POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2017

23 czerwca 2017r. o godz. 11.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas trzecich Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.

Na uroczystości obecni byli nauczyciele, rodzice oraz tegoroczni absolwenci naszej szkoły. Ponadto miło nam było gościć przewodniczącego Rady Rodziców pana Adama Zoruka.
Podczas przemówienia pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz podkreślał, że ten rok dla absolwentów był bardzo udany, ponieważ uczniowie trzecich klas naszego gimnazjum popisali się bardzo wysokim poziomem kompetencji we wszystkich częściach tegorocznego egzaminu gimnazjalnego i uzyskali najwyższy wynik w Koszalinie. Ponadto w każdej części egzaminu rezultaty naszych trzecioklasistów były wyższe od wyników województwa, okręgu i kraju. Ponadto odnieśli sukcesy podczas konkursów przedmiotowych, zdobywali laury podczas zawodów sportowych oraz artystycznych.
Historycznym sukcesem naszych szczypiornistów było zdobycie Mistrzostwa Województwa w Gimnazjadzie Piłki Ręcznej Chłopców. Pan dyrektor pogratulował uczniom odniesionych sukcesów oraz życzył powodzenia w szkołach ponadgimnazjalnych.

Pani wicedyrektor Agnieszka Pera odczytała absolwentom list, w którym życzyła trzecioklasistom dochowania wierności zasadom moralnym, życzyła im pogody ducha oraz wytrwałości i determinacji w przezwyciężaniu życiowych trudności.

Następnie głos zabrał pan Adam Zoruk - przewodniczący Rady Rodziców, dziękując rodzicom klas trzecich za współpracę oraz życząc gimnazjalistom kolejnych równie wspaniałych sukcesów.
Podczas ceremonii wręczono najlepszym uczniom dyplomy ukończenia szkoły oraz uhonorowano ich nagrodami rzeczowymi i książkowymi.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły podczas uroczystości nadano tytuł ABSOLWENT PRIMUS INTER PARES.
W roku szkolnym 2016/2017 wyróżnienie przyznano Tytusowi Sztymie - uczniowi klasy III d.

W trakcie trwania uroczystości uczniowie klas III zaprezentowali program artystyczny dedykowany pedagogom oraz pracownikom szkoły. Miłym akcentem uroczystości było pożegnanie tegorocznych absolwentów przez uczniów klas drugich. Gimnazjaliści przygotowali dla starszych kolegów upominki.

Tegoroczny program pożegnania absolwentów przygotowali: Ewa Wrzołek - Bielińska, Anetta Borsuk, Ewa Dąbrowska, Wojciech Jaśkiewicz oraz wychowawcy klas III.
Pożegnanie zakończyło się wręczeniem kwiatów nauczycielom oraz ostatnimi spotkaniami uczniów z wychowawcami klas III.










































UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

23 czerwca 2017r. zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Uroczysta ceremonia odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły i uczestniczyli w niej pedagodzy, rodzice oraz uczniowie klas pierwszych i drugich.

W swoim przemówieniu pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz przedstawił gimnazjalistom oraz obecnym na uroczystości gościom tegoroczne osiągnięcia uczniów Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.
Głos zabrali także przedstawiciele Rady Rodziców, tj. pani Małgorzata Dłużak - sekretarz Rady Rodziców oraz pan Adam Zoruk- przewodniczący Rady Rodziców.

Podczas uroczystości uczniowie z najlepszymi wynikami odebrali świadectwa sztandarowe oraz bony upominkowe.
Wśród nich byli również finaliści oraz laureaci konkursów przedmiotowych, sportowych oraz artystycznych. Ponadto pan dyrektor życzył, by wakacje były udane, słoneczne, ale również bezpieczne.

Ceremonię uświetnił krótki program artystyczny. Po spotkaniu w sali gimnastycznej uczniowie odebrali świadectwa i udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.





















BAL ABSOLWENTÓW GIMNAZJUM 2017

2 czerwca o godz. 17.00 w Klubie Garnizonowym przepięknym polonezem przygotowanym przez p. Wojciecha Jaśkiewicza rozpoczął się bal przygotowany przez rodziców przyszłych absolwentów naszego gimnazjum.

Wszyscy wyglądali przepięknie.
Na uroczystości obecni byli także: pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz, pani dyrektor Agnieszka Pera, wychowawcy klas: pani Karolina Pawlak, pani Wioletta Alicka, pan Krzysztof Cichosz, pani Ewa Wrzołek-Bielińska i pani Anetta Borsuk, nauczyciele i rodzice.

W krótkim programie artystycznym przygotowanym przez p. Ewę Wrzołek-Bielińską uczniowie podziękowali dyrekcji i wychowawcom za pracę i wkład w ich edukację nagradzając wszystkich figurkami przepięknych drewnianych samolotów i symbolicznymi czerwonymi różami.

Zabawa trwała do 23.00 przy muzyce Dj Kromy. Nie zabrakło wspólnych klasowych i indywidualnych zdjęć, dedykacji i tańców. Uczniowie i nauczyciele bawili się świetnie.
Życzymy wszystkim absolwentom sukcesów podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i w dalszym, dorosłym życiu...
































































GALA LAUREATÓW KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

2 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 18 odbyło się tegoroczne podsumowanie konkurów przedmiotowych organizowanych w roku szkolnym 2016/2017.

Gospodarzem imprezy był Zachodniopomorski Kurator Oświaty pan Robert Stępień.
Na uroczystość przybyli też opiekunowie i rodzice uczniów. Laureaci otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe grawerowane tabliczki.
Miło jest nam poinformować, że wśród laureatów, jak zawsze, znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum. W tym roku reprezentowali nas:

Nicola Koprzywa - laureatka konkursu chemicznego
Krzysztof Berchert - laureat konkursu chemicznego
Martyna Czajkowska - laureatka konkursu polonistycznego
Hanna Kawecka - laureatka konkursu z języka niemieckiego
Andrea Pawełczyk - laureatka konkursu z języka niemieckiego
Łukasz Bunio - laureat konkursu geograficznego
Maria Wrzesień - laureatka konkursu geograficznego
Martyna Czajkowska - laureatka konkursu matematycznego
Łukasz Bunio - laureat konkursu fizycznego
Tytus Sztyma - laureat konkursu historycznego
Tytus Sztyma - laureat konkursu z wiedzy o społeczeństwie
Jakub Kluczkowski - laureat konkursu biologicznego
Antoni Majewski - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego.
Antoni Majewski - laureat Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej

Gratulujemy uczniom oraz nauczycielom, którzy przygotowywali gimnazjalistów do konkursowych zmagań.



















OLIMPIADA WYOBRAŹNI 2017

2.06.2017r. już po raz dziewiętnasty świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Samorządności Uczniowskiej zwany Olimpiadą Wyobraźni.

Tegoroczna impreza połączona była z obchodami Dnia Dziecka.
Podobnie jak w latach ubiegłych wszystkie klasy rywalizowały o tytuł Superklasy. Rywalizacja była zaciekła, jednak tytuł przypadł klasie III a, II miejsce zajęła III e, a na trzecim uplasowała się klasa II b. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar oraz słodką niespodziankę.

Podobnie jak w latach ubiegłych tego dnia gimnazjaliści przygotowali szereg atrakcji. Można było delektować się smakowitymi ciastami, ciasteczkami, rozmaitymi sałatkami, smażonymi naleśnikami czy skosztować soków ze świeżych owoców.
Ponadto niektórzy wzięli udział w konkursie wiedzy o szkole, próbowali swoich sił w quizie muzycznym Jaka to melodia, spróbowali rzucić beretem oraz mogli oddać strzał do celu z wiatrówki. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak turniej piłki nożnej. Mistrzowską drużyną okazała się reprezentacja klasy III e, II miejsce zdobyła II e, natomiast trzecie klasa I e. W tej konkurencji klasy sportowe nie miały sobie równych.

Przeżyliśmy dzień pełen wrażeń i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną Olimpiadę Wyobraźni.















KONKURS LIPS 2017 ROZSTRZYGNIĘTY

26 maja br. w II LO im. W. Broniewskiego odbył się konkurs poezji i piosenki angielskiej LIPS.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas I, II oraz III.

Z przyjemnością informujemy, że I miejsce w kategorii poezja otrzymał Antoni Majewski z klasy III a, natomiast II miejsce w tej samej kategorii zajęła Olga Kryń z klasy II a.

Serdecznie gratulujemy naszym recytatorom bzyczymy im kolejnych sukcesów.
Podziękowania ślemy również paniom: Karolinie Pawlak oraz Renacie Samusz, które przygotowały naszych gimnazjalistów do udziału w tegorocznej edycji konkursu.

V FINAŁOWY MIĘDZYGIMNAZJALNY
KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY NIEMIECKOJĘZYCZNEJ

24.05.2017 r. w Gimnazjum nr 9 w Koszalinie odbyła się V edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Niemieckojęzycznej.

W tym roku do rywalizacji przystąpili uczniowie z całego regionu oraz Koszalina.
Naszą szkołę reprezentowały: Magdalena Rygorowicz z klasy IIc, Michalina Głusek z IIb oraz Paulina Kędra z IIId.

Z przyjemnością informujemy, że jury wyróżniło wszystkie nasze uczestniczki.
Michalinie Głusek przyznano I miejsce, natomiast Magdalena Rygorowicz oraz Paulina Kędra zdobyły wyróżnienie.

Uczennice do konkursu przygotowały panie germanistki: Marta Stebnicka i Aneta Pawliszyn.
Gratulujemy sukcesu naszym reprezentantkom oraz ich nauczycielkom.

MARTYNA KOWALCZYK WICEMISTRZYNIĄ POLSKI
W BADMINTONIE

Z przyjemnością informujemy, że Martyna Kowalczyk - uczennica klasy I c naszego gimnazjum oraz zawodniczka UKS Kometa Sianów zdobyła wicemistrzostwo Polski w badmintonie w grze mieszanej.

Indywidualne Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych odbyły się w Białymstoku w terminie 18-21.05.2017 r., a startowało w nich 129 zawodniczek i zawodników z 34 klubów z całej Polski.

