 5.
Na końcu rozgrywek nasze szczypiornistki udekorowane zostały brązowymi medalami i dyplomem.

Gimnazjum nr 11 reprezentowały: Weronika Malinowska, Dominika Kulon, Marcela Szymczak, Justyna Strojek, Daria Bednarczyk, Sandra Rudzińska, Julita Barańczak, Emilia Mroczkowska, Klaudia Brodaczewska, Joanna Dudzińska, Maja Ziomek, Katarzyna Pietrzyk, Anna Jędrkowiak.
Opiekunem drużyny była pani Barbara Borucka.

Gratulujemy zawodniczkom osiągniętego sukcesu i liczymy na kolejne zwycięstwa.

Herbatka u Tadka

Uczniowie klasy III G przygotowali bardzo miłą niespodziankę, zapraszając nas wszystkich do swojej sali na gorącą herbatę.

W poniedziałek - 10 lutego w całej szkole pachniało jaśminem, wanilią, anyżem...
W czasie przerwy można było usiąść przy stole i w miłej atmosferze wypić gorącą herbatkę. Napoje serwowano w termicznych kubeczkach.
A jaki wybór herbat! Każdy mógł skosztować ten rodzaj herbaty, który lubi najbardziej, czyli zieloną, czerwoną, owocową, waniliową, cynamonową lub inną. Wybór był naprawdę imponujący. Dla wymagających była też cytrynka.

Pomysł wyśmienity. Gratulujemy uczniom klasy III G i ich wychowawczyni.
Taki gorący napój w zimowy poranek to strzał w 10!







BIAŁE SZALEŃSTWO
WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY IC

W poszukiwaniu śniegu 6 lutego 2014r.wyjechaliśmy do Centrum Aktywnego Wypoczynku " KOSZAŁKOWO-WIEŻYCA".

Wyjazd zorganizowała nasza wychowawczyni, pani Małgorzata Czerepaniak.
Widok otulonego śniegiem ośrodka wprawił nas w doskonały nastrój.Przez pierwszą godziną szaleliśmy wspólnie na śnieżnych oponach. Snowtubing okazał się doskonałą zabawą.
Potem podzieliliśmy się na trzy grupy: narciarską zaawansowaną, narciarską początkującą i snowtubingową.
Grupa zaawansowana jeździła na nartach pod opieką głównie pani Małgorzaty Czerepaniak. Grupa początkująca uczyła się jazdy na nartach z instruktorem panią Barbarą Borucką i opiekunem panem Marianem Standowiczem. Grupa jeżdżąca na śnieżnych oponach szalała pod czujnym okiem pani Eweliny Filipek.
Każda grupa bawiła się świetnie, a po kilku godzinach białego szaleństwa razem poszliśmy na pizzę.

Kilkugodzinny pobyt w zaśnieżonym ośrodku narciarskim dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń.
Po przyjeździe do Koszalina podziękowaliśmy wszystkim opiekunom za wspaniałą organizację wycieczki i za bezpieczną jazdę panu kierowcy - rozległy się głośne brawa.
Wszyscy cieszyliśmy się ze wspaniałej atmosfery, która panowała na wyjeździe.



















Profilaktyka z muzyką

3 lutego br. naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Fundacji Jesus Christ Security o/Sianów.

Dzięki nim uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się, w jaki sposób dochodzi do uzależnienia oraz jakie mogą być jego skutki.
Celem fundacji są bowiem działania zmierzające do ochrony dzieci i młodzieży przed agresją, kontaktem z używkami, które hamują bądź zakłócają prawidłowy rozwój.

Realizatorzy programu uczyli młodzież, jak mówić "NIE" dealerom i kolegom promującym narkotyki czy alkohol, ukazali prawdę o uzależnieniu i przemocy, a także pobudzali młodzież do refleksji nad samym sobą i przyszłością.







Warsztaty mydełkowe

O tym, że mydełka glicerynowe można wykonać własnoręcznie przekonały się uczennice klas II i III, które wzięły udział w warsztatach mydełkowych zorganizowanych i poprowadzonych przez pedagoga szkolnego - Beatę Piwar.

Podczas ferii na pierwszym piętrze w naszej szkole unosiły się zapachy cytrusów, wanilii, orchidei, jabłek, truskawek i cynamonu. Olejki zapachowe to jeden z podstawowych składników przy wyrobie mydełek.
Niezbędna jest oczywiście baza glicerynowa i barwniki. Niektóre z mydełek wzbogaciły swój skład o mak, wiórki kokosowe czy płatki owsiane, dzięki czemu nabyły dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych.

Wszystkie wykonane prace stały się własnością uczestniczek zajęć.







NAZYWAM SIĘ MILIARD
ONE BILLION RISING
POWSTAŃ PRZEMÓW | TAŃCZ
PRZECIWKO PRZEMOCY WOBEC DZIEWCZĄT I KOBIET|

14 LUTEGO 2014
Wspólnym tańcem protestowaliśmy przeciwko przemocy wobec kobiet. Uważamy, że każda kobieta, dziewczynka ma prawo do życia w szacunku i poczuciu bezpieczeństwa.

Do udziału w akcji zapraszały w naszej szkole panie Agnieszka Świdroń i Beata Piwar.
Gratulacje i podziękowania dla tych, które dzielnie reprezentowały społeczność szkolną: Julki Świdroń i Agnieszki Rok.







Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej "SZUM"

1 lutego 2014 roku już po raz VIII odbył się Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej "SZUM", który zgromadził w Zespole Szkół im. Ludzi Morza uzdolnioną młodzież z całego województwa.

Uczestnicy festiwalu śpiewali piosenki turystyczne i szanty często sięgając po trudny i ambitny repertuar.
Miło jest nam zakomunikować, że występy uczniów naszej szkoły zyskały uznanie jury, które przyznało w kategorii gimnazjum :

I miejsce Kamilowi Choreckiemu z klasy III d
II miejsce Justynie Strojek z klasy III c.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Natalia Polechońska
z klasy I a.

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowała ich do występu w festiwalu.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w przeglądzie już za rok i pozdrawiamy żeglarskim ahoj!








Wizyta w schronisku dla zwierząt

W styczniu 2014r. w naszej szkole odbyła się akcja na rzecz zwierząt ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Leśny zakątek" w Koszalinie.

Organizatorem akcji była pedagog Beata Piwar. Natalia Smorowska i Anna Kucal, uczennice drugiej klasy gimnazjum, przeprowadziły akcję w ramach projektu edukacyjnego pt.: "Jak poprawnie zorganizować i przeprowadzić akcję społeczną".
Grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza odwiedziła schronisko i przekazała zebrane dary. Dowiedzieliśmy się także jak zareagować, gdy widzimy bezdomnego psa, jaką pozycję powinniśmy przyjąć, kiedy zaatakuje nas pies oraz jakie są warunki adopcji zwierząt ze schroniska.







Złota Drużyna
Mistrzostwa Miasta Koszalina
w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Gimnazjalnych

W dniach 20.01-24.01,2014r.w ramach gimnazjady rozegrano drużynowe zawody w piłce siatkowej chłopców .

W zawodach wzięło udział 10 drużyn - Gimnazjum nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 11 oraz Gimnazjum Katolickie.

Miło jest nam poinformować, że reprezentacja naszej szkoły wywalczyła I miejsce zdobywając tytuł Mistrza Koszalina i zdobyła prawo do reprezentowania naszego powiatu w Mistrzostwach Regionalnych.
Drużynę przygotowała p. Dorota Buc.

Zawodnicy: Michał Gniady - kapitan zespołu, Jakub Walaszczyk, Kacper Kulwicz, Oskar Kulwicz, Miłosz Marcjanik, Mateusz Ossowicki, Mariusz Sieczka, Dawid Chmielewski, Patryk Jaworski, Dawid Krasuski, Krzysztof Ciupiński.
Gratulujemy naszym siatkarzom oraz pani Dorocie Buc osiągniętego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne równie udane występy.







DO TRZECH RAZY SZTUKA, CZYLI ZMAGANIA TRZECIOKLASISTÓW PODCZAS PRÓBNYCH TESTÓW GIMNAZJALNYCH

Jak co roku uczniowie klas III piszą próbny egzamin gimnazjalny.

Zgodnie ze zwyczajem i tym razem gimnazjaliści musieli zmierzyć się z tym wyzwaniem.
Próbne sprawdziany wiedzy i umiejętności trwały trzy dni. 21 stycznia trzecioklasiści rozwiązywali testy z części humanistycznej, czyli języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Następnego dnia sprawdzali swoją wiedzę z części matematycznej oraz przyrodniczej, natomiast 23 stycznia czekał na nich sprawdzian językowy.

