KLASA  I D  ORAZ I G  ZWIEDZAŁY KASZUBY

11 maja 2007r. uczniowie naszej klasy Ig wraz z Panią wychowawczynią Danutą Wojnarowicz oraz uczniowie klasy Id pod opieką wychowawczyni Pani Alicji Saczyńskiej wzięli udział w wycieczce na Kaszuby. Mimo kiepskiej pogody (cały dzień padał deszcz)  wyjazd był niezwykle udany.

Podczas wycieczki odwiedziliśmy Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” S.A. w Łubianej koło Kościerzyny. Fabryka ta jest jednym z najnowocześniejszych i największych producentów porcelany w Polsce.

W zakładzie tym dowiedzieliśmy się, że w ofercie jego wyrobów znajduje się porcelana ślubna, dla domu i dla dzieci. Fabryka proponuje swoim klientom kilkadziesiąt fasonów filiżanek, kubków, talerzy, misek o różnych pojemnościach, pojemniki o ciekawych kształtach, naczynia do zapiekania, czajniki do herbaty, kufle do piwa, a także wazony, świeczniki, serwetniki i puzderka.

Ponadto zwiedziliśmy linię produkcyjną. Na miejscu byliśmy świadkami wytwarzania przepięknych misek, talerzy, kubków i filiżanek, które być może kiedyś znajdą się w naszych domach.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

W muzeum tym zobaczyliśmy stare, kaszubskie zagrody chłopskie i szlacheckie, szkołę, kościół oraz wiatraki, kuźnię i tartak. Mieliśmy okazję zobaczyć obiekty, które  wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi kaszubskiej i kociewskiej od XVII do połowy XX wieku. Podziwialiśmy także wyrobu ludowego rękodzieła.

Na miejscu wzięliśmy  udział w lekcjach muzealnych. Wszyscy uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa pierwsza wzięła udział w lekcji zorganizowanej w zabytkowej szkole i uczyła się pisać gęsim piórem. Natomiast uczniowie grupy drugiej uczyli się rzeźbienia w drewnie. Bawiliśmy się doskonale, ale jednocześnie dużo się nauczyliśmy. Okazało się, że nauka może być bardzo intrygująca i przysporzyć wiele radości.

Na terenie Muzeum zwiedziliśmy również zabytkowy kościół, w którym odprawiane są nabożeństwa w niedziele i inne święta oraz z okazji uroczystości rodzinnych (np. ślubu) przez cały rok.

Wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem, ponieważ nie tylko poznaliśmy kulturę Kaszub, ale także mogliśmy po drodze podziwiać przepiękne krajobrazy, dlatego zachęcamy wszystkich, by pojechali w okolice Kościerzyny i zwiedzili to niezwykle interesujące miejsce.