WIZYTA GOŚCI Z NEUBRANDENBURGA

Tradycją Jedenastki stały się tzw. wymiany młodzieżowe. Uczniowie naszego gimnazjum goszczą u niemieckich kolegów, kształcą język, poznają kulturę i sposób życia, a potem nasza szkoła organizuje rewizytę, i to my pokazujemy piękno naszego regionu zagranicznym gościom.

Tym razem w  dniach od 16-23 października mieliśmy przyjemność zaprosić do Koszalina naszych niemieckich kolegów z Gimnazjum im. A. Einsteina w Neubrandenburgu. Ich wizyta nie trwała może długo, jednak starannie się do niej przygotowaliśmy, gdyż zależało nam, by pobyt w naszym mieście wspominali bardzo miło.

16.10.05r. przywitaliśmy gości i zaprosiliśmy ich do naszych domów.

W poniedziałek uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych oraz zwiedzali Koszalin. Podziwiali Kaplicę św. Gertrudy, Katedrę NMP, ratusz oraz mury obronne.

18.10.2005r. zabraliśmy gości do Łeby. Tam wędrowaliśmy po ruchomych piaskach, spacerowaliśmy brzegiem morza oraz odwiedziliśmy pobliską stadninę koni. Po trudach wycieczki odpoczęliśmy przy pieczeniu kiełbasek.

Następnego dnia młodzież z Niemiec poznawała tradycje oraz kulturę naszego kraju, uczestnicząc w zajęciach języka polskiego oraz nauce poloneza.

Kolejny dzień pobytu upłynął na zwiedzaniu Kołobrzegu. Goście zwiedzili wiele interesujących i urokliwych miejsc tego miasta.  Podziwiali Bazylikę NMP, lapidarium żydowskie, latarnię morską oraz Pomnik Zaślubin Polski z Morzem.

W piątek nasi koledzy z Niemiec mieli okazję spotkać się z Prezydentem Miasta Koszalina, panem Mirosławem Mikietyńskim. Później odwiedzili jeszcze Muzeum Okręgowe i Radio Koszalin. Po południu zabraliśmy naszych gości do Emki, gdzie rozegraliśmy pojedynek w kręgielni oraz zagraliśmy w bilard.

Ostatni dzień pobytu młodzież spędziła w domach rodzinnych uczniów Jedenastki. Nazajutrz pożegnaliśmy naszych kolegów, ale wcześniej umówiliśmy się na wspólne wakacyjne spotkanie.

Mamy nadzieję, ze pobyt w Koszalinie będą wspominać miło, a nawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu. Czekamy zatem z niecierpliwością na kolejną wizytę gości z Niemiec.