Celem egzaminacyjnej próby było sprawdzenie dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności uczniów, a także zapoznanie ich z obowiązującymi procedurami.
Chociaż wrażenia z egzaminu były rozmaite - jedni uważali testy za trudne, innym nie przysporzyły one większych trudności - to z pewnością dla każdego trzecioklasisty okazały się cennym doświadczeniem.
Trzymamy kciuki za naszych gimnazjalistów i życzymy im powodzenia na egzaminie w kwietniu.

Wyniki próbnego egzaminu zostaną przedstawione i omówione przez wychowawców na lekcjach z uczniami oraz 11 lutego podczas spotkań z rodzicami.

Szkolne Jasełka

20.12.2013r. odbył się apel świąteczny, którego wykonawcami byli uczniowie klas II i III.

Jasełka przedstawione zostały w nietypowej formie, gdyż ich fabuła odnosiła się do czasów współczesnych.
Poruszała tematykę dotyczącą życia chrześcijańskiego, problemów egzystencjalnych młodzieży, nawrócenia i przemiany życia oraz dojrzewania.

Występ bardzo podobał się publiczności, która nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.














Są takie chwile...
Grudniowa noc

Jak zwykle tuż przed świętami, 17 grudnia 2013 roku w naszej szkole miało miejsce spotkanie z kolędą, a także poezją.

Przygotowane przez panią Grażynę Brożyńską i panią Ewę Wrzołek-Bielińską, z dużym wsparciem pani Barbary Andersz, przedstawienie odbyło się na pierwszym piętrze naszego gimnazjum.
Kolędowaliśmy razem z zaproszonymi przez uczniów rodzicami i nauczycielami. Obecnością na spotkaniu zaszczyciło nas bardzo wielu gości, którzy swoim przybyciem tradycyjnie sprawili nam ogromną radość!
Uczniowie biorący udział w przedstawieniu włożyli w swój występ wiele emocji i serca, a przybyli goście nie kryli wzruszenia. Na pamiątkę tego spotkania gościom zostały wręczone urocze aniołeczki przygotowane przez p. Grażynę Brożyńską i p. Barbarę Andersz.

W finale uczennica przekazała życzenia, które jeszcze raz powtarzamy.

Boże Narodzenie to przede wszystkim święto pokoju, miłości i zgody. Gdy w Wigilię zabłyśnie na niebie pierwsza gwiazdka, zasiądźmy do uroczystej kolacji. Zapomnijmy o wzajemnych żalach i kłopotach, podzielmy się opłatkiem - symbolem pojednania. Życzmy sobie wszystkiego, co najlepsze. Cieszmy się, że jesteśmy razem, jeszcze bardziej bliscy i drodzy niż w zwykłe dni. I niech Boże Narodzenie będzie w naszych domach rodzinnych, w szkole, w pracy, wszędzie tam, gdzie jest człowiek.

Bóg jest obecny w każdym człowieku, który jest ci przychylny, dla którego jesteś wart trudu, który z tobą idzie i pozostaje, kiedy zapada wieczór. Bądźmy sobie przychylni - nie tylko od święta. Miejmy dla siebie anielską cierpliwość.

































MAMY NOWY ZARZĄD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!!!

17 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.

Spośród 14 kandydatów, w skład weszło jedynie 10 osób.
Przewodniczącą SU została Emilia Mroczkowska z klasy III E, a jej zastępcą Karolina Kapela z klasy II F.

Pozostali członkowie zarządu to Anna Rekowska, Julita Barańczak, Wiktoria Wójcik, Monika Ruszczyk, Aleksandra Banat, Konrad Łyda, Adam Barczyk oraz Hanna Kultys.

Nad przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie: Kamil Sieniuć, Olimpia Werun i Karolina Michniewicz oraz opiekunki Samorządu - p. Anetta Borsuk oraz p. Agnieszka Chodalska.
Gratulujemy wybranym i życzymy owocnej pracy!








KONKURS "MOJE ANIOŁY" ROZSTRZYGNIĘTY

17 grudnia 2013 r. rozstrzygnięto 5. Edycję Konkursu Plastycznego pt. "Moje Anioły" organizowanego przez koszaliński Klub Osiedlowy "Na Skarpie".

Wręczenie nagród połączone z zostało z wystawą prac plastycznych dzieci i młodzieży w kategorii wiekowej od 6 do 16 lat. Technika prac była dowolna, więc można było podziwiać anioły wykonane w technice rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby, różnych form przestrzennych itp. Wszystko zależało od inwencji twórczej i pomysłowości konkursowiczów.

Z przyjemnością informujemy, że jury nagrodziło prace wykonane przez nasze gimnazjalistki. W kat. wiekowej 14-16 lat I miejsce zajęła Maria Buss z klasy III G, której praca wykonana została techniką batiku w Pałacu Młodzieży, natomiast wyróżnienie przyznano Aleksandrze Ćwiklińskiej z klasy I C.
Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom oraz życzymy im sukcesów w kolejnych konkursach.








TRENDY - OKO NA KOSZALIN















Autumn Spelling Competition Koszalin 2013

13.12.2013 w Liceum im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie odbył się drugi etap VI Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego - Autumn Spelling Competition Koszalin 2013.

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 5 uczniów naszej szkoły.
Z przyjemnością informujemy, że ostatecznie Miłosz Marcjanik z klasy III b zajął drugie miejsce, natomiast Magdalena Chmielewska z klasy III a uplasowała się na trzecim miejscu.

Uczniów do konkursu przygotowywały panie Karolina Kaźmierczak oraz Renata Samusz.
Gratulujemy naszym gimnazjalistom osiągniętego sukcesu i życzymy im powodzenia w kolejnych konkursach.

9 Krajeński Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych

W sobotę 7 grudnia w Sępólnie Krajeńskim po raz kolejny zabrzmiała piosenka.

Już po raz dziewiąty odbył się Krajeński Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych, który jak co roku organizuje Sępoleńskie Stowarzyszenie "Duże różowe słońce".
Przesłuchania do kolejnej edycji festiwalu minęły w bardzo twórczej atmosferze. Finaliści przesłuchań spełniali swoje marzenia, występując na scenie. Pełne pozytywnych wibracji popołudnie z piosenką jak zwykle przyniosło wiele emocji, wzruszeń i radości zarówno uczestnikom, jak i organizatorom oraz publiczności.
Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów przedsięwzięcie zyskuje na popularności i w chwili obecnej zyskało rangę imprezy ogólnopolskiej.

Zdobywczyni tegorocznego Grand Prix Magdalena Krzemińska zachwyciła jury wykonaniem utworu "Czas nas uczy pogody" Grażyny Łobaszewskiej.

Gratulujemy Magdzie osiągniętego sukcesu oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowała uczennicę do występu.









Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima

4 grudnia 2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się niezwykła impreza poświęcona wielkiemu polskiemu poecie Julianowi Tuwimowi.
Sejm RP poświęcił rok 2013 właśnie Julianowi Tuwimowi.

Tradycją naszej szkoły stały się obchody dedykowane różnym wielkim i zasłużonym Polakom - Czesławowi Miłoszowi, Januszowi Korczakowi, a ostatnio Julianowi Tuwimowi.
Na apelu, który raczej był koncertem, młodzież gimnazjalna poznała zaledwie maleńką cząstkę twórczości J.Tuwima, tę dla dorosłych i dla dzieci.
Prezentacja uczniów miała charakter niezwykle oryginalny. Do piosenki Co nam zostało z tych lat porywająco zatańczyli Ola Staszak i Konrad Łyda. Nieśmiertelne piosenki Hanki Ordonówny wylansowane w okresie międzywojennym, a śpiewane w kawiarniach i kabaretach Warszawy, wykonały brawurowo uczennice klas trzecich - Kasia Maruszak, Kasia Pietrzyk, Emilka Mroczkowska i Magda Krzemińska.
Lirycznie i nostalgicznie brzmiały melodie Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy. Tę ostatnią piosenkę ożywił i spopularyzował na świecie reżyser Steven Spielberg w filmie Lista Schindlera.

Niesłabnącą popularnością cieszą się wciąż wiersze J. Tuwima dla dzieci, do których muzycy komponują muzykę. Ania Kucal śpiewała Murzynka Bambo i Abecadło, a akompaniował jej na gitarze Wojtek Myśliwiec.
Murzynek Bambo to wierszyk z Elementarza Mariana Falskiego, z którego kiedyś uczniowie ( dziś pewnie babcie i dziadkowie ) uczyli się czytać.

