XIII Sejm Dzieci i Młodzieży – 01.06.2007 r.

Uczniowie naszego Gimnazjum (Konrad Jewłoszewicz-Budrik, Michał Sadowski, Bartosz Puzio, Małgorzata Lewandowska, Olimpia Kłyk) zgodnie z tradycją, 1 czerwca zasiedli na ławach sali plenarnej Sejmu. Tegoroczne obrady odbyły się pod hasłem „Moja Ojczyzna wobec procesów globalizacyjnych”. Już od wczesnego ranka zapełnialiśmy sejmowe korytarze. Pierwszym punktem programu było spotkanie młodzieży z politykami w Sali Kolumnowej.
        O godzinie 10.00 Marszałek Sejmu Ludwik Dorn uroczyście otworzył obrady XIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przemówienia wygłosili, wicepremier minister Edukacji Narodowej Roman Giertych, Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska oraz minister pracy Anna Kalata.
 Zgodnie z regulaminem Sejmu Dzieci i Młodzieży obrady prowadzili marszałkowie wybrani 19 maja na posiedzeniach komisji problemowych: Paweł Kupis z ZSO I LO w Dzierżoniowie, Adam Nowak z I LO w Częstochowie i Bartłomiej Lesiak z Gimnazjum nr 23 w Szczecinie. Młodym marszałkom w prowadzeniu obrad pomagali członkowie Prezydium Sejmu, Genowefa Wiśniowska, Jarosław Kalinowski i Wojciech Olejniczak.
        Przed obradami marszałkowie przyjęli delegację II Rajdu Wisły, która przekazała apel o utworzenie Wiślanej Trasy Rowerowej, przyjęty następnie przez aklamację.
 Po przeprowadzeniu, momentami dość burzliwej, dyskusji Sejm podjął także uchwałę w sprawie pozytywnych i negatywnych skutków globalizacji oraz wystosował apel w sprawie ochrony wartości narodowych i kulturowych w dobie globalizacji.
        Wszystkie przyjęte dokumenty zostały przekazane Wicemarszałkowi Olejniczakowi, który zobowiązał się przedstawić je Marszałkowi, Prezydium Sejmu oraz członkom Rady Ministrów.

Wyjazd okazał się wielkim przeżyciem i okazją do spotkania sejmowych osobistości. Oprócz ciężkiej pracy, znaleźliśmy czas na przyjemności i „łowienie” gadżetów J.