Należy dodać, że Martyna aktualnie jest zawodniczką kadry narodowej w badmintonie i w wakacje rozpocznie przygotowania do nowego sezonu sportowego oraz zbliżających się Mistrzostw Europy U 15, które w 2018 roku odbędą się w Kazaniu (Rosja).

Gratulujemy zawodniczce odniesionego sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne równie udane występy.
Gratulacje składamy również panu Robertowi Kowalczykowi - trenerowi utalentowanej zawodniczki.







WE ARE THE CHAMPIONS
SZCZYPIORNIŚCI GIMNAZJUM NR 11
MISTRZAMI WOJEWÓDZTWA

12 maja br. nasze gimnazjum było gospodarzem turnieju finałowego Wojewódzkiej Gimnazjady w Piłce Ręcznej Chłopców.

W zawodach, które odbywały się w Hali Gwardii, oprócz reprezentantów naszej szkoły udział wzięły drużyny z Gimnazjum nr 24 ze Szczecina, Gimnazjum nr 3 z Nowogardu i Gimnazjum z Bań.
Rywalizacja przebiegała systemem "każdy z każdym" z zaliczeniem wyników meczów z półfinału. Nasi chłopcy po srebrnym medalu w roku szkolnym 2015/2016 walczyli o kolejny medal w tej imprezie.
Podczas całych rozgrywek, które zaczęły się w grudniu, nasza drużyna nie przegrała żadnego meczu. W finale również okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając wszystkie mecze i osiągając tym samym pierwszy złoty medal Wojewódzkiej Gimnazjady w kategorii chłopców. Tym samym reprezentować będą nasze gimnazjum podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 18.06 - 21.06.2017r w Elblągu.

Wyniki meczów:

Gimnazjum nr 11 - Gimnazjum nr 3 Nowogard 30:23
Gimnazjum nr 11 - Gimnazjum Banie 32:6
Gimnazjum nr 11 - Gimnazjum nr 24 Szczecin 24:19

Nasi medaliści :

Albert Daniel
Bujnowski Jakub
Cegielski Dominik
Kościański Wojciech
Maciejewski Jakub
Jagła Jakub
Mydlarz Wojciech
Olszak Krzysztof
Pawliszyn Kacper
Pesta Michał
Puława Patryk
Roj Jakub
Ruhnke Dawid
Ryczko Konrad
Słodkowski Jakub
Słomowicz Jacek
Trejder Mateusz

Trener: Mikołaj Kaniewski

Serdecznie gratulujemy naszym szczypiornistom oraz trenerowi i trzymamy kciuki za sukces w finałach ogólnopolskich.

KONKURS BIG CHALLENGE ROZSTRZYGNIĘTY

W maju ogłoszono wyniki konkursu z języka angielskiego the Big Challenge, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły.

Jest to konkurs ogólnopolski, który sprawdza wiedzę zarówno z gramatyki i słownictwa, jak i z wiedzy o krajach anglojęzycznych.
Quiz odbywa się online, a jego tegoroczna edycja miała miejsce w kwietniu.

Gratulujemy uczennicy klasy IIIa Wanesie Szczerek zajęcia I miejsca w szkole i regionie wśród klas III, a Justynie Moszyńskiej (kl.IIIa) II miejsca w regionie.
Wśród klas pierwszych II miejsce w regionie i pierwsze w szkole zdobył Aleksander Maliszewski z klasy Ib.

TYDZIEŃ EUROPEJSKI W VIGO

W dniach 30.04 - 8.05.2017r. siedemnastu uczniów i dwóch nauczycieli reprezentowało naszą szkołę w "Tygodniu Europejskim", który miał miejsce w szkole "Colegio Labor" w Vigo.

W tym wydarzeniu oprócz uczniów z Polski i Hiszpanii wzięli udział gimnazjaliści z Altentreptow koło Neubrandenburga.
Podczas wspólnie spędzonych dni odbyło się wiele ciekawych projektów, podczas których młodzież współpracująca ze sobą podczas realizacji zadań komunikowała się w języku angielskim.

Pierwszego dnia wszycy przedstawili prezentacje multimedialne na temat szkoły, w której uczą się, miasta, w którym mieszkają oraz państwa, z którego pochodzą.
W następnych dniach realizowany był projekt związany ze słownictwem dotyczącym edukacji, gdzie zadaniem każdej grupy było przetłumaczenie słownictwa w 4 językach oraz nauka poprawnego artykulacji słów. Inny projekt dotyczył wymarzonego, czyli idealnego systemu edukacji stworzonego z systemów polskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.
Polscy i niemieccy uczniowie, żeby lepiej poznać system edukacji obowiązujący w Hiszpanii, odwiedzili klasy, w których uczą sie dzieci od 3 do 16. roku życia. Podczas lekcji języka hiszpańskiego uczestnicy projektu nauczyli się podstawowych zwrotów typu: proszę, dziekuję, przepraszam, czy "jak się nazywasz?", co pomogło im w późniejszej komunikacji z rodzinami kolegów i koleżanek z Hiszpanii.

Codziennie po zajęciach w szkole czekała na uczniów niespodzianka w postaci zajęć rekreacyjnych. Była to, np. gra w kręgle w malowniczym miejscu usytuowanym blisko plaży, kurs nauki surfingu w Oceanie Atlantyckim czy nauka tańca towarzyskiego i nowoczesnego pod okiem profesjonalnych instruktorów.
Inną z atrakcji był pokaz dronów na boisku szkolnym, który spotkał sie z dużym zainteresowaniem uczestników wymiany.

Podczas "Tygodnia Europejskiego" uczestnicy projektu zwiedzili również oddalone 80 km od Vigo Santiago de Compostela. W Muzeum Edukacji zapoznali się z systemem edukacji, który obowiązywał na tamtejszych ziemiach w 2 poł. XIX w oraz na początku XX.
Uczniowie mogli usiąść w "zabytkowych" ławkach, przyjrzeć się pomocom naukowym, które w tamtym czasie były wykorzystywane przez uczniów i profesorów. Po wizycie w muzeum przewodnik poprowadził grupę po mieście, przekazując wiele ciekawych faktów z historii tego starego, pielgrzymkowego miejsca. Do Santiago prowadzi szklak św. Jakuba oznaczony muszlą, którą możemy zobaczyć również w Koszalinie na ul. Spółdzielczej, co oznacza, że moglibyśmy dojść stąd do Santiago, pokonując ponad 3000 km. W średniowieczu pokutnicy odbywali właśnie takie pielgrzymki w celu odpokutowania win za ciężkie przewinienia.
Drugą atrakcją tego dnia była przejażdżka statkiem po zatoce O'Grove. Degustacja muli, piękne widoki oraz zapoznanie się z hodowlą owoców morza pozostawiły niezapomniane wspomnienia.

W przedostatnim dniu pobytu w Vigo odbył się "wieczorek pożegnalny", w trakcie którego uczestnicy projektu obdarowani zostali "gadżetami" z logiem oraz dyplomem potwierdzającym udział w projekcie ERAZMUS PLUS.
Impreza odbyła się przy akompaniamencie zespołu muzyki galicyjskiej oraz grupy jazzowej "Xistra de Coruxo".

Tydzień u naszych przyjaciół z Hiszpanii był niezapomnianym przeżyciem, który na pewno na długo zostanie w naszych sercach.
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami byli goszczeni w Vigo już po raz siódmy, pierwszy raz w 2011 podczas europejskiego projektu COMENIUS, później podczas corocznych wymian w ramach umowy pomiędzy szkołami i w 2017 r. w ramach europejskiego projektu ERAZMUS PLUS.

W kwietniu 2018 r. odbędzie się "TYDZIEŃ EUROPEJSKI" w naszej szkole. Nie możemy się już doczekać, by spotkać sie ponownie w gronie polsko-niemiecko-hiszpańskim.

Fotorelacja z wymiany

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH,
CZYLI LAUREACI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Nadszedł czas podsumowań, ponieważ Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie po przeprowadzeniu etapu finałowego konkursów przedmiotowych ogłosiło listę tegorocznych laureatów.
Miło jest nam poinformować, że wśród tego szacownego grona znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum.

Spośród 20 finalistów tytuł laureata otrzymali :

Tytus Sztyma - laureat I Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne na zlecenie MEN
Nicola Koprzywa - laureatka konkursu chemicznego
Krzysztof Berchert - laureat konkursu chemicznego
Martyna Czajkowska - laureatka konkursu polonistycznego
Hanna Kawecka - laureatka konkursu z języka niemieckiego
Andrea Pawełczyk - laureatka konkursu z języka niemieckiego
Łukasz Bunio - laureat konkursu geograficznego
Maria Wrzesień - laureatka konkursu geograficznego
Martyna Czajkowska - laureatka konkursu matematycznego
Łukasz Bunio - laureat konkursu fizycznego
Tytus Sztyma - laureat konkursu historycznego
Tytus Sztyma - laureat konkursu z wiedzy o społeczeństwie
Jakub Kluczkowski - laureat konkursu biologicznego
Antoni Majewski - laureat II Wojewódzkiego Konkursu Grafiki Komputerowej
Antoni Majewski - laureat Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Marka Gajewskiego Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów. Słowa uznania kierujemy także do nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursowych zmagań.

II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Sportu

Już po raz drugi II LO im. W. Broniewskiego przygotowało dla gimnazjalistów Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Sportu.

Do wzięcia udziału w turniejowych zmaganiach zaproszono uczniów koszalińskich gimnazjów.

Z przyjemnością informujemy, że reprezentanci Jedenastki spisali się jak zwykle świetnie.
W kategorii Matematyk roku 2017 zwyciężyła Martna Czajkowska z klasy III d, w kategorii Informatyk roku 2017 II miejsce zajął Matusz Turczynowicz z klasy II c, natomiast w kategorii Humanista roku 2017 III miejsce przyznano Tytusowi Sztymie z klasy III d.
W klasyfikacji zespołowej reprezentacja Gimnazjum nr 11 zajęła II miejsce.

Gratulujemy świetnego występu naszym gimnazjalistom i życzymy im kolejnych sukcesów.

