POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2013

28 czerwca 2013r. o godz.12.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.

Na uroczystości obecni byli nauczyciele, rodzice oraz tegoroczni absolwenci naszej szkoły.
Ponadto miło nam było gościć przedstawiciela Rady Miejskiej pana Roberta Rokaszewicza - absolwenta Szkoły Podstawowej nr 11, przedstawiciela Rady Rodziców pana Adama Zoruka oraz pana Ryszarda Zdrojewskiego - prezesa Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Ćwiczeń, Szkoły Podstawowej nr 11 i Gimnazjum nr 11 w Koszalinie.

Podczas przemówienia pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz podkreślał, że ten rok dla absolwentów Jedenastki był bardzo udany.
Uczniowie klas III bardzo dobrze napisali testy kompetencji, odnieśli sukcesy podczas konkursów przedmiotowych oraz zdobywali laury podczas zawodów sportowych i artystycznych.
Ponadto gratulował uczniom odniesionych sukcesów oraz życzył powodzenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Następnie głos zabrał pan Robert Rokaszewicz, który gratulował sukcesów tegorocznym trzecioklasistom oraz wspominał lata, kiedy uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 11 oraz podkreślał, że bycie absolwentem Jedenastki to powód do dumy.
Głos zabrał również pan Adam Zoruk, który dziękował rodzicom za współpracę z Radą Rodziców oraz życzył gimnazjalistom powodzenia na dalszym etapie edukacyjnym.
Z kolei Ryszard Zdrojewski gratulował trzecioklasistom odniesionych sukcesów oraz zaprosił młodzież do pracy w stowarzyszeniu, ponieważ 28 czerwca stali się absolwentami naszej szkoły. Życzył również wszystkim wspaniałych, słonecznych wakacji.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły podczas uroczystości nadano tytuł ABSOLWENT PRIMUS INTER PARES.
W roku szkolnym 2012/2013 wyróżnienie przyznano Kamili Bieniek - uczennicy klasy IIId.

Podczas uroczystości wyróżnieni zostali gimnazjaliści, którzy otrzymali świadectwa sztandarowe, wykazali się najwyższą frekwencją, zostali laureatami oraz finalistami konkursów przedmiotowych, odnieśli sukcesy sportowe i artystyczne, aktywnie pracowali w samorządzie uczniowskim oraz działali w wolantariacie.

W trakcie trwania uroczystości uczniowie klas III zaprezentowali program artystyczny dedykowany pedagogom oraz pracownikom szkoły.
Miłym akcentem uroczystości było pożegnanie tegorocznych absolwentów przez uczniów klas drugich. Gimnazjaliści przygotowali dla starszych kolegów upominki oraz zadedykowali im piosenkę, którą wykonał Kamil Chorecki - uczeń klasy II d.

Pożegnanie zakończyło się wręczeniem kwiatów nauczycielom oraz ostatnimi spotkaniami uczniów z wychowawcami klas III.

Tegoroczny program pożegnania absolwentów przygotowały panie: Ewa Wrzołek - Bielińska, Grażyna Brożyńska oraz Ewa Dąbrowska.

































Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013 był długi, trwał aż do 28 czerwca.
Wszyscy, i uczniowie, i rodzice, i nauczyciele pragnęli już odpoczynku. Wreszcie nadeszła ta chwila...

Już od wczesnego ranka do szkoły przybywali odświętnie ubrani uczniowie, trzymając w rękach kwiaty. W galowych strojach prezentowali się pięknie. Licznie przybywali także rodzice, by wziąć udział w zakończeniu roku szkolnego swych pociech.

Uroczystości odbywały się w trzech turach, najwcześniej wakacje rozpoczęli uczniowie klas pierwszych, następnie drugich. Uroczystość trochę liryczną, trochę nostalgiczną, ale przede wszystkim radosną i zabawną przygotowały panie Agnieszka Ostrowska i Grażyna Brożyńska, a prowadziły uczennice klas drugich - Katarzyna Ostrowska i Katarzyna Maruszak.
Uczniowie z najwyższymi wynikami w nauce, a także bardzo dobrymi i wzorowymi ocenami z zachowania otrzymali świadectwa sztandarowe oraz piękne nagrody książkowe, zakupione tradycyjnie przez panią Barbarę Andersz prowadzącą szkolną bibliotekę.
Nagrody otrzymali również uczniowie z najwyższą frekwencją, wolontariusze, aktywiści w pracach Uczniowskiego Samorządu, laureaci konkursów artystycznych, przedmiotowych, zwycięzcy zawodów sportowych.Program artystyczny przyjęto z wielkim aplauzem, entuzjastycznie oklaskiwano Jerzego Andruczkę z klasy Ia za solówkę wykonaną na gitarze basowej.

Koniec roku to czas podsumowania całorocznej pracy i trudy uczniowskich zmagań są wtedy nagradzane.
Wszystkim uczniom z okazji otrzymania promocji do klasy wyższej, a także ich rodzicom gratulował pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz, pani wicedyrektor Agnieszka Pera, przedstawiciele Rady Rodziców i opiekunowie klas oraz nauczyciele, współautorzy uczniowskich sukcesów.
Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.









Uczennice klasy IIId w Młodzieżowym Jury
32. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film"

Uczniowie klasy III d wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską uczestniczyli w roku szkolnym 2012/2013 w zajęciach Koszalińskiej Akademii Filmowej.
To program edukacyjny organizowany przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie przy wsparciu Urzędu Miasta Koszalin, kierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Jego zadaniem jest poszerzanie wiedzy uczniów z zakresu filmoznawstwa, historii kina oraz krytyki filmowej.

Wykłady z zakresu tych zagadnień - poparte wyświetlanymi w ich trakcie fragmentami filmów - prowadził pan dr Wojciech Otto, wykładowca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Koszalińska Akademia Filmowa przygotowuje również członków Jury Młodzieżowego Festiwalu "Młodzi i Film", projektu, którego organizatorem jest Miasto Koszalin. Rokrocznie słuchacze Akademii są wybierani do składu tego Jury i stanowią trzecie ciało oceniające konkursowe produkcje.

By podkreślić prestiż i znaczenie ich oceny, podczas gali zamknięcia Festiwalu członkowie jury wręczają statuetkę "Jantar Jury Młodzieżowego".

32. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" odbył się w dniach 24 - 29 czerwca 2013 roku.
Naszą szkołę w Jury Młodzieżowym reprezentowały uczennice klasy III d - Julia Ciołek oraz Klaudia Czubatka.
"Jantar Jury Młodzieżowego" został przyznany "Baczyńskiemu" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. "Zaślepiona" w reż. Katarzyny Klimkiewicz zdobyła główną nagrodę festiwalu, została wyróżniona "Wielkim Jantarem 2013" za najlepszy pełnometrażowy debiut fabularny.
Przewodniczącym dorosłego jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych był Juliusz Machulski, obok niego zasiadali Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Najsztub, Janusz Gauer oraz Anna Wieczur-Bluszcz.

Żeglarska przygoda I E

24 czerwca 2013r. klasa I e wraz z panią Agnieszką Ostrowską, panią Eweliną Adamus oraz panią Małgorzatą Czerepaniak - instruktorem żeglarstwa udała się na żeglarska wycieczkę do Mielna.
Gościliśmy w Koszalińskim Klubie Morskim Tramp, gdzie poznawaliśmy żeglarskie abecadło.

Przed wypłynięciem na Jamno pani Małgorzata Czerepaniak - instruktor żeglarstwa zapoznała nas z podstawami teorii tej dyscypliny sportu. Następnie ubrani w kamizelki ratunkowe mogliśmy rozpocząć naszą przygodę z żeglarstwem. Rozpoczęliśmy od klarowania łodzi, dopiero po opanowaniu tej umiejętności mogliśmy wypłynąć na wody jeziora.
Była to dla nas wszystkich niezwykła przygoda, ponieważ nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z żeglarstwem.

Wycieczka okazała się wspaniałym pomysłem, ponieważ dostarczyła nam moc wrażeń i atrakcji. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy na przystań i pożeglujemy po Jamnie.

Serdecznie dziękujemy naszym nauczycielkom za opiekę nad nami, a szczególne należą się pani Małgorzacie Czerepaniak, dzięki której mogliśmy gościć w Klubie Tramp oraz zasmakować żeglarskiej przygody.














Wyjście do straży pożarnej

21 czerwca 2013 r. klasy 3b i 3d udały się pod opieką pani Ewy Dąbrowskiej i pani Joanny Kalman do Sztabu Zarządzania Kryzysowego znajdującego się w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie przy ulicy Strażackiej.

Uczniowie dowiedzieli się o szczegółach pracy strażaków i jej znaczeniu dla społeczeństwa. Spotkanie przybliżyło zagrożenia wynikające z pożaru, jak i jego późniejsze skutki dla środowiska naturalnego.
Wizyta w dyspozytorni przestrzegła przed wykonywaniem niepotrzebnych telefonów i wszczynaniem nieuzasadnionych alarmów. Prowadzący z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy i codziennych zadaniach, o tym, jakim wyzwaniom musi sprostać strażak każdego dnia.

Niezwykle ciekawym punktem wizyty było oglądanie bardzo nowoczesnych wozów strażackich, otrzymanych z pomocą dofinansowania z Unii Europejskiej.

Dzięki wizycie w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej wiele osób zdało sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebna i wymagająca jest praca strażaka, która każdego dnia stawia coraz to trudniejsze wyzwania.

Wicemistrzostwo Polski naszych piłkarzy ręcznych

W dniach 14-16.06.2013 na plaży w Szczecinie Dąbiu odbył się turniej finałowy Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Plażowej.

W turnieju wzięło udział w 46 zespołów z całej Polski. Nasze gimnazjum reprezentowała grupa chłopców z klasy 2 E, którzy rywalizowali w grupie wiekowej Młodzików, oraz grupa chłopców kasy 1F i 3E, którzy walczyli w grupie wiekowej Juniorów Młodszych.

Rywalizacja w grupie Młodzików toczyła się miedzy 8 zespołami w 2 grupach, a nasi chłopcy po zaciętych pojedynkach zajęli ostatecznie 7 lokatę.
W grupie wiekowej Juniorów Młodszych sportowa rywalizacja toczyła się systemem "każdy z każdym", a brało w niej udział 7 zespołów. Nasi zawodnicy ponieśli 2 nieznaczne porażki po wyrównanych spotkaniach, przegrywając po shot-out 1 bramką. Pozostałe 4 mecze zakończyły się zwycięstwami naszych uczniów.

Na uznanie zasługuje fakt, iż w meczu decydującym o medalu nasi reprezentanci pokonali ubiegłorocznego mistrza polski CKS Szczecin, zdobywając tym samym II miejsce i pierwszy historyczny medal Mistrzostw Polski dla naszego gimnazjum.
Sukces jest tym większy, iż w imprezie startowaliśmy jako debiutanci, a zwycięstwo zawdzięczamy ciężkiej 3 letniej pracy na treningach.

Składy obu drużyn:

Drużyna Młodzików:

1. MASIAK BARTOSZ
2. NOWAK BARTOSZ
3. METERA MARCIN
4. STANISZEWSKI SEBASTIAN
5. JAROSZAK KAROL
6. DORLET MACIEJ
7. SOBCZYK MICHAŁ
8. KOKOT FILIP

Drużyna Juniorów Młodszych:

1. POPŁAWSKI JAKUB
2. GRZYBOWSKI KACPER
3. WOJCIESZEK KAMIL
4. KNITTER HUBERT
5. CYBULSKI MACIEJ
6. URBAŃSKI PAWEŁ
7. GÓRSKI MICHAŁ
8. KASPROWICZ DAMIAN

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom tego historycznego sukcesu i życzymy dalszych zwycięstw.
Słowa uznania kierujemy również do pana Mikołaja Kaniewskiego, który przez trzy lata wytrwale trenował naszą drużynę.

Finał Muzykoramy

13.06.2013 w Teatrze Muza Variete odbył się koncert galowy "Muzykoramy".
To już 13 edycja i jak mówią organizatorzy zmienia się młodzież i repertuar, ale poziom wykonywanych utworów jest cały czas wysoki.

Wysoki poziom prezentowali też nasi gimnazjaliści: Justyna Strojek, Kamil Chorecki i Magda Krzemińska, których na widowni oklaskiwali zaproszeni koledzy i koleżanki z klasy.
Laureaci otrzymali na pamiątkę statuetki "Ptaka Mateusza" i nagrody książkowe.

Gratulujemy udanych występów naszym wokalistom, jak i pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowywała uczniów do udziału w konkursie.









Przedstawienie profilaktyczne "Samotna wśród wielu"

Zaproszenie uczniów naszej szkoły do obejrzenia przedstawienia "Samotna wśród wielu" było doskonałym sposobem na przybliżenie tematyki związanej z uzależnieniem od narkotyków.

Naszym celem było uświadomienie uczniom jak wiele niebezpieczeństw czyha w pozornie beztroskim eksperymentowaniu z używkami.
Uczniowie klas I, II i III doskonale wcielili się w aktorskie role. Ich przekaz - bardzo prosty i autentyczny - został nagrodzony gromkimi brawami i doceniony przez organizatorów Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią, bowiem zostaliśmy zaproszeni do uświetnienia obchodów tego dnia w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

W przedstawieniu wzięli udział: Angelika Gowor, Gabriela Ignasiak, Anna Michałkiewicz, Rafał Markowski, Mariusz Sakała, Katarzyna Potyrała, Weronika Markowska, Kamila Kowalska, Malwina Kwaśniewska, Natalia Borzenda, Weronika Kurek, Michalina Przybysz, Julia Łyczko, Wirginia Leśniak.
Nad całością czuwała Beata Piwar.














Dzień Niemiecki

12 czerwca 2013 r. nasza szkoła wzięła udział w trzeciej już edycji akcji POLSKO - NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY pod nazwą "dzień.de/der-tag.pl".

Akcja ta to wkład PNWM w realizację idei dnia polsko - niemieckiego zapisanej w Programie współpracy przyjętego przez polski i niemiecki rząd z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Pomimo że geograficznie nasze kraje leżą obok siebie, to Polacy i Niemcy wciąż jeszcze mało się znają. Nasza szkolna uroczystość pod nazwą "Niemcy - kraj sąsiedni" miała na celu zapoznać uczniów klas pierwszych z kulturą, geografią oraz historią Niemiec.
Zebrana młodzież wysłuchała piosenek w języku niemieckim wykonanych przez uczennice klas drugich: Weronikę Markowską i Emilię Mroczkowską.

Podczas uroczystości zostali wyróżnieni uczniowie biorący udział w konkursie języka niemieckiego "Olimpus". Odbył się także końcowy etap konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy IIa - Magda Chmielewska, drugie miejsce zdobyła Justyna Kaczanowskia z klasy IIb, a na trzecim miejscu uplasował się uczeń klasy IIf - Maciej Bartosik.
Laureaci konkursu za swoją ponadprzeciętną wiedzę o Niemczech otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zgromadzeni uczniowie mieli okazję wysłuchać poezji niemieckiej w wykonaniu Magdaleny Chmielewskiej, Mateusza Szcześniaka, Justyny Strojek, Gabrieli Ignasiak, Angeliki Gowor, Przemysława Wysockiego, Elżbiety Kaźmierczak, Grzegorza Wijatkowskiego oraz Anny Sarapuk.

Całą imprezę prowadziła uczennica klasy IIe Joanna Dudzińska.
Inicjatorkami tego przedsięwzięcia były nauczycielki języka niemieckiego: pani Katarzyna Pawełczyk, pani Aneta Pawliszyn i pani Marta Stebnicka.









Z naturą za pan brat - spływ kajakowy III b

11 czerwca skoro świt wyruszyliśmy pieszo do Kędzierzyna k. Koszalina.
Szliśmy lasem, a naszym przewodnikiem była nawigacja w telefonie.
Niestety, zawiodła nas i stało się to, czego się obawialiśmy, zabłądziliśmy. Technika zawiodła, więc zaufaliśmy jednak własnej intuicji i z powodzeniem dotarliśmy do Gospodarstwa Agroturystycznego "Zaścianek".

Chwilka odpoczynku i wyruszyliśmy na spływ kajakowy rzeką Unieść.
Było to dla nas wszystkich nowe doświadczenie, ponieważ większość z nas po raz pierwszy siadała w kajaku i trzymała wiosła. Jednak okazało się, że było warto. Oprócz emocji, jakich dostarczył spływ, mogliśmy zachwycać się pięknem otaczającej nas przyrody. Na zawsze zapamiętamy dywany niezapominajek i jaskrów, a na jeziorze Jamno nenufarów. I wszystko na wyciągnięcie ręki.
Wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Kędzierzyna.

"Zaścianek" to wspaniałe miejsce do odpoczynku i leniuchowania. Tu uczyliśmy się strzelać z wiatrówki, piec drożdżowe bułeczki w wielkim kaflowym piecu, a także dosiadać konia.
Każdego wieczora rozpalaliśmy ognisko i biesiadowaliśmy. Trzy dni minęły bardzo szybko, wcale nie chcieliśmy wracać do domu. "Zaścianek" to urokliwe miejsce, polecamy je wszystkim.

Dziękujemy naszym opiekunom: p. Joannie Kalman i Annie Kowalczyk za opiekę nad nami podczas wycieczki oraz tacie Kacpra za przewóz naszych bagaży. Słowa podziękowania kierujemy również do mamy i dziadka Dominiki, dzięki którym mieliśmy zapewniony transport po spływie.
Pozdrawiamy serdecznie pana Zbyszka i dziękujemy za okazane nam serce.







Finał Wojewódzkiego Przeglądu Solistów
i Muzycznych Zespołów Estradowych

8.06.2013 na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbył się finał Wojewódzkiego Przeglądu Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych, w którym wystąpili laureaci 18 przeglądów powiatowych i miejskich.

Swoje propozycje wokalne zaprezentowali również uczniowie naszego gimnazjum: Justyna Strojek, Angelika Gowor i Kamil Chorecki.
Miło nam poinformować , że tytuł LAUREATA otrzymał Kamil Chorecki a Angelika Gowor - WYRÓŻNIENIE.

Serdecznie gratulujemy uczniom i pani Grażynie Brożyńskiej pod kierunkiem której uczniowie przygotowywali się do występu.









XII Ogólnopolski Konkurs Fotografii "Człowiek, Świat, Przyroda"

7.06.2013 w Pałacu Młodzieży odbył się wernisaż XII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii "Człowiek, Świat, Przyroda" połączony z wręczeniem nagród autorom najlepszych prac.

Pośród nagrodzonych znalazła się Sara Bogdanowicz, która za swoje prace otrzymała I miejsce oraz nagrodę Polskiego Radia Koszalin.
Spotkanie połączone było z IX Ogólnopolskimi Młodzieżowymi Spotkaniami z Fotografią w Darłówku, gdzie przez dwa dni laureaci doskonalili swój warsztat fotograficzny pod okiem zawodowych fotografików.

Serdecznie gratulujemy Sarze i pani Grazynie Brożyńskiej.
Wystawę pokonkursową XII Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda" będzie można oglądać do końca sierpnia w Galerii 113, Galeria Hol i Galeria fotografii Dzieci i Młodzieży w Pałacu Młodzieży.











Uroczystość wręczenia nagród
Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

6 czerwca 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 18 odbyła się uroczystość wręczenia nagród Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty laureatom konkursów interdyscyplinarnych i przedmiotowych oraz konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego".

Uczestników spotkania powitała pani Karina Gajda - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18.
W imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Pani Marii Boreckiej gratulacje i życzenia laureatom przekazała pani Alina Przerwa - Dyrektor Wydziału Ewaluacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Wśród zaproszonych gości byli: pan Wiesław Suchowiejko - poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pan Leopold Ostrowski - wiceprezydent Koszalina, pan Krzysztof Stobiecki - dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Koszalina oraz pani Renata Zmysłowska - inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Koszalin.

Gimnazjum nr 11 reprezentowali - Kamila Bieniek, Weronika Bednarczyk i Agata Kapustyńska, które zostały laureatkami Konkursu Polonistycznego, Karolina Mrugała, Kamila Bieniek i Tomasz Skołozdrzy - laureaci Konkursu Historycznego, Mateusz Witkowski - laureat Konkursu z Języka Niemieckiego, Karol Gawalski - laureat Konkursu Fizycznego, Kamil Sieradzki - laureat Konkursu Chemicznego.
Towarzyszyli im opiekunowie - p. Iga Dwulit, p. Anna Kowalczyk, p. Bogusław Kuma, p. Katarzyna Pawełczyk, p. Agnieszka Pera oraz p. Ewa Wrzołek-Bielińska.

Laureaci za swój sukces zostali uhonorowani nagrodami książkowymi i dyplomami.
My również gratulujemy uczniom i ich opiekunom, życząc wielu sukcesów w przyszłości!







The Koszalin Festival of English LIPS
- Language in Poetry and Songs 2013

05.06.2013 uczniowie naszej szkoły po raz trzeci wzięli udział w konkursie THE KOSZALIN FESTIVAL OF ENGLISH LIPS 2013 - LANGUAGE IN POETRY AND SONGS.
Organizatorami imprezy byli: II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie, Szkoła Języka Angielskiego The English School of Koszalin oraz Wydawnictwo OXFORD UNIVERSITY PRESS.

Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina i regionu rywalizowali w czterech kategoriach: piosenka angielska, recytacja poezji (myśl przewodnia wiersza - MIŁOŚĆ lub PRZYJAŹŃ), krótka forma teatralna oraz ilustracja do wybranego przez jury utworu Stinga pt. Shape Of My Heart.

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczne występy naszych uczniów po raz kolejny zostały docenione przez jury konkursu. Oto lista naszych zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

PIOSENKA

I miejsce - Angela Gowor z klasy IIIC zaśpiewała piosenkę z repertuaru Bjork It's oh so quiet,

KRÓTKIE FORMY TEATRALNE

II miejsce - Marcjanik Miłosz IIB, Laskowski Gustaw IIB, Gonciarz Ada IIB, Cichoń Marta I IB, Kaczanowska Justyna IIB odegrali scenkę pt. Phobia Workshop - the UK sketch show,

III miejsce - Aleksandra Mazur IA, Maria Potrykus IA, Anna Rekowska IA, Julia Kiełbratowska IA, Wiktoria Pietruszka IA odegrali scenkę pt. Imaginery Friends - the UK sketch show,

ILUSTRACJA DO UTWORU MUZYCZNEGO

wyróżnienie - Monika Laskowska IIIC

Gratulujemy naszym uczniom owocnego udziału w konkursie i życzymy im kolejnych sukcesów.
Słowa uznania należą się również pani Dorocie Barteczko, pani Katarzynie Załusce oraz pani Emilii Kużmik, pod których kierunkiem młodzież przygotowała się do konkursu.

II B na wycieczce we Wdzydzach Kiszewskich

Wzgórza, rzeki, jeziora, morze, wydmy, liściaste bory i sosnowe lasy, doliny, piaszczyste plaże i wysokie klify - to właśnie Kaszuby.

Jedna z niewielu krain na ziemi, która może się pochwalić wszystkim. Bo, jak mówi kaszubska legenda, gdy Bóg stworzył już całą Ziemię, spojrzał na nią i dostrzegł, że pozostało jedno niezagospodarowane miejsce. Bóg wytrząsnął więc na tę krainę wszystko, co pozostało z procesu tworzenia świata - wszystkiego było po trochu, ale całość, opromieniona słońcem, wywołało na twarzy Stwórcy uśmiech. Bo Kaszuby były po prostu piękne. Bóg stworzył też zwierzęta i ludzi, a ci chodzili za nim i domagali się ubrania: "A ka szuba?" - pytali. I tak kraina i jej mieszkańcy zyskali miano Kaszub i Kaszubów.

Właśnie do tej malowniczej krainy 3 czerwca 2013r. pojechała na wycieczkę klasa II b.
Celem naszej podróży był skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Organizatorami i opiekunami wycieczki byli: Pani Wojnarowicz, Pani Świdroń i Pan Jacek Dopierała.

Po terenie skansenu oprowadzał nas pan Jacek . Podczas zwiedzania mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji pisania gęsim piórem, zajęciach lepienia z gliny i tworzenia glinianych naczyń na kole garncarskim. Zobaczyliśmy stare kaszubskie chałupy, zabytkowe koła, a także tradycyjny haft stworzony przez założycielkę skansenu.

Następnie pojechaliśmy do Bytowa, gdzie znajduje się zabytkowy zamek. Później spacerowaliśmy po Bytowie.
Zmęczeni, ale zadowoleni z fantastycznej wycieczki wyruszyliśmy w drogę powrotną.



















Uczennice klasy I a posłankami
w XIX edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży!!!

Malwina Solska i Weronika Wróbel, autorki debaty pt. "Czy warto kupować żywność ekologiczną od lokalnych producentów?", zostały pozytywnie ocenione przez kapitułę komisji i wybrane na posłanki do Sejmu.

20 maja 2013r. otrzymały Akty Nominacji z rąk wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza oraz wicekuratora oświaty Krzysztofa Rembowskiego i 1 czerwca zasiadły w ławach poselskich, by przez jeden dzień sprawować "władzę" w naszym państwie.

Serdecznie gratulujemy sukcesu uczennicom i opiekunkom Samorządu Uczniowskiego paniom Anetcie Borsuk i Agnieszce Chodalskiej.








Podpatrzone, uchwycone, zatrzymane - Color Art 2013

W dn. 28 maja - 2 czerwca br. Sara Bogdanowicz i Katarzyna Ostrowska uczestniczyły w warsztatach pt. Color Art.
Była to nagroda dodatkowa za zajęcie czołowych miejsc w XXIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Pięknej Color Art.

Tytuł tegorocznej edycji konkursu brzmiał Folklor czterech stron świata, a jego organizatorem jest od lat Goleniowski Dom Kultury.
Nagrody przyznawanie były w następujących kategoriach: malarstwo, grafika, fotografia.

Miło jest nam poinformować, że w kategorii fotografia I miejsce zdobyła praca Sary Bogdanowicz zatytułowana Zestaw stroje, natomiast Kasia Ostrowska z pracą pt. Przemijanie zajęła III miejsce w konkursie.
Gimnazjalistki otrzymały nagrody pieniężne oraz mogły uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez organizatorów dla laureatów konkursu.

Dziewczęta wzięły udział w zajęciach malowania na szkle, warsztatach z kompozycji fotografii, ruch w fotografii oraz tworzenia portretów z użyciem jednej lampy błyskowej.
Oprócz tego uczestniczyły w zajęciach praktycznych z diaporamy (montaż fotograficzno-muzyczny) oraz współtworzyły reportaż fotograficzny, który ukazał się na łamach Gazety Goleniowskiej.

Gratulujemy naszym gimnazjalistkom oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która jak zawsze sprawuje opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac konkursowych.







Przedszkole integracyjne Skrzaty w Chojnicach

Dnia 29 maja 2013 w przedszkole integracyjnym Skrzaty w Chojnicach odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka Matki i Ojca.

Zabawy uatrakcyjniały występy przedszkolaków a także gościnnie dwie laureatki Zaczarowanej Piosenki - podopieczne Fundacji Anny Dymnej. Między innymi Magdalena Krzemińska, która występowała z Łukaszem Zagrobelnym.

II a i I b na wycieczce w Karkonoszach
- krainie trzech narodów oraz wielu kultur

W dn. 26-29 maja klasy II a I b udały się na wycieczkę do Karpacza.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang - ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii na przełomie XII i XIII w. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Drugiego dnia odwiedziliśmy Skalne Miasto, gdzie mieliśmy okazję wędrować po labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy.
Spacer rozpoczęliśmy od najstarszej części skał są tzw. " Starych partii"- prowadzących nas skalnym wąwozem przez chłodny Słoniowy rynek do Małego Wodospadu. Później ruszyliśmy do Wielkiego Wodospadu i Jeziorka oraz zwiedziliśmy tzw. "Nowe partie" ( z wieloma schodami ), które prowadzą do punktów widokowych i przez tunele skalne.

Trzeciego dnia udaliśmy się do stolicy Czech, czyli Pragi. Tam zobaczyliśmy m.in. Muzeum Miniatur, Zamek na Hradczanach, gdzie oglądaliśmy zmianę warty, następnie zwiedziliśmy Katedrę Wita, Wacława i Wojciecha. Przespacerowaliśmy się po Moście Karola, obejrzeliśmy Praski Zegar Astronomiczny oraz Plac Wacława.

Pogoda sprzyjała zwiedzaniu, było cieplutko i słonecznie, więc nikt nie narzekał i wszyscy zachwyceni urodą Pragi oraz pełni wrażeń wróciliśmy do Karpacza.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Wodospad Kamieńczyka oraz spacerowaliśmy po Starym Mieście Jeleniej Góry. Podziwialiśmy Rynek, Ratusz, Rzeźbę Neptuna, Wieżę Bramy Zamkowej oraz Basztę Grodzką.
Choć nasza wycieczka trwała tylko cztery dni, to warto było zobaczyć wszystkie te miejsca oraz rozkoszować się pięknem polskich gór.
Polecamy wycieczkę w te strony, my z pewnością jeszcze tam wrócimy.

Bardzo dziękujemy naszym wychowawczyniom - paniom Beacie Sławnej - Guzowskiej oraz Renacie Samusz, które zorganizowały nam tę wycieczkę oraz paniom Barbarze Boruciej i Agnieszce Ostrowskiej za to, że zechciały poświęcić nam swój czas i opiekowały się nami wraz z wychowawczyniami.













Ach, co to był za bal!

Każdego roku dla klas trzecich gimnazjum organizowany jest Bal Absolwenta, w czasie którego młodzież kończąca szkołę ma okazję do dobrej zabawy w gronie przyjaciół i znajomych z równoległych klas.

Tegoroczna uroczystość miała miejsce 24 maja w Klubie Podchorążego.
Rozpoczęliśmy ją polonezem, przygotowywanym pod czujnym okiem Pawła Raczewskiego, tancerza i choreografa, a także absolwenta naszego gimnazjum.
Wszystkich zgromadzonych zaskoczył finał tego układu - taniec do fragmentu znanej piosenki Michaela Jacksona pt. "Thriller".

Następnym punktem balu był krótki program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Ewy Wrzołek-Bielińskiej, podczas którego dyrekcja naszej szkoły, a także wychowawcy klas trzecich zostali uhonorowani symbolicznymi "Aniołeczkami".
Były to tytuły i uzasadnienia przygotowane przez trzecioklasistów:

- panu dyrektorowi Przemysławowi Jaśkiewiczowi przyznajemy statuetkę im. Jana Zumbacha, nietuzinkowego lotnika Dywizjonu 303, za dopingowanie nas do wysokich lotów, a także zapewnianie bezpiecznego lądowania, również mimo burz,

- pani wicedyrektor Agnieszce Perze - statuetkę im. pani Róży, bohaterki utworu E.E. Schmitta "Oskar i pani Róża" - za troskliwość, opiekuńczość i pomaganie nam w różnych sprawach,

- pani Emilii Kuźmik - statuetkę im. Marylin Monroe - za energię życiową, młodzieńczy urok i piękny uśmiech, którym nas zaraża,

- pani Joannie Kalman - statuetkę im. Margaret Thatcher - za klasę, stanowczość, pewność siebie, a także odwagę w prezentowaniu własnego zdania i bronienie swoich przekonań,

- pani Małgorzacie Czerepaniak - statuetkę im. Ferdynanda Magellana - za odkrywanie przed uczniami nieznanych lądów matematyki i wypływanie z nami na szerokie wody,

- pani Ewie Wrzołek-Bielińskiej - statuetkę im. Hektora, bohatera "Iliady" Homera - za stawianie czoła wszelkim przeciwnościom - z dzielnością i honorem, za determinację oraz upór,

- pani Agnieszce Świdroń - statuetkę im. Skawińskiego, bohatera "Latarnika" Henryka Sienkiewicza - za niezłomność w pokonywaniu trudności, niepoddawanie się zwątpieniu,

- pani Annie Kowalczyk - statuetkę im. Izaaka Newtona - za odkrywanie przed nami tajników praw Newtona i pokazanie, że cała fizyka może być przyjemną zabawą,

- pani Anetcie Borsuk - statuetkę im. Wonder Woman - za niezniszczalność, zaradność, energiczność i dawanie nam poczucia bezpieczeństwa.

W czasie programu podziękowaliśmy także rodzicom, bez których zaangażowania i ciężkiej pracy ten bal by się nie odbył.
Artyści otrzymali gromkie brawa, w oczach niektórych widzów dostrzec można było łzy wzruszenia. A potem… pyszny posiłek i wspaniała zabawa. Tańczyliśmy bez ustanku do różnych hitów. Około 22.00 nastąpiła krótka przerwa, gdyż zostaliśmy uraczeni przepięknie udekorowanym, przepysznym tortem. Na wszystkich zrobił wielkie wrażenie.

O godzinie 23.00 bal się zakończył. Nie zapomnimy wspaniałej atmosfery, jaka na nim panowała. Pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników. Żałujemy, że nie możemy go powtórzyć.














Mediacje rówieśnicze

W kwietniu i maju 2013 r. odbyło się w naszej szkole szkolenie z zakresu mediacji rówieśniczych.
Uczestniczyło w nim 25 uczniów z klas I i II.

Program mediacji zakłada, ze konflikty są częścią życia każdego człowieka, a uczniowie w sposób odpowiedzialny i konstruktywny mogą rozwiązywać konflikty i spory rówieśników.
Podczas szkolenia uczniowie doskonalili umiejętność słuchania, poznawali różnice między procesem sądowym a mediacjami, zapoznali się z podstawowymi metodami radzenia sobie z sytuacjami konfliktowymi, rozpoznawali i uczyli się nazywać emocje występujące w czasie konfliktu, ćwiczyli umiejętne komunikowanie się, przeprowadzali symulacje mediacji.

Uprawnienia do prowadzenia mediacji rówieśniczych uzyskali:

Natalia Dubaj
Anna Sarapuk
Malwina Solska
Lidia Sowińska
Weronika Kurek
Marceli Sokólski
Paulina Bieniek
Weronika Kozak
Maja Piotrowska
Dagmara Bagrowska
Anna Kucal
Rafał Markowski
Klaudia Brodaczewska
Maja Ziomek
Julia Świdroń
Ada Gonciarz
Agnieszka Rok
Klaudia Konon
Dominika Kulon
Paulina Wiśniewska
Małgorzata Peciak
Natalia Pierzchała
Julia Witkowska
Karol Błyga
Kamil Chrostowski

Warsztaty poprowadziła Beata Piwar.














OLIMPIADA WYOBRAŹNI 2013

24.05.2013r. już po raz piętnasty obchodzony był w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej zwany Olimpiadą Wyobraźni.

Podobnie jak w latach ubiegłych wtedy właśnie odbywa się finał rozgrywek o tytuł Superklasy.
W tegorocznej lidze zadaniowej zwyciężyła klasa Ic, drugie miejsce przypadło klasie Ia , natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa Ib.

Uczniowie z rąk pana Dyrektora odebrali puchar, dyplom oraz słodką niespodziankę. Zwycięzcom konkursu gratulujemy, a pozostałym klasom życzymy sukcesu w roku przyszłym.

Tegoroczna impreza obfitowała w szereg atrakcji. Uczniowie mogli sprawdzić się w konkursach sprawnościowych, muzycznych, wiedzowych. Wielu z nas wzięło udział w konkursie rzutu beretem, skakania na skakance, strzelania z broni pneumatycznej czy turnieju piłki siatkowej lub wziąć udział w pokazie jogi.
Miłośnicy rozrywki wybrali Bitwę o lizaki, turniej savoir-vivre'u, konkurs Jaka to melodia? lub szkolną wersję popularnego programu Top Model. Z kolei pasjonaci rozrywek intelektualnych sprawdzali swą wiedzę, uczestnicząc w konkursie o krajach niemieckojęzycznych, konkursie dotyczącym różnorodności zwierząt lub turnieju szachowym.
Nie zabrakło również atrakcji dla smakoszy, były stoiska z wypiekami oraz grill.

Bez wątpienia przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną Olimpiadę Wyobraźni, która odbędzie się za rok.














Matematyczne łamanie głowy -
wyniki Międzygimnazjalnego Konkursu "Myśl logicznie"

24 maja odbył się w naszym mieście Międzygimnazjalny Konkurs "Myśl logicznie".

Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów klasy II F: Maciej Bartosik, Wojciech Myśliwiec i Błażej Majkowski.
Chłopcy dzielnie stawili czoła wcale niełatwym zadaniom. Konkurs jest bardzo nietypowy, ponieważ uczestnicy muszą wykazać się nie tylko umiejętnością logicznego myślenia, ale także zdolnością podejmowania strategicznych decyzji. Nie ma tu miejsca na najmniejsze błędy czy dekoncentrację.
Tym bardziej należy pogratulować naszym uczniom II miejsca.
Do zwycięstwa zabrakło im tylko 1 punktu!

Gratulujemy również pani Joannie Kalman, która przygotowała naszych reprezentantów do konkursu.








Reprezentacja Jedenastki niepokonana
- finał zawodów Sprawni jak żołnierze

W dniach 23-24maja 2013 r. w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odbył się finał wojewódzki zawodów sprawnościowo - obronnych "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE 2013".

Wzięło w nich udział 14 reprezentacji dziewcząt i 14 reprezentacji chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych oraz 3 reprezentacje dziewcząt i 3 reprezentacje chłopców ze szkół gimnazjalnych.
Po zaciętej rywalizacji w konkurencjach: ratownictwa medycznego, rzucie granatem, strzelaniu, biegu na orientację i torze sprawnościowym komisja sędziowska w składzie: komandor zawodów - mjr Jerzy PELIKAN, sędzia główny - kpt. Grzegorz BRUZDA, sędziowie konkurencji - kpt. Andrzej CZAJA, st. chor. Wiesław PRZYBYSZ, chor. Marek MURAWSKI, chor. Sebastian MUSIAŁ, p. Janusz SKOWYRSKI na podstawie uzyskanych osiągnięć ustaliła kolejność zespołów w klasyfikacji generalnej zawodów oraz indywidualną uczestników i tym samym wyłoniła zwycięzców "Sprawnych jak żołnierze".

Z ogromną satysfakcją informujemy, że reprezentanci Jedenastki okazali się bezkonkurencyjni zarówno w klasyfikacji zespołowej oraz indywidualnej.
WYNIKI PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:

SZKOŁY GIMNAZJALNE - klasyfikacja zespołowa:

I miejsce:

dziewcząt: GIMNAZJUM NR 11 - KOSZALIN - 12 pkt
chłopców: GIMNAZJUM NR 11 - KOSZALIN- 13,5pkt

II miejsce:

dziewcząt: GIMNAZJUM NR 7 - KOSZALIN - 10 pkt
chłopców: GIMNAZJUM NR 4- KOSZALIN- 9,5 pkt

III miejsce:

dziewcząt: GIMNAZJUM NR 4 - KOSZALIN- 8 pkt
chłopców: GIMNAZJUM NR 7 - KOSZALIN-7pkt

SZKOŁY GIMNAZJALNE - klasyfikacja indywidualna:

I miejsce dziewczęta: SIRKO EWELINA GIMNAZJUM NR 11
W KOSZALINIE
I miejsce chłopcy: PIECHOWSKI BARTEK GIMNAZJUM NR 11
W KOSZALINIE

II miejsce dziewczęta: SADOWSKA NATALIA GIMNAZJUM NR 11
W KOSZALINIE
II miejsce chłopcy: GÓRSKI MICHAŁ GIMNAZJUM NR 11
W KOSZALINIE

Serdecznie gratulujemy naszym gimnazjalistom oraz paniom: Ewie Dąbrowskiej i Ewelinie Adamus, które przygotowały reprezentację do udziału w konkursie.













V Mistrzostwa Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich
w Koszalinie w szachach

W dniu 24 maja odbyły się V Mistrzostwa Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie w szachach na rok 2013.

Poniżej tabela z wynikami :








Obchodzimy Dzień Praw Zwierząt

22 maja obchodzony jest dzień praw zwierząt, który został ustanowiony przez Klub Gaja.
Klub ten powstał w latach 80. XX w. Już wtedy założyciel - Jacek Bożek, kiedy rozpoczął pracę z ludźmi dla dobra planety, myślał, że zmieni świat na lepsze.

Kampanie i programy Klubu Gaja starają się edukować, wzbudzać zainteresowanie i dzielić się wiedzą z każdym, kto zwróci się do nich z taką potrzebą. Podsumowując działania tej organizacji, starają się jak najbardziej wspierać ludzi, chronić przyrodę i pomagać zwierzętom.

W naszej szkole dzień praw zwierząt odbył się 23 maja br. Z tej okazji klasy trzecie pod kierunkiem pani Beaty Sławnej - Guzowskiej zorganizowały szereg akcji. Były happeningi o wilkach, kaszalotach oraz futrach, wystawy na temat koni i schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz projekt - protest pt. "Ryby mają głos".
Następnego dnia odbył się szkolny konkurs na temat różnorodności zwierząt. Pierwsze miejsce zdobyła Adrianna Gonciarz z klasy IIb, drugie miejsce zajęła Klaudia Gil z klasy IIId, a trzecie Aleksandra Czaplińska z klasy Ib.













I E w gościnie Koszalińskiego Stowarzyszenia Lotniczego

18 maja 2013r. klasa I e pojechała na wycieczkę do Zegrza Pomorskiego.

Gimnazjaliści skorzystali z zaproszenia Koszalińskiego Stowarzyszenia Lotniczego i dzięki gościnności pana Ludwika Kapeli- prezesa stowarzyszenia mogli obejrzeć statki powietrzne znajdujące się na terenie bazy lotniczej.
Oprócz tego zobaczyli również samoloty ultralekkie oraz wiatrakowce. W planie wycieczki był także pokaz modeli latających, ale ze względu na zbyt silny wiatr nie można było uruchomić modeli.
Gimnazjaliści byli również w hangarze Aeroklubu Koszalin, gdzie oglądali różne typy samolotów turystycznych, np. Cesna, sportowych m.in. Extra 300 oraz Samolot An-2 zwany potocznie Antkiem.

Podczas wycieczki opiekę nad uczniami klasy lotniczej sprawowali: pan Przemysław Jaśkiewicz - dyrektor szkoły, prywatnie pasjonat lotnictwa oraz pani Agnieszka Ostrowska - wychowawca klasy I e.

Bardzo dziękujemy Koszalińskiemu Stowarzyszeniu Lotnictwa za zaproszenie i mamy nadzieję jeszcze odwiedzić lotnisko w Zegrzu Pomorskim.













