KONKURS HISTORYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
"WŁADCY POLSKI"
EDYCJA I - DYNASTIA PIASTÓW

23 listopada w Gimnazjum nr 11 w Koszalinie odbył się  konkurs  historyczny dla uczniów szkół podstawowych miasta Koszalina zatytułowany   „ Władcy Polski” . W tym roku tematem przewodnim historycznych zmagań była DYNASTIA PIASTÓW.

Swoją wiedzę historyczną sprawdzało 27 uczniów – reprezentantów 9 koszalińskich szkół  tj.  Zespołu Szkół Sportowych, Szkoły Podstawowej nr 3, 5, 6, 9, 10, 17 oraz  Szkoły Podstawowej Integracyjnej  nr 21.

Patronat merytoryczny nad imprezą objęli pracownicy naukowi Akademii Pomorskiej w Słupsku, Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej oraz  Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie . Komisję konkursową  tworzyli : dr Tomasz Skonieczny adiunkt AP, doradca metodyczny Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie  , mjr SG dr Wojciech Grobelski) oraz mgr Stefan Turowski, dyrektor  Centrum Edukacji Nauczycieli

Konkurs odbywał się w 2 etapach.

W pierwszej części  uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test  sprawdzający wiedzę merytoryczną  dotyczącą dynastii Piastów. Ciekawostką jest fakt ,że został on przygotowany zarówno w formie elektronicznej , jak i tradycyjnej – pisemnej. 18 uczniów rozwiązywało test przy wykorzystaniu komputera, natomiast 9 wybrało tradycyjną formę.  Na wykonanie wszystkich zadań uczniowie mieli 45 minut.

Określona wyżej organizacja pierwszej części konkursu wynikała z chęci umożliwienia udziału w konkursie uczniom o zainteresowaniach historycznych, którzy jednak niezbyt sprawnie obsługują komputer.

Kolejnym  etapem konkursu był quiz zespołowy. Reprezentacje szkół  rywalizowały w  6 konkurencjach, np. rozpoznawanie władców Polski na portretach Jana Matejki, określanie czasu historycznego wydarzeń, rozpoznawanie władców Polski na podstawie karykatur, łączenie pojęć historycznych z definicją, identyfikowanie wydarzeń historycznych na podstawie karykaturalnych rysunków oraz układanie historyczne puzzli z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

W wyniku rywalizacji zespołowej wyłoniono trzy najlepsze drużyny szkolne:

*      I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 7 (nauczyciel opiekun – Robert Kiedrowski);

*      II miejsce -  Szkoła Podstawowa nr 17 (nauczyciel opiekun – Iwona Kosińska);

*      III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3 (nauczyciel opiekun – Beata Olesińska)

W wyniku rywalizacji indywidualnej wyłoniono trzech mistrzów wiedzy historycznej o Polsce Piastów:

*      I miejsce i tytuł Mistrza Wiedzy Historycznej zajął Michał Sikora z SP 17;

*      II miejsce i tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej przyznano Maciejowi  Jedlińskiemu  z SP 7;

*      III  miejsce i tytuł Wicemistrza Wiedzy Historycznej zdobył Marcin Purkiewicz z SP 7

Nagrody książkowe  dla zwycięskiej drużyny szkolnej ufundował i wręczył   pan mgr Stefan Turowski, dyrektor  Centrum Edukacji Nauczycieli oraz pani mgr Mariola Rink-Przybylska, dyrektor Gimnazjum nr 11 w Koszalinie, która ufundowała  nagrody książkowe dla 3 zwycięzców indywidualnych i 3 zespołów.

Ponadto zwycięska drużyna wygrała również dla swojej szkoły multimedialną bazę wiedzy historycznej – wspaniały komputerowy  program edukacyjny.

Podczas trwania konkursu dr W.  Grobelski poprowadził również multimedialną prelekcję  „Ochrona Granic w państwie Piastów” dla wszystkich uczestników, nauczycieli i gości.

Organizatorami konkursu byli: pani dyrektor Mariola Rink-Przybylska , pani dyrektor Bożena Horowska , nauczyciele historii- pan Bogusław Kuma oraz pan Przemysław Jaśkiewicz, dekoracje przygotowała pani Ewa Dąbrowska-Tworek, nauczycielka plastyki oraz pan Krzysztof Cichosz –nauczyciel informatyki, który czuwał nad przygotowaniem komputerowym konkursu.

WYNIKI - TABELA