CZTERY PORY POLSKIEJ TRADYCJI- WIELKANOC

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie pt. Cztery pory tradycji. Tym razem uczestniczyli w spotkaniu poświeconym Wielkanocy i jej zwyczajom. Podczas zajęć gimnazjaliści mogli wysłuchać etnograficznej gawędy, która dotyczyła zwyczajów i obyczajów związanych z okresem Wielkiego Postu oraz Wielkanocy.

Młodzież pod opieką nauczycieli wzięła udział w następujących zajęciach:

*    Śniadanie wielkanocne- prezentacja potraw wielkanocnych połączona z omówieniem ich symbolicznego znaczenia, poznanie obyczajów związanych z okresem Wielkiego Postu, tradycja święcenia pokarmów w  kulturze polskiej.  Tę prezentację mogli podziwiać uczniowie klasy II d .

*    Wielkanocne palmy i pisanki- pokaz wykonania palm wielkanocnych i zdobienia jaj tradycyjnymi technikami uzupełnione kalendarium przybliżającym źródła tych tradycji. Uczestnikami tych zajęć były klasy I d, II b oraz Ig.

Opiekę na uczniami sprawowała pani Danuta Wojnarowicz ,pani Grażyna Brożyńska, pani Alicja Saczyńska oraz Agnieszka Ostrowska.

Również i tym razem można wziąć udział w konkursach związanych tematycznie z prezentacjami. Uczniowie mogą wykonać pisankę, palmę, gniazdko wielkanocne. Zachęcamy także inne klasy do spotkania z tradycją i poznania staropolskiej kultury oraz obyczajowości.