Ogólnopolskia Wystawa Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2013

Kolejna - XVI edycja Ogólnopolskiej Wystawy Fotografii Dzieci i Młodzieży Białystok 2013 pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej przyniosła kolejny sukces uczniom naszego gimnazjum.

Na wystawę zakwalifikowano w kategorii do 15 lat prace Sary Bogdanowicz(3), Katarzyny Ostrowskiej(1) oraz w kategorii OPEN zdjęcie Sary Bogdanowicz(1).


Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 18.05.2013 r. w MDK w Białymstoku.

Gimnazjaliści Jedenastki na górskim szlaku

"Góry są po to, by przeżywać w nich radość zdobywcy. By wznieść się ponad siebie."
Jan Alfred Szczepański

W dniach 13-17.05.2013r. uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Małgorzaty Czerepaniak, p. Eweliny Adamus, p. Agnieszki Świdroń i p. Marty Stebnickiej byli na pełnej wrażeń wycieczce.

W ciągu pierwszych dwóch dni mieliśmy okazję zobaczyć obóz koncentracyjny w Oświęcimiu oraz katedrę na Wawelu. Nie mogło także zabraknąć zwiedzania Sukiennic.
Oprócz tego odwiedziliśmy Kościół Mariacki z przepięknym ołtarzem wykonanym przez Wita Stwosza.
Po południu udaliśmy się do kopalni soli w Wieliczce, gdzie spędziliśmy trzy godziny na zwiedzaniu podziemnych komnat.

Następnego dnia ruszyliśmy na górski szlak. Zmęczeni, ale zadowoleni doszliśmy do Morskiego Oka, gdzie naszym oczom ukazał się malowniczy widok. Po chwili odpoczynku ruszyliśmy nad Czarny Staw. Po wyczerpującej trasie dotarliśmy do jeziora i zgodnie przyznaliśmy, że dla pięknego widoku warto było iść wysoko w góry.
Po kilkugodzinnym powrocie do autokaru ruszyliśmy z powrotem do Zakopanego.

Kolejnego dnia wraz z opiekunkami i przewodnikiem wybraliśmy się górskim szlakiem pod Giewont. Po dotarciu na Halę Kondratową podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki. Następnie dojechaliśmy do centrum Zakopanego na Krupówki, gdzie mieliśmy okazję skosztować różne rodzaje oscypków i kupić charakterystyczne dla tego regionu pamiątki.

Wieczorem, po powrocie do ośrodka, odbyło się ognisko pożegnalne. W piątek rano zadowoleni i pełni pozytywnych emocji wyjechaliśmy z powrotem do Koszalina. Choć piesze wycieczki pogórskich szlakach były wyczerpujące, to przepiękne i zapierające dech w piersiach widoki rekompensowały nam trudy marszu i wspinaczki.

Dziękujemy opiekunom za opiekę i wyrozumiałość oraz rodzicom za umożliwienie nam poznania piękna polskich gór.
Z pewnością wrócimy tam jeszcze nie raz.














Wycieczka do Wrocławia

13, 14 i 15 maja 2013 roku klasa Ic i część klasy Id bawiły na wycieczce w stolicy Dolnego Śląska, czyli we Wrocławiu.

Do miasta zawitaliśmy rano i po rozgoszczeniu się w hostelu ruszyliśmy na spotkanie z panią przewodniczką i na zwiedzanie.
Zaczęliśmy od neogotyckiego, zabytkowego, odnowionego w 2012 roku dworca. Ten wspaniały gmach powstał w 1857 roku i łączył Wrocław z Poznaniem. Zmierzaliśmy w stronę Starego Miasta i mijaliśmy po drodze klasycystyczny gmach opery wrocławskiej z nowoczesną sceną i widownią na około 1600 miejsc. Minęliśmy Teatr Kameralny i zmierzaliśmy do Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. W odległości 300 metrów znajdowały się synagoga, kościół protestancki św. Idziego, cerkiew grekokatolicka Przenajświętszej Bogarodzicy i kościół św. Antoniego.
Następnie przemieściliśmy się na plac Solny, dalej na Rynek, gdzie obejrzeliśmy piękny Ratusz, pręgierz, herb Wrocławia i spacerując po malowniczych uliczkach: Kiełbaśniczej, Więziennej, Kuźniczej, Nożowniczej, Szewskiej, Kotlarskiej, oglądaliśmy przepiękne zabytkowe kamieniczki wrocławskiej Starówki.
Gościliśmy na dziedzińcu starego więzienia i zachwycaliśmy się urokliwą ulicą Stare Jatki, na której mieszczą się galerie sztuki oraz rzeźby zwierząt hodowlanych. Podziwialiśmy gotycką bazylikę św. Elżbiety z XIV wieku. Oglądaliśmy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego z przepiękną aulą Leopoldina, Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim oraz Instytut Wydawniczy Ossolineum, jeden z najważniejszych ośrodków kultury polskiej.
Przesuwaliśmy się w kierunku Ostrowa Tumskiego. Przechodząc przez most Piaskowy, weszliśmy także na most Tumski obwieszony kłódkami zakochanych. Z zewnątrz oglądaliśmy liczne kościoły, spośród których najokazalsza była katedra św.Jana Chrzciciela z XII wieku wraz z Pałacem Biskupim i Muzeum Archidiecezjalnym.
Pięknym bulwarem wróciliśmy na Starówkę i poszliśmy do Muzeum Narodowego obejrzeć Panoramę racławicką.

Oniemiali z zachwytu, zmęczeni, pełni wrażeń wracaliśmy do hostelu.
W trakcie zwiedzania w rożnych miejscach mijaliśmy słynne, zabawne wrocławskie krasnale, w których się zakochiwaliśmy.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Świdnicy obejrzeć kościół Pokoju. Świątynia wzniesiona w latach 1656 - 57 została zbudowana z drewna i gliny, może pomieścić aż 7500 tysiąca wiernych.Po drodze zobaczyliśmy most Grunwaldzki, który wcześniej nosił nazwę Cesarski. Dziś jest to największy wiszący most w Polsce o długości 112,5 m.

Następnym etapem naszej wycieczki był pobyt na zamku książąt śląskich w Książu. Słynny, potężny, znany z filmów owiany legendami Książ wywarł na nas niezwykłe wrażenie. Oczarowały nas wspaniałe tarasy z klombami pełnymi niezwykłej urody tulipanami. Było na co patrzeć, a spacer po parku krajobrazowym oczarował nas bardzo. Po drodze (ledwo żywi) obejrzeliśmy jeszcze piękną palmiarnię.

Wieczorem pojechaliśmy zobaczyć monumentalną halę sportowo - widowiskową, tzw. Halę Stulecia, którą w 2006 roku umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tam też podziwialiśmy koncert fontann.
Drugi dzień zakończyliśmy późno, bardzo rozemocjonowani.

Trzeci dzień był przeznaczony na pobyt we wrocławskim zoo. Tutaj kierunek zwiedzania był dowolny. Zachwycaliśmy się egzotycznymi zwierzętami, choć i tak najwięcej sympatii wzbudzały małpki i kózki. Czas minął szybko.
Po obiedzie wyruszyliśmy z powrotem do rodzinnego Koszalina, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Wszyscy uznaliśmy nasz pobyt we Wrocławiu za bardzo udany.

Wycieczkę zorganizowała pani Krystyna Maciejewska we współpracy z panem Jackiem Dopierałą, a w opiece nad uczniami wspierały ją panie Dorota Buc i Justyna Niemiec - Zawadzka.



















18 Konkursu Piosenki "Wygraj sukces"

"WYGRAJ SUKCES" to ogólnopolski konkurs wokalny przeznaczony dla dzieci i młodzieży odbywający się od 1996 roku w Tarnobrzegu.


Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Jarosław Piątkowski, muzyk i właściciel studia nagrań "Pro-Media". Konkurs rozpoczyna się od eliminacji wewnętrznych, organizowanych przez lokalne domy kultury.
Drugi etap to eliminacje na szczeblu regionalnym.
W finale, odbywającym się w Tarnobrzeskim Domu Kultury 13, 14 i 15 czerwca spotyka się ponad stu młodych wokalistów .

13.05.2013 MADALENA KRZEMŃSKA zdobyła tytuł laureatki przesłuchań regionalnych, a tym samym w czerwcu tego roku wystąpi w finale w Radomiu.

Ogromne gratulacje !!!

Jedenastka gospodarzem spotkania z europosłem - Jarosławem Wałęsą

9 maja 2013 roku naszą szkołę odwiedził europoseł Jarosław Wałęsa.

W spotkaniu również uczestniczyli przedstawiciele innych gimnazjów, w murach naszej szkoły gościliśmy uczniów z Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum nr 2.
Mieliśmy okazję nie tylko spotkać europosła, ale przy okazji zaznajomić się z charakterem pracy osób zasiadających w Parlamencie Europejskim.
Podczas pierwszej części spotkania gość przedstawił nam historię powstania i zasady funkcjonowania Unii Europejskiej. Zwrócił również uwagę na konieczność znajomości języków obcych, by swobodnie móc porozumiewać się z posłami z różnych krajów.

Podczas drugiej części gimnazjaliści mieli okazję zadać panu Jarosławowi Wałęsie pytania. Ich tematyka była różnorodna. Niektórych interesował charakter pracy europosła i jego dokonania, inni skupili się na stronie finansowej i pytali o zarobki w Europarlamencie.

Spotkanie uważamy za interesujące. Mamy również nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta tego rodzaju i będziemy mieć jeszcze okazję poznać innych polityków.













III D w stolicy Dolnego Śląska

W dniach od 8 do 10 maja 2013 roku klasa III d wraz z p. Barbarą Andersz i p. Ewą Wrzołek-Bielińską miała okazję podziwiać uroki stolicy Dolnego Śląska, czyli Wrocławia.

Po przyjemnej i wygodnej wyprawie pociągiem, na miejscu, pełni uznania dla wrocławskiej architektury, zakwaterowaliśmy się w hostelu. Znajdował się on w przepięknym miejscu - z naszych okien rozlegał się widok na Rynek i ulicę Świdnicką. Na wprost mogliśmy podziwiać zegar ratuszowy.
Po chwili odpoczynku zwiedziliśmy część zabytków miasta, w tym Halę Stulecia. To hala widowiskowo-sportowa położona w Parku Szczytnickim, wzniesiona w latach 1911-1913 według projektu Maxa Berga. W 2006 roku hala została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Potem udaliśmy się na przepiękny pokaz Fontanny Multimedialnej na Pergoli. Po widowisku podziwialiśmy uroki pobliskiego Ogrodu Japońskiego. Po wyczerpującym dniu wróciliśmy na nocleg do naszego hostelu. Kolejnego dnia o poranku udaliśmy się w "magiczną podróż", jak to określił pan redaktor Piotr Kasprzycki, po studiu TVP Wrocław.

Potem znowu wyruszyliśmy odkrywać niezwykłe miejsca Wrocławia. Poznaliśmy przy tym wiele legend związanych z miastem, które nadały zwiedzaniu tajemniczości. Podziwialiśmy m.in. Ostrów Tumski, piękne wrocławskie mosty, budynki mieszczące różne wydziały Uniwersytetu Wrocławskiego. Podążaliśmy szlakiem słynnych krasnali. Niestety, nie byliśmy zbyt spostrzegawczy i nie znaleźliśmy wszystkich.

Wieczorem wybraliśmy się do opery na sztukę pod tytułem "Jezioro łabędzie". Przedstawienie było przepiękne i niezwykle zajmujące. Byliśmy oczarowani, nasi koledzy z klasy zgotowali nawet artystom owacje na stojąco. Po wyjściu z przepięknego budynku Opery Wrocławskiej długo dyskutowaliśmy na temat baletu Czajkowskiego.
Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy jeszcze na wieczorny spacer uliczkami pięknie oświetlonego miasta. Podczas przechadzki zachwyciliśmy się, oglądając Ostrów Tumski nocą.

Ostatniego dnia odbyliśmy dalszą wędrówkę po Wrocławiu. Zwiedziliśmy między innymi Dzielnicę Czterech Świątyń. W okolicy tej w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań (od jednej do kolejnej jest najwyżej 300 metrów). Są to: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, synagoga Pod Białym Bocianem.
Poznaliśmy też ciekawą historię wrocławskich Żydów.

Po tej wędrówce nadszedł czas pożegnania z Wrocławiem. Pełni wrażeń wróciliśmy pociągiem do Koszalina.
Dziękujemy pani Ewie Wrzołek-Bielińskiej za zaplanowanie i zorganizowanie tej wyprawy. Dziękujemy pani, a także pani Barbarze Andersz za opiekę nad naszą grupą.











III D w TVP Wrocław

9 maja 2013 roku uczniowie klasy III d wraz z p. Barbarą Andersz oraz p. Ewą Wrzołek-Bielińską mieli okazję zwiedzić siedzibę TVP Wrocław.

W budynku telewizji przywitał nas pan Piotr Kasprzycki. Zdradził zwiedzającym największe tajemnice montowania programów, przekazywania informacji. Trzeba przyznać, że redaktor Kasprzycki niezwykle interesująco opowiadał o tajnikach pracy w telewizji, jakby było to najbardziej magiczne miejsce na świecie.

Mogliśmy także zobaczyć muzeum Telewizji Wrocław. Sprzęt tam się znajdujący pamięta pierwszą audycję Telewizji Wrocław zatytułowaną "Miłe złego początki", wyemitowaną 14 grudnia 1962 roku. Dowiedzieliśmy się, że Telewizja Wrocław na przełomie lat 50. i 60. rodziła się w radiu. Wykorzystano radiowy sprzęt i radiowe studio. Lata 60. w telewizji były skromne, nowy sprzęt, nowe technologie i nowe programy pojawiły się razem z epoką Gierka. Wówczas rozpoczęła się emisja słynnego "Z kamerą wśród zwierząt". To był jeden z największych hitów TVP.
We Wrocławiu powstawały programy rozrywkowe i teatry telewizji. W sumie zrealizowano tu ponad 200 spektakli teatralnych. W latach 80. wystartował kolejny przebój wrocławskiej telewizji - program "Ojczyzna-polszczyzna".
Polonista - prof. Jan Miodek - opowiadając o zawiłościach polszczyzny, gromadził przed ekranami miliony widzów.

Obecnie TVP Wrocław to nowoczesny ośrodek, dysponujący między innymi telewizyjnym Studiem S1 o powierzchni 700 m2 i wysokości 12 m, gdzie nagrywane są np. popularne teleturnieje. Trzeba przyznać, że studio robi imponujące wrażenie.

Wycieczka do TVP Wrocław była niezwykle cennym doświadczeniem. Poznanie zaplecza pracy dziennikarza telewizyjnego okazało się pouczające. Wiemy już, że prezenter pogody ma bardzo trudne zadanie, ponieważ stojąc przy pustej planszy, nie może pomylić kierunków i regionów. Pamiętamy, że nie należy zakładać zielonych ubrań w czasie emisji programów nagrywanych w studiu na zielonym tle. Odkryliśmy także zadanie promptera, ogromną rolę luster i soczewek w tworzeniu złudzenia wielkiej powierzchni małych pomieszczeń, w jakich rejestrowane są programy informacyjne.










II b na wycieczce w grodzie Kraka

W dniach od 7 do 10 maja klasa II b odbyła wycieczkę do Krakowa, którą zorganizowała wychowawczyni Pani Danuta Wojnarowicz.
Towarzyszyli nam również Pani Iga Dwulit - wychowawczyni klasy IIg i Pan Jacek Dopierała pełniący funkcję pilota.

Oprócz nas w wycieczce wzięło również udział kilkoro uczniów z klasy II g i II d.
Pierwszego dnia byliśmy w muzeum Auschwitz - Birkenau na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Zwiedzanie niewątpliwie było dla nas wstrząsającym przeżyciem i na długo zapadnie nam w pamięć.
Po około czterogodzinnym zwiedzaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę do Krakowa. Wieczorem, po zakwaterowaniu, udaliśmy się po raz pierwszy na Rynek Główny. Pomimo, że niektórzy uczestnicy naszej wycieczki byli wcześniej w Krakowie, to wszystkich urzekło piękno architektury i klimat tego miejsca.

Drugi dzień poświęcony był na zwiedzanie Krakowa. Obchód miasta zaczęliśmy od Bramy Floriańskiej, pod którą to spotkaliśmy naszą panią przewodnik. Przybliżyła nam ona historię wielu ciekawych i pięknych miejsc Krakowa. Tego dnia zwiedziliśmy: Wawel, najstarszą część Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także najpiękniejsze kościoły na Starym Mieście. Szczególne wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarły piękno i przepych panujący w komnatach królewskich. W drodze powrotnej minęliśmy Smoczą Jamę, a stojący u jej wejścia smok specjalnie dla nas zionął ogniem. Dzień trzeci spędziliśmy na zwiedzaniu kopalni soli w Wieliczce. Zwiedzanie zaczęło się od pokonania bardzo długich schodów prowadzących pod ziemię, ale wysiłek się opłacił. Przewodnik opowiedział nam, jak z upływem czasu zmieniały się sposoby wydobywania soli, a także w skrócie przedstawił nam historię kopalni.
Podczas zwiedzania ujrzeliśmy zachwycającą kaplicę św. Kingi oraz (jak na wycieczkę do kopalni soli przystało) mieliśmy okazję polizać ściany, na których skrystalizowała się sól. Po tak wyczerpującej czterogodzinnej przeprawie przez kopalnię wszyscy wyczerpani udaliśmy się odpocząć pod Sukiennice.

Ostatniego dnia wycieczki pojechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Odbyliśmy tam spacer Doliną Prądnika, zobaczyliśmy ruiny zamku w Ojcowie, Maczugę Herkulesa, a także Grotę Łokietka. Z Ojcowa pojechaliśmy do zamku - muzeum w Pieskowej Skale mieszczącego się w dawnej rezydencji szlacheckiej, który był ostatnim zwiedzonym przez nas zabytkiem w czasie czterodniowej wyprawy.
Kiedy po długiej i nużącej podróży dotarliśmy do Koszalina, byliśmy bardzo zadowoleni i podekscytowani tym, co zobaczyliśmy.

Dziękujemy naszym niezastąpionym opiekunom za zorganizowanie tak wspaniałej i pełnej wrażeń wycieczki. Na pewno będziemy ją długo wspominać.



















Brąz drużyny Jedenastki
Finał Wojewódzki Gimnazjady w Piłce Ręcznej Chłopców

29.04.2013r nasi uczniowie udali się do Nowogardu na Finał Wojewódzki Gimnazjady w Piłce Ręcznej Chłopców.

Rywalizacja odbywała się systemem pucharowym zgodnie z miejscami uzyskanymi w półfinałach: 1 A: 2 B, 2 A: 1 B.
W pierwszym meczu zawodnicy naszego gimnazjum zmierzyli się z zawodnikami Gimnazjum Banie i niestety po zaciętej walce ulegli, przegrywając 17:12.
W drugim meczu spotkały się Gimnazjum nr 1 z Nowogardu oraz CKS Szczecin. Z tego pojedynku zwycięsko wyszli zawodnicy CKS.
Mecz finałowy wygrał CKS Szczecin, pokonując Gimnazjum Banie 14:12. Nam pozostała zatem walka o 3 miejsce.

W meczu o brąz zmierzyliśmy się z drużyną Gimnazjum nr 1 w Nowogardzie. Tym razem nie daliśmy szans rywalom i po bardzo dobrym meczu zwyciężyliśmy 23:15, zdobywając tym samym brązowy medal Mistrzostw Województwa.
Jest to ogromny sukces, na który chłopcy pracowali od 3 lat, będąc zawodnikami działającego przy naszej szkole Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży.

Oto skład naszej medalowej reprezentacji :

1. CISOWSKI DAMIAN
2. CYBULSKI MACIEJ
3. CZAPLICKI MICHAŁ
4. GÓRSKI MICHAŁ
5. GUZIK JAKUB
6. JANUSZEK MATEUSZ
7. KASPROWICZ DAMIAN
8. KNITTER HUBERT
9. KUREK FILIP
10. POPŁAWSKI JAKUB
11. PROWANCKI PATRYK
12. GRZYBOWSKI KACPER
13. URBAŃSKI PAWEŁ
14. WOJCIESZEK KAMIL

Gratulujemy naszym piłkarzom ręcznym oraz panu Mikołajowi Kaniewskiemu - trenerowi drużyny.







Turniej o Puchar Dyrektora Liceum
im. WŁ. Broniewskiego w Piłce Siatkowej

18.04.2013r. trzy drużyny z naszej szkoły brały udział w turniej w liceum
im. Wł. Broniewskiego.

Drużyna dziewcząt w składzie: Dominika Kulon, Marcela Szymczak, Natalia Szcześniak, Julita Barańczak, Justyna Strojek, Marlena Mazurkiewicz, Sandra Rudzinska, Emilia Chyła zajęła III miejsce w rozgrywkach.

I drużyna chłopców w składzie: Mariusz Tomaszewski kl.IIIg, Maciej Lipiński kl.IIIg, Krystian Chorążewicz kl. IIIg, Łukasz Garncarek kl IIIb, Mateusz Witkowski kl IIId, Kamil Szałkiewicz kl IIb zajęła II miejsce w turnieju.