Występ w Dialogu

27 kwietnia 2017 roku grupa teatralna klas drugich wzięła udział w spektaklu poetyckim pt. Bezpowrotny jak obłoki w reżyserii Pani Krystyny Kuczewskiej - Chudzikiewicz.

Pani Krystyna dokonała wyboru tekstów poetyckich, a także opracowała do spektaklu muzykę. Dla uczestników warsztatów teatralnych udział w tym przedstawieniu był sporym wyzwaniem i przeżyciem.
Wyzwanie stanowił wysęp obok uznanych dialogowych artystów, takich jak: panowie Jerzy Litwin, Jerzy Bokiej, panie Stefania Tomaszewska, Bożena Kaczmarek. Dorównać ich ekspresji scenicznej i być zauważonym przez publiczność kosztowało młodzież dużo wysiłku, tym bardziej, że w czwartkowych premierach poetyckich bierze udział wyrobiona publika, jak np. nasza pani wicedyrektor Agnieszka Pera, notabene również grająca w Dialogu.

W spektaklu poetyckim usłyszeliśmy wiersze Stanisława Barańczaka, Tadeusza Dąbrowskiego, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Herberta, Bolesława Leśmiana, Tomasza Majerana, Czesława Miłosza, Juliana Przybosia, Wisławy Szymborskiej, Marcina Świetlickiego. Młodzież naszego gimnazjum zaprezentowała wiersz Stanisława Barańczaka Spójrzmy prawdzie w oczy i bardzo podobała się publiczności.
W spektaklu zadebiutował był Igor Czajkowski, który wzbudził aplauz publiczności interpretacją wiersza T. Majerana Śmierć kota.

Udział gimnazjalistów na poetyckiej scenie Dialogu był również przeżyciem dla rodziców, krewnych i przyjaciół młodzieży, bowiem zobaczyli piękną i zdolną grupę "teatralników" z Gimnazjum nr 11 na eksperymentalnej scenie w trudnym przedstawieniu.
Sukces okupiony był długimi próbami, ale dał wszystkim dużo radości i zadowolenia.
Młodzieżą z ramienia szkoły opiekowała się pani Krystyna Maciejewska.




























VIII Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej "Drwęca Cup"

W dniach 21-23.04.2017 r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej "Drwęca Cup".

W zawodach wystartowało 19 drużyn, w tym 9 żeńskich i 10 męskich. Drużyny chłopców przyjechały z Gdańska (I,II), Bydgoszczy, Czerska, Ryjewa, Strzelna, Lubicza, Grudziądza i Koszalina (I,II).

Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich reprezentowały dwa zespoły piłkarzy ręcznych.
Drużyna p. Iwony Lejewskiej w składzie: A. Matejek, W. Węgrzyn, D. Szymański, M. Pesta, P. Kędziora, A. Kostrzewa, M. Tomankiewicz, M.Gaca, A. Lisowski w pięknej walce o pierwsze miejsce uległ zespołowi z Czerska i zajęła zaszczytne II miejsce.
Podczas turnieju zespół wykazał się dojrzałą i rozważną grą, a warto dodać, że mecze rozgrywane były na bardzo wysokim poziomie.

M. Pesta i D. Szymański znaleźli się w pierwszej siódemce najlepszych zawodników turnieju, a A. Kostrzewa wybrany został przez trenera najlepszym zawodnikiem drużyny.
Drużyna otrzymała medale i piękny puchar.

W spotkaniu wzięła udział również drużyna p. B. Boruckiej, w skład której wchodzili następujący uczniowie z klasy I : M. Lipiński, Sz. Kacperski, J. Kazimierczak oraz z kl. II: K. Rzepka, F.Machowicz, Z. Milewicz, M. Wydra, M. Wawrzyniak, E.Łata, M. Bąk.
Zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem podczas meczów i, mimo że zajęli 9 miejsce, można uznać, że turniej był dla nich dobrym sprawdzianem umiejętności. Za dobrą grę otrzymali puchar.

Turniej można uznać za bardzo udany, uczniom serdecznie gratulujemy i czekamy na następne osiągnięcia.
Słowa uznania należą się również p. Iwonie Lejewskiej oraz Barbarze Boruckiej, które przygotowały obie drużyny do występu w turnieju.








II Wojewódzki Konkurs Grafiki Komputerowej

7 kwietnia 2017r. w koszalińskim "Elektroniku" odbył się II Wojewódzki Konkurs Grafiki Komputerowej.

Celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich zainteresowań grafiką komputerową oraz zaprezentowanie miasta, rejonu, w którym mieszkają.

Pierwszy etap konkursu polegał na stworzeniu w programie graficznym pocztówki elektronicznej na temat: "MOJE MIEJSCE W ZACHODNIOPOMORSKIM".

Do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się 14 gimnazjalistów, w tym 1 uczeń z naszej szkoły.

Finaliści w czasie 120 minut musieli wykonać pracę graficzną na temat: "KOSZALIN MIASTEM EUROPEJSKIM".

Z przyjemnością informujemy, że Antoni Majewski zdobył tytuł laureata konkursu.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami.

Serdecznie gratulujemy naszemu laureatowi i życzymy dalszych sukcesów.






Powiatowe eliminacje XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego

5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 18 w Koszalinie odbyły się powiatowe eliminacje XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.
Organizowany corocznie turniej ma na celu wychowywanie młodzieży w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.
Aktywując dzieci poprzez zabawę i sportową rywalizację policjanci i pracownicy ZORD Koszalin konsekwentnie prowadzą kampanię edukacyjną, uświadamiając potrzebę i obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Do rywalizacji stanęły drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu naszego miasta i powiatu.
Uczestnicy zmagali się w kilku konkurencjach.
Pierwszym etapem był test z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego. Potem przyszła pora na wykazanie się wiedzą oraz umiejętnościami w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatnia konkurencja turnieju polegała na pokonaniu rowerem bardzo trudnego toru przeszkód.

Reprezentacja naszego gimnazjum w składzie:

Maciej Hirny
Dominik Cegielski
Łukasz Czapliński

zwyciężyła w kategorii drużynowej i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Natomiast Maciej Hirny zdobył I miejsce w kategorii indywidualnej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
Opiekunem reprezentacji był pan Krzysztof Cichosz.

NA TROPIE KRASNALI PO 100 MOSTACH

Uczniowie klasy Ic wraz z koleżankami i kolegami z klas: IIc, IIf, IIId, Ib wybrali się w dniach 28-30 marca br. na wycieczkę do Wrocławia.

Opiekę nad gimnazjalistami sprawowali pani Anna Kowalczyk - wychowawca klasy Ic, pani Agnieszka Ostrowska oraz pan Jacek Dopierała.

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechaliśmy ok. 8.00 rano i już o 9.00 zwiedzaliśmy ZOO.
Tam prawdziwą atrakcją okazało się Afrykarium, gdzie podziwialiśmy egzotyczne okazy ryb i stworzeń morskich.
Jako że pogoda dopisała, to wybraliśmy się na spacer po ogrodzie zoologicznym.

Następnie udaliśmy się na wrocławski Stary Rynek oraz zwiedziliśmy Dzielnicę Żydowską. Chętni wieczorem wybrali się pospacerować po Bulwarach.

Drugiego dnia pojechaliśmy do opactwa Cystersów w Lubiążu. Tam obejrzeliśmy wspaniale odrestaurowaną Salę Książęcą oraz zwiedziliśmy Cysterski Zespół Klasztorowy.
Następnie udaliśmy się do Panoramy Racławickiej, gdzie obejrzeliśmy Bitwę pod Racławicami wykonaną przez Jana Styka, Wojciecha Kossaka i Włodzimierza Tetmajera. Wieczorem chętni poszli na spacer, by podziwiać Wrocław nocą.

Ostatniego dnia udaliśmy się do najstarszej zabytkowej części Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego. Tam zwiedziliśmy katedrę Jana Chrzciciela oraz poznaliśmy historię Wrocławia. Ostatnim miejscem, które obejrzeliśmy, było Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zwiedziliśmy Aulę Leopoldina oraz Wieżę Matematyczną.

Wrocław nas zauroczył, z pewnością nie zobaczyliśmy wszystkich jego atrakcji, ale jest to powód, żeby wrócić tam raz jeszcze.
Polecamy innym zwiedzenie tego miasta, my wrócimy tam na pewno.

Dziękujemy naszym opiekunom za troskę i poświęcony nam czas.















Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 2017 roku obchodziliśmy w naszym gimnazjum Międzynarodowy Dzień Teatru.

Każdego roku tego dnia od 55 lat teatry na całym świecie świętują, czyli prezentują nowe spektakle, trwają spotkania ludzi teatru oraz miłośników sztuki teatralnej wspierających te imprezy.
Także każdego roku ogłaszane jest światowe orędzie napisane przez wybitną osobistość teatralną. W 2017 roku napisała je Isabelle Huppert, francuska aktorka filmowa i teatralna. Podkreśliła w nim niezniszczalność sztuki teatralnej mimo gnębiących ludzkość wojen, kataklizmów i innych globalnych zagrożeń. W podobnym duchu wypowiedział się wybitny polski reżyser teatralny Leszek Mądzik. Nacisk w swym orędziu położył na tajemnicę prawdy o nas samych, którą skrywa teatr.

Fragmenty obu orędzi oraz krótka historia Międzynarodowego Dnia Teatru stanowiła wstęp do części artystycznej zaprezentowanej przez uczestników warsztatów teatralnych klas drugich klasom pierwszym i drugim.
Wiersz Cypriana Kamila Norwida "Marionetki" zaprezentowała Martyna z kl. III A, natomiast cały zespół teatralny wystąpił z interpretacją utworu Stanisława Barańczaka pt. "Spójrz prawdzie w oczy".
Krótki program zakończyła poetycka piosenka Edwarda Stachury "Życie to nie teatr" w wykonaniu Magdy i Roksany z kl. II C, którym akompaniowała na gitarze Aniela z kl. II B.
Orędzia czytali Rafał i Michał z kl. II B, a uroczystość prowadziła Sara z kl. II d.

Scenografię spektaklu stanowiła wystawa plakatów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Występ przygotowali - p. Krystyna Maciejewska i p. Wojciech Jaśkiewicz.












