31.05.2004r. reprezentacja naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w ogólnopolskim konkursie pt. Gimnazjalne Potyczki. Była to pierwsza edycja konkursu przygotowana przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Narodowy Bank Polski.

Ideą Gimnazjalnych Potyczek jest aktywizowanie młodzieży do podejmowania różnych działań w środowisku szkolnymi lokalnym oraz przeprowadzania i zaprezentowania przedsięwzięć uczniowskich. Konkurs przeprowadzany był w dwóch etapach: szkolnym i ogólnopolskim. W pierwszej części uczniowie realizowali projekty pt. Mój region-moja przyszłość. Podstawą kwalifikacji do finału była nadesłana dokumentacja dotycząca przeprowadzonych działań.

Zespół Szkół nr 5 w Koszalinie reprezentowali uczniowie klasy II g, którzy realizują program autorski Młodzi przedsiębiorczy. Po przeprowadzeniu klasowych eliminacji do Warszawy pojechali: Karolina Grajper, Filip Leszczyński oraz Michał Panfil.

Nasz projekt zatytułowaliśmy "Nasz region w oczach mieszkańców".
W ramach realizacji przedsięwzięcia przeprowadziliśmy sondę uliczną, badania ankietowe wśród studentów oraz maturzystów. zaproponowaliśmy opracowaniu wyników pomółg nam socjolog Pan Marek Sieklucki. Ponadto zaproponowaliśmy dzieciom z Przedszkola nr 7 oraz Przedszkola nr 35 w Koszalinie realizację konkursu plastycznego pt. Koszalin w oczach dziecka., natomiast uczniom Szkoły Podstawowej nr 6 w Koszalinie konkurs pt. Koszalin moich marzeń. Oprócz tego przeprowadziliśmy wywiad z Panem E. Żubrem. Sami przygotowaliśmy foldery promujące nasz region oraz wykonaliśmy gazetki ścienne, na których zaprezentowaliśmy walory naszego regionu. Ostatnim krokiem było przygotowanie prezentacji multimedialnej naszego projektu. To zadanie wykonali Filip Leszczyński oraz Piotr Żywiec. Opiekę nad przedsięwzięciem sprawowała wychowawczyni klasy II g Pani Agnieszka Ostrowska.

Spośród 80 nadesłanych projektów do finału zakwalifikowano tylko piętnaście.

Nasze starania zostały docenione i jako jedna z 15 najlepszych drużyn z całej Polski mieliśmy okazję odwiedzić siedzibę NBP w Warszawie i spotkać się z Panem Leszkiem Balcerowiczem. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i mamy nadzieję, że w roku następnym uda nam się zająć jedno z miejsc medalowych.