Dobrze spisała się także nasza II drużyna w składzie: Michał Gniady kl IIc, Kacper Kulwicz kl.IIa, Oskar Kulwicz kl.IIa, Mateusz Ossowicki kl IIa, Patryk Babinski kl.IId, Jakub Walaszczyk kl IId, Miłosz Marcjanik kl IIb, Jan Gasiński kl. IIb, która uplasowała się na IV miejscu.

Reprezentacje do udziału w turnieju przygotowali pani Dorota Buc oraz pan Andrzej Wąsowicz.














Powiatowe eliminacje XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie odbyły się powiatowe eliminacje XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.

Organizowane corocznie zawody mają na celu wychowywanie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa.
Aktywując dzieci poprzez zabawę i sportową rywalizację policjanci i pracownicy ZORD Koszalin konsekwentnie prowadzą kampanię edukacyjną, uświadamiając potrzebę i obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do rywalizacji stanęły drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszego miasta i powiatu.
Uczestnicy zmagali się w kilku konkurencjach.

Pierwszym zadaniem turnieju była jazda rowerem po torze przeszkód.
Potem przyszła pora na test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego.
Ostatnia konkurencja turnieju polegała na wykazywaniu się wiedzą oraz umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Reprezentacja naszego gimnazjum w składzie:

Sebastian Walas - kl. III C
Wojciech Myśliwiec - kl. II F
Michał Purkiewicz - kl. I E

zajęła zaszczytne II miejsce.
Zawodnicy otrzymali pamiątkowy puchar oraz nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Opiekunem reprezentacji był pan Krzysztof Cichosz.







Władysław Broniewski - poeta już nieznany

Jeszcze nie tak dawno młodzież uczyła się w szkołach wierszy Władysława Broniewskiego uchodzącego za poetę rewolucyjnego, proletariackiego, ale także komunistycznego.

Obecnie w podręcznikach do nauki literatury odnajdujemy je rzadko. W latach PRL-u władza komunistyczna bardzo chciała uczynić z Broniewskiego piewcę ideologii komunistycznej, później nazwanej socjalistyczną.
Broniewski służył częściowo władzy, napisał nawet poemat "Słowo o Stalinie", który mu wypominano, ale jego poetycki temperament nie pozwolił okiełznać się komunie.

Urodził się w Płocku (1897), zmarł w Warszawie (1962). Wychowany w atmosferze patriotycznej wcześnie związał się z ruchem niepodległościowym. Już jako siedemnastoletni chłopiec walczył w legionach Piłsudskiego.
Idei wolności i społecznej sprawiedliwości pozostał wierny aż do śmierci. Biografię miał bardzo ciekawą i dramatyczną, a poezja była jego literackim pamiętnikiem, któremu powierzał swe myśli i uczucia.

Młodzież naszego gimnazjum, uczniowie klas drugich uczestniczący w warsztatach teatralnych, 18 kwietnia 2013r. zorganizowała poetycki slam, na którym prezentowane były utwory Władysława Broniewskiego.
Wystąpiło ponad trzydzieścioro recytatorów prezentujących utwory poety z różnych okresów - sprzed wojny, z okresu okupacji, wiersze powojenne wczesne z tzw. okresu stalinowskiego i te późne, dojrzałe, najbardziej liryczne, refleksyjne.

Z zapałem mówiono "Miasto rodzinne", "Poezję", "Na śmierć rewolucjonisty", "Bagnet na broń", "Dąb", "Obietnicę", "Noc", "Moją córkę","Anka, to już trzy i pół roku" i mnóstwo innych.
Poetycka zabawa nie należy do rozrywek łatwych, lekkich i przyjemnych, ale młodzież uczestnicząca w slamie gorąco oklaskiwała recytatorów: M. Chmielewską, K. Maruszak,A. Suszyńską, A.Gonciarz, J.Kaczanowską, K.Kucharskiego, O. Kuftę, W. Malinowską, J. Mroczkę, A. Rok, M. Heiba, D.Kobusa, K.Kolańskiego, S.Nowak, S.Rudzińską, W.Rzyszkiewicz, M.Sieczkę, M. Września, M.Aleksandrowicz, P.Lipińską, O.Wojtowicz, A.Szczepanowicz, A.Kruger, A.Kurkierewicz, R.Wątora.

Spośród słuchaczy wychodzili odważni wielbiciele poezji, by wystąpić przed koleżankami i kolegami, by zmierzyć się z utworem poetyckim, pokonać tremę i poczuć dreszczyk emocji. I choć wiersze Broniewskiego straciły sporo na aktualności, to jednak duch poezji unosił się na szkolnym korytarzu będącym świadkiem niejednej poetyckiej potyczki.

Recytatorów przygotowała pani Krystyna Maciejewska, a pani Basia Andersz wspierała materiałami literackimi.

Nasi szczypiorniści w drodze do finału
Złoto tuż tuż

17.04.2013r nasze gimnazjum było organizatorem Półfinału Gimnazjady w Piłce Ręcznej Chłopców.
W zawodach udział wzięły drużyny reprezentujące Gimnazjum nr 1 Nowogardzie, Gimnazjum nr 9 w Szczecinie oraz Gimnazjum nr 1 ze Sławna.

W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z zawodnikami ze Szczecina. Po zaciętym meczu z rywalizacji zwycięsko wyszli zawodnicy naszego gimnazjum.
W drugim półfinale rywalizowały drużyny z Nowogardu oraz Sławna. Z tej rozgrywki do finału awansowali szczypiorniści Gimnazjum nr 1 z Nowogardu.
W meczu o 3 miejsce spotkały się reprezentacje z Szczecina oraz Sławno, które pokonało rywala.

W finale zagrały drużyny z Gimnazjum nr 11 i Gimnazjum nr 1 z Nowogardu. Mecz przebiegał przy głośnym dopingu licznie zgromadzonych w Hali Gwardii kibiców, a nasi reprezentacji pokonali przeciwników, zajmując I miejsce w turnieju i awansując tym samym do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 29.04.2013 w Nowogardzie. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy historycznego medalu.

Zwycięski skład:

1. Popławski Jakub
2. Kurek Filip
3. Cisowski Damian
4. Wojcieszek Kamil
5. Knitter Hubert
6. Januszek Mateusz
7. Prowancki Patryk
8. Guzik Jakub
9. Górski Michał
10. Grzybowski Kacper
11. Urbański Paweł
12. Kasprowicz Damian
13. Cybulski Maciej
14. Czaplicki Michał

W imieniu drużyny dziękujemy za wsparcie kibicom, którzy motywowali zawodników do walki o zwycięstwo.
Oczywiście gratulujemy naszym szczypiornistom i trzymamy kciuki za zwycięstwo w finale.

Naszą reprezentację trenuje pan Mikołaj Kaniewski i jemu również składamy gratulacje.








Wojewódzki Festiwal Muzyczny

Dnia 15.04.2013 roku w Domku Kata odbyły się eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Festiwalu Muzycznego.
Wykonawcy przygotowywali po dwa utwory.

Milo nam poinformować , że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowano : Kamila Choreckiego, Justynę Strojek i Angelikę Gowor a Magdalena Krzemińska otrzymała wyróżnienie.

Finał odbędzie się 8.06.2013r. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

18 Konkursu Piosenki "Wygraj sukces"

13.04.2013r. roku w Czaplinku odbyły się eliminacje do 18 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces".

Komisja artystyczna w składzie
1. Anna Mazurek
2. Antoni Gadzina
3. Beata Osytek
po przesłuchaniu solistów postanowiła zakwalifikować do eliminacji regionalnych 18 Konkursu Piosenki "Wygraj Sukces" Magdalenę Krzemińską .

Przesłuchania regionalne odbędą się do 25.05.2013r. a finał konkursu w dniach 13-15.06.2013r.
Magda przygotowując się do konkursu pracowała pod kierunkiem pani Grażyny Brożyńskiej i pani Katarzyny Metza.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Medalowy występ naszych koszykarzy

12.04.2013 nasza drużyna brała udział w Turnieju o Puchar Dyrektora Liceum im .St. Dubois w Piłce Koszykowej Chłopców.

Miło jest nam poinformować, że nasza reprezentacja zajęła III miejsce w rozgrywkach.

Oto skład medalowej drużyny:

Daniel Gigoń kl.IIIg
Mateusz Obrębski kl.IIIf
Kuba Andruszkiewicz kl.IIIa
Mateusz Lanartowicz kl.IIIf
Jakub Kowalski kl. IIIf
Michał Ciechanowicz klasa IIIb.

Gratulujemy naszym koszykarzom udanego udziału w imprezie i życzymy im dalszych sportowych sukcesów.
Słowa uznania kierujemy również do pani Doroty Buc, która przygotowała gimnazjalistów do udziału w turnieju.

Turniej Piłki Siatkowej Chłopców

W dniach 6.03.2013 d0 12.04.2013r w naszej szkole rozgrywano mecze Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców klas II.

W zawodach wzięło udział 7 drużyn. Drogą losowania dokonano podziału na grupy.
W grupie A znalazły się reprezentacje klas IIf, IIg IIe ,IIc, a w grupie B klasy IIb, IId, IIa.
Do półfinału zakwalifikowały się drużyny :IIe,IIb,IIc;IIa, natomiast w finałe spotkały się klasy IIa i IIc.

Zwycięską drużyną została klasa IIa. Drugie miejsce zajęła drużyna klasy IIc, trzecie IIe i czwarte IIb.
Mecze sędziowali: Dominik Kobus, Kacper Kulwicz, Krystian Chorążewicz.

Najlepszymi zawodnikami turnieju zostali Mateusz Ossowicki z kl II a i Michał Gniady z kl.IIc.

Organizatorem zawodów byli uczniowie klasy IIc : Kacper Serwa, Kamil Knapkiewicz, Michał Gniady, Dawid Chmielewski realizujący projekt edukacyjny z wychowania fizycznego pod opieką pani Doroty Buc.



















Opowiadania Sławomira Mrożka w szkolne bibliotece

Uczniowie warsztatów teatralnych klas trzecich wystawili w bibliotece szkolnej opowiadania Sławomira Mrożka w formie teatru przy stoliku.
Celem ich występu było czytanie utworów rysownika, dramaturga, prozaika tak, by ukazać nasz dziwaczny, absurdalny świat w sposób zabawny, śmieszny, by wydobyć groteskowość z utworów Mrożka czytanych w szkole.

K.Gil, Z. Mędziak - Czartoryska, A.Charkiewicz, S.Walas zaprezentowali "Artystę"; G.Ignasiak, K.Kiełczewska, W.Grońska bawiły publiczność "Weselem w Atomicach"; O.Jeżewski, M.Sakała, A.Badower, K.Ogierman odegrały "Lwa"; P.Puciato ,N.Muryn i M.Atałap wystawili "Śpiącą królewnę".

Widownię stanowili uczniowie klas pierwszych, którzy byli zaskoczeni taką odmienną formą czytania lektur szkolnych. A aktorzy postarali się, aby było ciekawie, zaskakująco, śmiesznie. Okrasili swój występ pomysłowymi kostiumami i rekwizytami. Lew wcinał prawdziwą marchewkę, a nafosforyzowane przedmioty w Atomicach świeciły, jakby były naprawdę skażone. Królewna czarowała koroną, lew pięknie ryczał, ale największy aplauz zdobył królewicz ze "Śpiącej królewny", czyli Maksymilian Atałap, gdyż bez wątpienia odkrył przed publicznością talent aktorski i to jeszcze komediowy.

Artystom gościny udzieliła pani Basia Andersz w bibliotece szkolnej, a aktorów do występu przygotowała pani Krystyna Maciejewska.

"Bezpieczny Internet każdego dnia"

W marcu odbyła się w naszej szkole akcja "Bezpieczny Internet każdego dnia".

Chcieliśmy zwrócić uwagę młodzieży na zagrożenia, jakie występują w sieci i pokazać, jak sobie radzić w niebezpiecznych sytuacjach. W ramach projektu młodzież brała udział w kursie e-learningowym "Znajomi - Nieznajomi.pl".
Uczestnicy kursu wcielali się w rolę administratora serwisu społecznościowego i rozwiązywali problemy jego użytkowników. Administrator był w stałym kontakcie z Szefem, który przekazywał mu polecenia i pomagał w trudnych sytuacjach.
Kurs składał się z 10 modułów, w których użytkownik zapoznał się z najważniejszymi zagrożeniami związanymi z Internetem. Nadal polecamy udział w kursie wszystkim uczniom, którzy jeszcze nie brali w nim udziału.
A kurs dostępny jest na stronie: http://fdn.pl/kursy/.

Zorganizowane zostały dwa konkursy indywidualne: konkurs na prezentację multimedialną - "Bezpieczny Internet każdego dnia" oraz konkurs na komiks - "Świadomy zagrożenia nie dam się oszukać!".
Prezentację należało wykonać w programie MS PowerPoint lub OpenOfficeImpress. W treści miały znaleźć się informacje związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu. Pokaz miał składać się z 10 - 15 slajdów i powinien zawierać tło, grafikę, przejścia między slajdami i animacje.
Nadesłane prezentacje zostały ocenione przez jury w składzie: Pani pedagog i nauczyciel informatyki.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy IB - Karolina Józefowicz.
Tutaj możecie zobaczyć przygotowaną przez Karolinę prezentację: Bezpieczny Internet każdego dnia

Komiks miał być przygotowany dowolną techniką na papierze o formacie A3. W treści należało przedstawić jedną niebezpieczną sytuację w Internecie oraz właściwe postępowanie w takiej okoliczności.
Komiksy zostały ocenione przez jury w składzie: Pani pedagog, nauczyciel informatyki oraz dwie uczennice z klasy IID. Pod uwagę zostały wzięte następujące kryteria oceny: zgodność treści z tematem, oryginalność pracy, estetyka wykonania.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy IC - Monika Ruszczyk.
Zwycięzcom gratulujemy.

W ramach konkursu na "Superklasę" klasy miały do wykonania dwa zadania.

Zadanie 1.
Przygotowanie plakatu ostrzegawczego - "Uważaj, to jest niebezpieczne!!!". Plakat należało wykonać w formacie A2, dowolną techniką, zaś w treści plakatu przedstawić jedną sytuację zagrożenia w Internecie.
Prace zostały ocenione przez jury w składzie: opiekunowie samorządu uczniowskiego, trzy uczennice klasy ID oraz nauczyciel informatyki.
Ocenie podlegały: zgodność treści z tematem, oryginalność pracy, estetyka wykonania.

A oto punktacja:
Klasa IA - 4,0
Klasa IB - 3,7
Klasa IC - 4,7
Klasa IE - 2,3
Klasa IIB - 4,7
Klasa IIC - 5,0
Klasa IID - 3,7
Klasa IIF - 3,0
Klasa IIID - 5,0
Klasa IIIG - 3,3

Plakaty zostały wystawione na szkolnym korytarzu i w pracowniach informatycznych.
Zadanie 2.
Przygotowanie "Kodeksu bezpiecznego surfowania". W kodeksie należało ująć zasady, jakimi powinniśmy się kierować podczas surfowania w sieci, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Prace zostały ocenione przez nauczyciela informatyki. Ocenie podlegały wyczerpujące podejście do tematu oraz sposób sformułowania zasad.

A oto punktacja:
Klasa IA - 5
Klasa IB - 4
Klasa IC - 4
Klasa IE - 4
Klasa IE - 4
Klasa IIB - 4
Klasa IIC - 4
Klasa IIF - 4
Klasa IIID - 4
Klasa IIIC - 4
Klasa IIIC - 4

Tutaj możecie zobaczyć "Kodeks bezpiecznego surfowania" przygotowany przez klasę IA.
Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy :
Serdecznie dziękuję również za wsparcie wszystkim wychowawcom i opiekunom Samorządu Uczniowskiego.

Katarzyna Czerwińska

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat bezpiecznego surfowania w sieci polecamy:

http://www.sieciaki.pl/
http://www.cyberprzemoc.pl/
http://fdn.pl/kursy/
http://dzieckowsieci.fdn.pl/
http://www.microsoft.com/pl-pl/security/family-safety/childsafety-internet.aspx
http://www.microsoft.com/pl-pl/security/family-safety/default.aspx#Korzystanie-z-internetu
http://www.rodzice.pl/starsze-dziecko/czas-wolny/Bezpieczne-dziecko-w-sieci.html
http://www.policja.pl/portal/pol/42/9457/Bezpieczne_dziecko_w_sieci.html
http://www.pcworld.pl/artykuly/362686/Bezpieczne.dziecko.w.sieci.html

XIX EDYCJA SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

25 marca 2013 odbyła się w naszej szkole debata pt. Czy warto kupować żywność ekologiczną od lokalnych producentów?

Projekt został zorganizowany przez uczennice klasy I a, tj. Malwinę Solską i Weronikę Wróbel, a opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowały panie: Anetta Borsuk i Agnieszka Chodalska.

Uczestnikami debaty byli przedstawiciele lokalnych mediów ("Głos Koszaliński"), właściciel gospodarstwa ekologicznego "Jasionek" w Cewlinie k. Koszalina, przedstawiciele klas naszego gimnazjum oraz opiekunki samorządu uczniowskiego.

Celem spotkania było przedstawienie zalet żywności ekologicznej produkowanej przez lokalnych wytwórców. Oprócz wymiany argumentów uczestnicy debaty mieli również okazję skosztować produktów ekologicznych.

Wnioski z realizacji projektu zostaną przedstawione podczas zebrań samorządu uczniowskiego.

















V GALA KOSZALIŃSKIEJ KULTURY

24 marca w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym odbyła się V GALA KOSZALIŃSKIEJ KULTURY.

Już po raz piąty koszalinianie, którzy odnoszą sukcesy na płaszczyźnie kulturalnej i promują miasto, odebrali nagrody z rąk Pana Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego.
O przyznanie nagrody wnioskowały szkoły, instytucje kultury, radni, związki zawodowe i stowarzyszenia twórcze.

Za wspaniałe sukcesy artystyczne oraz osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury pozytywną opinię Kapituły Nagrody Prezydenta Miasta uzyskało 39 kandydatur.
Pośród wyróżnionych znalazły się dwie uczennice naszego gimnazjum: Sara Bogdanowicz i Magdalena Krzemińska, którym przyznano nagrody II°.

Obie uczennice pracują pod kierunkiem pani Grażyny Brożyńskiej. Tegoroczną Galę Koszalińskiej Kultury uświetnił występ Katarzyny Skrzyneckiej.







VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i Melodia"

23.03.2013r. odbyły się eliminacje do VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej "Rytm i Melodia".

Jury w składzie:
- Iwona Skwarek - przewodnicząca jury, wokalistka, nauczyciel MDK
- Fryderyk Koziak - muzyk, nauczyciel MDK
po przesłuchaniu 176 nadesłanych nagrań w czterech kategoriach wiekowych postanowiło zakwalifikować do finału Magdalenę Krzemińską.
Finał konkursu przewidziano 25-26.04.2013r w Radomiu.

Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

Konkurs historyczny
"Władcy Polski - Dynastia Jagiellonów"

22 marca 2013 r. po raz szósty gościliśmy w naszej szkole uczniów szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w konkursie historycznym pt. "Władcy Polski - Dynastia Jagiellonów".

Tegoroczna tematyka konkursu dotyczyła okresu od XIV do XVI wieku, kiedy to Polską władali Jagiellonowie. Swoją wiedzę historyczną sprawdzało 30 uczniów - reprezentantów 10 szkół z Koszalina i okolic tj. Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, Szkoły Podstawowej nr 4, 6, 7, 9, 10, 17, 18, Zespołu Szkół w Mścicach oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie.

Patronat nad konkursem objęli: Prezydent Miasta Koszalina, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

VI edycję konkursu historycznego "Władcy Polski" zaszczycili swoją obecnością:

- Pan Krzysztof Rembowski - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty,
- Pan Zenon Decyk - wicedyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie,
- Pan ppłk. SG dr Wojciech Grobelski - przedstawiciel Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie,
- Pan mjr Artur Dąbek - przedstawiciel Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Konkurs odbywał się w 2 etapach:

- część pierwsza - test wiedzy i umiejętności- jeden z członków każdej reprezentacji rozwiązywał go w formie pisemnej , pozostali członkowie szkolnej drużyny rozwiązywali test wiadomości w formie elektronicznej,
- część druga - quiz zespołowy składający się z trzech etapów: - skojarzeń,
- zadania z luką,
- PRS - quizu elektronicznego.

W wyniku rywalizacji zespołowej wyłoniono trzy najlepsze drużyny szkolne:

- I miejsce - tytuł Mistrzowskiego Zespołu Szkolnego zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 18 w Koszalinie w składzie:
- Agata Strakowska
- Natalia Rogoża
- Jakub Wiczk
- opiekun - Elżbieta Grześkowiak

- II miejsce - zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Koszalinie w składzie:
- Patryk Kardas
- Kacper Nawotczyński
- Kamil Palewski
- opiekun - Iwona Kosińska oraz Piotr Skołozdrzy

- III miejsce - przypadło reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie w składzie:
- Kamil Krzemiński
- Kinga Warda
- Magdalena Polakowska
- opiekun - Radosław Kmiecik

W wyniku rywalizacji indywidualnej wyłoniono trzech mistrzów wiedzy historycznej:

- I miejsce, tytuł Mistrza Wiedzy Historycznej - przyznano Kajetanowi Teofilakowi (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie - opiekun Tomasz Kozakiewicz)
- II miejsce, tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej - zdobyła Agata Starkowska (Szkoła Podstawowa nr 18 w Koszalinie, opiekun - Elżbieta Grześkowiak)
- III miejsce, tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej -otrzymał Jakub Wiczk (Szkoła Podstawowa nr 18 w Koszalinie, opiekun - Elżbieta Grześkowiak)

Uczniowie wykazali się dużą wiedzą historyczną. Dość powiedzieć, że zwycięzca testu indywidualnego osiągnął - 62 na 75 możliwych do uzyskania punktów (ponad 80% wynik) i nieznacznie wyprzedził swoich rywali.

Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Prezydent Miasta Koszalina, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli, Komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie oraz Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu oraz ich nauczycielom. Dziękujemy również fundatorom nagród za wsparcie naszego przedsięwzięcia.

Organizatorami konkursu byli: pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz (również nauczyciel historii) ponadto nauczyciele historii: pan Bogusław Kuma oraz pani Agnieszka Chodalska, dekoracje przygotowały panie Ewelina Adamus i Dorota Buc - nauczyciele wychowania fizycznego oraz pan Krzysztof Cichosz - nauczyciel informatyki, który czuwał nad przygotowaniem komputerowym konkursu.

Punktacja konkursowa




































Triumf piłkarzy ręcznych -
X Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej im. Wojtka Chomińskiego

W dniach 22-24.03.2013 uczniowie naszego gimnazjum brali udział w X Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej im. Wojtka Chomińskiego w Nowogardzie.

W zawodach udział brało 8 drużyn. Nasza reprezentacja pokonała wszystkich przeciwników, zdobywając tym samym I miejsce.
Oprócz zwycięstwa cieszy wyróżnienie dla ucznia klasy IIIe Pawła Urbańskiego, który został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.

Oto skład zwycięskiej drużyny: Kasprowicz Damian 3E (kapitan), Cybulski Maciej 3E, Czaplicki Michał 3E, Górski Michał 3E, Knitter Hubert 3E, Januszek Mateusz 3E, Popławski Jakub 3E, Kurek Filip 3E, Urbański Paweł 3E, Roś Bartosz 2E, Kokot Filip 2E, Masiak Bartosz 2E oraz Grzybowski Kacper 1F.

Gratulujemy naszym piłkarzom ręcznym oraz panu Mikołajowi Kaniewskiemu, który trenuje naszych szczypiornistów.








Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej
Sił Powietrznych oraz Festiwal Twórczości Dziecięcej Sił Powietrznych

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, iż uczeń klasy 1 a - Jakub Bruzda reprezentował naszą szkołę i zaprzyjaźniony Klub Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie podczas Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Sił Powietrznych oraz Festiwalu Twórczości Dziecięcej Sił Powietrznych, które odbyły się w dn. 20 - 23 marca w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

W zamierzeniu tym uczestniczyła rekordowa liczba ponad 300 wykonawców: żołnierzy, pracowników wojska i ich rodzin, którzy rywalizowali w ponad 20 artystycznych kategoriach (od piosenki, poprzez taniec, teatr, recytację, po twórczość plastyczną, fotograficzna i filmową).

Rada Artystyczna Przeglądu, doceniając wysokie walory artystyczne występu, przyznała wyróżnienie Jakubowi Bruździe w kategorii soliści instrumentaliści - gitara elektryczna.
Jakuba przygotował do występu pan Czesław Zdrojewski - jego nauczyciel gry na gitarze.
Serdecznie gratulujemy!







Konkurs na kartę wielkanocną

22 marca 2013 w klubie "Na Skarpie" odbył się wernisaż konkursu na Kartkę Wielkanocną.

Nagrody za najładniejszą kartkę odebrały Weronika Wróbel z klasy I a, Roksana Sobolenko z klasy Ib oraz Kornelia Kowalczyk z klasy IIIa.
Było miło i świątecznie, a chętni mogli kupić drobne ozdoby wielkanocne.

Spotkanie uświetnił występ zaproszonych uczniów naszego gimnazjum: Magdaleny Krzemińskiej, Justyny Strojek i Kamila Choreckiego.
Prace plastyczne wykonane zostały przez uczniów pani Ewy Dąbrowskiej, natomiast naszych wokalistów do występu przygotowała pani Grażyna Brożyńska.













Dzień Odkrywania Talentów

Gorąco było w naszym gimnazjum 21 marca, mimo że za oknami leżał śnieg i było mrożnie.

Uczniowie pomysłowymi i kolorowymi strojami przywoływali wiosnę, która tego roku bardzo się spóźnia. Już od migocących ferią barw postaci robiło się gorąco, szałowo, niezwykle. Wszyscy byli radośni, bo tego dnia nie było ani sprawdzianów, ani kartkówek, ani odpytywania. Luz sprzyjał zabawie na lekcjach i na przerwach.
Pod egidą Samorządu Uczniowskiego na przerwie urządzono słynnego Harlem Shake'a. Na rękach po holu fruwał czołg...

21 marca został wpisany do kalendarza imprez jako Dzień Odkrywania Talentów.
Młodzież z naszego gimnazjum zaprezentowała swoje talenty w Muzycznych przerwach na żywo oraz w koncercie instrumentalnym Uczniowie - uczniom o muzyce, podczas którego oprócz muzyki poważnej pojawiły się informacje o kompozytorach i utworach.

Wykonawcami koncertu muzyki poważnej byli nasi utalentowani muzycznie uczniowie, którzy od wielu lat uczą się gry na instrumentach. Swoimi prezentacjami pokazali, że muzyka przemawia do wszystkich wrażliwych słuchaczy, ale nikt nie potrafi wyrazić słowami, na czym polega jej piękno, siła oddziaływania, dlaczego nas porusza, co składa się na jej głębię i wyraz.

W koncercie udział wzięli: Karolina Markowska, Zuzanna Nagadowska, Sebastian Banucha, Weronika Nawrot, Wiktoria Musyt, Weronika Kurek, Katarzyna Maruszak, Wojtek Myśliwiec a koncert poprowadzili: Angelika Gowor i Bartek Piechocki.

Było wesoło, gwarnie i zdolnie dzięki pani Grażynie Brożyńskiej.













Światowy Dzień Liczby Π na wesoło

19 marca 2013 roku w naszej szkole już po raz piąty obchodziliśmy światowy dzień liczby π.
Z tej okazji odbyła się V edycja konkursu matematycznego dla klas pierwszych, przygotowano przedstawienie na temat liczby π, a także odbył konkurs w układaniu kostki Rubika.

Za organizację święta odpowiadała nauczycielka matematyki - pani Wioletta Alicka.
Podczas zmagań matematycznych uczniowie rozwiązywali zadania z geometrii dotyczące własności koła i okręgu. Rywalizacja do samego końca były bardzo emocjonujące, a o wyniku zadecydował jeden punkt.
Po zaciętej walce pierwsze miejsce zajęła klasa I A, drugie I E,
a trzecie I C.

W czasie trzeciej oraz czwartej lekcji na korytarzu na pierwszym piętrze klasa II B wystawiła przedstawienie, które miało na celu w przystępny i zabawny sposób przybliżyć uczniom klas I historię oraz ciekawostki dotyczące liczby π.
Scenariusz powstał dzięki współpracy Oliwii Kufty, Martyny Łuckiej, Weroniki Malinowskiej oraz Justyny Kaczanowskiej.
Po przedstawieniu odbył się pierwszy doroczny konkurs w układaniu kostki Rubika. Kilkunastu uczniów z naszego gimnazjum konkurowało ze sobą, by zdobyć miano mistrza. Podczas konkursu każdy uczestnik musiał ułożyć koskę trzykrotnie, po czym z jego czasów obliczano średnią.
Zwycięzcą został Sebastian Banucha z klasy III A, który ułożył ją w mniej niż 40 sekund!

Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że taka forma lekcji - zabawy spodobała się naszym pierwszakom i w następnym roku sami wezmą udział w tak świetnym przedsięwzięciu.














Światło na fotografiach

19 marca br. podczas uroczystości wręczania nagród i otwarcia wystawy pokonkursowej poznaliśmy autorów najlepszych zdjęć tegorocznej edycji konkursu "Światło wieczorową porą".

Była to już szósta odsłona tego ogólnopolskiego konkursu, którego organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Pabianicach.

Motywem, na jakim skupiali się młodzi artyści, była ciekawa "gra" świateł i cieni w porze od zmierzchu do świtu.
Jurorzy : Beata Jaśniak - artysta fotografik, Dominika Tępińska - artysta fotografik, Jacek Kowalski - artysta plastyk, nauczyciel wybrali najlepsze prace.

Miło jest nam poinformować, że I miejsce w kategorii do 16 lat przyznano Katarzynie Ostrowskiej z klasy II a.
Gratulujemy laureatce oraz pani Grażynie Brożynskiej, która sprawowała opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac do konkursu.








Ale wkoło jest zielono, czyli Dzień Świętego Patryka

18 marca 2013 roku w całej szkole zrobiło się zielono. Tego dnia nauczycielki języka angielskiego wraz z uczniami naszego gimnazjum postanowili przybliżyć wszystkim tradycję związaną z obchodami narodowego święta Irlandii - Dnia Świętego Patryka, który jest patronem tego kraju.

Uczniowie zostali poproszeni, aby zgodnie z tradycją tego święta ubrali się na zielono i uczestniczyli w krótkim apelu.
W rytmie tradycyjnej irlandzkiej muzyki na scenę wmaszerowała parada ubranych na zielono od stóp do głów uczniów wychwalających uroki Zielonej Wyspy. Gospodynie spotkania przetestowały wiedzę uczniów na temat Irlandii.
Następnie prowadzące imprezę przedstawiły kilka znanych osób pochodzących z Irlandii - w gronie tych osób znaleźli się Jonatan Swift, Collin Farrel, lider zespołu U2 Bono oraz główny bohater całego wydarzenia, czyli Święty Patryk.

Oprócz krótkiej lekcji historii uczniom zostały udzielone bardzo przejrzyste porady na temat tego, jak należy świętować w tym dniu.
Całość spotkania została zwieńczona bardzo szybkim kursem tradycyjnego tańca irlandzkiego i degustacją ciasteczek udekorowanych oczywiście na zielono. Jesteśmy pewni, że uczniom podobała się taka lekcja o kulturze krajów anglojęzycznych i chętnie wezmą udział w zajęciach lekcjach tego typu.














W drodze do finału Muzykoramy

16.03.2013 roku odbyła się kolejna edycja XIII Konkursu Muzycznego "MUZYKORAMA".
Tym razem również mamy się czym pochwalić. Przed publicznością wystąpiły Partycja Proborszcz z klasy III d i Magdalena Krzemińska z klasy II d.

Miło jest nam poinformować, że tytuł laureata oraz kwalifikacje do koncertu finałowego otrzymała Magdalena Krzemińska, natomiast Patrycji Proborszcz przyznano wyróżnienie.

Gratulujemy udanego występu naszym solistkom i z niecierpliwością czekamy na koncert finałowy.







"MŁODZI TWÓRCZY", CZYLI KONKURS MATEMATYCZNO - INFORMATYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

15 marca 2013r. w naszym gimnazjum odbyła się IV edycja konkursu matematyczno-informatycznego dla uczniów szkół podstawowych "MŁODZI TWÓRCZY".

Do konkursu zgłosiło się sześć koszalińskich szkół podstawowych: SP nr1, SP nr7, SP nr10, SP nr 17, SP nr 18 oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia.

Uczniowie zmagali się z zadaniami z matematyki oraz z informatyki, które rozwiązywali, pracując w pracowni komputerowej. Przybyli opiekunowie drużyn zostali zaproszeni do pracy w komisji konkursu. Przygotowane zadania dostarczyły wiele emocji.

Po podsumowaniu wyników z części matematycznej i informatycznej okazało się, że I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 7, II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, a na III miejscu uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Konkurs został przygotowany przez nauczycielki matematyki: Małgorzatę Czerepaniak i Wiolettę Alicką oraz nauczyciela informatyki Krzysztofa Cichosza.

Dziękujemy również uczniom klasy IIIc, którzy pomagali w przygotowaniu organizacyjnym konkursu i pełnili rolę asystentów w czasie konkursu.
Konkurs uświetniły występy wokalne uczniów naszej szkoły Magdaleny Krzemińskiej, Justyny Strojek i Kamila Choreckiego.

Celem konkursu jest promowanie matematyki i informatyki wśród uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a najlepszym drużynom gratulujemy.
Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe do udziału w kolejnej edycji konkursu.




























I Ogólnopolski Konkurs na "Lalkę Szmaciankę"

8 marca 2013 w Galerii 113 Pałacu Młodzieży w Koszalinie odbył się wernisaż I Ogólnopolskiego Konkursu na "Lalkę Szmaciankę".

Komisja konkursowa dokonała oceny prac i przyznała nagrody oraz wyróżnienia dla autorów najlepszych lalek.
W kategorii 11-14 lat wyróżnienie otrzymała Nina Żarna z klasy Id (nauczyciel G. Brożyńska), a w kategorii 15-21 lat wyróżnienie otrzymały Natalia Szcześniak z klasy IIIa i Anna Michałkiewicz z klasy IIId (nauczyciel E. Dąbrowska).

Wszystkie prace przekazane zostaną dzieciom z zaprzyjaźnionej szkoły w Kisasi w Keni.
Podczas wernisażu swoją lalkę dzieciom z Kenii przekazała również Paulina Bieniek z klasy Id, która wykonała swoją lalkę poza konkursem.













Nasi piłkarze ręczni w półfinale Mistrzostw Rejonu Koszalińskiego

06.03.2013 nasze gimnazjum było organizatorem Mistrzostw Rejonu Koszalińskiego w Piłce Ręcznej Chłopców.
Zawody odbywały się w hali Gwardii, a gościliśmy drużyny z : Bierzwnicy, Stanomina, Sławna, Polanowa oraz Szczecinka.

Rywalizacja odbywała się w 2 grupach, z których do finału awansowały dwie drużyny.

W finale reprezentacja naszego gimnazjum zmierzyła się z zespołem Gimnazjum ze Sławna.
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie "koszalińskiej Jedenastki" pokonali rywali, uzyskując tym samym awans z 1. miejsca do półfinału wojewódzkiego.

Życzymy dalszych sukcesów naszym szczypiornistom oraz trenerowi zwycięskiej drużyny panu Mikołajowi Kaniewskiemu.

Muzyczna przerwa na żywo

6 marca br. w ramach Dnia Talentów odbyła się kolejna już edycja "Muzycznej przerwy na żywo".
Podczas imprezy uczniowie naszej szkoły mają okazję zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych - tych solowych, w duecie lub grupowo.
W trakcie przerw zamiast muzyki z radiowęzła słychać było rozśpiewanych gimnazjalistów.

Podczas prezentacji wystąpili :

1. Zespół uczniów zajęć artystycznych i klas I - w piosenkach "Damy czadu", "Małe c", "Do grającej szafy grosik wrzuć", "Alibaba"
2. Kamil Chorecki - wokal i Michał Kogut - gitara - "Zawsze tam gdzie ty"
3. Wanesa Bochnia - "Rolling In the deep"
4. Justyna Strojek -"Mercy Duffy"
5. Emilia Mroczkowska - "Wesoły deszczyk"
6. Angelika Gowor - wokal, Bartek Piechocki - gitara w piosenkach "Little talks", "To juz jest koniec"

Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele bawili się świetnie, gorąco oklaskując wokalistów.

Impreza została przygotowana przez panią Grażynę Brożyńską.














Zaczarowane Radio Kraków - Czasie, ach to ty

2 marca, w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków, po raz kolejny wystąpili finaliści i laureaci Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Było to już 17. spotkanie w "Zaczarowanym Radiu Kraków", nad którym kierownictwo muzyczne sprawuje Andrzej Zarycki, a opiekę artystyczną - Anna Dymna.
Tym razem tytuł koncertu brzmiał "Czasie, ach to Ty".
W koncercie można było usłyszeć m.in. takie piosenki jak : Ja dla pana czasu nie mam, Bądź gotowy dziś do drogi, Czas relaksu i inne.

Piosenkę Żegnaj lato na rok wykonała Magdalena Krzemińska.
Koncert jak zwykle uświetnili goście specjalni - znakomita śpiewająca aktorka Beata Rybotycka oraz pianista, kompozytor, artysta "Piwnicy Pod Baranami" Konrad Mastyło.
O niezwykły klimat zaczarowanego spotkania zadbała Lidia Jazgar.

Gimnazjaliści Jedenastki mają talent

27.02.2013 roku odbył się szkolny etap konkursu "Mam talent".
Spośród wielu uczestników, którzy wzięli udział w szkolnych eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowali się: Angelika Gowor i Bartek Piechocki z klasy IIIc, Emilia Mroczkowska IIe oraz Justyna Strojek z klasy IIc.

8 marca nasi reprezentanci wystąpili w Gimnazjum nr 7 w Koszalinie, gdzie konkurowali z reprezentantami innych gimnazjum. Miło jest nam poinformować, że występ gimnazjalistów Jedenastki został zauważony przez jury, które postanowiło przyznać wyróżnienia Angelice Gowor i Bartkowi Piechockiemu oraz Emilii Mroczkowskiej.

Gratulujemy naszym reprezentantom i czekamy na ich kolejne sukcesy.













The Bear Educational Theatre

27 lutego br. w sali gimnastycznej naszego gimnazjum wylądowali kosmici...
Właśnie w ten sposób rozpoczęło się anglojęzyczne przedstawienie dla uczniów, zorganizowane przez grupę native speakerów z teatru The Bear Educational Theatre.

Grupa teatralna przyjechała do naszej szkoły na zaproszenie nauczycielek języka angielskiego, żeby pomóc im w doskonaleniu umiejętności językowych uczniów.
Podczas tego interaktywnego przedstawienia uczniowie mieli za zadanie wesprzeć grupę aktorów, którzy szukali ukrywających się w budynku szkoły kosmitów. Części uczniom zostały przypisane bardzo odpowiedzialne zadania mające na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie przybyszów z obcej planety.
Z kolei pozostali gimnazjaliści zostali poddani testowi, który sprawdzał, czy to nie oni przypadkiem są zaginionymi kosmitami.

Podczas przedstawienia uczniowie nie tylko mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi, ale przede wszystkim świetnie się bawili.
Była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia wizyta tej grupy teatralnej w naszej szkole.













Muzykorama

16.02.2013 roku odbyła się druga edycja XIII Konkursu Muzycznego "MUZYKORAMA" organizowanego przez klub osiedlowy Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie" przy współpracy Klubu Garnizonowego w Koszalinie.

Konkurs propaguje muzykę wśród dzieci i młodzieży oraz umożliwia im zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych oraz instrumentalnych przed publicznością i obejmuje zasięgiem miasto oraz region koszaliński.
Przed publicznością wystąpiły między innymi Weronika Kozak z klasy Id, Julia Kryniewska z klasy Ie oraz Justyna Strojek z klasy IIc.

Miło jest nam poinformować, że tytuł laureata oraz kwalifikacje do koncertu finałowego otrzymała Justyna Strojek z klasy IIC.








XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki
Dziecięcej i Młodzieżowej, czyli Dozwolone do lat 19

Sobota 16 lutego 2013r. w sali kinowej SCK upłynęła śpiewająco.
Młodzi wykonawcy z całej Polski m.in. z Bielawy, Kołobrzegu, Koszalina, Słubic, Ińska, Warszawy, Chojny, Szczecina wzięli udział w XII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Dozwolone do lat 19" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stargardu Szczecińskiego.

Głównym organizatorem tradycyjnie był Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie Szczecińskim. W konkursie wzięło udział 46 wykonawców indywidualnych i 4 zespoły wokalne, natomiast występy oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Adama Opatowicza - Dyrektora Teatru Polskiego w Szczecinie.
Istotnym elementem prezentacji, na który jury zwracało uwagę przy ocenie, oprócz umiejętności czysto warsztatowych, był przekaz emocjonalny.

Z przyjemnością informujemy, że muzyczna rywalizacja zakończyła się tryumfem Kamila Choreckiego, który w kategorii 13-15 lat zajął I miejsce.
Serdecznie gratulujemy Kamilowi oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowała zwycięzcę do konkursu.





Wymiana polsko-hiszpańska

W dniach 09.02.13-16.02.13 gościliśmy w murach naszej szkoły uczniów i nauczycieli z Colegio Labor z Hiszpanii.

Pierwszego dnia wymiany chcieliśmy zaprosić hiszpańską delegację na kulig i pieczone kiełbaski przy ognisku, lecz niestety kapryśna aura pokrzyżowała nam plany. Śniegu było zbyt mało na zimowe szaleństwa, jednak spore grono naszych gości w niedzielne południe przyjechało do Mielna na X Międzynarodowy Zlot Morsów.
Mamy nadzieję, że ta przygoda pozwoliła naszym gościom choć trochę zasmakować środkowoeuropejskiej zimy.

Następne punkty przewidziane w programie wymiany przebiegały już bez zakłóceń. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych projektach prowadzonych w języku angielskim, zajęciach lekcyjnych oraz mieli mozliwość nauczyć się jeździć na łyżwach.
Chcieliśmy, aby nasi goście dowiedzieli się, jak najwięcej o naszym kraju, mieście i szkole, toteż przygotowany przez nas program obfitował w spacery po Koszalinie oraz wycieczki do Kołobrzegu i Gdańska.
Polscy uczniowie przygotowali najważniejsze informacje dotyczące zabytkowych budowli i miejsc w naszym mieście, które zaprezentowali podczas poniedziałkowego spaceru.
Lekcja muzealna w Skansenie Kultury Jamneńskiej oraz w Muzeum przybliżyła uczestnikom naszą lokalną historię, a degustacja pierogów w pobliskiej restauracji była dla Hiszpanów okazją do poznania smaków tradycyjnej kuchni polskiej.