"3 x I: Informatyka, Informacja, Infostrada"

18 marca 2017r. odbył się konkurs informatyczny dla gimnazjalistów z Koszalina oraz z powiatu koszalińskiego pod hasłem "3 x I: informatyka, informacja, infostrada" zorganizowany przez koszaliński Computer College we współpracy z Wydziałem Elektroniki Politechniki Koszalińskiej.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Koszalina.
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Turczynowicz z klasy IIC, Krzysztof Hałasa z klasy IIIE oraz Kewin Jurczyk z klasy IIIE.

Konkurs składał się z dwóch etapów.
W pierwszym uczniowie rozwiązywali test wiedzy informatycznej. Drugi etap polegał na rozwiązaniu zadań praktycznych przy komputerze.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że I miejsce zdobył Mateusz Turczynowicz z Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.

Nagrodą główną był tablet dla ucznia oraz drukarka laserowa dla szkoły, której reprezentant uzyskał największą liczbę punktów. Nagrody zostały ufundowane przez Computer College oraz Politechnikę Koszalińską.

Serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu Mateuszowi oraz panu Krzysztofowi Cichoszowi, który sprawował opiekę nad uczniami.

MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY

Od poniedziałku 13 marca do piątku 17 marca br. w Zespole Szkół nr 1 koszalińscy gimnazjaliści oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zmagali się w rozgrywkach matematycznych.

W turnieju "Myśl logicznie" naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Martyna Czajkowska z kl. IIId oraz Alicja Pera z kl. IIIc.

Reguła tego konkursu opierała się na zasadach teleturnieju "1 z 10".
Na każdą odpowiedź zawodnik miał kilka sekund. To bardzo mało czasu, by pomyśleć, policzyć i dać poprawną odpowiedź. Emocje były bardzo duże, ale mimo to wszyscy świetnie się bawili.

Do finału zakwalifikowała się Martyna Czajkowska, która rywalizowała z dwoma uczniami z innych gimnazjów.
Troje finalistów liczyło na zwycięstwo, ale zwyciężyć mogła tylko jedna osoba. Taktyka, którą obrała Martyna, okazała się trafna i zaowocowała sukcesem.

Martyna Czajkowska z kl. IIId zajęła I miejsce w konkursie matematycznym "Myśl logicznie".

Gratulujemy sukcesu Martynie i jej pani od matematyki, pani Joannie Kalman.

ZIELONO NAM, CZYLI DZIEŃ ŚW. PATRYKA
W GIMNAZJUM NR 11

17 marca 2017r. po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole irlandzkie święto Dnia Świętego Patryka.

Klasa I F wraz z panią Emilią Kamyk - nauczycielką języka angielskiego zorganizowała z tej okazji konkurs dotyczący znajomości kultury irlandzkiej.
Do zabawy zaproszeni zostali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Gimnazjaliści konkurowali ze sobą, śpiewając irlandzkie przeboje oraz tańcząc tradycyjny irlandzki taniec.

W klasach pierwszych zwyciężyła drużyna I B, wśród klas drugich triumfowała II A, natomiast najlepszą reprezentacją klas III okazała się III A.

Konkurs okazał się świetnym pomysłem na przybliżenie nam kultury irlandzkiej oraz stał się okazją do wspaniałej zabawy.
Organizatorom turnieju gratulujemy pomysłowości i mamy nadzieję, że za rok również przygotują dla nas podobną imprezę.











ŚWIĘTO LUDOLFINY

Uczniowie klasy II d pod kierunkiem wychowawczyni- pani Joanny Kalman przygotowali święto liczby Π.

13 marca zawisł na parterze napis "Święto Ludolfiny", który intrygował wielu. Nie wszyscy wiedzieli, że ludolfina to liczba Π.
Dociekliwi pytali bądź sami szukali znaczenia tego słowa. Teraz każdy już wie, czym jest tajemnicza ludolfina.

20 marca odbył się konkurs matematyczny dla uczniów klas pierwszych. Każdą klasę reprezentował trzyosobowy zespół.
Pierwsze zadanie zaskoczyło wszystkich, należało w ciągu 7 minut konstruować z gazet stabilną dwudziestocentymetrową liczbę Π. Nie było to wcale takie proste, a i nie każdy pomysł okazał się trafnym.
Następnie pierwszoklasiści musieli rozwiązać zadania tekstowe z liczbą Π w roli głównej. Sporo trudności przysporzyła również konkurencja, która polegała na znalezieniu jak największej ilości rzeczowników z sylabą Π .

Efekty pracy zespołów oceniała komisja uczniowska z kl. II d, a przewodniczyła jej pani Grażyna Brożyńska. Miło nam było gościć ją znowu w murach naszej szkoły.
Dziękujemy za miłą współpracę. Podziękowania za piękne piosenki kierujemy również do Julii i Melanii.

Po podsumowaniu wyników wszystkich konkurencji jury ogłosiło, że I miejsce zajęła klasa I B, II miejsce ex aequo klasy IA oraz I C, natomiast natomiast na III miejscu uplasowała się klasa I E.

Wszystkim uczestnikom konkursu i organizatorom dziękujemy za do dobrą zabawę.











TYTUS SZTYMA - LAUREATEM
OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY HISTORYCZNEJ



W dniach 4-5 marca 2017 r. w Warszawie odbyły się eliminacje centralne I Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wzięło w nich udział 66 uczniów, z których 31 uzyskało tytuł laureata Olimpiady Historycznej Gimnazjalistów.
Województwo zachodniopomorskie reprezentowało 4 gimnazjalistów, a wśród nich jedyny gimnazjalista z Koszalina - Tytus Sztyma.

Z przyjemnością informujemy, że reprezentant Gimnazjum nr 11 spisał się doskonale, ponieważ zdobył tytuł laureata i uplasował się na 7. miejscu w klasyfikacji ogólnopolskiej.

Gratulujemy Tytusowi tego ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
Słowa uznania należą się również panu Bogusławowi Kumie, który przygotowywał ucznia do olimpiady.

MAMY NOWEGO PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

24 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Spośród 14 kandydatów w skład zarządu weszło jedynie 10 osób.

Przewodniczącym SU został Jędrzej Alicki z klasy III c, a jego zastępcą Melania Przekurat z klasy IIf.
Pozostali członkowie zarządu to: Adam Grześkowiak, Michalina Jaśkiewicz, Tytus Sztyma, Paweł Kierkosz, Zuzanna Niechajczyk i Jakub Karcz.

Nad przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie: Wiktoria Petrulis, Monika Pieszko i Magdalena Rygorowicz wraz z opiekunkami Samorządu - p. Anetta Borsuk oraz p. Agnieszka Chodalska.

Gratulujemy wybranym i życzymy im owocnej pracy!












KOSZALIŃSKIE ORŁY ROZDANE

10 stycznia 2017r. podczas noworocznego spotkania w Koszalińskiej Filharmonii Prezydent Miasta Koszalina pan Piotr Jedliński wręczał "Koszalińskie Orły" - nagrody w kluczowych dziedzinach, tj. gospodarka, kultura, edukacja, sport oraz społeczna odpowiedzialność.

W tym roku w gronie szacownych laureatów w dziedzinie "Edukacja" prezydent wręczył nagrodę dyrekcji szkoły i gronu pedagogicznemu Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.

Wyróżnienie otrzymaliśmy za znakomite rezultaty kształcenia, rozwój i eksponowanie indywidualnego potencjału uczniów oraz determinację w kształtowaniu prospołecznych, patriotycznych postaw.

Konkursy przedmiotowe na półmetku

Po eliminacjach szkolnych przyszedł czas na sprawdzenie swojej wiedzy podczas eliminacji rejonowych.
W tym roku szkolnym obowiązują nas inne zasady kwalifikacji niż w latach poprzednich, ponieważ mogliśmy wytypować jedynie po dwóch reprezentantów z poszczególnych przedmiotów. Tym bardziej etap rejonowy był szczególnie istotny, gdyż decydował, ilu uczniów osiągnie wymagany próg rozwiązywalności zadań konkursowych i będzie mogło zmierzyć się w etapie wojewódzkim.

Z przyjemnością informujemy, że gimnazjaliści Jedenastki wykonali plan w 100%, ponieważ z każdego przedmiotu mamy dwóch finalistów.

Oto lista uczniów zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego:





Naszym finalistom serdecznie gratulujemy i trzymamy za Was kciuki w finale.

Jasełka szkolne

20 grudnia 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum oglądali jasełka przygotowane i zaprezentowane przez uczniów warsztatów teatralnych klas III i w części II.

Prezentacje odbywały się jak zwykle na szkolnym korytarzu, kolejno dla klas pierwszych, drugich i trzecich.
Wieczorem o 17.00 aktorzy dali ostatni występ dla rodziców, dziadków, babć, młodszego i starszego rodzeństwa i innych gości.
Na to przedstawienie przybyli nasi nauczyciele z małymi pociechami, panie z obsługi szkoły, pan dyrektor i pani wicedyrektor, a także pani Wiola Alicka, która pierwszy raz po wypadku odwiedziła szkołę.

Atmosfera oczekiwania i wyczekiwania na spektakl robiła się gorąca, bo na niebie pojawiły się gwiazdy, a scenografia (słoma i sianko) zaczęły przypominać betlejemską stajenkę.
Młodzi artyści zaprezentowali "Jasełka" na podstawie tekstu autorstwa Ewy Stadtmuler oraz XVII - wieczne gadki, pieśni i piosenki ludowe ze zbiorów Oskara Kolberga.
Słowo mówione ożywiały kolędy śpiewane a capella (Agata Dąbrowska, Roksana Stachnik) i cudna gra na skrzypcach w wykonaniu Marty Domańskiej.
Maluchy początkowo trochę bały się diabłów i śmierci, ale szybko zainteresowały się pastuszkami i Trzema Królami.
Największy aplauz zdobyła scena z królem Herodem, diabłami i śmiercią. Wartka akcja i zmiana scen przywiodła przed oczy publiczności Maryję z Dzieciątkiem i Józefa, pastuszków, Trzech Króli i piękne wiejskie dziewczyny z urodziwymi chłopakami.
Wszystkim się wydawało, że to już koniec występu, atu nastąpiła zmiana aktorów. Na scenę wszedł chór kierowany przez pana Wojtka Jaśkiewicza i zaśpiewał, i zagrał kolędę "Wśród nocnej ciszy". Nie było to tradycyjne wykonanie! Siedmiominutowe wykonanie to był śpiew chóru, solistek, muzyczna improwizacja pana Wojtka i Krzysia Bercherta na gitarze basowej.
Publiczność szalała i ocierała łzy wzruszenia, artyści długo się kłaniali, pani dyrektor złożyła wzruszające życzenia, pan dyrektor dziękował twórcom spektaklu, na koniec kolędnicy otrzymali za kolędę mnóstwo słodyczy.