Wszystkich młodych artystów śpiewających, tańczących i grających przygotowała fantastycznie nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych pani Grażyna Brożyńska.
Wielkim zaskoczeniem dla widzów, niespodzianką, okazały się dwie etiudy teatralne Lokomotywa i Rzepka wyreżyserowane na podstawie wierszyków dla dzieci przez panią Elę Malczewską - Giemzę z Pałacu Młodzieży w Koszalinie.

Ale się działo! Grupy teatralne z klas II i III wystąpiły zbiorowo, grali wszyscy i wszyscy dali z siebie wszystko. Takiej interpretacji głosowej i ruchowej nie zrealizował jeszcze nikt w żadnym profesjonalnym ani amatorskim teatrze.
Żywiołowe wybuchy śmiechu na widowni świadczyły o udanym występie aktorów i dobrej zabawie publiczności. Wśród widzów rozgorzała nawet dyskusja na temat, który wierszyk wywoływał więcej uciechy - Rzepka czy Lokomotywa.
Piękną imprezę z wielkim powodzeniem i wdziękiem po raz pierwszy prowadziły uczennice klas II Milena Jarecka i Ania Sarapuk.

Skromną ,ale jakże szlachetną, scenografię przygotowała pani Ewa Dąbrowska. Była też okazja, aby złożyć życzenia imieninowe naszej pani bibliotekarce - Basi Andersz.

Inicjatorką obchodów roku Juliana Tuwima była pani Krystyna Maciejewska, polonistka i nauczycielka warsztatów teatralnych.
Uczniowie, widownia dziękowała wszystkim wykonawcom i nauczycielkom pracującym przy koncercie gorącymi oklaskami. Aplauz publiczności świadczy o tym, że młodzież naszej szkoły - ta grająca i ta oglądająca - jest po prostu wspaniała.



















Poezja Cypriana Kamila Norwida

31 listopada 2013 roku w Domku Kata rozbrzmiewała poezja Cypriana Kamila Norwida i romantyków polskich.

Turniej poetycki zorganizowało Stowarzyszenie Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz.
To właśnie nieżyjąca założycielka stowarzyszenia Pani Henryka Rodkiewicz wymyśliła i wcieliła w życie turniej poetycki poświęcony Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. To także dzięki niej w parku stoi pierwszy w Polsce pomnik wielkiego późnego romantyka.

Uczniowie naszej szkoły w zawodach poetyckich poświęconych Norwidowi biorą udział każdego roku. Tym razem były to uczennice klasy IIIc - Dominika Kulon i Justyna Strojek.
Do konkursu przygotowała je p. K.Maciejewska. Recytowały wiersze "Po balu" i "Marionetki" Norwida, a także fragmenty "Ślubów panieńskich" A.Fredry i "Balladyny" J.Słowackiego.

Nagrodę główną w kategorii gimnazjalistów zdobyła Karina Giemza z Pałacu Młodzieży, a jedno z dwóch wyróżnień Dominika Kulon. Jurorzy zachwycili się jej interpretacją fragmentu "Ślubów panieńskich".
Innych nagród w tej kategorii nie przyznano. Natomiast Justyna zdobyła sympatię mediów, bo to z nią rozmawiali reporterzy z Radia Koszalin i z Telewizji MAX.

Gratulujemy udziału, wyróżnienia oraz oryginalnego ambitnego repertuaru.









Dzień Patrona
35. rocznica lotu gen. Mirosława Hermaszewskiego
w kosmos

Ludzie od wieków marzyli o tym, by wzbić się w niebo.

Kiedy spełniło się pragnienie latania, zamarzyli o eksplorowaniu wszechświata.
Rozpoczęto prace nad rakietami pozwalającymi wzlecieć w kosmos, zrealizować marzenia o dostaniu się do zewnętrznych granic ziemskiej atmosfery.

W historii polskiego lotnictwa zapisał się tu lot generała Mirosława Hermaszewskiego. 27 czerwca 1978 roku Polak zdobył wszechświat. W 2013 roku obchodziliśmy 35. rocznicę tego wydarzenia.
Nasza szkoła od roku szkolnego 2011/2012 nosi imię Lotników Polskich. W tym roku po raz drugi świętowaliśmy Dzień Patrona. Podczas apelu, który odbył się 29 listopada 2013 r. prowadzący przybliżyli lotów w przestrzeń kosmiczną, a także zaprezentowali sylwetkę generała Mirosława Hermaszewskiego - wybitnego polskiego lotnika, któremu dane było "dotknąć gwiazd".
Urodził się on 15 września 1941 r. w Lipnikach na Wołyniu. Przeżył rzeź wołyńską i w 1945 r. wraz z rodziną przeniósł się do Wołowa niedaleko Wrocławia, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum. W 1960 r. zaczął latać szybowcami w Aeroklubie Wrocławskim, a później samolotami na lotnisku w Grudziądzu. W 1961 r. dostał się do dęblińskiej Szkoły Orląt. Tamże opanował pilotaż samolotu TS-8 Bies i uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego III klasy na samolocie odrzutowym MiG-15.
I klasę zrobił dwa lata później na MiG-u 17. Szkołę ukończył jako prymus. Przydzielono go do pułku obrony powietrznej w Poznaniu, gdzie został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21.
Potem ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie i podjął służbę w pułkach myśliwskich Obrony Powietrznej Kraju w Słupsku, Gdyni i we Wrocławiu. 12 października 1988 otrzymał awans na generała brygady.
Za udział w locie kosmicznym Hermaszewski otrzymał wysokie odznaczenia państwowe polskie i radzieckie. Jest członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Kosmonautów i Astronautów Świata, członkiem Kapituły medalu Akademia Polskiego Sukcesu i członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk oraz ASE - Stowarzyszenia Odkrywców Przestrzeni.

Scenariusz apelu przygotowany przez p. Ewę Wrzołek-Bielińską wzbogacony był zdjęciami oraz filmikami dotyczącymi lotów w kosmos.
Zespół wokalny pod kierunkiem p. Grażyny Brożyńskiej również zaprezentował się znakomicie.
Dzięki tej uroczystości uczniowie naszej szkoły z pewnością wiedzą więcej na temat polskich lotników.













DZIEŃ JABŁKA

29 listopada 2013 r. w naszej szkole odbył się "Dzień Jabłka" zorganizowany przez klasę IIIc.

Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc - nic dziwnego, że doczekał się własnego święta.
Uczniowie postanowili tego dnia na długiej przerwie poczęstować owocem każdego ucznia i nauczyciela.
Na drugim piętrze były przygotowane stoły, na których znajdowały się kartki, farbki i pędzle, którymi można było namalować jabłko.
Tego dnia odbył się także konkurs "Na czyje życie wpłynęło jabłko?", który wygrała Martyna Łucka z klasy IIIb.

"Jabłko jak życie, może być przeraźliwie kwaśne, ale i tak smaczne."














Choinka w świątecznej szacie

22 listopada nasza klasa III b pod opieką pani Danuty Wojnarowicz wybrała się na wycieczkę do fabryki bombek.

Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyliśmy, jak produkowane są ozdoby choinkowe. Chętni mogli spróbować stworzyć własne bombki, dmuchając odpowiednio w szklane rurki.
Ponadto obejrzeliśmy malowanie bombek wewnątrz, a następnie przeszliśmy do sali, gdzie bombki były malowane po stronie zewnętrznej.
Tu mogliśmy samodzielnie pomalować kilka egzemplarzy, które trafiły na naszą klasową choinkę.

Po powrocie do szkoły każdy dostał na pamiątkę pięknie pomalowaną bombkę ze swoim imieniem. Znowu poznaliśmy coś nowego, za co dziękujemy naszej wychowawczyni.














I i III MIEJSCE W XI MIĘDZYGIMNAZJALNYM
KONKURSIE FILMOWYM "ZABAWA W KINO"

21.11.2013r. uczniowie z klasy II a wzięli udział w XI Międzygimnazjalnym Konkursie Filmowym pt. "Zabawa w kino" zorganizowanym przez Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji był film przygodowy. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą tematyki filmowej, zaprezentować scenki zaczerpnięte z ulubionych filmów przygodowych i przedstawić plakaty, na których widniały opisy i ciekawostki o słynnych produkcjach światowej kinematografii.

Grupa pierwsza w składzie: Anna Rekowska, Anna Sarapuk i Szymon Pawelczuk zaprezentowała fragmenty serii o Jamesie Bondzie - "Casino Royal" i uplasowałą się na III miejscu, natomiast nasza druga drużyna w składzie: Aleksandra Jaremko, Lidia Sowińska i Weronika Wróbel przedstawiła fragmenty pochodzące z filmu "Robin Hood: Ksiażę złodziei" i zajęła I miejsce.

Zwycięzcy otrzymali puchar oraz cenne nagrody.
Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym reprezentantom oraz pani Anetcie Borsuk, która przygotowała uczniów do konkursu.






DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I UŚMIECHU

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. W Polsce po raz pierwszy Dzień Życzliwości zagościł w 2006 roku. Silnym ośrodkiem propagującym święto jest Wrocław, gdzie organizowane są koncerty, wydarzenia w szkołach, gry miejskie a nawet specjalne mecze piłkarskie.
Wrocław co roku obchodzi ten dzień w szczególny sposób. Nawet jeden z krasnali, na które można się natknąć w różnych zakątkach miasta, ma na imię Życzliwek.
Celem tego święta uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

W naszej szkole uczniowie klasy II d postanowili szczególnie w tym dniu podarować sobie i innym uśmiech. Każdy rano otrzymał znaczek przypominający o tym aby dziś wyjątkowo radośnie i szczerze uśmiechać się do siebie.

"Uśmiechnij się"
"Uśmiech nic nie boli, nic nie kosztuje, nie wymaga wysiłku, nie starzeje się, jest niezniszczalny, otwiera serca, ułatwia porozumienie"


W tym dniu można było złożyć życzliwą muzyczną dedykację i wykonać "ŻYCZLIWKA" z ciastoliny. Na każdej przerwie można było dokonać życzliwego wpisu w KSIĘDZE ŻYCZLIWOŚCI.
Przesłaniem na cały dzień stał się honorowy wpis Pani Dyrektor i Pana Dyrektora:

" Kawałek nieba jest w każdym z życzliwym słowie, w każdym przyjaznym geście, w każdym pomocnym czynie- Budujmy to nasze szkolne niebo po kawałeczku, bo fajnie być w niebie."

A tymczasem starajmy się być dla siebie mili i życzliwi każdego dnia. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!



Uczniowie klasy II d dziękują pani Barbarze Andersz i Grażynie Brożyńskiej za uśmiech, życzliwość okazywaną nam na co dzień i pomoc w organizacji Dnia Życzliwości.




















IIIC i IIIE w Poznaniu

19 listopada obejrzeliśmy operę Giuseppe Verdiego pt. "Falstaff", którą wyreżyserował Tomasz Konina.

Zaprojektował on również scenografię i kostiumy. Spektakl obejrzeliśmy w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Orkiestrą dyrygował pan Gabriel Chmura.
Główną rolę grał z powodzeniem pan Jerzy Mechliński. Dzielnie towarzyszyły mu trzy wesołe kumoszki z Windsoru: pani Alice Ford, pani Quickly, pani Mag Page oraz córka państwa Fordów - Nanetta.
Ważną postacią był również pan Ford i Fenton (Zalotnik).

W sali koncertowej pięknej poznańskiej opery natychmiast naszą uwagę przyciągnęła niezwykła i zaskakująca, dwupiętrowa scenografia imitująca na dole przedszkole, a na górze zwyczajne, standardowe meble: kanapę, telewizor, stół i krzesła.
Tło obu poziomów stanowiło drzewo przypominające rogi. Tajemnicą reżysera pozostaje dla nas obecność dzieci na scenie.
Zaskoczenie powiększyły również współczesne kostiumy śpiewaków operowych, a właściwie ich brak, ponieważ panowie wystąpili w eleganckich garniturach, a panie w sukienkach letnich wizytowych, popołudniowych. Być może reżyser założył, że sytuacja rozgrywająca się w oryginale w Windsorze, za panowania Henryka IV Lancastera jest wciąż aktualna i przytrafia się panom i paniom również w naszych czasach.
Oryginalnym pomysłem reżysera było wpisanie opery Verdiego we współczesny spektakl telewizyjny. Nam się to podobało.

Główną rolę w spektaklu grał Jerzy Mechliński odtwarzający postać Falstaffa. Była to najważniejsza, wiodąca rola męska. Śpiewał swe arie barytonem, znakomicie interpretował tekst libretta i rzeczywiście pokazywał typ uwodziciela, pożeracza damskich serc.
Znaki jego uwodzicielstwa to: modnie założone na łysinę ciemne okulary, czerwona mucha i czerwone buciki, zalotnie postawiony kołnierz w koszuli, obdarowywanie dam kwiatami. Gesty, ruchy, sposób zwracania się do pań ukazywał zalotnika w każdym calu.
Rola Falstaffa podobała nam się od początku do końca, nawet wtedy, kiedy został rogaczem.

Panie kumoszki śpiewały fantastycznie. Tworzyły zgrany zespół i zachwycały partiami solowymi i zbiorowymi. One również swą grą ukazywały, jakimi są uwodzicielkami, zalotnicami i jak umieją przewrócić panom w głowach. Każda z nich śpiewała innym głosem - to było piękne. Na wielką pochwałę zasłużył również artysta odtwarzający rolę pana Forda.

Podsumowując, byliśmy w operze pierwszy raz i wywarła ona na nas wielkie wrażenie. Warto było pojechać, żeby zobaczyć tak cudowne przedstawienie, podziwiać wspaniałych aktorów i usłyszeć bel canto.
Jesteśmy pod wrażeniem kunsztu wokalnego i aktorskiego artystów opery poznańskiej występujących w spektaklu.

Szczególne podziękowania za doskonałe zorganizowanie wyjazdu składamy pani Krystynie Maciejewskiej, która na co dzień zapoznaje nas z tajnikami języka polskiego, a tym razem umożliwiła nam poznanie tak wyrafinowanej formy sztuki, jaką jest opera. Rzadko mamy okazję z nią obcować, a szkoda, bo porusza inne pokłady wrażliwości w każdym z nas.

Za opiekę w czasie wycieczki dziękujemy również pani Katarzynie Pawełczyk i panu Krzysztofowi Cichoszowi. Dzięki ich pomocy i obecności mogliśmy spokojnie i bezpiecznie spędzić ten czas.

MUZYKORAMA

W sobotę 16 listopada 2013 odbyła się pierwsza edycja XIV Konkursu Muzycznego "MUZYKORAMA".

Jego celem jest propagowanie muzyki wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwienie zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Z pośród 18 uczestników tej edycji, jurry biorąc pod uwagę poziom wykonania, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny przyznało tytuł LAUREATA Magdalenie Krzemińskiej z klasy III c.
Tym samym Magda zakwalifikowała się do koncertu finałowego, który odbędzie się w czerwcu 2014 roku. Gratulujemy Magdzie i zachęcamy innych uczniów do wzięcia udziału w następnych edycjach tego konkursu.

We are the champions
- zabawa integracyjna klas pierwszych

14 listopada do walki o tytuł mistrza klas pierwszych roku szkolnego 2013/2014 przystąpiły wszystkie klasy pierwsze naszego gimnazjum.

Na czas imprezy integracyjnej sala gimnastyczna zamieniła się w bokserski ring, uderzenia pokrywkami od garnków zastępowały bokserski gong, a z głośników rozbrzmiewała muzyka z filmu "Rocky".
Pretendenci do tytułu zaprezentowali swoje umiejętności i wiedzę oraz wykazali się sprytem i kreatywnością. Pokazali nam również, jak wspólnie z wychowawcami przygotowali się do gali.

Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwało zacnie jury - pani dyrektor Agnieszka Pera oraz uczennice Maria Potrykus i Aleksandra Mazur.
Klasy rozpoczęły zabawę od parady, podczas której zaprezentowały swoje przebrania oraz przygotowane specjalnie na tę okazję logo klasy. Następnie prowadzący imprezę uczniowie klasy II a - Natalia Dubaj i Jerzy Andraczko - zaprosili przedstawicieli klas do zaprezentowania parodii swoich wychowawców.
Nie zabrakło również quizu sprawdzającego wiedzę o szkole, w którym uczniowie musieli, np. wykazać się znajomością koloru samochodu pana dyrektora, nazwiska nauczyciela informatyki lub pana konserwatora.
Trzyosobowe zespoły klasowe układały również na czas puzzle z logo szkoły .
Do rywalizacji przystąpiły również panie wychowawczynie klas pierwszych. Odpowiadając na pytania dotyczące swoich klas, robiły wszystko, aby uzyskać jak największą liczbę punktów dla swoich wychowanków.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i podliczeniu punktów okazało się, że tegoroczne klasy są na tyle świetne, że tytuł mistrza klas pierwszych roku szkolnego 2013/2014 oraz nagrodę w postaci zwolnienia z pytania i kartkówek w ciągu jednego wybranego dnia otrzymały aż dwie klasy : klasa Ia z wychowawczynią panią Dorotą Barteczko oraz klasa Ic wraz z panią Małgorzatą Czerepaniak. Serdecznie gratulujemy!

Nad przygotowaniem i przebiegiem tegorocznej imprezy czuwały klasy II a i III f wraz z paniami Anetą Pawliszyn i Katarzyną Załuską.