Środa i czwartek upłynęły pod znakiem atrakcji turystycznych. Uczniowie zwiedzili miasto oraz port w Kołobrzegu, a latarnia morska okazała się świetnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia i krótkie filmiki. Jednak najatrakcyjniejszym punktem wycieczki był rejs statkiem Viking po Bałtyku.
Podróż do Gdańska to nastepna atrakcja turystyczna przygotowana z myslą o uczestnikach wymiany. Zwiedzili tam plac Solidarności, Starówkę, Kościół Mariacki oraz Muzeum Morskie. Radosny nastrój dopisywał wszystkim nie tylko podczas zwiedzania miasta, ale również w trakcie podróży pociągiem.
Ponadto uczniowie mieli również okazję dowiedzieć się, jak funkcjonują lokalne media, zwiedzając Radio Koszalin oraz studio telewizyjne HD Platon na Politechnice Koszalińskiej.
Każdy z uczniów miał możliwość stać się na chwilę dziennikarzem radiowym i telewizyjnym oraz spróbować swych sił jako operator kamery.

Podczas wymiany nie zabrakło także czasu na świetną zabawę. W poniedziałkowy wieczór uczestnicy zostali zaproszeni na uroczyste otwarcie salonu Peugeot w Starych Bielicach, gdzie po części oficjalnej przyszła kolei na moc rozrywek i degustację wyśmienitych przekąsek. Natomiast we wtorek uczniowie pląsali w rytm przebojów na szkolnej dyskotece w naszym gimnazjum.

Ostatni dzień wymiany uczniowskiej rozpoczął się od projektu pt. My dream school uniform (mundurek moich marzeń). Uczestnicy wykazali się niezwykłą fantazją w projektowaniu szkolnych mundurków, które później chętnie prezentowali.
Lekcja jazdy na łyżwach również okazała się nie lada gratką dla naszych gości. Wizyta w Archiwum Państwowym w Koszalinie była ostatnią lekcją poznania historii naszego miasta przed przyjęciem pożegnalnym, które odbyło się w Galerii Kosmos.

Młodzież szybko przełamała pierwsze lody i niezwykle zżyła się ze sobą podczas tych sześciu dni, co było widać w sobotni poranek, kiedy przyszedł czas na pożegnanie.
I tym razem nie obeszło się bez łez. Na szczęście to nie koniec naszej międzynarodowej przyjaźni i współpracy, ponieważ za rok my będziemy gościć w Hiszpanii.

Film z wizyty w studiu telewizyjnym HD Platon Politechniki Koszalińskiej






























DOBRA PASSA SIATKARZY JEDENASTKI

24.01.2013r. uczniowie naszej szkoły brali udział w III Noworocznym Międzypowiatowym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im Ludzi Morza w Mścicach.

Siatkarze z naszego gimnazjum spisali się na medal i zajęli III miejsce w turnieju.
Drużyna Jedenastki wystąpiła w składzie: Łukasz Garncarek, Michał Gniady, Lipiński Maciej, Miłosz Marcjanik, Wojciech Myśliwiec, Mariusz Tomaszewski, Jakub Walaszczyk oraz Piotr Zoruk.
Gratulujemy naszym siatkarzom oraz pani Dorocie Buc, która przygotowała drużynę do zawodów.














JESTEŚMY NA PODIUM

21 stycznia 2013 r. odbyła się tegoroczna Gimnazjada w Piłce Koszykowej Chłopców.
Gospodarzem imprezy było Gimnazjum nr 6.
W rozgrywkach wzięły udział drużyny z koszalińskich gimnazjów.

Miło jest nam poinformować, że nasi koszykarze stanęli na podium, zajmując III medalowe miejsce.
Jedenastkę reprezentowali : Mateusz Obrębski, Mateusz Lenartowicz, Jakub Kowalski, Patryk Babiński, Daniel Gigoń, Przemysław Wysocki oraz Filip Czajkowski.
Brawa dla chłopaków oraz pani Barbary Boruckiej, która przygotowała drużynę do zawodów.

NASI SIATKARZE NA PODIUM

W dniach 10-11.01.2012r odbyły się tegoroczne Mistrzostwa Miasta w Piłce Siatkowej Chłopców.
Do sportowej rywalizacji przystąpiło 9 drużyn z koszalińskich gimnazjów tj. Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 6, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 9 Gimnazjum nr 11 oraz Gimnazjum Katolickie.
Drużyna Jedenastki wystąpiła w składzie: Patryk Babiński, Łukasz Garncarek, Michał Gniady, Kacper Kulwicz, Oskar Kulwicz, Maciej Lipinski, Miłosz Marcjanik, Wojciech Myśliwiec, Mateusz Osowicki, Mariusz Tomaszewski, Jakub Walaszczyk oraz Piotr Zoruk.

Nasi siatkarze stanęli na podium, zajmując III miejsce w tegorocznych rozgrywkach.
Gratulujemy naszym sportowcom oraz pani Dorocie Buc, która przygotowała drużynę do zawodów.

PODWÓJNY BRĄZ PINGPONGISTÓW JEDENASTKI

W dniach 4-5 .01.2013 r. odbyła się Gimnazjada Powiatowa w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców.
Nasze gimnazjum reprezentowali : Jakub Król, Jakub Walaszczyk, Marcela Szymczak oraz Justyna Strojek.

Tym razem dziewczęta i chłopcy spisali się tak samo, bo zajęli w obu kategoriach rozgrywek III miejsce.
Naszym zawodnikom oraz panu Andrzejowi Wąsowiczowi gratulujemy osiągniętego sukcesu .

TYTUŁ MISTRZÓW KOSZALINA DLA SZCZYPIORNISTÓW JEDENASTKI

W dniach 11- 19.12.2012r nasze gimnazjum było organizatorem Mistrzostw Koszalina w piłce ręcznej chłopców.
Miło jest nam poinformować, że drużyna Gimnazjum nr 11 wygrała wszystkie mecze grupowe, pokonując reprezentacje Gimnazjum nr 3, 4, 5.
W półfinale zmierzyliśmy się z zawodnikami Gimnazjum nr 6 i dzięki wygranej zakwalifikowaliśmy się do finału.

W meczu o mistrzostwo stanęliśmy do rywalizacji z zawodnikami Gimnazjum nr 9.
Nasi szczypiorniści okazali się niepokonani, uzyskując tym samym awans do kolejnej fazy rozgrywek.

Skład zwycięskiego zespołu:

1. Kurek Filip
2. Popławski Jakub
3. Cisowski Damian
4. Cybulski Maciej
5. Czaplicki Michał
6. Guzik Jakub
7. Górski Michał
8. Knitter Hubert
9. Grzybowski Kacper
10. Masiak Bartosz
11. Urbański Paweł
12. Kasprowicz Damian
13. Januszek Mateusz
14. Prowancki Patryk

Gratulujemy zawodnikom oraz trenerowi panu Mikołajowi Kaniewskiemu i czekamy na kolejne sukcesy naszej drużyny.

Spotkanie z kolędą i poezją ks. Jana Twardowskiego

Tuż przed świętami, 20 grudnia 2012 roku miało miejsce kameralne spotkanie z kolędą, a także poezją ks. Jana Twardowskiego.

Przygotowane przez panią Grażynę Brożyńską i panią Ewę Wrzołek-Bielińską przedstawienie odbyło się na pierwszym piętrze naszego gimnazjum.
Kolędowaliśmy razem z zaproszonymi przez uczniów rodzicami i nauczycielami.
Obecnością na spotkaniu zaszczyciło nas bardzo wielu gości, którzy swoim przybyciem sprawili nam ogromną radość! Wspólne śpiewanie znanych kolęd i wysłuchanie wierszy o tematyce świątecznej autorstwa Jana Twardowskiego wprowadziły nas w atmosferę Bożego Narodzenia.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to zadanie naprawdę się udało. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu włożyli w swój występ wiele emocji i serca, a przybyli goście nie kryli wzruszenia, szczególnie podczas prezentacji najmłodszych uczestników spotkania - Zosi Borsuk, Piotrusia Pawliszyna i Michała Chodalskiego.
Przemiłe dzieci naszych nauczycielek wykazały się wielkim talentem, ale i odwagą, w ogóle nie okazując tremy. Zaangażowanie najmłodszych widoczne było także wśród publiczności - liczymy więc na to, iż w przyszłym roku grono małych recytatorów się powiększy.

Na pamiątkę tego spotkania gościom zostały wręczone drobne świąteczne upominki przygotowane przez panią Ewę Dąbrowską, panią Iwonę Nadworską oraz panią Katarzynę Czerwińską, którym jesteśmy wdzięczni.
Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy także pani Barbarze Andersz.




























BRĄZ DLA SIATKAREK JEDENASTKI

W dniach 17-19.12.2012r w Gimnazjum nr 9 odbyły się tegoroczne Mistrzostwa Miasta w Piłce Siatkowej Dziewcząt.
Do sportowej rywalizacji przystąpiło 8 drużyn z koszalińskich gimnazjów.

Nasza drużyna w składzie : Julita Barańczak, Chyła Emilia, Szczesniak Natalia, Kulon Dominika, Marlena Mazurkiewicz, Agata Ostrowska, Aleksandra Pitak, Sandra Rudzinska, Justyna Strojek oraz Marcela Szymczak zajęła medalowe III miejsce.
Brawa dla naszych siatkarek oraz pana Andrzeja Wąsowicza, który przygotował drużynę do zawodów.

Frohe Weihnachten - Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

18 grudnia 2012 r. już po raz drugi w naszej szkole odbyło się spotkanie adwentowe "po niemiecku", podczas którego gimnazjaliści prezentowali zwyczaje i tradycje obchodów Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech.

Nasi uczniowie mogli posłuchać kolęd oraz obejrzeć krótkie jasełka w języku niemieckim w wykonaniu ich koleżanek i kolegów.
Młodzież przygotowała również wspaniałe ozdoby świąteczne, m.in. wieńce adwentowe, kalendarze, stroiki, bombki, pierniki, aniołki z masy solnej, które sprzedawane były podczas kiermaszu.
Cały dochód został przekazany Szkolnemu Klubowi Wolontariusza, w celu udzielenia pomocy osobom najbardziej potrzebującym z naszej szkoły.

Inicjatorkami całego tego przedsięwzięcia były nauczycielki języka niemieckiego: pani Katarzyna Pawełczyk, pani Aneta Pawliszyn i pani Marta Stebnicka.
Dziękujemy naszym uczniom zarówno za ogromne zaangażowanie w przygotowanie kiermaszu jak i prezentację bożonarodzeniowych tradycji oraz kolęd.








Kiermasz świąteczny

W dniu 18 grudnia w czasie dnia otwartego dla rodziców zgodnie z tradycją naszej szkoły zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny.

Tym razem do naszych kartek dołączyły prace innych uczniów szkoły, wykonane pod okiem pań: Marty Stebnickiej, Anety Pawliszyn i Katarzyny Pawełczyk.
Bardzo dziękujemy za pomoc w pozyskaniu funduszy !













IX Ortograficzny zawrót głowy rozstrzygnięty

7 grudnia już po raz dziewiąty odbył się w Gimnazjum nr 11 konkurs ortograficzny zatytułowany "Ortograficzny zawrót głowy".

Patronat nad imprezą objęli: Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Koszalina, CEN w Koszalinie oraz lokalne media.
Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem dyktando pisali gimnazjaliści oraz osoby dorosłe.

Gościliśmy w naszych murach reprezentacje Gimnazjum nr 1,3,4,6,7,11, Zespołu Szkół Muzycznych oraz Gimnazjum z Manowa.
Z zawiłościami polskiej ortografii zmierzyli się koszalińscy urzędnicy, strażnicy, strażacy, celnicy, policjanci, wojskowi, samorządowcy, dziennikarze, a także osoby, które na co dzień pasjonują się ortografią i postanowiły sprawdzić się swe umiejętności, pisząc dyktando.

Tegorocznym Koszalińskim Mistrzem Ortografii została pani Joanna Wyrzykowska z Telewizji Max, tytuł wicemistrza przypadł pani Magdalenie Sobolewskiej z Radia Jantar, natomiast drugim wicemistrzem został pan Juliusz Smereka - mieszkaniec Koszalina.

Młodzieżowym Mistrzem Ortografii 2011 została Weronika Bednarczyk z Gimnazjum nr 11.
Tytuły wicemistrzów zdobyły: Katarzyna Chwieduk z Zespołu Szkół Muzycznych oraz Ewa Plesiewicz z Gimnazjum nr 6.

Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, natomiast wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w zabawie i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym dyktandzie.

























FAIR PLAY. Gram fair, używam prezerwatyw.
ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS 2012

1 grudnia od 24 lat obchodzony jest Światowy Dzień AIDS .
W tym roku główne hasło kampanii brzmiało : FAIR PLAY. Gram fair, używam prezerwatyw.
Przesłaniem akcji jest dążenie do wykluczenia nowych zakażeń wirusem HIV oraz likwidacja dyskryminacji osób chorych i zakażonych. Temat stanowi zachętę do realizacji szerokich działań z zakresu profilaktyki i edukacji zdrowotnej zarówno w skali kraju, jak i na szczeblu lokalnym - województwa, gminy, szkoły czy też środowisk społecznych.
Święto zostało zainicjowane w 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa odnośnie wirusa HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi on dla życia.

Tego dnia z inicjatywy pani Beaty Sławnej- Guzowskiej organizowany jest w naszej szkole konkurs dotyczący wiedzy o HIV/AIDS.
Tegoroczną imprezę przygotowali uczniowie klas drugich, a w konkursie wzięli udział reprezentanci wszystkich klas naszego gimnazjum.

Miło jest nam poinformować, że I miejsce zajął Michał Purkiewicz z klasy I e, na II miejscu uplasował się Wojciech Konon z klasy III f , natomiast III miejsce ex aequo zajęli: Jakub Hłek z kl. II d, Michał Wrzesień z kl. II c, Oskar Wielgosz z kl. I F oraz Mateusz Szmyjda z kl. II g.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.








Zaczarowane Święta w Jeleniej Górze

1 grudnia 2012 roku na hali sportowej Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Jeleniej Górze odbyła się tegoroczna edycja koncertu charytatywnego "Zaczarowane Święta z TAURON Ekoenergia".

Jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, które pozwala na integrację osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. "Zaczarowane Święta z Tauron Ekoenergia" to wielki koncert charytatywny, w którym zaśpiewają finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki imienia Marka Grechuty: Ola Nykiel, Ala Grzybicka, Patrycja Nocuń, Magdalena Krzemińska i Ola Liske.
Oprócz nich wystąpili utalentowani wokaliści z okolic Jeleniej Góry.
Koncert poprowadziła Kasia Cichopek. Świąteczny repertuar i magia Zaczarowanej Piosenki zagwarantowały ciepły nastrój, a zebrane podczas tego wieczoru pieniądze z pewnością pomogą potrzebującym.
A po Zaczarowanych... bomba! Jako gwiazda wieczoru wystąpiła Doda.

Koncert "Zaczarowane Święta z TAURON Ekoenergia", którego organizatorem jest Telewizja DAMI, odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, a mecenat nad charytatywnym koncertem objął Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Łużniak.







Konkurs recytatorski im. C.K. Norwida

1 grudnia 2012 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie miał miejsce konkurs recytatorski im. C.K. Norwida.

Pomysłodawczynią i organizatorką turnieju była założycielka stowarzyszenia, aktorka, reżyser, Henryka Rodkiewicz.Twórczyni Dialogu poezję Norwida ceniła ponad innych artystów i czciła poetę, wystawiając jego sztuki, popularyzując twórczość poetycką i wystawiając poecie skromny pomnik w parku w pobliżu Domku Kata.

Turnieje recytatorskie odbywają się do dziś w zmienionej formule. Szkoda, że młodych a ambitnych recytatorów poezji wielkiego późnego romantyka nie premiuje się dodatkowymi punktami liczonymi przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych.
Wybór odpowiedniego repertuaru, interpretacja intelektualnych tekstów Norwida jest bardzo trudna, wymaga od recytatorów kultury słowa i skupienia.

Uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w turnieju i to z dużym powodzeniem. Na przyznane przez jury trzy równorzędne pierwsze miejsca dwa otrzymały nasze uczennice. Recytatorów oceniali : panie Krystyna Kuczyńska, Stefania Tomaszewska i pan Marek Kołowski.
Justyna Strojek z kl. IIc recytowała bajkę Adama Mickiewicza: "Zając i żaba" oraz C.K. Norwida: "Co jej powiedzieć"; Dominika Kulon z kl. IIc bajkę A. Mickiewicza: "Żona uparta" i C.K. Norwida: "Moją piosnkę II"; Oliwia Kufta z kl. IIb recytowała (fragment) "Pana Tadeusza" oraz C.K. Norwida: "Burzę" (fragment).

Nagrody otrzymały Justyna Strojek i Oliwia Kufta.
Uczennice do konkursu przygotowała pani Krystyna Maciejewska.








Obchody Roku Janusza Korczaka

W Gimnazjum nr 11 im. Lotników polskich w Koszalinie uczniowie godnie uczcili obchody Roku Janusza Korczaka.

Uczennice : Gabriela Ignasiak, Katarzyna Gajos i Alicja Badower z kl. IIIc wzięły udział w Międzyszkolnym Turnieju Wiedzy o Januszu Korczaku zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Kościuszki w Koszalinie.
Zajęły III miejsce, otrzymały w nagrodę piękne plakaty zdobiące szkołę i 100 zł, które wraz z panią bibliotekarką Barbarą Andersz przeznaczyły na zakup książek do biblioteki szkolnej.
Uczennice zgodnie stwierdziły, że wiedzę o Januszu Korczaku wyniosły z warsztatów teatralnych, na których przygotowywały się do udziału w apelu szkolnym poświęconym J. Korczakowi. Uczennicom i pani B. Andersz gratulujemy.

Również w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się konkurs pięknego czytania fragmentów utworów autorstwa Janusza Korczaka.
Nasi uczniowie Dominika Kulon z kl. IIc oraz Kamil Nowak z kl.II zaprezentowali tam fragmenty "Króla Maciusia I", najpopularniejszego utworu Janusz Korczaka.

30 listopada 2012 roku uroczystości poświęcone Januszowi Korczakowi obchodziliśmy w naszym gimnazjum.
Uroczysty apel, w którym wzięła udział cała młodzież szkoły, przygotowali uczestnicy warsztatów teatralnych klas trzecich.
Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Krystyny Maciejewskiej. Przez kilka tygodni odkrywali i poznawali twórczość samego Janusza Korczaka. Obejrzeli film Reżyserowany przez Andrzeja Wajdę na podstawie scenariusza Agnieszki Holland z genialną rolą Wojciecha Pszoniaka odtwarzającego postać Doktora.
W następnej kolejności czytali opracowania i utwory literackie o Korczaku. W końcu nastąpił etap dyskusji nad kształtem scenariusza. Program przybrał charakter charakter kolażu, składał się z zaprezentowanej biografii lekarza, pedagoga, Polaka i Żyda Janusza Korczaka, fragmentów jego powieści dla dzieci i młodzieży "Król Maciuś I', fragmentu książki biograficznej poświęconej Doktorowi przez Hannę Mortkowicz Olczakową "Ostatni pochód", fragmentu filmu Andrzeja Wajdy "Korczak".

Teksty prezentowało ponad dwadzieścioro uczestników zajęć teatralnych.
Oprawę muzyczną przygotowała pani Grażyna Brożyńska. Wiktoria Musyt zagrała etiudę Stefana Hellera, Karolina Markowska preludium Fryderyka Chopina, a na koniec apelu Kamil Chorecki, Julia Ciołek i Justyna Strojek zaśpiewały z repertuaru Marka Grechuty pieśń "Świecie mój".

Program wywołał wiele wzruszeń i na pewno wielu uczniom przybliżył sylwetkę niezwykłego człowieka, bohatera, przyjaciela dzieci - Janusza Korczaka.














Pomagamy bezdomnym zwierzakom przetrwać zimę

W listopadzie Samorząd Uczniowski zainicjował akcję zbiórki karmy dla zwierząt z koszalińskiego schroniska.
Na odzew młodzieży naszego gimnazjum nie trzeba było długo czekać. Zebraliśmy ponad 300 kilogramów puszek, worków i paczek z jedzeniem dla bezdomnych psów i kotów.

Bardzo dziękujemy tym klasom, które aktywnie włączyły się w zbiórkę.
Jesteście wielcy!!!

Specjalne podziękowania kierujemy również do taty Kamila Sieniucia, ucznia klasy II g, za dostarczenie zebranych produktów.






Dziś cień wosku Ci ukaże, co ci przyszłość niesie w darze - Andrzejki 2012


W andrzejki fajna jest zabawa: wosku wylewanie, przez kluczyk zaglądanie, butów przekładanie i o przyszłość pytanie...

Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. My również dochowujemy wierności tradycji, więc 29 listopada 2012r. odbyła się w naszej szkole coroczna zabawa andrzejkowa.

