Regulamin Funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego w Gimnazjum nr 11 w Koszalinie

I.    W Gimnazjum nr 11 w Koszalinie działa Samorząd Uczniowski, zwany dalej  „Samorządem.”

II.   Samorząd tworzą wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 11 w Koszalinie.

III. Działalność Samorządu, jego cele i zadania, wynikają z art. 55 Ustawy  o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 roku oraz Statutu Gimnazjum nr 11 w Koszalinie.

IV. Cele pracy Samorządu:
1. Uczestnictwo uczniów w samodzielnym rozwiązywaniu własnych problemów oraz partnerstwo w stosunkach z nauczycielem w realizacji celów wychowawczych szkoły.
2. Rozwijanie demokratycznych form współżycia, współdziałania uczniów i wzajemnego wspierania się, przyjmowania współodpowiedzialności za jednostki i grupę.
3. Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, stwarzanie warunków do aktywności społecznej, samokontroli  i samodyscypliny uczniów.

V. Zadania Samorządu:
1. Pobudzanie społeczności uczniowskiej do jak najlepszego spełniania obowiązków szkolnych.
2. Współdziałanie w rozwijaniu, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, turystyczno-krajoznawczych, organizowanie wypoczynku i rozrywki.
3. Dbanie o sprzęt i urządzenia szkolne, organizowanie grup uczniowskich do wykonywania niezbędnych prac na rzecz klasy i szkoły.
4. Organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom napotykającym trudności w szkole, w środowisku rówieśniczym i rodzinnym.
5. Dbanie o dobre imię i honor szkoły, kultywowanie i wzbogacanie jej tradycji.
6. Wydawanie gazetek szkolnych w celu informowania uczniów o swojej działalności.
7. Zgłaszanie uczniów do wyróżnień i nagród a także kar.
8. Dysponowanie w porozumieniu z opiekunem funduszami będącymi w posiadaniu samorządu oraz środkami wspólnie wypracowanymi przez młodzież (np. dyskoteki).
9. Rada Samorządu współpracuje z władzami szkoły i uzgadnia z nimi ważniejsze przedsięwzięcia.
10. Rada Samorządu jest pomostem w kontaktach pomiędzy gronem pedagogicznym a uczniem.

VI. Prawa Samorządu:
1. Prawo do zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celem i stawianymi wymaganiami.
2. Prawo do jawnej i umotywowanej oceny w nauce i zachowaniu.
3. Prawo wyboru nauczyciela pełniącego funkcję opiekuna samorządu.
4. Prawo do przedstawiania radzie pedagogicznej i dyrektorowi szkoły wniosków i opinii we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących przestrzegania podstawowych praw uczniów.
5. Prawo do zgłaszania propozycji do planu wychowawczego szkoły i statutu szkoły.
6. Prawo do opiniowania szkolnego systemu oceniani i przedmiotowego systemu oceniania.

VII. Organami Samorządu Uczniowskiego są:
1. Zgromadzenie wszystkich uczniów szkoły.
2. Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
3. Rada Samorządu Uczniowskiego, w skład której wchodzą przedstawiciele samorządów klasowych wszystkich oddziałów Gimnazjum nr 11 w Koszalinie (po jednym z każdej klasy).

VIII. Kompetencje organów Samorządu:
1. Reprezentowanie społeczności uczniowskiej na terenie szkoły i poza nią.
2. Uchwalanie regulaminu Samorządu.
3. Opracowanie planu pracy Samorządu.
4. Inicjowanie, organizowanie oraz nadzorowanie przebiegu różnych imprez, uroczystości i akcji na terenie szkoły.
5. Podejmowanie decyzji dotyczących dysponowania funduszami Samorządu.

IX. Sposób podejmowania decyzji:
1. Członkowie Rady Samorządu zbierają  propozycje, opinie i wnioski do działalności Samorządu w poszczególnych klasach.
2. Członkowie Rady Samorządu przedstawiają zebrane materiały na posiedzeniach rady.
3. Wszystkie decyzje podejmowane są poprzez jawne głosowanie większością głosów.
4. Każdy członek Rady Samorządu ma równe prawo głosu.

X. Kadencja organów Samorządu i wybory przewodniczącego Samorządu:

1. Kadencja organów Samorządu trwa jeden rok.

2. Organy Samorządu zobowiązane są co najmniej raz w roku składać sprawozdanie ze swojej działalności na zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego.

3. Zarząd Samorządu Uczniowskiego powoływany jest przez wszystkich uczniów szkoły drogą wyborów powszechnych, równych, bezpośrednich i tajnych.

4. Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego obywają się w listopadzie według zasad zawartych w Ordynacji Wyborczej do Zarządu Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 11 w Koszalinie

5. Zarządu Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 11 w Koszalinie tworzy 10 uczniów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów w wyborach do Zarządu Samorządu Uczniowskiego; w skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego wchodzą: przewodniczący, trzech zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz pięciu członków. Przewodniczącego Zarządu Samorządu Uczniowskiego, zastępców przewodniczącego i sekretarza po konsultacji z nauczycielami – opiekunami Samorządu Uczniowskiego wybiera  spośród siebie 10 uczniów, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów w wyborach do Zarządu Samorządu  Uczniowskiego.