BO WOLNOŚĆ KRZYŻAMI SIĘ MIERZY

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi - niepodległość.



12 listopada 2013 r. w naszej szkole uroczyście obchodzono 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń gimnazjaliści wzięli udział w apelu przygotowanym specjalnie z tej okazji.
Podczas programu uczniowie Jedenastki przedstawili historię święta i jego znaczenie w dziejach naszego narodu. Wysłuchaliśmy wierszy patriotycznych mówiących o pięknie Polski oraz pieśni nawiązujących do tamtych wydarzeń. Po latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (listopadowym 1830 i styczniowym 1863) oraz zmaganiach na różnych frontach Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność.
Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski - Józef Piłsudski.

W trakcie trwania montażu słowno-muzycznego odbyliśmy podróż przez dzieje Polski i poznaliśmy te chwile, które zadecydowały o tym, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnością oraz suwerennością naszej Ojczyzny.
Zgodnie z tradycją 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował Gimnazjum nr 11 w miejskich obchodach święta niepodległości.

Uroczystość przygotowały panie Agnieszka Chodalska oraz Grażyna Brożyńska













Festiwal Twórczości Marka Grechuty
Niezwykłe miejsca

9 i 10 listopada 2013 r. w Sławieńskim Domu Kultury odbył się VII Ogólnopolski Festiwal Twórczości Marka Grechuty.

Tegoroczna edycja festiwalu pt. "Niezwykłe miejsca" poświęcona była różnym miejscom w kraju i na świecie, które Marek Grechuta odwiedził i które zrobiły na nim wrażenie. Konkurs zakończył koncert finałowy laureatów.
Uwieńczeniem wieczoru był recital Mieczysława Szcześniaka, wokalisty, który zasiadł także w loży jurorów oraz poprowadzi warsztaty dla młodych wokalistów.

Jako najmłodsza uczestniczka konkursu wystąpiła uczennica naszego gimnazjum Justyna Strojek z klasy III C, która wykonała piosenkę "Ojczyzna " i "Wolność" - na razie bez wyróżnień ale z ogromnymi wrażeniami i muzycznymi doświadczeniami po warsztatach, które poprowadził Mieczysław Szcześniak.
Życzymy sukcesów w następnych konkursach.







Wycieczka IIC i IID do Poznania

29 października 2013 r. klasy II C i II D wyjechały do Poznania na wycieczkę, której głównym celem nie było zwiedzanie zabytków stolicy Wielkopolski, lecz wizyta w Teatrze Wielkim przy ul. Fredry 9, nazywanym popularnie Poznańską Operą.

Uczniowie obu klas postanowili poznać i zobaczyć na żywo prawdziwy spektakl operowy i to w prawdziwym teatrze operowym, pierwszym teatrze operowym w powojennej Polsce.
Uczniowie obejrzeli operę komiczną w czterech aktach Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara" z 1786 roku, do której libretto napisał Lorenzo da Ponte. Spektakl wyreżyserował Marek Weiss - Grzesiński, kierownictwo muzyczne sprawował Zbigniew Graca, chór przygotował Mariusz Otto.

Byliśmy gośćmi spektaklu wieczornego, galowego i wszystkim nam udzieliła się atmosfera towarzysząca wielkiej sztuce. Piękna sala Teatru Wielkiego na około tysiąc miejsc wypełniona była do ostatniego miejsca. Wielkie wrażenie wywarła na nas kurtyna, dzieło sztuki, oraz ogromny kryształowy żyrandol.
Wreszcie kurtyna poszła w górę i przenieśliśmy się w świat dworskich intryg, zalotów i perypetii bohaterów, szczególnie Figara Zuzanny, Hrabiny i Hrabiego. Wreszcie na żywo mogliśmy posłuchać takich głosów jak: bas, baryton, sopran, tenor, mezzosopran, sopran, alt.

Artyści śpiewali po włosku, ale elektroniczne napisy pozwoliły nam śledzić treść, która nie była najważniejsza. Najważniejsza była muzyka grana na żywo i przepiękne arie, duety i partie chóralne, nagradzane przez wyrobioną publiczność z wielkim aplauzem.

Z opery wychodziliśmy oszołomieni innością spektaklu, nikt z uczniów dotychczas nie był w prawdziwej operze. Podziwialiśmy kondycję artystów, szczególnie tych odtwarzających główne role. I choć opera to sztuka stara, która nie budzi entuzjazmu u młodzieży a i u wielu starszych, to jednak wizyta w Teatrze Wielkim w Poznaniu wywarła na nas duże wrażenie. Operę trzeba zobaczyć na żywo!

Pomysłodawczynią wyjazdu do opery była p. K. Maciejewska, gorącą orędowniczką wyjazdu na Mozarta była p. G. Brożyńska, a przewodniczką po Poznaniu p. K. Kaźmierczak.
Wszystkim paniom dziękujemy.













II Turniej Siatkówki Chłopców o Puchar
Zachodniopomorskiego Zrzeszenia LZS,
Starosty Koszalińskiego i Dyrektora ZSCKR w Boninie

29.10.2013r. uczniowie naszej szkoły brali udział w turnieju siatkówki, podczas którego rozegraliśmy trzy mecze. Ostatecznie drużyna Jedenastki zajęła piąte miejsce. Najlepsza okazała się reprezentacja ZSCKR Bonin, II miejsce zajęła drużyna z Mścic, natomiast III miejsce zdobyli zawodnicy z Biesiekierza. Na kolejnych miejscach uplasowali się siatkarze z Gimnazjum z Manowa, Gimnazjum nr 11 oraz Gimnazjum nr 6.

Reprezentacja chłopców Gimnazjum nr 11:
- Michał Gniady IIIc,
- Dawid Chmielewski IIIc,
- Mateusz Ossowicki IIIa,
- Mariusz Michalik IIIa,
- Krzysztof Ciupiński IIIa,
- Jakub Walaszczyk IIId,
- Dawid Krasuski IIIa,
- Maciej Zdulski IIIf,
- Kamil Szałkiewicz IIIb,
- Patryk Jaworski IIIb.

Dziękujemy naszym reprezentantom za waleczną postawę i życzymy im medalowych miejsc w kolejnych rozgrywkach.
Opiekunem drużyny była p. Dorota Buc.




















Przegląd piosenki wędrownej, żołnierskiej, harcerskiej i turystycznej - KAMASZ 2013

26 października 2013 roku w Klubie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie po raz dwunasty przeprowadzony został "Przegląd piosenki wędrownej, żołnierskiej, harcerskiej i turystycznej - KAMASZ 2013".

Główną ideą tego konkursu jest popularyzacja przede wszystkim piosenki żołnierskiej. W konkursie prezentowane są jednak również utwory harcerskie, turystyczne i te, których treściach zawarte sa takie wartości jak: piękno ziemi ojczystej, patriotyzm i przywiązanie do symboli narodowych.

W tym roku nasze gimnazjum reprezentowali : Kamil Chorecki, Weronika Kozak, Justyna Strojek i Magdalena Krzemińska. Jury XII Przeglądu Piosenki Wędrownej "KAMASZ" po wysłuchaniu wszystkich uczestników przyznało naszym reprezentantom następujące nagrody :
Nagrodę specjalną im. Sergiusza Fabiana Sawickiego za osobowość sceniczną: Justynie Strojek z klasy IIIc . Tytuł LAUREATA Magdalenie Krzemińskiej z klasy III d Nagrodzonym i Pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowywała uczniów do konkursu gratulujemy i zapraszamy na kolejne edycje Przeglądu!




















"Pejzaże wokół mojego miasta"

XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFICZNY im. Jana Bułhaka "Pejzaże wokół mojego miasta" poza nami.

Uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 26 października w galerii "Klatka po klatce" Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi.

II nagrodę otrzymała Anna Rekowska z klasy II a, praca Katarzyny Ostrowskiej z klasy III a została zakwalifikowana na wystawę.
Gratulujemy sukcesu laureatkom konkursu oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która sprawuje opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac konkursowych.
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.







"Piosenka na dobre i złe"

W dniach 19-20 października w Klubie "Dąb" w Szczecinie odbyła się kolejna edycja Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Piosenka na dobre i na złe".

To ogólnopolski festiwal piosenki przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku 7 - 19 lat. W tym roku konkurs odbył się w 3 etapach w czterech grupach wiekowych:
I etap - kwalifikacja do udziału w przesłuchaniach festiwalowych na podstawie nadesłanych nagrań załączonych do zgłoszeń
II etap - przesłuchania konkursowe i kwalifikacja do udziału w Koncercie Finałowym
III etap - koncert finałowy podczas którego uczestnicy powalczyli o nagradzane miejsca.
Udział w Festiwalu był nie tylko sprawdzianem swoich możliwości wokalnych, ale także okazją do zdobycia nowych doświadczeń oraz spotkaniem z ciekawymi ludźmi. Publiczność zebrana w licznym gronie gorąco oklaskiwała swoich faworytów oraz głosowała na najlepszego uczestnika eliminacji.

