Wizyta laureatki "Melchira" 2008

Pani Jolanty Rudnik w Gimnazjum nr 11

17 kwietna bieżącego roku na zaproszenie koła polonistycznego klas II a, b, c  gościliśmy w szkole Panią redaktor JOLANTĘ RUDNIK z Koszalińskiej Rozgłośni Polskiego Radia. Pani redaktor na spotkaniu autorskim opowiadała nam o tym, w jaki sposób została radiowcem, jak szuka tematów do swoich reportaży, co Ją w tej pracy pociąga, dlaczego kocha swój zawód. Z wypowiedzi Pani Rudnik zapamiętaliśmy, że Jej dziennikarstwo to sposób  na życie, a najważniejszą umiejętnością dobrego dziennikarza jest słuchanie ludzi, wsłuchiwanie się w ich przeżycia. Ogólnopolska nagroda "Melchior",  którą otrzymała za reportaż "Dziewczynka z bilbordu", stanowi znakomity przykład potwierdzający talent Pani redaktor do  wynajdowania ludzi niezwykłych. W czasie spotkania wysłuchaliśmy dwu fragmentów reportaży, wspomnianą "Dziewczynkę z bilbordu " oraz "Zakręty życia". Później poznaliśmy je w całości. A oto kilka fragmentów   wypowiedzi, refleksji  ukazujących nasze,  uczniowskie doznania:

"Pomysł zaproszenia Pani Jolanty Rudnik był kapitalny. Cieszę się, że mogłam poznać tajniki pracy dziennikarki. Podziwiam Panią Rudnik, ponieważ każdy reportaż to nowe wyzwanie. Za każdym razem trzeba dotrzeć do innych osób i "wydobyć " z nich  te niezwykłe historie o życiu. Najbardziej poruszyła mnie "Dziewczynka z bilbordu" Paulina

Pani Jolanta Rudnik pokazała nam, jak pracuje radiowiec i reportażysta. Wyjaśniła, co należy robić, by zostać dziennikarzem radiowym. Ania

"Dzięki spotkaniu z Panią Rudnik wiem, jak wiele pracy trzeba poświęcić nad jednym reportażem". Agnieszka

"Chciałabym, aby takie spotkania odbywały się częściej".

"To najlepsza lekcja o reportażu".

"Historia Dorotki  wzruszyła mnie i poruszyła. Ojciec po 32 latach spotkał swe dziecko na ulicy. Co za historia!

"Reportaż o dziewczynce jest niesamowity" Wanda

"Płakałam razem z ojcem dziewczynki, a pani Maciejewska uciekła na koniec sali, też płakała"

Pani Redaktor dziękujemy za wzruszenia, gratulujemy nagrody, liczymy na kolejne spotkania w  szerszym gronie gimnazjalistów "Jedenastki".