Zanim jednak publiczność zaczęła się rozchodzić, wszyscy zaśpiewali kolędę przy akompaniamencie pana Wojtka i życzyli szybkiego powrotu do zdrowia pani Wioli Alickiej, a pani Wiola dziękowała za pamięć i wsparcie w trudnych życiowych chwilach.

Spektakl kosztował mnóstwo pracy uczniów i twórców. Uczniowie i nauczyciele pracowali po lekcjach, bo by stworzyć dobre widowisko, nie wystarczy jedna godzina zajęć w tygodniu.
Poświęcony czas nie poszedł na marne. Wszyscy czuli satysfakcję z udanego występu.

Scenariusz jasełek, dobór tekstów, czytanie ze zrozumieniem i reżyseria to dzieło pani Krystyny Maciejewskiej.
Reżyseria, opracowanie ruchu scenicznego, interpretacja mówienia wiersza to dzieło pani Elżbiety Malczewskiej - Giemzy z Pałacu Młodzieży.
Aranżacja kolędy i przygotowanie chóru, instrumentalistów, solistów - pan Wojciech Jaśkiewicz.
Oddzielne podziękowania należą się Bartkowi Żakowi z Mamą za nowoczesną gwiazdę kolędową oraz Agacie Jegier i jej Mamie za słomę i sianko.

Udekorowanie szkolnego korytarza pani Ewa Dąbrowska. Wykonanie pięknych plakatów - zaproszeń pani Basia Andersz z uczennicami II B.
Pani Renacie Samusz dziękujemy za nagranie spektaklu.

Film z Jasełek






















WEIHNACHTSMARKT
- JARMARK BOŻONARODZENIOWY

12 i 13 grudnia 2016 r. tradycyjnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, podczas którego można było zakupić ozdoby świąteczne, czyli wieńce adwentowe, stroiki, bombki oraz aniołki.

Ponadto młodzież przygotowała także wspaniałe wypieki świąteczne, tj. pierniki i kruche, pięknie ozdobione ciasteczka, które także sprzedawane były podczas kiermaszu.
Jarmark umilały kolędy i wesołe zimowe piosenki w języku niemieckim.

Dziękujemy uczniom aktywnie uczestniczącym w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.
Szczególne podziękowania kierujemy także do tych nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów i ich rodziców, którzy wsparli nas w pozyskiwaniu funduszy na cel charytatywny.

Inicjatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki języka niemieckiego: pani Katarzyna Pawełczyk, pani Aneta Pawliszyn i pani Marta Stebnicka.





Srebrny medal Martyny Kowalczyk

W zakończonych w Tartu (8-11.12.2016r.) międzynarodowych mistrzostwach Estonii w badmintonie bardzo dobry występ zanotowała kadra Narodowa Juniorów i Juniorów i Młodszych.

Nasz kraj reprezentowała bardzo liczna 41 osobowa grupa zawodników przygotowująca się do zmagań pod okiem 3 trenerów: Pawła Lenkiewicza, Roberta Kowalczyka oraz Marcina Dernogi.
W rywalizacji udział brało 190 zawodników z w kategorii do lat U19 i U17 oraz 180 zawodników w młodszych kategoriach wiekowych reprezentujących 14 państw.

Wśród zawodniczek do lat 13 bardzo dobrze zaprezentowała się Martyna Kowalczyk, uczennica klasy I C Gimnazjum nr 11 w Koszalinie, która w pięknym stylu pokonała dwie zawodniczki z Estonii i jedną z Ukrainy.
W fazie pucharowej, w najlepszej szesnastce turnieju, Martyna zwyciężyła kolejno 2 Estonki i w meczu decydującym o wejściu do finału pokonała Norweżkę. Dopiero tam musiała uznać wyższość zawodniczki z Rosji.
To drugi start Martyny w zawodach międzynarodowych i pierwszy taki sukces w grze pojedynczej.

Serdecznie gratulujemy sukcesu naszej uczennicy i życzymy jej kolejnych zwycięstw.
Słowa uznania kierujemy również do pana Roberta Kowalczyka - trenera Martyny.









Turniej Recytatorski

3 grudnia 2016 roku w Teatrze Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz odbył się Turniej Recytatorski poświęcony twórczości późnego romantyka C. K. Norwida.

Zgodnie z regulaminem turnieju uczestnicy prezentowali jeden utwór Norwida ( prozę lub wiersz ) i jeden utwór innego poety romantycznego.
Młodzież naszego gimnazjum tradycyjnie już bierze udział w tych ambitnych i trudnych zawodach recytatorskich, zaznaczając swą obecność otrzymywanymi nagrodami, wyróżnieniami.

Turniej tradycyjnie zaczyna się złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza pod popiersiem Poety w parku nieopodal Domku Kata.
W kategorii młodzieży gimnazjalnej do konkursu przystąpiło szesnaścioro recytatorów. Poziom prezentacji był wyrównany, ale repertuar niezbyt oryginalny. Jury w składzie: pani Stefania Tomaszewska, pani Grażyna Preder, pan Marek Kołowski wydało werdykt dyskusyjny. Przed występami nie podano kryteriów oceny, werdyktu także nie uzasadniono.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice - Ola Brzezińska z kl. III A oraz Michalina Głusek z kl. II B. Recytatorki miały bardzo ciekawy repertuar - Ola zaprezentowała fragment dramatu J. Słowackiego "Mazepa" ( monolog Amelii ), a także C. K. Norwida wiersz "Teza", Michalina wygłosiła C. K. Norwida fragment wiersza "Wspomnienie wioski" i A. Mickiewicza "Komar, niewielkie licho".
Prezentacje naszych uczennic wymagały ukazanie trudnych odcieni i nastrojów tej poezji - powagi, smutku, melancholii, zaskoczenia, ironii, żartu. Recytatorki spisały się świetnie, czego dowodem był aplauz publiczności ( innych uczestników konkursu ).

W tej kategorii jury przyznało dwa wyróżnienia, z których jedno przypadło Michalinie Głusek z kl II B.

Gratulujemy sukcesu i oczekujemy nowych interpretacji twórczości różnych poetów.
Obie recytatorki do turnieju przygotowała pani Krystyna Maciejewska.

WYSKOKOWY ZAWRÓT GŁOWY
- MIKOŁAJKI WE FLYPARKU

2 grudnia 2016 roku uczniowie z klasy 3 B wraz z wychowawczynią panią Ewą Dąbrowską w ramach mikołajek spędzili czas w koszalińskim FLYPARKU.

Pod okiem trenerów uczniowie wykonywali przeróżne akrobacje.
Przez 1,5 godziny można było poskakać na trampolinach, pobiegać na ścieżkach akrobatycznych, skakać do basenów z gąbkami oraz wykonywać salta. Dodatkową atrakcją była ścianka wspinaczkowa.

Czas spędzony w koszalińskim Flyparku to świetna zabawa dla wszystkich zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Polecamy! My z pewnością tam wrócimy.








Zabawa integracyjna klas pierwszych

29 listopada br. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zabawie integracyjnej Ja też potrafię.

Podczas imprezy reprezentanci klas mieli okazję wykazać się wieloma umiejętnościami. Musieli min. zaprojektować i własnoręcznie wykonać mundurek szkolny, wykazać się wiedzą na temat szkoły, udowodnić, że zdążyli dobrze poznać swojego wychowawcę, a nawet wykonać jego portret.
Ponadto drużyny sportowe reprezentujące każdą z klas brały udział w torze przeszkód oraz konkurencji polegającej na podbijaniu piłki. Rywalizacja była duża, ale wszyscy dobrze się bawili.

Po podliczeniu punktów okazało się, że zwycięstwo przypadło klasie I f, natomiast na drugim miejscu ex aequo uplasowały się klasy I a i I c.

Imprezę zorganizował samorząd szkolny pod kierunkiem pani Anety Pawliszyn oraz pani Katarzyny Załuski.
Wszystkim uczniom, którzy aktywnie zaangażowali się w przeprowadzenie zabawy dla pierwszoklasistów serdecznie dziękujemy.















Wycieczka do teatru muzycznego w Gdyni na musical "Ghost"

16 listopada 2016 roku 45-osobowa grupa gimnazjalistów uczestników warsztatów teatralnych i muzycznych klas drugich odbyła wycieczkę do Gdańska i Gdyni.
Głównym celem wyjazdu było obejrzenie sławnego musicalu "Ghost".

Zanim to jednak nastąpiło uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Narodowe w Gdańsku i Wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej symbolice tryptyku Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny".
Zajęcia poświęcone rozszyfrowywaniu symboli na XV-wiecznym obrazie mistrza pochodzącego z Dolnej Nadrenii okazały się bardzo zajmujące. Ukazały bowiem oglądającym, że wielcy mistrzowie ukrywali wiele sensów i znaczeń, malując realistyczne sceny, rośliny, przedmioty postacie, budowle, ozdoby...
Lekcja muzealna uczyła, jak patrzeć na dzieło sztuki i ile trzeba posiadać wiedzy, aby dostrzec ukryte na obrazie treści i tajemnice.