Magda Krzemińska uczennica klasy III d w swojej kategorii wiekowej otrzymała wyróżnienie a w konkursie internetowym na Najlepszego Uczestnika Eliminacji z ilością 2552 głosów uplasowała się na trzecim miejscu.
Korzystając z tej strony Magda dziękuje wszystkim kolegom i nauczycielom, którzy zagłosowali na nią w tym konkursie.







Warsztaty historyczno-fotograficzne

18 i 19 października 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Warsztatach Historyczno-Fotograficznych, które zorganizowane zostały przez IPN w Szczecinie.

Przedsięwzięcie to miało dwa cele - naukę podstaw fotografowania oraz zainteresowanie historią lokalną.
Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wykładu z historii fotografii oraz uczyli się podstaw teorii fotografii, sposobu kadrowania, relacji między czasem a przesłoną, różnic w stosowaniu określonych typów aparatów fotograficznych i obiektywów, elementarnych informacji dotyczących przepisów prawa związanych z fotografowaniem, podstaw edycji cyfrowej zdjęć.

Drugiego dnia odbyły się grupowe zajęcia praktyczne w plenerze pod okiem zawodowych fotoreporterów/fotografików. Celem pleneru jest fotografowanie miejsc związanych z historią XX w., a jego podsumowaniem - omówienie wykonanych zdjęć.
Finałem warsztatów będzie wydanie albumu z pracami jego uczestników, przedstawiającymi wizję najnowszej historii Koszalin i jego okolic.

A zatem czekamy na efekty dwudniowej pracy.













Wystawa "Nauczyciel i jego uczniowie"

Dnia 15 października 2013 r. o godz. 16.00 w Galerii "N" przy ZNP w Koszalinie otwarta została wystawa "Nauczyciel i jego uczniowie".

Była to już 9 edycja wystawy prac plastycznych uczniów i nauczycieli koszalińskich szkół.
Głównym celem wystawy była możliwość profesjonalnego zaprezentowania swojej twórczości przez dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, a także podzielenia się swoimi plastycznymi dokonaniami z szerszą publicznością.

W wystawie mogło wziąć udział dwóch uczniów z każdej szkoły, którzy przedstawili dwie prace plastyczne oraz nauczyciel, który również prezentował jedną swoją pracę. Prace mogły być wykonane w dowolnej technice, formacie i na dowolny temat.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice Julia Świdroń z klasy III B i Roksana Sobolenko z klasy II B oraz nauczycielka plastyki pani Ewa Dąbrowska, która zachęciła uczennice do zaprezentowania swoich prac i przygotowała prace do ekspozycji.

Pozwólmy mówić kwiatom
Dzień Nauczyciela w Gimnazjum nr 11

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się już 12 października. Tego dnia na nauczycieli czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez naszych gimnazjalistów.

Już od progu szkoły każdy pedagog witany był przez przedstawiciela samorządu uczniowskiego i otrzymał od niego słodką niespodziankę.
Później uczniowie każdej klasy wręczali nauczycielom przegotowane upominki, były to czekoladki, bombonierki i kwiaty.

14 października pedagodzy zostali zaproszeni na przygotowany z myślą o nich program artystyczny. Na występ zaproszono również emerytowanych pracowników szkoły. Było miło, zabawnie i serdecznie.

Po programie artystycznym pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz wręczył nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.
Miło jest nam poinformować, że nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina uhonorowana została pani Ewa Wrzołek-Bielińska, natomiast nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty otrzymał pan Bogusław Kuma. Oprócz nagród pięciu naszym pedagogom przyznano odznaczenia państwowe i resortowe. Pani Barbara Andersz otrzymała Medal Złoty za Długoletnią Służbę, natomiast panią Agnieszkę Perę, panią Agnieszkę Ostrowską, panią Beatę Sławną-Guzowską oraz pana Bogusława Kumę uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Wszystkim nauczycielom gratulujemy nagród oraz odznaczeń i życzymy dużo cierpliwości w codziennej niełatwej przecież pracy z nami-uczniami.

Program artystyczny przygotowany został przez gimnazjalistów z klasy II a oraz chór szkolny.
Uczniowie pracowali pod opieką pani Anetty Borsuk oraz pani Grażyny Brożyńskiej.













Gimnazjaliści Jedenastki z wizytą w Neubrandenburgu

W dniach 5-11 października 2013 roku uczniowie Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich odwiedzili w ramach partnerskiej wymiany młodzież z Albert Einstein Gymnasium w Neubrandenburgu.

Podczas tygodniowego pobytu uczniowie wzięli udział w lekcjach, projektach artystycznych i sportowych. Jednym z takich przedsięwzięć były zajęcia w "Arce" - miejscu spotkań wielu kultur z całego świata.
Podczas prelekcji prowadzonej przez Argentyńczyka, Chorwata i Niemca gimnazjaliści dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o życiu emigrantów. Dodatkową atrakcją była nauka gry na bębnach oraz skosztowanie zupy "fou-fou", która została przygotowana przez uczestników spotkania.

Poza tym gospodarze zorganizowali dla nas wycieczki do Penzlina i Waren. W Penzlinie wszyscy zwiedziliśmy zamek czarownic oraz zapoznaliśmy się z obyczajami panującymi w średniowieczu na tamtejszych terenach. Natomiast w Waren mieliśmy możliwość podziwiać urokliwą architekturę miasta, odbyć rejs statkiem po Jeziorze Muritz oraz zwiedzić Regionalne Muzeum Natury.

W czasie pobytu w Niemczech polscy gimnazjaliści mieli okazję poznać bliżej partnerskie miasto Neubrandenburg oraz uczestniczyć w życiu codziennym goszczącej ich rodziny.
Z pewnością taka możliwość poznania się przyczynia się do zaprzeczania funkcjonującym w świecie stereotypom na temat Polaków i Niemców i przyczyni się do zawiązywania przyjaźni pomiędzy sąsiadującymi narodami.













Sztafetowe Biegi Przełajowe - Gimnazjada Powiatowa

10.10.2013r.drużyna dziewcząt i chłopców naszej szkoły brała udział w sztafetowych biegach przełajowych, które odbyły się u podnóża Góry Chełmskiej.

W zawodach brało udział 9 reprezentacji dziewcząt koszalińskich gimnazjów oraz 9 reprezentacji chłopców.
Drużyna dziewcząt naszej szkoły zajęła 7. miejsce.
Nasze gimnazjum reprezentowały: Maja Ziomek, Hanna Butrynowska, Wiktoria Pietruszka, Anna Sarapuk, Wiktoria Wójtowicz, Katarzyna Iwanowska, Karolina Michniewicz, Wanesa Bochnia, Weronika Kordylas, Weronika Lewandowska, Aleksandra Grońska.

Chłopcy spisali się lepiej, bo uplasowali się 4. miejscu. Oto nasi reprezentanci:
Dominik Surówka, Kacper Hille, Kamil Iwaniak, Michał Gniady, Jakub Walaszczyk, Mateusz Ossowicki, Patryk Jaworski, Kamil Szałkiewicz, Bartosz Roś, Sebastian Staniszewski, Bartosz Kałus, Oskar Kulwicz.

Nad przygotowaniem gimnazjalistów do zawodów czuwała pani Dorota Buc.













Niezwykła lekcja polskiego

4 października br. w naszej szkole gościliśmy pana Juliusza Sienkiewicza - wnuka wybitnego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza.

Okazją do spotkania był fakt, że jedna z powieści pisarza omawiana jest jako lektura obowiązkowa na lekcjach języka polskiego. Podczas wizyty naszego gościa mieliśmy okazję nie tylko dowiedzieć się o okolicznościach powstania Krzyżaków, ale również poznać historię rodziny Sienkiewiczów.
Pan Juliusz w ciekawy sposób opowiedział nam o pasjonującym życiu swojego dziadka, jego licznych podróżach oraz procesie tworzenia powieści.

Ponadto nasz gość odpowiadał na pytania dotyczące Krzyżaków, a także życia osobistego Henryka Sienkiewicza.
Bez wątpienia spotkanie z potomkiem wybitnego pisarza było dla nas ogromnym przeżyciem i stanie się dodatkową zachętą do przeczytania lektury.

Inicjatorką wizyty pana Juliusza Sienkiewicza była uczennica klasy II b Basia Zgrzebnicka, której serdecznie dziękujemy za tę niezwykłą lekcję polskiego.

Cudze chwalicie, swego nie znacie - wycieczka III B do Szczecinka

30 września klasa III b pojechała na wycieczkę do Szczecinka. Jako środek lokomocji tradycyjnie już wybraliśmy pociąg.

W Szczecinku czekał na nas pan przewodnik, który oprowadził nas po mieście i jego okolicach.
Podczas zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć bunkry z okresu II wojny światowej. Ponadto uzyskaliśmy wiele informacji o Wale Pomorskim, o formach polodowcowych oraz pięknym parku i jeziorze Trzesiecko, po którym płynęliśmy statkiem, podziwiając znajdujące się na nim wyspy.

Następnie obejrzeliśmy piękną szczecinecką starówkę.
Zwiedzając Szczecinek i jego okolice, uświadomiliśmy sobie, że wiele jest miejsc w naszym regionie, które są naprawę piękne, ale nam bliżej nieznane. Niekiedy szukamy uroczych zakątków daleko, a nieopodal jest tyle wspaniałych miejsc.

Warto wybrać się do Szczecinka, by przekonać się, że to naprawdę ładne miasto.
Naszymi opiekunkami podczas wycieczki były panie Danuta Wojnarowicz i Małgorzata Szablińska, którym serdecznie dziękujemy za opiekę i poświęcony nam czas.













ŻEGLARSKI DZIEŃ - WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY IC

23.09.2013r. byliśmy na biwaku żeglarskim w Mielnie.

Mieliśmy okazję żeglować po jeziorze Jamno pod opieką instruktorów żeglarstwa : naszej pani Małgorzaty Czerepaniak i pana Łukasza Czerepaniaka - Jej syna. Na lądzie zajmowali się nami: pani Ewelina Adamus i pan Marian Standowicz. Na wodzie pomagał również pan Rafał Pera - żeglarz jachtowy.
Chwile wolnego czasu między żeglowaniem spędzaliśmy w klubie żeglarskim Tramp. Mieliśmy tam do dyspozycji stół do ping-ponga, a dla ambitnych pianino oraz ciepły kominek, przy którym można było się ogrzać. Odbył się też konkurs na najszybciej wykonany węzeł żeglarski, przy czym wszyscy mogli się go nauczyć. Wszystko byłaby wspaniale, gdyby nie kaprysy pogody, bo tu spotkała nas niespodzianka!

Według naszej pani mieliśmy EKSTREMALNE warunki. Padało niemiłosiernie i wiał zimny wiatr. Proszę wierzyć, kominek był naprawdę oczekiwanym zbawieniem.
Później jeszcze wybraliśmy się na spacer po plaży, a potem na lody! Wszyscy dobrze i miło wspominają naszą pierwszą wspólną wycieczkę. Była bardzo udana.

Uczniowie I c

PS. Uczniowie klasy Ic wykazali się odwagą i determinacją. Mimo bardzo zmiennych warunków atmosferycznych : słońce, deszcz, wiatr w porywach do 5 w skali Beauforta, nie tracili dobrego humoru i dzielnie pracowali na szotach foka, grota i bezana. Nie straszne im były przechyły i deszcz.

Bardzo dziękuję Klubowi Morskiemu "TRAMP" za użyczenie pomieszczeń klubu i jachtów oraz... ogień w kominku !

wych. Ic Małgorzata Czerepaniak













W obiektywie młodych fotografów

Już po raz 13. odbył się Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Muzealne Spotkania z Fotografią".

W konkursie, którego celem jest zainteresowanie młodzieży działalnością muzeów i wiedzą o przeszłości, wzięła udział młodzież i dzieci z Białorusi, Litwy, Niemiec, Słowacji i Polski.
19.09.2013 roku w Muzeum Okręgowym w Koszalinie odbył się wernisaż nagrodzonych prac. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody rzeczowe i rozpoczęli plener artystyczny w Mielnie.

Miło jest nam poinformować, że jury zakwalifikowało na wystawę prace Anny Rekowskiej z klasy IIa, a fotokast Sary Bogdanowicz (tegorocznej absolwentki) otrzymał nagrodę Pomorskiego Stowarzyszenia Edukacji Regionalnej.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Muzeum przy ulicy Młyńskiej do dnia 17 listopada.
Gratulujemy sukcesu laureatkom konkursu oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która sprawuje opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac konkursowych.








Marsz integracyjny klasy III G

Nowy rok szkolny przywitał nas niespodzianką, naszą wychowawczynią została pani Joanna Kalman.

Tę nową sytuację postanowiliśmy uczcić wspólnym dwudniowym pobytem w ciekawym miejscu.
11 września wyruszyliśmy pieszo do Kędzierzyna pod Koszalinem. Był to 3 kilometrowy marsz przez Skwierzynkę.

W gospodarstwie agroturystycznym "Zaścianek" spędziliśmy dwa pełne wrażeń dni.
Przygotowywaliśmy się na wielkie grzybobranie, ale okazało się, że w lesie nie było grzybów. Za to pieczenie drożdżowych bułek w prawdziwym wiejskim piecu udało nam się świetnie. Bułki ze śliwkami bardzo nam smakowały.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz "uroczysta" kolacja przy ognisku pozwoliły nam przedłużyć wakacyjne szaleństwa.
Najbardziej jednak podobały nam się "podchody o zmroku". Bez latarek, w ciemnościach wypatrywaliśmy zadań do wykonania.
Śmiechu było co niemiara. Jedzonko było pyszne, a miejsce urokliwe. Polecamy innym klasom, by wybrały się do Kędzierzyna.

Za troskliwą opiekę dziękujemy pani Ewie Dąbrowskiej i pani Joannie Kalman.













Pożegnanie lata

6.09.2013 roku Samorządowa Rada Osiedla Na Skapie zorganizowała festyn na pożegnanie lata.
Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem zabawy, a letnia pogoda isprzyjała zabawie oraz integracji mieszkańców osiedla. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji.

Z programem artystycznym wystąpiły uczennice naszego gimnazjum: Magdalena Krzemińska, Katarzyna Pietrzyk i Justyna Strojek.
Były oklaski dla wykonawców, emocje podczas konkursów, a dla miłośników degustacji kulinarnych zorganizowano poczęstunek z grilla.









Inny wcale nie znaczy gorszy

4.09.2013r. uczniowie klas III a i III b mieli okazję uczestniczyć w imprezie kulturalnej odbywającej się Koszalińskim Muzeum w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.


Pretekstem do odwiedzin w muzeum była wystawa malarska zatytułowana Rytm życia autorstwa Weroniki Karwowskiej.
Bohaterami prezentowanych prac są ludzie z zespołem Downa. Obrazy pani Weroniki to ich duchowe portrety. Autorka chciała pokazać, że ludzie ci wyglądają inaczej i przez ten fakt są naznaczenia przez los, ale przede wszystkim skupiła się na przekazaniu ich emocji, wrażliwości oraz pragnień.
Podobnie jak każdy z nas zasługują oni na miłość, akceptację i szacunek. Z podpisów pod portretami wynikało, że marzą, by ich kochano, pragną spełniać swoje marzenia i nie chcą czuć się wykluczeni. Z pewnością dla wielu z nas możliwość obcowania z tego typu malarstwem stała się okazją do refleksji i zadumy nad losem tych ludzi.

Następnie zostaliśmy zaproszeni na widowisko bicyklowe. Grupa prawdziwych zapaleńców z Łodzi zrekonstruowała dawne jednoślady i zaprezentowała nam mistrzowski pokaz jazdy na bicyklach.
Dzięki ich uprzejmości mieliśmy również okazję spróbować jazdy na tych pojazdach. Okazało się to nie lada sztuką, ale śmiechu i frajdy było co niemiara.













Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 roku w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014.

Tradycyjnie już uroczystość odbywała się w trzech turach, aby mogli uczestniczyć w niej wszyscy gimnazjaliści.
Najszybciej nowy rok szkolny rozpoczęli uczniowie klas pierwszych. Zespół wokalny przywitał uczniów, pedagogów, rodziców i wszystkich gości piosenką "Żegnaj lato".
Stało się więc wiadomym, że nastał czas nauki, a wakacyjne błogie lenistwo odeszło w przeszłość.

Chociaż nowy rok szkolny rozpoczął się 2 września, to jednak chwilą ciszy i pięknymi utworami poetyckimi Jana Lechonia "Przypowieść" i Tadeusza ...(oblicze ojczyzny) uczciliśmy bohaterów i ofiary II wojny światowej.
Tę wspomnieniowo - patriotyczną część uroczystości zakończył Kamil Chorecki, śpiewając pieśń z repertuaru Marka Grechuty pt. "Świecie mój".

