opis

NIECODZIENNE SPOTKANIE
Z NAUKĄ

W tym roku po roku już po raz piąty w ramach Ogólnopolskiego Święta Nauki organizowanego w Warszawie i innych ośrodkach akademickich odbył się w Koszalinie Zachodniopomorski Festiwal Nauki. Jego celem jest pobudzenie zainteresowań różnymi dziedzinami wiedzy w szerokich kręgach społeczeństwa oraz zaprezentowanie osiągnięć naukowców naszego regionu w zakresie uprawianych dyscyplin, z położeniem akcentów na praktyczną rolę i znaczenie nauki. My również  postanowiliśmy  skorzystać z  bogatej propozycji wykładów, pogadanek, spotkań warsztatowych, wystaw  oraz różnych prezentacji, więc 22 i 23 .09.2005r. odwiedziliśmy Politechnikę Koszalińską.

Uczniowie klasy II c i III f pod opieką wychowawców wzięli udział w zajęciach dotyczących wirtualnych fabryk i wirtualnych laboratoriów. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali przygotowanych dla nich wykładów oraz obejrzeli prezentację multimedialną. Wykłady poprowadzili pracownicy naukowi uczelni, tj. dr inż. Tomasz Królikowski oraz mgr inż. Mariusz Lenartowicz. Ponadto gimnazjaliści mieli okazję zapoznać  się  z ciekawymi  rozwiązaniami  technicznymi z  wykorzystaniem najnowszej technologii informatycznej  oraz oprogramowań komputerowych.

Natomiast uczniowie klasy III a  odwiedzili Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, by obejrzeć prezentacje oraz  wziąć udział w spotkaniach warsztatowych dotyczących zanieczyszczenia środowiska. Gimnazjaliści zastanawiali się nad problemem: czy wszystko da się oczyścić, ponadto poznali znaczenie wszędobylskich mikrobów oraz sprawdzali, czy hormony to groźne mikrozanieczyszczenia. Wszyscy uczestnicy Festiwalu Nauki otrzymali pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w niecodziennym spotkaniu z nauką.