W sali gimnastycznej zorganizowana została dyskoteka dla wszystkich uczniów, natomiast w salach lekcyjnych poszczególne klasy przygotowały poczęstunek.
Nie zabrakło też tradycyjnych andrzejkowych wróżb. Próby odczytywania z woskowych figurek bliższej lub dalszej przyszłości, snucie matrymonialnych marzeń na podstawie losów czy "wędrujących" butów wzbudzały, jak zawsze, wiele emocji.

Cóż teraz pozostaje nam tylko czekać na ich spełnienie, jeżeli jednak tak się nie stanie, to przecież za rok znów będą andrzejki i będziemy mogli ponownie spróbować przepowiedzieć sobie przyszłość i oczywiście powróżyć.








Niecodzienna lekcja literatury
- spotkanie autorskie z panią Barbarą Kosmowską

27 listopada br. sali kinowej KBP przy pl. Polonii 1. odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską.

Uczestniczyli w nim również uczniowie klasy I B oraz I D naszego gimnazjum.
Pani Barbara Kosmowska to nie tylko absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz pracownik naukowy Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku, ale również znana pisarka.

Dla uczniów naszej szkoły było to spotkanie szczególne, bowiem rzadko mamy okazję porozmawiać i spotkać się osobiści z autorem lektur, które czytamy w szkole. Podczas rozmowy z pisarką dowiedzieliśmy się m.in. jak przebiega praca nad pisaniem książki, jakie tematy podejmuje ona w swoich utworach oraz dlaczego zdecydowała się pisać książki.

Spotkanie mało bardzo przyjazna formę, ponieważ pani Barbara Kosmowska to bardzo sympatyczna i ciekawa ludzi osoba. Z wielkim szacunkiem odnosi się do swoich czytelników, ciekawi ją ich opinia na temat jej dokonań artystycznych.

Po spotkaniu z przyjemnością i niezwykłą cierpliwością wpisywała dedykacje do książek oraz pozowała z nami do zdjęć. My natomiast z entuzjazmem zabierzemy się za czytanie nie tylko "Buby", ale z pewnością sięgniemy też po "Puszkę" lub "Zaczarowaną rybkę".








V Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego
AUTUMN SPELLING COMPETITION - Koszalin 2012

W listopadzie br. odbyła się piąta edycja międzyszkolnego konkursu AUTUMN SPELLING COMPETITION organizowanego przez II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie przy współpracy z wydawnictwem Pearson.

Konkurs był przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Pierwszy etap odbył się 7 listopada i miał formę dyktanda. Do drugiego etapu, który odbył się 27 listopada i polegał na poprawnym literowaniu zestawu słów przeczytanych przez jednego z członków komisji, zakwalifikowano 10 uczniów gimnazjów i 10 licealistów.

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku laureatką II miejsca została Julia Ciołek - uczennica klasy III D, natomiast tytuł finalistki konkursu przyznano Alicji Badower - uczennicy klasy III C.

Zwyciężczyniom konkursowych zmagań serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.








Klasa II b z wizytą w Słupsku

23 listopada 2012 roku uczniowie klasy II b pod opieką Pani Danuty Wojnarowicz i Pani Małgorzaty Szablińskiej wybrali się na wycieczkę do Słupska.

Tym razem w podróż udaliśmy się pociągiem. Na dworcu oczekiwał na nas przewodnik,który oprowadzał nas po Słupsku, przybliżył nam historię miasta, a także opowiedział na jego temat wiele ciekawostek.
Pierwszym obiektem, jaki zwiedziliśmy, był ratusz zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Mieliśmy okazję wejść do środka budynku, na wieżę, a także odwiedzić gabinet prezydenta miasta.
Następnie ruszyliśmy, by zobaczyć stary, bo XV wieczny kościół św. Jacka.
Pan przewodnik zaznajomił nas z bogatą historię zabytku i pokazał znajdujące się tam unikatowe organy.

Następnie obejrzeliśmy Basztę Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Bramę Młyńską, Nową Bramę, Mury Obronne oraz stare kamienice.

Wycieczkę można zdecydowanie uznać za udaną. Podczas niej dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat Słupska.
Niewątpliwie zagościmy tam jeszcze nie raz.














Klasy I c i I d w Teatrze Muzycznym w Gdyni

21 listopada 2012 roku klasy I c i klasa I d wybrały się do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na musical pt. Pchła Szachrajka według Jana Brzechwy.

Wyprawa rozpoczęła się wczesnym rankiem, ponieważ pogoda listopadowa bywa kapryśna, a przejazd musi być bezpieczny.
Opiekę nad uczestnikami sprawowały panie Krystyna Maciejewska, Grażyna Brożyńska i Dorota Buc.

Już nazwisko autora Jana Brzechwy gwarantowało świetną zabawę. Autor pierwszy tomik wierszy pt. Tańcowała igła z nitką wydał w 1938 roku i od tamtego czasu jego wiersze i bajki dla dzieci są czytane, recytowane, uwielbiane przez kolejne pokolenia. Nie znać utworów Jana Brzechwy - to znaczy nie znać tego, co w polskiej literaturze dla dzieci najpiękniejsze, najwartościowsze.
Pchła szachrajka z wielkim powodzeniem była interpretowana przez gwiazdy polskiego teatru, m.in Irenę Kwiatkowską i Annę Seniuk.

W Teatrze Muzycznym w Gdyni sztukę reżyserował i opracował choreografię Bernard Szyc, muzyka to dzieło panów Macieja Szymańskiego i Dariusza Różankiewicza, który także dyrygował orkiestrą. Przygotowaniem wokalnym artystów zajęła się Agnieszka Szydłowska. Niezwykle pomysłowe, kolorowe i dowcipne kostiumy oraz scenografię zaprojektowała Renata Godlewska. Zespół realizatorów widzowie znają doskonale z innych spektakli, które zawsze zachwycają starannością wykonania, oryginalnością, dobrym smakiem, piękną muzyką, grą aktorów. Tak też było i tym razem.

Przygody Pchły Szachrajki, mimo że znane, widzowie młodsi i starsi oglądali z zapartym tchem i co chwilę wybuchali salwami gromkiego śmiechu. Spektakl był tak pomyślany, że widzowie uczestniczyli w zabawie od początku do końca. Żal było się rozstawać z bohaterami przesympatycznego, wesołego musicalu.

Po spektaklu, pełni wrażeń uczestnicy wycieczki wyruszyli na spacer, by podziwiać gdyńską marinę oraz stojący przy nabrzeżu okręt wojenny ORP Błyskawica i jacht Dar Pomorza.
Wycieczkę uczestnicy zakończyli w Mc Donaldzie.














Luksografia, czyli prosty sposób na ciekawe zdjęcia

20.11.2012 roku w ramach współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach fotograficznych poprowadzonych przez panią Katarzynę Gwardiak - Kocur.

Podczas warsztatów zapoznali się metodą luksografii, czyli uzyskiwaniem obrazów fotograficznych bez użycia aparatu fotograficznego.
Wykonanie pracy polegało na naświetlaniu papieru fotograficznego, na którym ułożone były półprzezroczyste lub nieprzezroczyste przedmioty. Powstałe obrazy są efektem cienia, który rzucają przedmioty położone na papierze fotograficznym, na który świeci światło. Materiały te poddaje się obróbce jak w standardowym procesie fotograficznym. Po wywołaniu otrzymuje się obraz fotograficzny, zwany fotogramem pozytywowym. Jego unikalność polega na tym, że fotografia istnieje tylko w jednym egzemplarzu.

Wykonane prace na temat "MIASTA" dały uczniom wiele satysfakcji. Zajęcia były również z jednym etapów realizacji projektu edukacyjnego "Świat w obiektywie".
Ponadto w trakcie wizyty w Zespole Szkół Plastycznych mogliśmy zwiedzić jeszcze inne pracownie, po których oprowadziła nas pani Agnieszka Sieńkowska.














Wręczono statuetki "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka"

Anna Dymna po raz kolejny nagrodziła osoby, które przyczyniły się do sukcesu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.
19 listopada, o godz. 12 w gmachu w TVP SA przy ulicy Woronicza w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Honorowych Nagród "Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka".

W obecności organizatorów, artystów, przedstawicieli mediów i zaproszonych gości Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko" w ten piękny sposób każdego roku dziękuje tym, którzy wspierali uczestników Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

W uroczystości wręczenia statuetek "Przyjaciel Zaczarowanego Ptaszka 2012" wzięła też udział pierwsza dama polskiej piosenki Irena Santor, która od wielu lat jest Honorową Patronką Festiwalu.
Statuetki "Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka" wręczono już po raz ósmy, a grono laureatów tego niezwykłego wyróżnienia liczy obecnie kilkaset osób.

Miło jest nam poinformować, że do szacownego grona Przyjaciół Zaczarowanej Piosenki dołączyła pani Grażyna Brożyńska.
Jesteśmy dumni z sukcesu pani Grażyny Bożyńskiej, której serdecznie gratulujemy.














X edycja konkursu "Zabawa w kino"

19.11.2012r. uczniowie z klasy Ia wraz z opiekunem, panią Anettą Borsuk wzięli udział w X Międzyszkolnym Konkursie Filmowym pt. "Zabawa w kino" organizowanym przez Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

Tegorocznym tematem był film muzyczny, czyli musical. Konkurs składał się z testu wiedzy o musicalach, scenki filmowej oraz prezentacji plakatu.

Naszą szkołę reprezentowały dwie trzyosobowe grupy. Pierwsza w składzie: Jerzy Andraczko, Jakub Bruzda oraz Szymon Pawełczuk zaprezentowała przetworzony przez siebie fragment filmu "8 MILA"
i uplasowała się na 4. miejscu.
Drugi zespół, który tworzyły Aleksandra Mazur, Anna Rekowska
i Weronika Wróbel
przedstawił fragment musicalu pt. "My fair lady" i zajął
2. miejsce.

Serdecznie gratulujemy uczniom oraz pani Anetcie Borsuk, która przygotowała gimnazjalistów do udziału w konkursie.








VII "SZUM" już za nami

17 listopada 2012 roku w Zespole Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach odbył się VII Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej "SZUM".

W tym dniu spotkali się wszyscy miłośnicy pieśni towarzyszących na szlaku żeglarzom i turystom.
Jury w składzie: pani Irena Bernaś (nauczycielka fortepianu w Społecznym Ognisku Muzycznym w Koszalinie), pani Katarzyna Metza (wokalistka jazzowa, instruktorka śpiewu) i pan Józef Tokarz (Prezes Oddziału Koszalińskiego PTTK) wysłuchało 48 utworów i miało nie lada trudność z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ poziom artystyczny tegorocznego konkursu był naprawdę wysoki.

Nasze gimnazjum reprezentowała Justyna Strojek z klasy II C, która za wykonanie piosenki "Biegniemy brzegiem oceanu" otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy naszej wokalistce oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która przygotowała uczennicę do udziału w festiwalu.
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w przeglądzie już za rok i pozdrawiamy żeglarskim ahoj!







Nie taki diabeł straszny jak go malują -
próbny egzamin gimnazjalny już za nami

W tym roku uczniowie klas III już w listopadzie przystąpili do próbnego egzaminu gimnazjalnego.
Podobnie jak w roku ubiegłym trwał on trzy dni i każdego dnia składał się z dwóch części.

13 listopada gimnazjaliści najpierw rozwiązywali test z historii oraz wos-u, a po krótkiej przerwie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego.
Następnego dnia, tj. 14 listopada trzecioklasiści rozpoczęli testem z przedmiotów przyrodniczych, a potem rozwiązywali test matematyczny.
Trzeciego dnia czekał ich sprawdzian z języka obcego. Uczniowie zdawali go na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Wszystkie arkusze egzaminacyjne zostały przygotowane przez CKE w Warszawie.

Celem egzaminacyjnej próby było sprawdzenie dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności uczniów, a także zapoznanie gimnazjalistów z obowiązującymi procedurami.

Jak zwykle wrażenia z egzaminu były różne. W tym roku zaskoczeniem dla gimnazjalistów okazał się temat rozprawki z języka polskiego. Nieco problemów przysporzył również uczniom test z przedmiotów przyrodniczych.

Mamy jednak nadzieję, że wyniki testów będą dobre i gimnazjaliści bez większych obaw przystąpią do prawdziwego egzaminu w kwietniu.
Trzymamy za nich kciuki i wierzymy, że poradzą sobie doskonale.
Wyniki pierwszego próbnego egzaminu zostaną przedstawione i omówione przez wychowawców na lekcjach z uczniami oraz spotkaniach z rodzicami.

94. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.

Józef Piłsudski



11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny.

Po ponad 100 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

12 listopada 2012 r. w naszej szkole uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń gimnazjaliści uczestniczyli w apelu poświęconym uczczeniu tego święta.

Podczas programu przygotowanego przez panią Agnieszkę Chodalską oraz panią Grażynę Brożyńską uczniowie Jedenastki przedstawili historię święta i jego znaczenie w dziejach naszego narodu.
Wysłuchaliśmy wierszy patriotycznych mówiących o znaczeniu słowa wolność oraz pięknie naszej Ojczyzny.
W trakcie uroczystości odbyliśmy podróż przez dzieje Polski i poznaliśmy te chwile, które zadecydowały o tym, że dzisiaj My - Polacy możemy cieszyć się wolnością oraz suwerennością.

Zgodnie z tradycją 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował Gimnazjum nr 11 w miejskich obchodach święta niepodległości.







Polsko - Niemieckie Spotkania Młodzieży - Jesień 2012

Już po raz siódmy w ramach projektu INTEREG IVA gościliśmy w murach naszej szkoły uczniów z niemieckiego gimnazjum w Altentreptow położonego koło Neubrandenburga.
Przyjechali oni na zaproszenie Gimnazjum nr 11 oraz Zarządu Obiektów Sportowych w Koszalinie.

W jesiennych zmaganiach uczestniczyły tym razem drużyny piłki siatkowej dziewcząt oraz piłki nożnej chłopców.
Do udziału w turnieju zostały zaproszone drużyny z Gimnazjum nr 9 oraz Gimnazjum nr 7 w Koszalinie.

Turniej rozgrywany był w dwóch konkurencjach, tj. piłka siatkowa dziewcząt i piłka nożna chłopców.
Nasze gimnazjum reprezentowali: Marcela Szymczak, Dominika Kulon, Sandra Rudzińska, Emilia Chyła, Natalia Szcześniak, Marlena Mazurkiewicz, Mariusz Tomaszewski, Mateusz Brewczyński, Alan Majewski, Patryk Babiński, Kacper Abramczyk, Michał Pietraszek, Jakub Popławski, Mateusz Januszek, Patryk Prowancki, Jakub Walaszczyk, Kacper Lenio.
Obie drużyny do zawodów przygotowywał pan Andrzej Wąsowicz.

Końcowe wyniki:

Piłka siatkowa:

I miejsce - Gimnazjum nr 9 w Koszalinie
II miejsce - Gimnazjum nr 11 w Koszalinie
III miejsce - Gimnazjum w Altentreptow ( Altentreptow Gymnasium)
IV miejsce - Gimnazjum nr 7 w Koszalinie

Piłka nożna:

I miejsce - Gimnazjum nr 7 w Koszalinie
II miejsce - Gimnazjum nr 11 w Koszalinie
III miejsce - Gimnazjum nr 9 w Koszalinie
IV miejsce - Gimnazjum w Altentreptow



Najlepszą zawodniczką turnieju została Katarzyna Juszczyńska z Gimnazjum nr 9 z Koszalina, natomiast za najlepszego zawodnika zawodów uznano Macieja Drozdowskiego z Gimnazjum nr 7 z Koszalina.

Zawodnikom gratulujemy sukcesu, natomiast widowni dziękujemy za doping.
Za organizację i przebieg turnieju odpowiadały p. Małgorzata Hołowaty z Zarządu Obiektów Sportowych w Koszalinie oraz p. Barbara Borucka z Gimnazjum nr 11 w Koszalinie.














Spotkanie Z Grupą Historyczną Lotnictwa Polskiego

26 października 2012 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego.

Jej członkowie od lat zbierają materiały historyczne i pamiątki lotnicze z okresu II wojny światowej, propagując idee pilotów spod znaku biało-czerwonej szachownicy.
Zajmują się rekonstrukcją realiów życia i służby Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, wykorzystując w tym celu oryginalne elementy umundurowania i wyposażenia. Bardzo ważnym elementem działalności grupy są żywe lekcje historii dla młodzieży szkolnej.

Uczniowie klas I d, I e, II b, II g oraz III d, a także część III c i III f mieli okazję wziąć udział w takiej właśnie lekcji.
Tematem prezentacji były dzieje Polskich Sił Powietrznych w Bitwie o Anglię. Prowadzący lekcję, pan Krzysztof Kubala, z pasją opowiadał o czynach lotników, swą opowieść wzbogacając prezentacją multimedialną zawierającą bardzo ciekawe zdjęcia.

Dużą atrakcją była możliwość zobaczenia naszych koleżanek i kolegów w oryginalnych mundurach z czasów II wojny światowej. Dzięki takiej formie zajęć lepiej poznaliśmy sylwetki polskich pilotów, o których Winston Churchill powiedział: "Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym".

Spotkanie odbyło się dzięki zaangażowaniu pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, któremu serdecznie dziękujemy.
Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy gościć członków Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego.

Warto także nadmienić, iż w spotkaniu uczestniczył także pan Grzegorz Śliżewski, współautor książki poświęconej Polskim Siłom Powietrznym w Bitwie o Anglię.













"WeR gr8 2gether=U & MPIK"
Quizomania z języka angielskiego

25 października 2012 na terenie naszej szkoły odbyła się pierwsza edycja QUIZOMANII z języka angielskiego.
Nietypowy konkurs pod nazwą "WeR gr8 2gether=U & MPIK" został zorganizowany przy współpracy ze Szkołą Języków Obcych Empik w Koszalinie.

Zabawa była przeznaczona dla uczniów klas I i II gimnazjum i dotyczyła wiedzy ogólnej z języka angielskiego.
Pierwszy etap konkursu odbył się 23 października w siedzibie SJO Empik i miał on na celu wyłonienie dwóch pięcioosobowych zespołów spośród każdego gimnazjum, które zgłosiło się do konkursu.
Ten etap miał formę testu i sprawdzał poziom znajomości języka każdego z uczestników głównie z gramatyki.

Następnie 25 października zakwalifikowani uczniowie przybyli do naszego gimnazjum i podzieleni na pięcioosobowe zespoły wzięli udział w kolejnym etapie.
Druga część konkursu miała formę quizu, który składał się z trzech konkurencji. Pierwszą z nich było odczytywanie sms-ów w języku angielskim zapisanych kodem (tak jak tytuł konkursu). Następna konkurencja sprawdzała, jak dobrze uczniowie znają teksty angielskich piosenek, natomiast ostatnia wymagała od uczniów inwencji twórczej oraz zdolności aktorskich, ponieważ musieli napisać dialog do przedstawionej scenki oraz ją odegrać.

Ten nietypowy konkurs był świetną okazją do zabawy z językiem angielskim, ale jednocześnie do sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem potocznym.

Z dumą informujemy, iż uczniowie klas II z naszej szkoły zajęli zaszczytne I miejsce, natomiast uczniowie klas I znaleźli się na miejscu III.
Każdy z uczestników otrzymał upominki ufundowane przez SJO Empik oraz dyplomy.
Poza satysfakcją z wygranej zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali vouchery na naukę języka angielskiego u naszego partnera SJO Empik.

Na kolejną edycję konkursu zapraszamy w przyszłym roku.

























SREBRO DLA NASZYCH PIŁKARZY

24.10.2012r odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców.
Podczas turnieju nasze gimnazjum reprezentowali: Mariusz Tomaszewski, Mateusz Brewczynski, Alan Majewski, Bartosz Januszek, Hubert Knitter, Kacper Abramczyk, Patryk Babiński, Jakub Walaszczyk, Patryk Prowancki oraz Kacper Lenio.

Reprezentanci Jedenastki zajęli II miejsce w Koszalinie.

Gratulujemy naszym srebrnym chłopakom sukcesu, a słowa podziękowania kierujemy również do pana Andrzeja Wąsowicza, który przygotował drużynę do zawodów.

Sukces wokalistów Jedenastki na przeglądzie piosenki
wędrownej, żołnierskiej, harcerskiej i turystycznej "Kamasz"

20.10.2012 roku w Klubie COSSG w Koszalinie odbył się XI Przegląd Piosenki Wędrownej, Żołnierskiej, Harcerskiej i Turystycznej "KAMASZ".
W przeglądzie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina, Słupska, Kołobrzegu.

Uczestnicy prezentowali po jednej piosence zgodnej z tematyką konkursu.
Nasze gimnazjum reprezentowali: KAMIL CHORECKI z klasy IID - otrzymał tytuł laureata za wykonanie piosenki "Biały krzyż", JUSTYNA STROJEK z klasy II C - otrzymała tytuł laureatki za wykonanie piosenki "Znów wędrujemy".
Ponadto wyróżnienie przyznano ANGELICE GOWOR z klasy IIIC za wykonanie piosenki "Dokąd idziesz polsko".
Swoje umiejętności zaprezentowały również: Katarzyna Maruszak w piosence "Tango na głos i orkiestrę", Weronika Kozak w piosence "Polskie kwiaty" oraz Emilia Mroczkowska w piosence "Jak."

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom Jedenastki serdecznie gratulujemy, a słowa uznania kierujemy również do pani Grażyny Brożyńskiej, która przygotowała uczniów do konkursu.













Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Piosenka na dobre i na złe"

20 października br. w Szczecinie już po raz 19. odbył się Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Piosenka na dobre i na złe".

Impreza organizowana jest przez Fundację Kultury i Sportu "Prawobrzeże" Szczecin we współpracy ze Studiem "Singerton".
W Szczecinie spotkali się najzdolniejsi młodzi wokaliści z całej Polski.

Miło jest nam poinformować, że w drodze eliminacji, które przeprowadzono na podstawie nadesłanego materiału muzycznego, do finału ogólnopolskiej imprezy jury zakwalifikowało Magdalenę Krzemińską z klasy II d.

Magda podczas finałowego konkursu wykonała utwór Piosenka o Mamie i zajęła I miejsce.
Gratulujemy naszej utalentowanej wokalistce wspaniałego występu i czekamy na jej kolejne sukcesy.






NIEPOKONANE - TRIUMF REPREZENTANTEK JEDENASTKI

W dniach 16 - 18.10.2012r odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt.

Podczas turnieju nasze gimnazjum reprezentowały: Weronika Malinowska, Dominka Kulon, Oliwia Kufta, Emilia Chyła, Justyna Strojek, Marcela Szymczak, Maja Ziomek, Emila Mroczkowska, Karolina Józefowicz, Angelika Kusiak, Anna Rekowska oraz Wiktoria Jewanowska.

Drużyna Gimnazjum nr 11 okazała się niepokonana i zajęła I miejsce w Koszalinie.

Gratulujemy zawodniczkom oraz pani Dorocie Buc, która przygotowała naszą drużynę do startu w zawodach.

Jest taki dzień, kiedy kwiaty niesiemy w podzięce...
Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum nr 11

Nie to jest najważniejsze, aby każde dziecko czegoś nauczyć,
ale to, by wzbudzić w każdym dziecku pragnienie nauczenia się czegoś.


JOHN LUBBOCK



12 października 2012r. był szczególnym dniem roku szkolnego w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie, bowiem wtedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, czyli popularnie zwany Dzień Nauczyciela.

Uczniowie składali swoim pedagogom życzenia i dziękowali za trud oraz zaangażowanie w codzienną pracę.
Miłym akcentem obchodów tegorocznego święta był program artystyczny, który specjalnie z tej okazji przygotowali gimnazjaliści.
Opiekę merytoryczną nad częścią artystyczną uroczystości sprawowały panie: Agnieszka Pera, Agnieszka Ostrowska oraz Grażyna Brożynska.

Wielu pedagogów oraz pracowników szkoły otrzymało z rąk Pana Dyrektora nagrody za szczególnie wyróżniającą pracę, a kilku pedagogów odebrało odznaczenia państwowe oraz nagrody przyznane przez Ministra Edukacji oraz Prezydenta Miasta Koszalina.

Wszystkim pracownikom Jedenastki raz jeszcze składamy z głębi serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności w pracy i życiu osobistym.







Sukces Jedenastki w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym

10.10.2012 r. w Gimnazjum nr 2 w Koszalinie odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy dla uczniów gimnazjów.

Gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą o książce, a w związku z Rokiem Korczakowskim wiedzą o Januszu Korczaku, jego życiu i twórczości.
W konkursie startowało siedem gimnazjów.
Miło jest nam poinformować, że I miejsce zdobyła Katarzyna Gajos z klasy I D.

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Naszą uczennicę do konkursu przygotowała pani Barbara Andersz - nauczyciel bibliotekarz.

NA PRZEŁAJ PO SREBRO

10.10.2012r na Górze Chełmskiej odbyły się sztafetowe biegi przełajowe.
Nasze gimnazjum reprezentowały: Patrycja Mendel,Gabriela Bigońska, Sandra Lech, Klaudia Chorecka, Maria Potrykus, Anna Rekowska, Wiktoria Pietruszka, Karolina Kapela, Aleksandra Nawrot, Daria Wietecha oraz Kornelia Kowalczyk.

Z radością informujemy, ze dziewczęta spisały się na medal i zajęły II miejsce.

Gratulujemy zawodniczkom oraz pani Ewelinie Adamus, która przygotowała naszą drużynę do startu w zawodach.

Z wizytą u przyjaciół z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie

9 października 2012r. uczniowie naszego gimnazjum gościli w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Gimnazjaliści z klasy I e oraz II b wraz z nauczycielkami: p. Beatą Sławną-Guzowską, Agnieszką Perą oraz Agnieszką Ostrowską mieli okazję zwiedzić Salę Tradycji, w której mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa oraz 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Później uczniowie udali się do hangaru, gdzie odbywają się cykliczne przeglądy oraz ewentualne naprawy maszyn. Oprócz tego mogli wsiąść do wnętrza samolotów, a także sprawdzić się jako piloci i odbyć lot na symulatorze.

Największe jednak emocje wzbudził start samolotu Su-22. Po tych atrakcjach skorzystali z gościnności gospodarzy, którzy specjalnie dla nich rozpalili ognisko, gdzie smażyli kiełbaski.

Serdecznie dziękujemy dowództwu 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego za gościnę na terenie jednostki.

























Występ uczniów Gimnazjum nr 11

9 października 2012 r. uczniowie naszego gimnazjum uświetnili swym występem spotkanie nauczycieli emerytów zrzeszonych w Kole Nauczycielskim nr 44.

Występ przygotowywali uczestnicy warsztatów teatralnych z klas IIc i IIa oraz warsztatów wokalnych z klasy IIe i IIc pod kierunkiem pani Krystyny Maciejewskiej i przy wydatnej pomocy pani Grażyny Brożyńskiej.

Wyboru tekstów poetyckich dokonali sami uczniowie. Mówili wiersze o Ali i Asie, o jesiennych kasztanach i kwiatach, o paniach i panach uczących pierwszych liter i działań matematycznych, o czytaniu mapy i o uczynieniu z nauki przygody odkrywania świata.
Dziękowali za sprawdzane nocą zeszyty, przepraszali za psoty, składali wyrazy wdzięczności za niezapłacony trud pracy włożony w kształcenie i wychowanie rzeszy uczniów, dziś pewnie dorosłych ludzi.
W słowa poezji wplecione były piosenki z lat młodości nauczycieli. Szczególne wzruszenie wywołały "Parasolki" śpiewane kiedyś przez Marię Koterbską i "Pierwszy znak" wykonywany jeszcze przed wojną przez Hankę Ordonównę.

Wzruszenie nauczycieli udzieliło się także uczniom. Zobaczyli jak ważne miejsce w życiu pedagogów pełni kontakt z młodzieżą, doświadczyli, że nauczycielem pozostaje się na zawsze.
Miło jest być podziwianym, a jeszcze milej dostarczyć radości tym, którzy lata pracy zawodowej mają już za sobą.

Kochani Nauczyciele, z okazji Dnia Nauczyciela życzymy Wam samych szczęśliwych chwil i częstych spotkań z młodzieżą.

Zaczarowany koncert w studiu S-5 Radia Kraków

W sobotę, 29 września już po raz 15. w studiu Romany Bobrowskiej Radia Kraków odbył się Zaczarowany koncert zatytułowany tym razem "Ogród, ach to Ty". W koncercie wzięli udział finaliści Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

Tym razem młodzi artyści zaśpiewali najbardziej znane utwory o owocach i warzywach.
Mogliśmy usłyszeć więc m.in. "Bananowy song", "Addio pomidory", "Wiśniowy sad" i "Jarzębinę czerwoną". Wszystkie utwory zabrzmiały w nowych aranżacjach autorstwa wybitnego kompozytora Andrzeja Zaryckiego.

Koncert poprowadziła Lidia Jazgarz, natomiast wokalistom towarzyszyli muzycy w składzie: Magdalena Pluta, Joanna Wojtas, Jacek Bylica, Józef Michalik, Krzysztof Oczkowski, Michał Półtorak, Mateusz Wilk i Janusz Witko a opiekę artystyczną objęła Anna Dymna.

Miło jest nam poinformować, że wśród zaproszonych wykonawców była między innymi: tegoroczna laureatka Festiwalu Magdalena Krzemińska, która wykonała piosenkę "Wiśniowy sad".

Jak zwykle był także gość specjalny - na scenie Studia im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków z młodymi artystami zaśpiewał Andrzej Sikorowski.

Gratulujemy Magdzie udanego występu i z niecierpliwością czekamy na kolejne piosenki w jej wykonaniu.






XI Ogólnopolski Konkursu Fotograficzny
im. Jana Bułhaka - "Pejzaże wokół mojego miasta"

28.09.2012 w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi odbyło się podsumowanie XI Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Jana Bułhaka "Pejzaże wokół mojego miasta".

Uroczyste wręczenie nagród wraz z otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac miało miejsce w galerii "Klatka po klatce".

Miło jest nam poinformować, że wśród wyróżnionych prac znalazły się fotografie naszych uczniów.
WYRÓŻNIENIE otrzymał Krzysztof Gadomski - tegoroczny absolwent, natomiast prace Anity Myśliwiec - tegorocznej absolwentki, Sary Bogdanowicz - uczennicy z klasy III A oraz Weroniki Murawskiej - również uczennicy z klasy III A zakwalifikowano na wystawę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym konkursowiczom oraz pani Grażynie Brożyńskiej, która sprawuje opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac.

Niecodzienne spotkanie z nauką
Zachodniopomorski Festiwal Nauki w Koszalinie
na Politechnice Koszalińskiej

W dniach 22-29 września br. w ramach Ogólnopolskiego Święta Nauki organizowanego w Warszawie i innych ośrodkach akademickich odbył się w Koszalinie Zachodniopomorski Festiwal Nauki.

Jego celem jest pobudzenie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy w szerokich kręgach społeczeństwa oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców naszego regionu w zakresie uprawianych dyscyplin, z położeniem akcentów na praktyczną rolę i znaczenie nauki.

My również postanowiliśmy skorzystać z bogatej propozycji wykładów, pogadanek, spotkań warsztatowych, wystaw oraz różnych prezentacji, więc 27.09.2012r. odwiedziliśmy Politechnikę Koszalińską.
Uczniowie klas II f oraz II g pod opieką wychowawców wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych oraz pokazach urządzeń i sprzętu naukowego. Poza tym uczestniczyli w pokazach na temat: smaku i zapachu, czyli oceny produktów żywnościowych, poznali rośliny karłowate i zaznajomili się ze sztuką bonsai oraz obejrzeli proces pakowania próżniowego produktów żywnościowych.
Jednak największe zainteresowanie wzbudził widowiskowy pokaz światłem laserowym.

Z pewnością taki sposób przekazywania wiedzy jest bardzo interesujący i daje możliwość spojrzenia na nauki ścisłe z innej, atrakcyjniejszej perspektywy, dlatego już czekamy na kolejne tak niecodzienne spotkanie z nauką.

Ja też potrafię
Spotkanie integracyjne uczniów klas I

25.09.2012r. już po raz trzynasty odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne uczniów klas pierwszych zatytułowane Ja też potrafię.

Celem imprezy jest aktywizowanie uczniów do udziału w życiu szkoły, propagowanie pozytywnych wzorców osobowych i uzdolnień młodzieży, a także budowanie pozytywnych relacji między uczniami, rodzicami oraz pracownikami szkoły.

Na spotkaniu gościliśmy dyrekcję szkoły, pedagogów, rodziców, jednak jego bohaterami byli uczniowie wszystkich klas pierwszych Jedenastki.

Podczas występu reprezentacje każdego zespołu klasowego zaprezentowały krótki pokaz własnych umiejętności i uzdolnień. Tego popołudnia oglądaliśmy popisy akrobatyczne na rowerze, podziwialiśmy pokaz karate, popis taneczny oraz wysłuchaliśmy występów wokalnych i recytatorskich.

Ponadto zaprezentowali się również uczniowie, którzy potrafili grać na pianinie, gitarze czy keyboardzie oraz ci, którzy potrafią ładnie malować.
Wszyscy reprezentanci zostali nagrodzeni przez publiczność gromkim brawami, a gospodarzom klas pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz wręczył pamiątkowe dyplomy.

Po prezentacji uczniowie wszystkich klas pierwszych bawili się wspólnie na szkolnej dyskotece.
Imprezę zorganizowały panie Grażyna Brożyńska oraz Agnieszka Ostrowska przy aktywnym współudziale wszystkich wychowawców oraz pierwszoklasistów.



























Kajakiem przez ocean,
czyli spotkanie z panem Aleksandrem Dobą

"Jeśli się naprawdę czegoś pragnie, jeśli się do czegoś dąży, laur zwycięzcy musi do nas należeć" - te słowa Leonida Teligi można by uczynić myślą przewodnią spotkania z panem Aleksandrem Dobą, podróżnikiem, kajakarzem, zdobywcą i odkrywcą - jednym słowem, człowiekiem niezwykłym.

Pan Olek odwiedził nas 22 września. Niewysoki, ruchliwy, z bujną siwą brodą i dobrodusznym wyrazem twarzy nie wyglądał na supermena. Kiedy jednak zaczął opowiadać o swoich wyprawach, nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że mamy do czynienia z kimś wyjątkowym.

Aleksander Doba to człowiek, który jako pierwszy samotnie opłynął kajakiem Morze Bałtyckie, jezioro Bajkał oraz przepłynął Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej). Za swoje wyczyny był wielokrotnie nagradzany, a w tym roku otrzymał prestiżową nagrodę Super Kolos "za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych".

Pan Aleksander barwnie, z pasją i humorem opowiadał o wielu dniach i nocach spędzonych w kajaku, o zmaganiach z przyrodą i własnymi słabościami, o bólu, zmęczeniu i samotności, o goryczy porażki i o słodkim smaku zwycięstwa.
Swoją opowieść ilustrował pięknymi zdjęciami z wypraw. Chętnie odpowiadał także na nasze liczne pytania, wielu z nas otrzymało pamiątkowe fotografie z autografem.

Spotkanie z panem Olkiem było bardzo ciekawym doświadczeniem i cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszej szkole takiego człowieka.
Dlatego serdecznie dziękujemy panu Włodzimierzowi Zimnowłockiemu, czyli naszemu "Zimnemu Włodkowi", który zorganizował to spotkanie.
A nam wszystkim niech przyświecają słowa pana Olka: "Stawiaj sobie ambitne cele - a potem je realizuj."














Spotkanie integracyjne klasy I e

22 września 2012r. uczniowie klasy I e wraz z wychowawcą oraz rodzicami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym na Czaplej Górze w Manowie.

Choć sobotni poranek przywitał nas mżawką, to jak na zamówienie po paru chwilach wyjrzało słoneczko, by towarzyszyć nam do końca imprezy.
Mogliśmy więc bez przeszkód rozpalić ognisko, upiec przepyszne kiełbaski i spędzić wspólnie kilka uroczych chwil.
Celem naszego spotkania było zintegrowanie nie tylko uczniów naszej klasy, ale również bliższe poznanie się rodziców oraz wychowawcy. Do udziału w imprezie zaprosiliśmy pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który z radością przyjął nasze zaproszenie.
Oprócz atrakcji kulinarnych nie zabrakło rozrywek sportowych. Rozegraliśmy mecz piłkarski oraz bawiliśmy się w podchody.

Zabawy było co niemiara, więc żegnając się, wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że nie był to nasz ostatni wspólny wyjazd.







Wernisaż konkursu "Muzealne spotkania z fotografią"

20 września 2012 uczniowie naszego gimnazjum spotkali się w koszalińskim muzeum na corocznym wernisażu wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu dla Dzieci i Młodzieży "Muzealne Spotkania z Fotografią."

Młodzi fotograficy mogli podpatrzeć techniki, w jakich wykonane zostały zdjęcia oraz zapoznać się z twórczą interpretacją tematu przez innych uczestników konkursu.

Wystawę można oglądać w koszalińskim muzeum do 18 listopada br. Wszystkich zainteresowanych fotografią zachęcamy do odwiedzenia galerii.








73. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę

17 września 2012 roku o godzinie 17:15 przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu zebrali się uczestnicy uroczystości patriotycznych upamiętniających 73. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Podczas spotkania złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicz.
Ksiądz Biskup Paweł Cieślik odmówił modlitwę za dusze poległych, a Wiceprezydent Miasta Koszalina Pan Przemysław Krzyżanowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Po wystąpieniach odbył się Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Ceremonię uświetniła Orkiestra Centrum Sił Powietrznych w Koszalinie.

W uroczystościach przed koszalińską Katedrą uczestniczył poczet sztandarowych Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.
Naszą szkołę reprezentowali: Adrianna Mlonek, Aleksandra Pitak oraz Grzegorz Wijatkowski.
Uczniom towarzyszyła pani Katarzyna Załuska - opiekunka samorządu uczniowskiego.

Dzień Patrona

14 września 2012 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Patrona - Lotnika Polskiego.
Bardzo ważnym powodem tego spotkania był również fakt, że 11 września 2012 r. minęła 80. rocznica katastrofy lotniczej, w której zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

W trakcie uroczystości uczniowie mieli okazję poznać bliżej sylwetki tych dwóch wybitnych lotników, usłyszeli najważniejsze fakty z ich biografii, zobaczyli fotografie i archiwalne nagrania przedstawiające pionierów polskiego lotnictwa.

Forma apelu, podczas którego teksty wygłaszane przez uczniów na tle poruszającej muzyki przeplatały się z prezentacją zdjęć, wywiadów radiowych i filmików, była bardzo ciekawa.
Podniosły nastrój udzielił się niemal wszystkim. Punktem kulminacyjnym, który dostarczył wielu wzruszeń, było krótkie nagranie z pogrzebu Żwirki i Wigury, pochodzące z 1934 roku.
Ostatni, lecz niezwykle ważny akcent uroczystości stanowiło piękne wykonanie "Marsza Lotników".

Ufamy, że apel z okazji Dnia Patrona na trwałe wpisze się w tradycję Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.
Uznanie należy się uczniom, którzy tak pięknie przygotowali tegoroczną uroczystość, a także pani Ewie Wrzołek-Bielińskiej, odpowiedzialnej za scenariusz, oraz pani Grażynie Brożyńskiej, opiekującej się zespołem wokalnym.












Pod znakiem dobrej zabawy

14 września Rada Osiedla "Na Skarpie" zorganizowała pełen atrakcji festyn rodzinny dla małych i dużych.
Do wspólnej zabawy zachęcała muzyka i popisy wokalne młodych artystów.

Miło jest nam poinformować, że na scenie wystąpili również uczniowie naszego gimnazjum : Magda Krzemińska, Emilia Mroczkowska, Patrycja Proborszcz i Kamil Chorecki.
Naszym solistom gratulujemy udanych występów i z niecierpliwością czekamy na ich kolejne muzyczne dokonania.














Wizyta gości z Neubrandenburga

Nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Gimnazjum im. A. Einsteina w Neubrandenburgu. Każdego roku młodzież z naszej szkoły gości w swoich domach uczniów z Niemiec.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 8-14 września. Podczas pobytu młodzież z niemieckiego gimnazjum wspólnie z polskimi rówieśnikami brała udział w lekcjach, poznając specyfikę polskiej szkoły.

Po zajęciach uczniowie wspólnie spędzali czas, uczestnicząc w specjalnie dla nich przygotowanych atrakcjach, tj. w spływie kajakowym, odwiedzili park linowy, podziwiali piękno ogrodów w Dobrzycy.
Ponadto zwiedzili zakład produkcji wentylatorów Berliner Luft oraz pojechali na wycieczkę do Poznania, gdzie odwiedzili Muzeum Instrumentów Muzycznych, spacerowali po Starym Mieście, podziwiali wspaniałe okazy kwiatów w palmiarni.
Oprócz tego mieli szansę uczestniczyć w projekcie artystycznym w plenerze oraz w warsztatach z filcowania.

Niestety, czas wizyty upłynął bardzo szybko i musieliśmy pożegnać naszych niemieckich przyjaciół. Już za rok spotkamy się znowu, goszcząc w ich domach.
Zatem do zobaczenia za rok...











Inauguracja roku szkolnego 2012/2013
w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie

Korzenie wiedzy są gorzkie, ale jej owoce słodkie.
              Arystoteles



03.09.2012 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2012/2013.

Klasy trzecie rozpoczęły rok szkolny najwcześniej, bo o godzinie 9.00, później na swoją uroczystość przybyli uczniowie klas drugich, natomiast w samo południe rok szkolny przywitali pierwszoklasiści.

W pierwszej część uroczystości wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który powitał nauczycieli, rodziców oraz gimnazjalistów.
Szczególnie serdecznie przyjął w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, gdyż dzisiejszy dzień był dla nich początkiem nauki w naszym gimnazjum. Wyraził również nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą będzie ważnym momentem w życiu każdego pierwszoklasisty, ponieważ od dziś każdy uczeń klasy pierwszej tworzy społeczność naszej szkoły.
Wszystkim uczniom życzył powodzenia w odkrywaniu tajników wiedzy oraz satysfakcji z osiąganych wyników.

Szczególnym momentem części oficjalnej uroczystości było ślubowanie klas pierwszych, które od tego momentu przyjęły na siebie prawa i obowiązki uczniów Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.

W trakcie trwania uroczystości wszyscy mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez panią Agnieszkę Ostrowską oraz Grażynę Brożyńską, natomiast o część oficjalną zadbały panie: Anetta Borsuk, Agnieszka Chodelska oraz Katarzyna Załuska - opiekunki samorządu uczniowskiego.













© Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie