W KRĘGU STAROPOLSKICH OBYCZAJÓW - CZTERY PORY TRADYCJI

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie uczestniczą w imprezach i konkursach organizowanych przez koszalińskie muzeum, dlatego  gimnazjaliści Jedenastki wybrali się tam ,by poznać tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Celem  cyklu zatytułowanego  Cztery pory roku jest przybliżenie i  poznanie przez młodzież obrzędów oraz obyczajów utrwalonych nie tylko na kartkach kalendarzy, ale również tych, które nawiązują do regionalnych zwyczajów i tradycji naszego kraju. Zajęcia będą prezentowane w czterech kręgach tematycznych, nawiązując bezpośrednio do pór roku, w jakich dane obrzędy są lub były obchodzone.

Młodzież pod opieką nauczycieli wzięła udział w następujących zajęciach:

*    Wokół wieczerzy- połączenie wiedzy teoretycznej z obchodami świąt z prezentacją domowych sprzętów kuchennych i składników wigilijnych potraw oraz przygotowaniem tradycyjnego stołu wigilijnego. Tę prezentację mogli podziwiać uczniowie klasy II b .

*    Moja choinka- gawęda o historii drzewka wigilijnego i ozdób świątecznych uzupełniona pokazem ich wykonania. W tych zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy Ig, którzy mogli zobaczyć, w jaki sposób wykonywano kiedyś świąteczne ozdoby, jak dekorowano domy oraz dowiedzieć się, np. czym był podłaźnik.

*     Kolędnicy - multimedialny pokaz strojów i postaci wędrujących po domach podczas świąt. Historię kolędowania poznali uczniowie klasy I a.

Opiekę na uczniami sprawowała pani Danuta Wojnarowicz oraz pani Grażyna Brożyńska.

Liczymy również ,że uczniowie wezmą udział w konkursie literacko-plastycznym pt. Jasełka organizowanym przez dział oświatowy Muzeum.

Zachęcamy także inne klasy do spotkania z tradycją i poznania staropolskiej kultury oraz obyczajowości.