O godzinie 19.00 w pięknie odnowionym Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni obejrzeliśmy musical "Ghost", który powstał na podstawie filmu" Uwierz w ducha" w reżyserii Jerry,ego Zuckera.
Premiera musicalu miała miejsce w Anglii w 2011 roku i od tamtej pory spektakl grany jest na scenach Europy i Azji z wielkim powodzeniem. Jest to historia wielkiej miłości Sama i Molly. Sam został zastrzelony, lecz jego śmierć nie była przypadkowa. Molly grozi niebezpieczeństwo i dlatego ukochany nawiązuje z nią kontakt i próbuje wyjaśnić okoliczności i tajemnicę śmierci. Pomaga mu w tym medium w osobie przezabawnej Ody Mae Brown.
Musical tak naprawdę pokazuje próbę pokonania granicy między życiem a śmiercią.

Spektakl podobał się niezwykle młodej widowni, która wypełniała teatr po brzegi, a to za sprawą dynamicznej i zaskakującej akcji (Tomasz Dutkiewicz reż.), wspaniałej choreografii (Wojciech Stefaniak), efektom ilozjunistycznym (Maciej Pol), poruszającej muzyce, songom (Dariusz Różankiewicz, Agnieszka Szydłowska, Anna Domżyńska).

Widownia, w tym także nasi uczniowie, a szczególnie uczennice, bardzo przeżywali dramat dziejący się na scenie.
Panie opiekunki musiały pożyczać chusteczki do ocierania łez wzruszenia.

Mimo deszczowego listopada dopisała nam pogoda i szczęśliwi wróciliśmy do Koszalina.
Wycieczkę zorganizowała pani Krystyna Maciejewska wraz z Biurem Turystycznym Bajad pana Jacka Dopierały.
Uczniami opiekowała się także pani Joanna Busłowicz.

PORCJA WITAMIN DLA KAŻDEGO !!!

Nasza szkoła z inicjatywy opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. Anetty Borsuk przystąpiła do programu koordynowanego przez Agencję Rynku Rolnego i już drugi rok możemy ze smakiem zajadać pyszne, chrupiące i soczyste jabłka.

Program jest konsekwencją rosyjskiego embarga nałożonego na polskie owoce.
Polscy producenci nie mogą ich sprzedać na wschodni rynek i w związku z tym bezpłatnie dostarczają owoce do zainteresowanych szkół, które postarały się i przystąpiły do programu.
We czwartek 10 listopada 2016r. dotarł do nas pierwszy transport - 3 tony przepysznych owoców. Każdy uczeń może zjeść tyle, ile tylko chce, a trzeba przyznać, że jabłka są smaczne i cieszą się dużym powodzeniem.

Przy okazji promując polskie owoce, zastępujemy nimi niezdrowe i spożywane w zbyt dużych ilościach inne produkty.

98. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem -
staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium.


Józef Piłsudski


10 listopada 2016 r. w naszej szkole uroczyście obchodzono 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń gimnazjaliści uczestniczyli w apelu poświeconym uczczeniu tego święta.
Podczas programu przygotowanego przez pani Bogusława Kumę uczniowie Jedenastki przedstawili historię święta i jego znaczenie w dziejach naszego narodu. Wysłuchaliśmy wierszy patriotycznych mówiących o znaczeniu słowa wolność oraz pięknie naszej Ojczyzny.
W Józefa Piłsudskiego wcielił się Tytus Sztyma, narratorem była Koleta Kurek, natomiast utwory poetyckie deklamowali: Antoni Majewski, Zuzanna Szymańska oraz Jakub Urbanowicz.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała pani Lena Charkiewicz z Pałacu Młodzieży, pod której kierunkiem pieśń "My pierwsza brygada" wykonały uczennice: Magdalena Rygorowicz i Roksana Stachnik.

Podczas uroczystości przypomniano nam wydarzenia z historii Polski, które zadecydowały o tym, że dzisiaj My - Polacy możemy cieszyć się wolnością oraz suwerennością.

Zgodnie z tradycją 11 listopada poczet sztandarowy reprezentował Gimnazjum nr 11 w miejskich obchodach Święta Niepodległości.










Triumf Gimnazjalistów Jedenastki w Międzyszkolnym
Turnieju Wiedzy o Aleksandrze Fredrze

9 listopada br. z okazji 140. rocznicy śmierci Aleksandra Fredy Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie zorganizowała turniej wiedzy o wybitnym komediopisarzu, bajkopisarzu, pamiętnikarzu i poecie.

Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy o jego życiu i twórczości. Żył jak na owe czasy długo, bo 82 lata, a jak na polskiego pisarza w wieku XIX zamożnie i wygodnie.
Do rywalizacji w konkursie przystąpili uczniowie pięciu koszalińskich gimnazjów.
Naszą szkołę reprezentowali Natalia Wasielewska i Jędrzej Alicki z III C oraz Maciej Baczyński z I F.

Nasi uczniowie dzielnie odpowiadali na bardzo trudne pytania.
Wywalczyli I miejsce oraz nagrodę pieniężną na książki do szkolnej biblioteki w wysokości 250 złotych, kopię wystawy o Aleksandrze Fredrze oraz upominki dla siebie.
Gratulujemy naszym reprezentantkom zajętego miejsca na podium i liczymy na kolejne sukcesy z ich udziałem.

Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem uczniów do konkursu sprawowała pani Barbara Andresz, której również serdecznie gratulujemy.








SUDAN POŁUDNIOWY
- NAJMŁODSZE PAŃSTWO ŚWIATA

8 listopada 2016r. z inicjatywy p. Anetty Borsuk pojawił się w naszej szkole znany i ceniony podróżnik p. Piotr Horzela, który opowiedział nam o bardzo egzotycznym kraju afrykańskim - Sudanie Południowym.

Prelekcja pełna zabawnych i ciekawych historii z jego dwuletniego pobytu w tym kraju, przeplatana była pięknymi fotografiami ludzi i miejsc, które poznał, odwiedził i zapamiętał.
Nauczyła nas innego spojrzenia na biedę i życie tych, którzy pomimo ciężkich warunków bytowania radzą sobie świetnie. Wspominał również o toczącej się w Sudanie obecnie wojnie, która wyniszcza ten piękny kraj...

Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz spotkamy się z panem Piotrem i wysłuchamy kolejnych fascynujących opowieści.










POMÓŻMY JULCE WRÓCIĆ DO SZKOŁY
JEDENASTKA DLA JULII

22 października br. społeczność Gimnazjum nr 11 zorganizowała festyn rodzinny, którego celem była pomoc Julce Kopacz - uczennicy naszej szkoły.

Przygotowania do imprezy trwały długo, ale jego efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.
Zaczęło się od powołania grupy koordynującej przebieg festynu. Później była burza mózgów, czyli bank pomysłów na to: jak? gdzie ? kiedy? przeprowadzić imprezę, by zaangażować w nią jak najwięcej osób. W końcu obrano plan działania. Z niepokojem przyglądaliśmy się prognozom pogody, bo od tego czynnika również zależało powodzenie akcji. Los jednak okazał się dla nas łaskawy, bo przez dwa dni aura dopisała.

W sobotę zaprosiliśmy do nas uczniów, rodziców oraz mieszkańców Koszalina, by wspólnie bawić się na festynie. Na ten dzień przygotowaliśmy szereg atrakcji, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Było stoisko z książkami, kwiaciarnia, kącik dla malucha, salonik piękności, stoisko z przetworami, kącik z rękodziełem oraz stoisko z ciastami. Poza tym każdy mógł spróbować zatańczyć zumbę, sprawdzić swoje umiejętności wokalne, biorąc udział w szkolnym karaoke lub wziąć udział w loterii fantowej, której główną wygraną był rower.

Następnego dnia wspólnie z Koszalińskim Towarzystwem Krzewienia Kultury Fizycznej zorganizowaliśmy Biegi Rodzinne "Lecimy dla Julki". Dystansów do pokonania było kilka, więc każdy mógł uczestniczyć w wybranym biegu.
Tym razem również uczestnicy nie zawiedli i licznie pokonywali trasy liczące: 1km, 2,5km, 5 km oraz 10 km. Każdy z zawodników, deklarując chęć startu, wpłacał pewną kwotę i tym samym pomagał w zbiórce na operację Julii. Ponadto wolontariusze zbierali jeszcze datki do puszek.

Rezultat naszej akcji był dla nas dużym zaskoczeniem, bo przez dwa dnia zebraliśmy 18 991,78 zł, w tym 13 344,66 zł podczas festynu oraz 5647,12 zł w trakcie biegów.

Wszystkim, którzy wsparli nas w organizacji tego przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy. Bez Państwa otwartości, empatii oraz zaangażowania tak akcja nie miałaby szans na powodzenie.

Wszyscy trzymamy kciuki za Julkę i z niecierpliwością czekamy, kiedy będziemy mogli znowu powitać ją w murach naszej szkoły.






























Z WIZYTĄ U PRZYJACIÓŁ
- WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

W pierwszej połowie października grupa uczniów z naszej szkoły pojechała do zaprzyjaźnionej szkoły z Neubrandenburga.