W część oficjalnej uroczystości głos zabrał pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz oraz pani wicedyrektor Agnieszka Pera, życząc młodzieży zapału do pracy i znakomitych wyników w nauce, sukcesów w konkursach przedmiotowych, a trzecioklasistom not nie gorszych od osiągniętych przez tegorocznych absolwentów.

Najważniejszą chwilą uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich przez uczniów klas pierwszych.
Gratulacje młodszym kolegom złożyła Dominika Kulon, uczennica klasy trzeciej. Wszystkim uczniom przypomniano zasady moralne, którymi kierujemy się w życiu naszej szkoły. Uroczystość uświetniły recytacje poezji o jesieni, o Ikarze i piosenka " Jesteśmy młodzi".
Uroczystość zakończyliśmy chóralnym odśpiewaniem marszu Lotników Polskich.

Ceremonię rozpoczęcia roku szkolnego prowadzili uczniowie klas III - Dominika Kulon i Kamil Chrostowski.
Teksty wygłaszali: Michał Liss, Piotr Lewczuk, Oliwia Kufta, Justyna Strojek.
Uroczystość przygotowały panie K.Maciejewska, G.Brożyńska, E.Dąbrowska oraz opiekunki SU Anetta Borsuk i A.Chodalska.







Nasze Oko na Koszalin

Trendy Koszalin to bezpłatny informator kulturalny wydawany przez Koszalińską Bibliotekę Publiczną w Koszalinie. Zespół redakcyjny miesięcznika stanowią Kuba Grabski, Radosław Brzostek oraz Witek Michoń.

Miło jest nam poinformować, że wśród artykułów oraz informacji dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych oraz sportowych Koszalina w cyklu Oko na Koszalin zaprezentowano kolejne prace fotograficzne uczennic naszej szkoły.
Dotychczas mogliśmy zobaczyć nasze miasto widziane w obiektywie Sary Bogdanowicz oraz Ani Rekowskiej, a tym razem Koszalin ze swojej perspektywy zaprezentowała Wiktoria Musyt.

Jej zdjęcia ukazały się we wrześniowym wydaniu miesięcznika.
Gratulujemy Wiktorii pomysłu na pokazanie naszego miasta w sposób nieszablonowy, a zarazem intrygujący.

Wszystkie uczennice, których prace zostały opublikowane w cyku Oko na Koszalin, pracują pod kierunkiem pani Grażyny Brożyńskiej.

Tutaj można zobaczyć wrześniowy numer informatora Trendy

Sportowy sukces gimnazjalistów - GLAD OL 2013

Na zaproszenie szkoły duńskiej z partnerskiego miasta Gladsaxe 30 uczniów Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich wzięło udział w zawodach lekkoatletycznych pod nazwą Glad Ol 2013, które odbyły się 30 sierpnia 2013 roku.

W olimpiadzie uczestniczyła również młodzież z gimnazjum sportowego z Neubrandenburga.
Nasi uczniowie spisali się na medal i uzyskali najlepsze wyniki w następujących dyscyplinach: bieg na 100 m (Justyna Strojek), pchnięcie kulą (Justyna Strojek), skok w dal (Maja Ziomek), rzut piłeczka palantową (Maja Ziomek), skok wzwyż (Katarzyna Maruszak), trójskok (Aleksandra Wojcieszak), trójskok (Cezary Guzowski), pchnięcie kulą (Mateusz Ossowicki).

Wszyscy zwycięzcy zostali udekorowani złotymi medalami.
Dodatkowym sukcesem było zdobycie pucharu za najlepszy czas w sztafecie 30 razy 100 m. Oto skład naszej sztafety: Justyna Strojek, Magdalena Chmielewska, Mateusz Ossowicki, Oskar Kulwicz, Kacper Hille, Miłosz Marcjanik, Mikołaj Rudkowski, Cezary Guzowski, Mariusz Michalik, Kamil Szałkiewicz.

Dzięki pomocy władz lokalnych Koszalina i Gladsaxe polscy gimnazjaliści mieli okazję nawiązać kontakty z rówieśnikami z innych krajów, a także zwiedzić Kopenhagę.

Opiekunom grupy: p. Barbarze Boruckiej, p. Renacie Samusz i p. Andrzejowi Wąsowiczowi przekazano zaproszenie do uczestnictwa w kolejnych edycjach tej imprezy. Z pewnością zorganizujemy kolejne spotkanie z kolegami z Niemiec i Danii i przyjmiemy ich ze staropolską gościnnością.




















Królowie podniebnych przestworzy -
Air Show Radom 2013

Kiedy uczniowie wypoczywali i korzystali z ostatnich dni wakacji, część z nas wybrała się na wycieczkę do Warszawy i Radomia.

Większą część grupy stanowili gimnazjaliści z klasy II e, ale nie zabrakło również pasjonatów lotnictwa z innych klas.
Najpierw odwiedziliśmy Warszawę, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Ponadto, korzystając z pięknej pogody, spacerowaliśmy po Starym Mieście oraz Nowym Świecie.

Następnego dnia udaliśmy się na lotnisko w Radomiu, by podziwiać wspaniałe pokazy w wykonaniu prawdziwych mistrzów pilotażu.
Imprezę rozpoczęła, zorganizowana po raz pierwszy, defilada lotnicza z udziałem wszystkich maszyn biorących udział w pokazach w tym naszych przyjaciół z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego na samolotach Su-22.

W sumie podczas dwóch dni pokazów na niebie mogliśmy podziwiać ponad 200 maszyn, a swój kunszt zaprezentowali lotnicy z 21 państw.
Na radomskim niebie zaprezentowali się m.in. Patrouille Suiss ze Szwajcarii na F-5E Tiger II, Balic Bees z Łotwy na odrzutowcach L-39C Albatros, Wings of Storm z Chorwacji na samolotach Pilatus PC-9M, Midnight Hawks z Finlandii na samolotach BAE Hawk, Demo Team z Holandii na śmigłowcu AH-64, Soloturk z Turcji na F-16 Block 40.

Podczas pokazów mogliśmy również podziwiać trzy polskie zespoły, tj. Biało-Czerwone Iskry, Orlik oraz Żelazny.
Wszystkie pokazy zapierały dech w piersiach, ale nasze serca bez wątpienia zdobyli piloci z Turcji, Szwajcarii, Holandii oraz Polski. Ich umiejętności oraz kunszt pilotażu zasługują na najwyższe uznanie.

Drugiego dnia oprócz pokazów mogliśmy obejrzeć wystawę statyczną, gdzie oprócz samolotów mieliśmy okazję zobaczyć sprzęt radiolokacyjny i przeciwlotniczy, np. najnowszy radar NUR-15 M oraz samobieżną wyrzutnię rakiet S-125. Nie zabrakło również symulatorów wojskowych, w tym myśliwca Eurofighter Typhoon.

Do Koszalina wróciliśmy pełni wrażeń, więc obiecaliśmy sobie, że za dwa lata z pewnością część z nas wróci do Radomia na kolejne Air Show.
Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy panu dyrektorowi Przemysławowi Jaśkiewiczowi, który był nie tylko jej pomysłodawcą, ale także organizatorem.

Dziękujemy również przyjaciołom naszej szkoły z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie w szczególności Panu Komendantowi płk. dypl. Dariuszowi Sienkiewiczowi oraz Panu kpt. Grzegorzowi Bruzdzie, którzy pomogli nam w organizacji wycieczki.

Tutaj można zobaczyć fotorelację z Air Show Radom 2013

IX Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej - Nocnik 2013

NOCNIK to jeden z największych festiwali piosenki poetyckiej i turystycznej w kraju. Odbywa się on przez dwa dni - zawsze w drugi weekend lipca - na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy.

Przegląd dzieli się na część konkursową przeznaczoną dla początkujących twórców piosenki turystycznej oraz Nocny Koncert Gwiazd.
Podczas całego Nocnika nie milknie piosenka turystyczna. Wszystko za sprawą artystów, publiczności i konkursowiczów, którzy po zakończeniu nocnych koncertów do białego rana śpiewają przy ognisku.

W myśl zasady, że nie wolno zapominać o najmłodszych, organizatorzy IX OPPT Nocnik 2013, jak co roku, zorganizowali cykl występów dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów z całej Polski.

Na deskach łęczyckiej sceny wystąpiła również Justyna Strojek - uczennica III klasy naszego gimnazjum, która swojej kategorii za wykonanie piosenki "Znów wędrujemy" zajęła I miejsce.

Kto nie widział tego bezprecedensowego wydarzenia, niech żałuje. Działo się!
Serdecznie gratulujemy Justynie oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowywała uczennicę do występu.

© Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie