NAUCZYCIELE Z KLASĄ

Przez cały rok szkolny 2005/2006 grupa  jedenastu nauczycieli Gimnazjum nr11 uczestniczyła w programie Nauczyciel z klasą organizowanym  w ramach akcji Szkoła z klasą. Program prowadzony jest od 2002 r. w sześciu tysiącach polskich szkół przy zaangażowaniu kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli. Jego pomysłodawcami i organizatorami są: Agora S.A, wydawca Gazety Wyborczej, portal Gazeta.pl, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Akcję wspomaga również Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Organizatorzy akcji adresowali przedsięwzięcie do nauczycieli, którzy mają świadomość, że wiek XXI to wyścig edukacji: wygrają ci, których oni nauczą krytycyzmu, myślenia twórczego i naukowego, pasji poznawczej, pracy w grupie, języków obcych, korzystania z komputera. Uczestnikami naszego projektu są nauczyciele, którzy wiedzą, że uczniowie muszą uwierzyć w siebie, bo w dorosłym życiu będą wciąż się uczyć, walczyć o pracę, zmieniać zawód. Którzy chcą, by ich wychowankowie byli prawdziwymi obywatelami ojczyzny dużej i małej, otwartymi na świat, gotowymi do wyzwania, jakim jest Polska w Europie. Tak pracuje szkoła z klasą.

Cieszymy się, że uczestnikami przedsięwzięcia byli nauczyciele Jedenastki i po wykonaniu szeregu działań i uzyskaniu pozytywnej oceny recenzentów oraz ekspertów przyznano im tytuł Nauczyciela z klasą. Nie było to zadanie proste, ale twórcze i żmudne zarazem.

Nauczyciele prezentowali własne scenariusze przeprowadzonych lekcji, mieli za zadanie opracować, zrealizować oraz przedstawić przedsięwzięcie klasowe bądź szkolne, ponadto przeprowadzić cykl lekcji metodą projektu i sporządzić

z nich sprawozdanie. Prace były recenzowane przez innych nauczycieli z całej Polski  i dopiero po ich pozytywnym zaopiniowaniu przedstawiane do oceny komisji, czyli ekspertom  z ramienia organizatorów.

Wszystkie zadania nauczyciele publikowali w Internecie, gdzie zamieszczali również  materiały dodatkowe w postaci pomocy dydaktycznych, prac wykonanych przez uczniów oraz zdjęć, filmów, audycji  dokumentujących przebieg realizowanych lekcji i projektów.

Oprócz zadań edukacyjnych nauczyciele musieli wykazać, ze potrafią nie tylko uczyć, ale również wychowywać swoich uczniów. Dzielili się z uczestnikami programu swoimi spostrzeżeniami, wskazywali własne pomysły rozwiązania sytuacji problemowych oraz pokazywali, w jaki sposób potrafią współdziałać z uczniami, dzielić się z nimi wiedzą oraz doświadczeniem, jak również okazywać im zrozumienie i zainteresowanie.

Miło jest nam poinformować, że zaszczytny tytuł Nauczyciela z klasą otrzymali : pani Anetta Borsuk, pani Małgorzata Czerepaniak, pani Tamara Gutta- Aleksandrowicz, pan Przemysław Jaśkiewicz, pani Joanna Kalman, Krystyna Maciejewskia, pani Agnieszka Ostrowska, pani Mariola Rink- Przybylska, pani Beata Sławna-Guzowska, pani Agnieszka Świdroń

oraz pani Ewa Wrzołek.

Serdecznie gratulujemy naszym belfrom uzyskanego tytułu i życzymy im satysfakcji z codziennej  i niełatwej, ale jednocześnie twórczej pracy.