ZAKRES DZIAŁAŃ PEDAGOGA SZKOLNEGO:

1.     Współpraca z Miejską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną:

Ø     kierowanie uczniów mających problemy szkolne na badania we współpracy z nauczycielami oraz rodzicami,

Ø     organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla rodziców na terenie szkoły, tj. cykliczne spotkania rodziców z przedstawicielem MPP-P, panią Martą Wołoszyn,

Ø     organizowanie zajęć dla uczniów (zajęcia integracyjne, warsztaty terapeutyczne dotyczące agresji, uzależnień itp.),

Ø     współpraca dotycząca organizacji zajęć integracyjnych dla uczniów klas pierwszych gimnazjum.

2.     Współpraca z Polskim Towarzystwem Zapobiegania  Narkomanii:

Ø     organizowanie prelekcji dla rodziców na temat uzależnień prowadzonych przez specjalistów PTZN,

Ø     organizowanie indywidualnej pomocy dla uczniów i ich rodziców dotyczących uzależnienia od środków psychoaktywnych,

Ø     organizacja warsztatów terapeutycznych dla uczniów dotyczących uzależnień prowadzonych przez specjalistów PTZN.

3.     Współpraca ze Studium Medycznym  w Koszalinie:

Ø     organizacja zajęć dla uczniów dotyczących  pierwszej pomocy,

Ø     współorganizowanie prelekcji na temat HIV/AIDS.

4. Współpraca z Policją, Strażą Miejską oraz Sądem Rodzinnym i Nieletnich:

Ø  dbanie o bezpieczeństwo uczniów podczas imprez szkolnych (zabezpieczenie terenu obiektu szkoły oraz bezpiecznego powrotu uczniów do domu ) -  współpraca Policją i Strażą  Miejską,

Ø  zgłaszanie spraw związanych z dokonanymi na uczniach szkoły przestępstwami – współpraca z Policją,

Ø  organizacja egzaminu na kartę motorowerową – współpraca z Policją,

Ø  organizacja prelekcji dla uczniów na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich- współpraca z Policją oraz przedstawicielami Sądu Rodzinnego i Nieletnich,

Ø  zgłaszanie spraw związanych z demoralizacją uczniów – współpraca z Policją oraz przedstawicielami Sądu Rodzinnego i Nieletnich,

Ø  współpraca z kuratorami Sądu Rodzinnego i Nieletnich w sprawach dotyczących uczniów.

5.     Współpraca ze Stowarzyszeniem Młodzi - Młodym:

Ø     Organizowanie dla uczniów zajęć z zakresu:

*    jak uczyć się efektywnie?

*    jak radzić sobie ze stresem?

*    asertywność, czyli jak mówić nie?

6.     Współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci:

Ø     kierowanie uczniów na zajęcia organizowane w siedzibie TPD,

Ø     organizowanie różnego typu zbiórek na rzecz dzieci, np.: akcja pt. I Ty możesz zostać świętym Mikołajem.

7.     Współpraca z PCK- organizowanie konkursów dla uczniów pod patronatem PCK.

8.     Wdrażanie programów profilaktycznych dotyczących:

Ø     szkodliwości palenia tytoniu,

Ø     problemów młodzieży wiązanych z okresem dojrzewania,

Ø     prowadzenie działań diagnozujących przyczyny wagarów , zagrożenia uzależnieniami, agresją,

Ø     dbanie o właściwą realizację zadań ujętych w Szkolnym Planie Profilaktyczno-Wychowawczym.

INNE ZADANIA WYNIKAJĄCE Z ŻYCIA SZKOŁY:

1. Systematyczne monitorowanie sytuacji szkolnej uczniów, tj. frekwencji, wyników w nauce.

2. Wspieranie uczniów z problemami emocjonalnymi, szkolnymi i innymi.

3. Współorganizowanie specjalnych warunków egzaminacyjnych dla  uczniów z dysfunkcjami.

4. Dbanie o właściwa realizację przez nauczycieli zaleceń MPP-P zawartych  w opiniach psychologiczno-pedagogicznych.

5. Organizowanie zajęć dla uczniów klas III gimnazjum na temat kontynuowania nauki w szkołach ponadgimnajalnych.

6. Współorganizacja na terenie szkoły działań związanych z udziałem uczniów wychowawców ogólnopolskiej kampanii pt. Zachowaj trzeźwy umysł. Konkursy sportowe, literackie, plastyczne.

7.     Informowanie wychowawców klas i uczniów o różnych formach wypoczynku – składanie sprawozdań do Urzędu Miasta dotyczących wypoczynku uczniów.

8.     Śledzenie losu absolwentów – prowadzenie realizacji obowiązku szkolnego przez uczniów.

9.     Organizowanie pomocy dla uczniów z rodzin w trudnej sytuacji materialnej- współpraca z MOPS-em w Koszalinie oraz ajentem stołówki szkolnej.

10. Dbanie o bezpieczeństwo na terenie szkoły- monitorowanie osób wchodzących na teren placówki.

11. Przewodniczenie zespołom wychowawczym dotyczącym spraw związanych z atmosferą wychowawczą w szkole i spraw dydaktycznych (problemów w nauce).

12. Pomoc przy rozwiązywaniu konfliktów miedzy uczniami i nauczycielami.

13. Współorganizowanie dyskotek szkolnych.

14. Opieka nad sprzętem nagłaśniającym oraz uczniami obsługującymi sprzęt podczas imprez szkolnych.