Polska młodzież miała możliwość skorzystania z rożnych atrakcji przygotowanych przez nauczycieli i uczniów z Albert Einstein Gymnasium.
W pierwszym dniu pobytu wszyscy spotkali się nad największym jeziorem w Niemczech - Muritz, nad którym odbyło się wspólne grillowanie oraz gry i zabawy sportowe. Była gra w piłkę siatkową, koszykową, zabawa w ciuciubabkę oraz nowa nieznana dla Polaków tzw. gra wikingów.
Następnego dnia polska młodzież uczestniczyła w lekcjach prowadzonych w języku niemieckim. W tym dniu miała również miejsce wizyta w szpitalu, która okazała się pouczająca, gdyż grupa dowiedziała się wielu informacji na temat pracy lekarzy, jak również zwiedziła pomieszczenia, w których na co dzień przyjmują oni pacjentów i ich operują. W szpitalu w NBR pracuje ok. 500 lekarzy, w tym ok. 140 z innych krajów.
We wtorek grupa polsko - niemiecka zwiedziała ośrodek badawczy w Warnemunde koło Rostocku, gdzie przeprowadzano badania nad fokami i lwami morskimi. Mimo arktycznego zimna udało się zobaczyć poczynania zwierząt podczas pory karmienia, jak również to, jak reagowały na swoje imię oraz na znaki naukowców.
Potem była wycieczka do portu, z którego odchodzą promy do Danii i Szwecji i spacer wzdłuż pięknej, szerokiej plaży. Plaża w Rostocku-Warnemünde należy do największych tego regionu, rozciąga się na długości około 15 kilometrów, a w niektórych miejscach osiąga nawet 100 metrów szerokości, ponadto odznaczono ją tzw. błękitną flagą za doskonałą jakość morskiej wody.
W czwartym dniu pobytu w Neubrandenburgu, oprócz zajęć w szkole, mogliśmy zwiedzić centrum miasta, interaktywne miejskie muzeum oraz uczestniczyliśmy w zajęciach plastycznych w Domu Kultury.
Ostatniego dnia pobytu w Niemczech wybraliśmy się na wycieczkę do Burg Stargard oddalonego 12 km od Neubrandenburga. Znajdują się tam ruiny zamku, w którym paręset lat temu osądzono i skazano na śmierć ostatnią czarownicę zamieszkującą tereny Pomorza. Zadaniem polsko - niemieckich "par" w tym miejscu było zrobienie ciekawego zdjęcia w jednej z trzech kategorii : architektura, natura i tzw. śmieszne ujęcie. Werdykt konkursu był bardzo przychylny dla wszystkich uczestników, ponieważ wg jury każde zdjęcie zasłużyło na nagrodę, więc wszyscy otrzymali słodki poczęstunek. W tym miasteczku znajduje się tor saneczkowy, który okazał się nie lada atrakcją dla uczestników wycieczki.

Tygodniowy pobyt w Neubrandenburgu był nowym, a zarazem bardzo ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów, którzy teraz z niecierpliwością czekają na czerwcową rewizytę przyjaciół z Niemiec.

Fotorelacja z wymiany

Dzień Edukacji Narodowej

Naszym Nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, jakie podszeptuje serce, cierpliwości oraz wytrwałości, aby służba dzieciom tym starszym i tym młodszym zrodziła wiele szlachetnych owoców.

14 października 2016r. był wyjątkowym dniem roku szkolnego w Gimnazjum nr 11 w Koszalinie, bowiem wtedy obchodzimy święto Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularnie zwany Dzień Nauczyciela.
Uczniowie składali swoim pedagogom życzenia i dziękowali za trud oraz zaangażowanie w codzienna pracę. Oczywiście gimnazjaliści przygotowali również swoim nauczycielom miłą niespodziankę i na uroczystym spotkaniu zaprezentowali przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny.

Miło jest nam poinformować, że w tym roku trzech nauczycieli naszego gimnazjum zostało uhonorowanych nagrodą Prezydenta Miasta Koszalina. Wyróżnienie przyznano pani Agnieszce Perze, panu Krzysztofowi Cichoszowi oraz panu Mikołajowi Kaniewskiemu.
Ponadto pani Krystyna Maciejewska otrzymała Złoty Krzyż Zasługi przyznawany przez Prezydenta RP.
Oprócz tego wielu pedagogów oraz pracowników szkoły otrzymało nagrody Dyrektora za szczególnie wyróżniającą pracę.

Program artystyczny przygotowały panie polonistki : Agnieszka Pera, Agnieszka Ostrowska, Krystyna Maciejewska, natomiast o oprawę muzyczną zadbał pan Wojciech Jaśkiewicz - nauczyciel muzyki.

Wszystkim pracownikom Jedenastki raz jeszcze składamy z głębi serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności w pracy i życiu osobistym.












"Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania"

5 października 2016 roku Koszalińska Biblioteka Publiczna zorganizowała XV edycję Powiatowego Konkursu "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania".

Podobnie jak w latach ubiegłych byliśmy jako szkoła obecni na turnieju poświęconym pięknemu czytaniu dzieł Henryka Sienkiewicza, bowiem w roku 2016 czciliśmy polskiego noblistę, upowszechniając czytelnictwo Jego książek.

Nasze gimnazjum reprezentowała Joanna Dzwonek z klasy II C i zdobyła tytuł wicemistrzyni pięknego czytania w kategorii gimnazjów.
Konkurencję miała dużą, wystąpiło ponad 20 gimnazjalistów. Wszyscy czytali ten sam fragment "Szkiców węglem" oraz tekst wybrany przez organizatorów (zgodnie z Regulaminem turnieju). Poziom czytelniczych prezentacji był wysoki jak co roku. Joanna wypadła świetnie i otrzymała tytuł jako jedna z dwu nagrodzonych.

Gratulujemy występu i oczekujemy w przyszłym roku na tytuł mistrza.

Joasię do turnieju przygotowały pp. K. Maciejewska oraz B. Andersz.

Klasa IIIC na przysiędze w Centrum Szkolenia
Sił Powietrznych w Koszalinie

             



30 września uczniowie klasy III C razem z naszym wychowawcą - panem Krzysztofem Cichoszem mieli zaszczyt uczestniczyć w uroczystości przysięgi żołnierzy służby przygotowawczej, która odbyła się w zaprzyjaźnionym Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Było to dla nich ogromne przeżycie, ponieważ po raz pierwszy mieli okazję oglądać tę ważną wojskową uroczystość.
Mogli też zobaczyć, jak wygląda składanie meldunku przez dowódcę, a także wciąganie flagi państwowej na maszt.

Po okolicznościowych przemówieniach nastąpił kulminacyjny moment uroczystości. Wyróżnieni żołnierze składali przysięgę na sztandar, a pozostali głośno powtarzali słowa roty odczytywane przez Komendanta CSSP płk. dypl. Dariusza Sienkiewicza.
Żołnierze przysięgali wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, strzec honoru żołnierza polskiego i sztandaru wojskowego, a także "za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg".

Przed defiladą nastąpił pokaz działania patrolu żołnierzy połączony z elementami walki wręcz z użyciem środków pozoracji pola walki. Zamaskowani żołnierze, dym, ogień, huk wybuchających petard i hałas serii karabinowych - było co oglądać!
Na zakończenie odbyła się defilada nowo zaprzysiężonych żołnierzy, a po niej wszyscy zaproszeni goście mogli skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki.

Po uroczystości, dzięki uprzejmości taty naszego kolegi - Konrada, pana starszego chorążego Daniela Chrzanowskiego gimnazjaliści udali się do Cyklu Sprzętu Obrony Przeciwlotniczej na wykład o budowie i eksploatacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych "OSA". Wykład z pokazem poprowadził pan starszy chorąży sztabowy Krzysztof Kostyła.
Po wykładzie uczniowie przeszli do Cyklu Radiolokacji, gdzie pan młodszy chorąży Krzysztof Przyłucki zaprezentował laboratorium sprzętowe urządzeń radiolokacyjnych, zapoznał z ich budową, przeznaczeniem oraz zasadami działania i wykorzystania bojowego.

Bez wątpienia udział w tak ważnej oraz podniosłej uroczystości był dla nich ogromnym przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.






























GOŚCIE Z VIGO W KOSZALINIE
- WYMIANA POLSKO - HISZPAŃSKA

We wrześniu br. już po raz piąty gościliśmy w naszej szkole uczniów z północno-zachodniej części Hiszpanii z regionu Galicji z miasta Vigo.

Vigo jest miastem portowym położonym na wzgórzach, które zamieszkuje ok. 300 tys. ludzi. Galicja natomiast słynie na świecie z największej liczby produkowanych owoców morza oraz ze szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba, ponieważ już w średniowieczu, kierując się symbolem muszli, pielgrzymowano do świętego miasta Santiago de Compostela.

Tygodniowy pobyt 17 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Colegio Labor z Vigo był pełen wrażeń zarówno dla polskiej, jak i dla hiszpańskiej strony. Uczniowie przez tydzień doskonalili w mowie język angielski, mieli możliwość poznać lepiej kulturę polską i hiszpańską oraz zawrzeć nowe przyjaźnie.
Faktem jest, że po każdym pobycie uczniów naszej szkoły w Vigo dochodzi do wakacyjnej indywidualnej wymiany uczniów zarówno w Polsce, jak i Hiszpanii. Również całe rodziny uczniów naszej szkoły pokonują samochodem drogę ponad 3 tys. km w jedną stronę, aby poznać rodziny uczniów naszej szkoły partnerskiej oraz region, w którym mieszkają, a później w ramach rewizyty sami pokazują im to wszystko, co nasz region ma najlepszego do zaoferowania.

W tym roku uczniowie hiszpańscy zwiedzili Koszalin oraz Warszawę, a dokładnie Stare Miasto, Pałac Królewski, Łazienki oraz Wilanów. Ponadto wzięli udział w lekcjach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły, jak i doskonalili swoje umiejętności sportowe, ćwicząc piłkę koszykową z nativem ze Stanów Zjednoczonych, wspinając się w parku linowym, grając w piłkę nożną na "balonie" i rywalizując na kręglach, a ostatniego dnia przemierzyli kajakami rzekę Uniestę prowadzącą z Sianowa do Osiek.
W programie wymiany znalazły się także zajęcia artystyczne z panią pedagog oraz farwell party, które kończyły tygodniowy pobyt hiszpańskiej młodzieży w Gimnazjum nr 11.

Jak powiedzieli sami uczniowie: "Dla Polaków i Hiszpanów ta wymiana była zupełnie nowym doświadczeniem życiowym, które mimo że wymagało dużego zaangażowania samych uczniów, a nawet ich rodzin, to jednak było bardzo ekscytujące i pełne wrażeń.
Z całą pewnością pozostawi piękne wspomnienia i przyjaźnie na wiele lat."

Fotorelacja z wymiany

DUŻA DAWKA ADRENALINY
- SPOTKANIE INTEGRACYJNE KLASY IE

Korzystając ze słonecznej, jesiennej pogody uczniowie klasy Ie postanowili wspólnie z rodzicami przygotować klasowe spotkanie integracyjne.

