W PIERWSZĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI
CESARZA REPORTAŻU - RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO
CZYTAMY " WOJNĘ FUTBOLOWĄ"

Wszystkie klasy trzecie siódmego lutego w oryginalny sposób uczciły pierwszą rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego. Przez pięć godzin  uczniowie czytali "Wojnę futbolową" w czytelni szkolnej biblioteki. W tym niełatwym przedsięwzięciu wspierały nas nauczycielki - polonistki (K.Maciejewska, A. Ostrowska, A. Pera, E. Wrzołek-Bielińska) oraz p. biblitekarka (B. Andersz). Imprezę zainaugurowała p. M. Rink-Pzybylska - dyrektor szkoły.

Akcja z pozoru łatwa stała się trudna w realizacji, bowiem okazało się, że mamy zaledwie jeden egzemplarz w bibliotece. W zdobycie  książek z powodzeniem zaangażowały się panie nauczycielki, pani bibliotekarka i, oczywiście, uczniowie. Kolejny problem stanowiła sama lektura - co czytać, wybrane fragmenty, rozdziały, czy całość. Koncepcja czytania całej książki zyskała największe poparcie, ale tu barierą okazała się treść  reportaży i czas przez nie ukazywany. Lata sześćdziesiąte, ruchy wyzwoleńcze narodów Afryki, nazwiska przywódców, kacyków, wojny domowe i cały szereg innych spraw wydawał się nam nie do pokonania. A jednak się udało. Pomagały panie nauczycielki i panie redaktorki czytające z nami - A. Rawska z Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia oraz  E. Marczak z "Miasta". Przeczytaliśmy pół powieści i sporo się dowiedzieliśmy, np. o tym, że w Południowej Afryce żyją Afrykanie i Afrykanerzy.

Chcemy zachęcić przyszłorocznych trzecioklasistów do godnego i oryginalnego uczczenia  dziesiątej rocznicy śmierci poety Zbigniewa Herberta.

Komitet  Organizacyjny klas III