Odbyło się ono w dniu 17 września br. w Parku Linowym Avana w Koszalinie.
Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali rodzice i pani wychowawczyni Marta Stebnicka.
W pięknym lesie na Górze Chełmskiej czekały na uczniów atrakcje zapewniające moc wyjątkowych wrażeń. Jedną z nich było pokonanie rozwieszonych między drzewami przeszkód na wysokości nawet 12 metrów. Wszystko to oczywiście w bezpiecznych warunkach, jakie zapewnił nam specjalny kask i solidny system asekuracji.
Chłopcy samodzielnie pokonywali przygotowane trasy. Na szczęście stopień trudności poszczególnych odcinków był zróżnicowany. Każdy znalazł tu coś na miarę swoich sił i możliwości. Największą popularnością cieszyła się trasa średnia (Koala) o wysokości 6 metrów z 12 przeszkodami. Ale nie zabrakło także śmiałków, którzy zdecydowali się na trasę wysoką. To ona zapewniała każdemu dreszczyk emocji, wspinanie się od drzewa do drzewa po różnego rodzaju siatkach i mostkach kończyło się zapierającym dech w piersiach zjazdem o długości 130 metrów. Wszystko to wymagało dużo sprytu, siły fizycznej, ale i psychicznej oraz umiejętności pokonywania własnego strachu.

Po przełamaniu lęku wysokości nawet kilkoro rodziców odważyło się spróbować swoich sił. Zgodnie z umową wszyscy przywieźli ze sobą dobre humory i smaczne łakocie. Były kiełbaski pieczone w ognisku, ciasta, sałatki i niezapomniana atmosfera.
Prawdziwie ekscytujące przeżycie zapewniło nam także nieoczekiwane spotkanie z rycerzami. Każdy mógł sprawdzić się w pojedynku rycerskim lub postrzelać z łuku. Ogromna dawka przygody, zdrowego ruchu na świeżym powietrzu, mnóstwo rywalizacji, a wszystko to wśród koron drzew i śpiewu ptaków.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspólną zabawę i miło spędzony czas!









77. ROCZNICA NAPADU ZWIĄZKU RADZIECKIEGO
NA POLSKĘ

16 września 2016 roku o godzinie 17:15 przed pomnikiem Ofiar Bolszewizmu zebrali się uczestnicy uroczystości patriotycznych upamiętniających 77. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Zabrzmiał hymn państwowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz odbyły się Apele Pamięci zakończone salwą honorową.
Obecni na uroczystości przedstawiciele władz oraz środowisk kombatanckich złożyli pod pomnikiem wieńce.

Zgodnie z tradycją w uroczystościach przed koszalińską Katedrą uczestniczył poczet sztandarowych Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich.
Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Skóra, Koleta Kurek oraz Jakub Karcz.
Uczniom towarzyszyła pani Katarzyna Załuska - opiekunka samorządu uczniowskiego.







Nastolatki w bibliotece

14 września 2016 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej im. Joachima Lelewela w ramach akcji "Nastolatki w bibliotece" odbyło się spotkanie autorskie z pisarką powieści młodzieżowych, panią Sylwią Trojanowską.

W spotkaniu wzięła także młodzież z naszego gimnazjum - kl. I A i I F.
Zanim jednak doszło do rozmowy z pisarką, panie bibliotekarki przeprowadziły lekcje biblioteczne połączone ze zwiedzaniem biblioteki. Ta część pobytu w bibliotece była nie mniej atrakcyjna jak spotkanie z panią Sylwią Trojanowską.
Uczniowie poznali wszystkie czytelnie i wypożyczalnie znajdujące się w bibliotece. Atrakcją okazały się magazyny z książkami, nazwane przez młodzież "książkowym labiryntem". Niektórzy byli zdziwieni tym, że biblioteka jest także miejscem życia kulturalnego miasta Koszalina, np. festiwalu filmowego, wystaw, spotkań z tzw. ciekawymi ludźmi, z autorami książek.

Głównym jednak punktem naszego pobytu w koszalińskiej książnicy było spotkanie z młodą pisarką ze Szczecina, panią Sylwią Trojanowską. Autorka niezwykle zajmująco opowiadała o swym dojrzewaniu do pisarstwa, które stało się jej życiową pasją.
Pani wyznała, że zaskoczył ją sukces pierwszej powieści "Szkoła latania", a jednocześnie zmobilizował do kontynuacji opowieści o osiemnastoletniej Katarzynie Lasce cierpiącej na otyłość.
Przeczytane przez autorkę krótkie fragmenty pokazały aktualny problem, z którym borykają się nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy.
Pani Sylwia wydała już drugą część opowieści o Kaśce Lasce pt. "Blisko chmur". Aktualnie pracuje nad trzecią częścią opowieści, zamykającą, niezwykłą historię dziewczyny wychodzącej z otyłości.

Pisarka wywarła na młodych czytelnikach bardzo miłe wrażenie, czemu uczniowie dali wyraz w swych wypowiedziach: "dowiedzieliśmy się, skąd pani Sylwia czerpie pomysły do swoich książek", "mieliśmy szansę porozmawiania z pisarką, zadawaliśmy pytania", "każdy mógł się sfotografować z panią Sylwią", "autorka ma poczucie humoru", "wszyscy zostaliśmy zarażeni niezwykle pozytywną energią pisarki", "mieliśmy rzadką okazję poznania codziennego życia pisarki i trudu tworzenia książki", "chętnie sięgnę po książki napisane przez panią Trojanowską", "Kupiłam "szkołę latania" i otrzymałam autograf z serdeczną dedykacją, zacznę zbierać książki z autografami".

Spotkanie z pisarką pokazało, że czytanie jest wartościową formą spędzania wolnego czasu, źródłem kształtowania życiowych postaw i systemu wartości oraz sposobem poznawania świata.

Uczniami w czasie pobytu w bibliotece opiekowały się panie Agnieszka Pera i Krystyna Maciejewska.

FESTIWALOWY DZIEŃ SPORTU

Klasa I e pod opieką p. Marty Stebnickiej oraz klasa II e wraz ze swoją wychowawczynią p. Anetą Pawliszyn wybrały się 9 września na Festiwalowy Dzień Sportu.

Impreza pt. Mistrzowie sportu, mistrzowie życia odbyła się na hali widowiskowo-sportowej i była jedną z atrakcji towarzyszących tegorocznemu 13. Europejskiemu Festiwalowi Integracja Ty i Ja.
W ciągu trzech godzin zaprezentowali się sportowcy pełno- i niepełnosprawni. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykle widowiskowy mecz rugby na wózkach oraz starcie koszykarzy z klubów AZS Koszalin i Mustanga Konin.
W trakcie festiwalu zaprezentowali się także zawodnicy judo, a dla widzów nie zabrakło nagród w różnych konkursach.
Sportowcy udowodnili, że wykazują się hartem ducha, a sport to dziedzina bez barier.
Spotkanie poprowadził fantastyczny sprawozdawca sportowy - Krzysztof Głombowicz.

Była to dla wszystkich cenna lekcja tolerancji.







Chwytając ostatnie promienie słońca,
II F relaksuje się w Łazach

Korzystając z ostatnich dni cudownej, wrześniowej pogody oraz uprzejmości rodziców naszej koleżanki - Melanii klasa II f postanowiła miło razem spędzić czas poza szkolnymi murami i 14 września wybrała się do Łaz.

Po przybyciu na miejsce gimnazjaliści od razu poszli na plażę, gdzie pospacerowali, pomoczyli nogi w morskiej wodzie i oczywiście połapali pokemony.
Następnie udali się na podwórko ośrodka wczasowego, ponieważ czekali już tam na nich animatorzy z ciekawymi zadaniami.
Przydzieleni do czterech grup rywalizowali w wielu konkurencjach. Wiele radości sprawiło skakanie w ogromnych, trzyosobowych spodniach, rzucanie kapeluszami, wyścig w "wielkiej gąsienicy" czy bieg w płetwach.
Bardzo ciekawym zadaniem okazało się wrzucanie piłeczki do wiadra w alkoholowych goglach symulujących wpływ alkoholu na zmysł wzroku czy wyścigi na innowacyjnych jeździkach grawitacyjnych, które wprawia w ruch poruszanie kierownicą.

Po takich zabawach czekały na nich kiełbaski z grilla oraz pieczone ziemniaki.
Najedzeni znów wyruszyli na plażę i spędziliśmy tam miło resztę dnia.

W trakcie tej wyprawy gimnazjalistom towarzyszyła wychowawczyni - pani Katarzyna Załuska oraz pani Marta Stebnicka.













INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
W GIMNAZJUM NR 11 IM. LOTNIKÓW POLSKICH
W KOSZALINIE

01.09.2016 r. w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2016/2017.

Klasy pierwsze rozpoczęły rok szkolny najwcześniej, bo o godzinie 9.00, później na swoją uroczystość przybyli uczniowie klas drugich i trzecich.
W tym roku szkolnym naukę w naszym gimnazjum rozpoczęło 180 uczniów.


W pierwszej część uroczystości wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który powitał nauczycieli, rodziców oraz gimnazjalistów. Szczególnie serdecznie przyjął w murach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, gdyż dzisiejszy dzień był dla nich początkiem nauki w naszym gimnazjum. Wyraził również nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą będzie ważnym momentem w życiu każdego pierwszoklasisty, ponieważ od dziś każdy uczeń klasy pierwszej tworzy społeczność Gimnazjum nr 11.
Wszystkim uczniom życzył powodzenia w odkrywaniu tajników wiedzy oraz satysfakcji z osiąganych wyników.

Następnie głos zabrał pan Maciej Zawadzki przewodniczący Rady Rodziców. Życzył uczniom sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym i zaprosił rodziców do czynnego zaangażowania się w życie szkoły.

Szczególnym momentem części oficjalnej uroczystości było ślubowanie klas pierwszych, które od tego momentu przyjęły na siebie prawa i obowiązki uczniów Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie.

W trakcie uroczystości uczciliśmy także minutą ciszy pamięć ofiar II wojny światowej oraz żołnierzy, którzy z największym poświęceniem bronili niepodległości naszej Ojczyzny.

Program artystyczny przygotowany został przez panią Agnieszkę Ostrowską oraz Grażynę Brożyńską, natomiast o część oficjalną zadbały panie: Anetta Borsuk, Agnieszka Chodalska - opiekunki samorządu uczniowskiego.











© Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie